Фан Клуб: Пелистер

Deksi

Локал патриот
Член од
16 март 2010
Мислења
788
Поени од реакции
912
Нема врска муабетите шо ги прајте дека Владица ќе си оди или Драгарски, за оваа информација со глава можам да гарантирам. Друго ќе пуштат тројца (најверојатно Милан, Дарко Милевски и Дуков), а денес еден играч од младинскиот погод потпишва договор со Пелистер (за то со повеќе детали во текот на денот). Иначе Мичо не е шутнат од Металург незнам од каде таа информација, Пелистер него го договори уште во Јуни месец, а договорот му истеква мислам во Јуни оваа година така да не е точно дела го шутнаа. За Охрид место Анталија уште не е сигурно каде ... И да Владица можи да си оди само ако некој плати 100.000 евра и ни денар помалце ! :D
 
Член од
21 јануари 2014
Мислења
23
Поени од реакции
7
Дарко Милевски не си оди.
Решен е да се докажи во Пелистер. И жалосно е шо на наши деца не им се дава шанса, а играат некои Бугари и сл.
 

Deksi

Локал патриот
Член од
16 март 2010
Мислења
788
Поени од реакции
912
Дарко Милевски не си оди.
Решен е да се докажи во Пелистер. И жалосно е шо на наши деца не им се дава шанса, а играат некои Бугари и сл.
А кој то ние имаме толку наши ?
Еве со наши деца видовме лани до кај стигнавме кога сите беа наши така да не ти дежи местот муабетот, пошто треба прво школата да биди многу многу поарна за да играт наши деца ти како шо велиш, а незнам дали знајш на шо тренират младинците ;) НА НИВА ЗА КОМПИРИ !
 
Член од
21 јануари 2014
Мислења
23
Поени од реакции
7
Наши деца се : Пашовски, Брдаровски, Драгарски, Атанасов, М.Петковски, Д.Ристевски, Магловски, Ф.Миленковски, Мустафов, Д.Милевски, Елмазовски, Велевски, Мирчевски,Д.Апостоловски, П.Љамчевски, Ј.Трајковски итн итн ... Пелистер секако има играчи за амбициите кои ТРЕБА да ги има.
Ние немаме кеш за основните потреби на навивачите бараат титула.
Нешто не е во ред !
Не треба да си многу паметен да знајш шо!
 
Член од
30 август 2012
Мислења
3.422
Поени од реакции
5.822
Абе факт е дека ако не беше Монголот сега ќе се боревме за опстанок.Но уште еден факт е дека нема доволно средства за основните потреби -плати и премии.Ова сезона да се обезбеди настап во европа е премија.Е сега титула сакат навивачите сигурно сака и Монголот..Ама моментално желбите се едно а реалноста друга...Единствен кој не ни знај ни кај е стадионот ни кое место е Пелистер на табела е тој шо најпоќе треба да се грижи за клубот - Двојче куртонот кој малце поќе да се посветеше на клубот ем шо ќе си го кренеше рејтингот ем многу ќе му поможеше на клубот.

Од друга страна ние сме дефинитивно клуб кој има најповеќе првотимци од сите во лигата кои потекнуват од сопствената школа која нема никакви услови да си замислам со подобри услови и паметно раководење на клубот кај ќе ни биди крајот...Едно нешто шо ме бендисва е шо не ни ги земват ова години играчите за кикирики...Е сега болната страна е во клубот шо е се измешано.

Најголема болка во спортот во Битола е тие бизнисмени и богати луѓе шо не инвестират и на крај памет не им е да се зафатат во бизнис со спортот...Единствено џаре е некој од ведро небо и со длабок џеб да влези во клубот и да му ги акни клоците на сите партиски луѓе во него...

Јас оваа полусезона сум презадоволен ако не ни беа украдени 5-6 бода и со непредвидените киксови пред со со Гостивар и Ѓорче ќе бевме убедливо први и не со реални туку и со најголеми шанси за титула...

Но кога ќе ја видам конкуренцијата од наредната сезона ќе бидат многу , многу и финансиски и организационо пред нас..Не дека се најважни финансиите и дека клубој со помалу буџети не освојват титули ама ние многу ќе бидиме зад нив во наредните години освен ако не се промени нешто на позитивно...
Но единствено нешто на шо се надевам е дека и нас ќе не земи некој богат сопственик бидејќи тешко е во некоја лига и клубови додека да влези барем 1-2 јаки бизнисмени , а после тоа очекувам и други да вложват во клубови во државата...Единствен клуб кој има голем потенцијал а нема јак спонзор сме токму ние...
 
Член од
21 јануари 2014
Мислења
23
Поени од реакции
7
Јас пред долго време престанав да се надевам дека Двојче ќе напрај нешто поќе за клубот, освен изнудено некогаш да префрли некој денар колку да изгасни некој пожар тековен. Ако го тргнеме Двојче како решение, две можности ми идат на памет:
1. Некој богаташ да го земе клубот ( Оваа варијанта од секогаш сум ја неќел, Ај ем агејнс модерн фудбол, ќе ја изгубиме душата, идентитетот, многу лесно ќе станиме играчка во нечии раце, па гледајте шо се дешава со Динамо Загреб-да му се мочам во нивната ЛигаШампиони каде со Реал не му оди ни 5000 публика, Звезда животари ама остана Звезда, полн стадион. Па земетего примерот со оној од Тајланд од кај е во Кардиф шо му ги смена грбот и боите и слични примери. Ќе го видите Вардар, комплекси лечат со Вардар, ќе го дркат врз клубот)
2 . По мое јас мислам дека време е да се организира некоја трибина каде ќе се зборува за проблемите во клубот, кои се , колку е долгот, кој го направил, шо е со стадионот, кој се плановите, кои амбициите, да си кажи реално мислење градоначалникот, да кажи двојче колку ќеш можи да дава, да му го даде клубот во рацете на поранешни легенди кои заедно со помош на некои бизнисмени локални можат да направат здрав клуб. Не клуб шо ќе се бори за титула или Европа одма, ама со добра школа, со подобрување на инфраструктурата и условите во клубот ќе стигне до степен рамноправни да сме со оние кои си ја продаваат душата-Вардар и со Работнички, Шкендија итн итн. Мора да ни е јасно дека еден ден пак ќе дојдиме на тоа ниво, каде ќе останиме само со наши играчи кои играат само за плата. Зошто да не напрат рез сега. Па нека кажат шо мислат и од ОФС Битола, и поранешните играчи и сегашните интернационалци. Зошто Пачата, Новевски и слични не би се активирале после крајот на нивните кариери? Зошто ? Сите знаеме колку го сакаат градот и клубот. Е тоа е решение. Со тек на време, ќе се бориме и за титула и за се , со два тројца од страна ќе бидеме рамноправни со секоја екипа колку и да е скапа во Македонија. Талентите ни се извор за функционирање, само со нивна продажба можиме да функционираме финансиски и да не ги молиме оние кои и да се покрај Драгоро.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.674
Поени од реакции
70.887
Друже не туку си фантазирај дека со своја школа може да преживувате, па дури и за титула да се борите.
Џабе школа, што дека вадевте играчи низ годиниве кога не можете да ги задржите?
Мислиш ова Шпанија е па парите од нивна продажба ќе одат во клубот? хахаха
Се знае, Пелистер ќе си изгуби време да изделка некој играч, после тој ќе си отиде кога ќе стигне понуда од побогат клуб, а Пелистер нема ни денар да види од тие пари, туку тие ќе си одат во џебовите на спонзорите и менаџерите на играчите.
Убаво е да имаш добра младинска школа, ама да имаш и што да им понудиш понатаму.
Никој не игра за леблебии во моментов, модерен фудбал, секој млад играч трча по парите, па макар и 3 минути да не изигра во цела сезона за новиот клуб.
 

spb

Битола ах моја битола...те уништија селјаците...
Член од
7 ноември 2012
Мислења
146
Поени од реакции
70
Миле Петковски ако не се лажам нема играно цела година откако го шутнаа од Металург....(нека ме попрај некој)
Миле е повреден со повреда шо неможи да ја санира цела година...сега не знам како е!
--- надополнето: 23 јануари 2014 во 17:30 ---
Јас пред долго време престанав да се надевам дека Двојче ќе напрај нешто поќе за клубот, освен изнудено некогаш да префрли некој денар колку да изгасни некој пожар тековен. Ако го тргнеме Двојче како решение, две можности ми идат на памет:
1. Некој богаташ да го земе клубот ( Оваа варијанта од секогаш сум ја неќел, Ај ем агејнс модерн фудбол, ќе ја изгубиме душата, идентитетот, многу лесно ќе станиме играчка во нечии раце, па гледајте шо се дешава со Динамо Загреб-да му се мочам во нивната ЛигаШампиони каде со Реал не му оди ни 5000 публика, Звезда животари ама остана Звезда, полн стадион. Па земетего примерот со оној од Тајланд од кај е во Кардиф шо му ги смена грбот и боите и слични примери. Ќе го видите Вардар, комплекси лечат со Вардар, ќе го дркат врз клубот)
2 . По мое јас мислам дека време е да се организира некоја трибина каде ќе се зборува за проблемите во клубот, кои се , колку е долгот, кој го направил, шо е со стадионот, кој се плановите, кои амбициите, да си кажи реално мислење градоначалникот, да кажи двојче колку ќеш можи да дава, да му го даде клубот во рацете на поранешни легенди кои заедно со помош на некои бизнисмени локални можат да направат здрав клуб. Не клуб шо ќе се бори за титула или Европа одма, ама со добра школа, со подобрување на инфраструктурата и условите во клубот ќе стигне до степен рамноправни да сме со оние кои си ја продаваат душата-Вардар и со Работнички, Шкендија итн итн. Мора да ни е јасно дека еден ден пак ќе дојдиме на тоа ниво, каде ќе останиме само со наши играчи кои играат само за плата. Зошто да не напрат рез сега. Па нека кажат шо мислат и од ОФС Битола, и поранешните играчи и сегашните интернационалци. Зошто Пачата, Новевски и слични не би се активирале после крајот на нивните кариери? Зошто ? Сите знаеме колку го сакаат градот и клубот. Е тоа е решение. Со тек на време, ќе се бориме и за титула и за се , со два тројца од страна ќе бидеме рамноправни со секоја екипа колку и да е скапа во Македонија. Талентите ни се извор за функционирање, само со нивна продажба можиме да функционираме финансиски и да не ги молиме оние кои и да се покрај Драгоро.
Крстот на чело ти е другар?
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
6.775
Миле е повреден со повреда шо неможи да ја санира цела година...сега не знам како е!
точно така,а и баш му истече договорот со клубот,па сам си подмирува терапиите што ги добива........ете како поминуваат фудбалерите без асолен менаџер
 

spb

Битола ах моја битола...те уништија селјаците...
Член од
7 ноември 2012
Мислења
146
Поени од реакции
70
А кој то ние имаме толку наши ?
Еве со наши деца видовме лани до кај стигнавме кога сите беа наши така да не ти дежи местот муабетот, пошто треба прво школата да биди многу многу поарна за да играт наши деца ти како шо велиш, а незнам дали знајш на шо тренират младинците ;) НА НИВА ЗА КОМПИРИ !
Има наши Детенце ама нашите ги бркат нашите ....а ко ке жежи му го дудлат на нашите ...и на крајот пак нашите ебани.

А за нивата со компири ке одиш кај лепо друштво кашкавало и димов и котевски ....и ке ги потпрашаш нив ... А за школата пак ке прашаш кај нив.Зошто се клават партиски тренери зошто никој со никој не збора .... зошто се 8 9 10 место школите јаки , зошто дуци и лазе се погоре на табелата ....1000 зошто 1000 затоа....
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.068
Поени од реакции
7.858
http://makfudbal.com/index.php?option=com_joomleague&view=ranking&p=106&Itemid=180
Табела младинци на полусезона.

Не знам шо ви е филмот дека играле Бугарски играчи пред нашите, конкретно во првата полусезона ниту еден наш не трпеше заради странец, имено стандарни беа Жуниор,Христов и Ковачев, на тие позиции немавме подобра замена од овие. Сите останати играчи т.е 8 од 11 беа наши.
И моја филозофија е дека треба деца од кај наша школа засилени со странец кој ќе биди подобар од овие. Барем во првата полусезона пак ќе речам добро беше зачувано то.
Е сега шо си заминаја на полусезона и шо не зедовме пари не ми е јасно, јас мислев дека се под било каков договор ама сепак курац.
И многу јасно е дека најдобро за еден клуб е да има некој богат газда или некоја поголема фирма. Според мене Динамо е пример за колку ние луѓето сме стока, од толку успеси и заработени пари сеуште не знам за шо му замерват толку.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
http://makfudbal.com/index.php?option=com_joomleague&view=ranking&p=106&Itemid=180
Табела младинци на полусезона.

Не знам шо ви е филмот дека играле Бугарски играчи пред нашите, конкретно во првата полусезона ниту еден наш не трпеше заради странец, имено стандарни беа Жуниор,Христов и Ковачев, на тие позиции немавме подобра замена од овие. Сите останати играчи т.е 8 од 11 беа наши.
И моја филозофија е дека треба деца од кај наша школа засилени со странец кој ќе биди подобар од овие. Барем во првата полусезона пак ќе речам добро беше зачувано то.
Е сега шо си заминаја на полусезона и шо не зедовме пари не ми е јасно, јас мислев дека се под било каков договор ама сепак курац.
И многу јасно е дека најдобро за еден клуб е да има некој богат газда или некоја поголема фирма. Според мене Динамо е пример за колку ние луѓето сме стока, од толку успеси и заработени пари сеуште не знам за шо му замерват толку.
Ако нема за шо да му замерват на Мамич, незнам на кој можи некој да му замери за нешто. Успех е да се пласираш ЛШ ама неуспех е да ги шитниш утакмиците во групата. Изиграј и изгуби машки, а не да примаш 7 гола за другата екипа да се пласира понатаму. Името на клубот му го срами, заради то му замерват.
Ама не е ова тема за Динамо така да нема потреба да пишиме за то :)

А @куката83 неможам да го сфатам како то со деца од школата и без јак спонзор/газда ќе бидиме рамноправни со Работнички/Вардар/Шкендија/кој било тим со јак спонзор и многу пари.
 
Член од
21 јануари 2014
Мислења
23
Поени од реакции
7
http://makfudbal.com/index.php?option=com_joomleague&view=ranking&p=106&Itemid=180
Табела младинци на полусезона.

Не знам шо ви е филмот дека играле Бугарски играчи пред нашите, конкретно во првата полусезона ниту еден наш не трпеше заради странец, имено стандарни беа Жуниор,Христов и Ковачев, на тие позиции немавме подобра замена од овие. Сите останати играчи т.е 8 од 11 беа наши.
И моја филозофија е дека треба деца од кај наша школа засилени со странец кој ќе биди подобар од овие. Барем во првата полусезона пак ќе речам добро беше зачувано то.
Е сега шо си заминаја на полусезона и шо не зедовме пари не ми е јасно, јас мислев дека се под било каков договор ама сепак курац.
И многу јасно е дека најдобро за еден клуб е да има некој богат газда или некоја поголема фирма. Според мене Динамо е пример за колку ние луѓето сме стока, од толку успеси и заработени пари сеуште не знам за шо му замерват толку.
Незнајш оти непратиш. Од богат газда до голема фирма има многу разлика. Ниту Барселона има газда ниту Реал ниту Баерн Минхен. Незнам шо сте заслепени од некој моментален успех. Истото ни се случи нас со Трифун Костовски. Си замина и банкрот клубот. И пак ние бараме некој Трифун, Трифун, Трифун.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.068
Поени од реакции
7.858
Незнајш оти непратиш. Од богат газда до голема фирма има многу разлика. Ниту Барселона има газда ниту Реал ниту Баерн Минхен. Незнам шо сте заслепени од некој моментален успех. Истото ни се случи нас со Трифун Костовски. Си замина и банкрот клубот. И пак ние бараме некој Трифун, Трифун, Трифун.
Клубојте не беа акцинерски друштва и со ништо не беа обврзани, вака сега да имаш да врзиш некој да ги купи акците нема да му биди сеедно.
Во Англија сите клубој се на богати споственици па ене шо му фали, ако се јави некој побогат го купва ако на тој претходнио му се смачи.
Сакам да кажам дека за газда има можност да заработи ако знај како се работи во фудбалот, ракометот е друга приказна.
Ако нема за шо да му замерват на Мамич, незнам на кој можи некој да му замери за нешто. Успех е да се пласираш ЛШ ама неуспех е да ги шитниш утакмиците во групата. Изиграј и изгуби машки, а не да примаш 7 гола за другата екипа да се пласира понатаму. Името на клубот му го срами, заради то му замерват.
Ама не е ова тема за Динамо така да нема потреба да пишиме за то :)

А @куката83 неможам да го сфатам како то со деца од школата и без јак спонзор/газда ќе бидиме рамноправни со Работнички/Вардар/Шкендија/кој било тим со јак спонзор и многу пари.
Ги намести од ко се искара со навивачите и знаеше дека нема да има никој, а и толку му е квалитетот..за да тепаш во лига на шампиони утакмица колку сака муви лапање.
 
Член од
21 јануари 2014
Мислења
23
Поени од реакции
7
Мамич го нејкат пошто како кај нас играчите се негови а не на Динамо З, и ги избрка сите легенди на клубот : Куже, Просинечки , Бобан итн итн.
Во Англија богаташите има шо да купат, купват бренд ќе продават дресој, ќе продаваат ТВ права, клубовите имаат скапи недвижности каде се отвораат маркети, чуда.
А во Пелистер шо ќе купиш? Единствено нешто шо вреди е Гоце Пашето барем лојален ќе ти биди.
Дуќанчињата кај влезовите? Кој стигна сврши во нив или покрај нив! Немаме бојлери друштво , колку и да не боли вистина е ! Во сите мои постој поентата ми е да не се лажиме дека сме некој и нешто туку колку чергата толку нозете муабето. Е сега да ви кажам шо значи наши деца!
Жуниор првите пари и си ојде, а на Владица - Шкендија му даде појќе пари и не си ојде.
На Монголо му рече не ме нуди на Шкендија. Факт !
Е то е наши деца.
 
Член од
30 август 2012
Мислења
3.422
Поени од реакции
5.822
http://makfudbal.com/index.php?option=com_joomleague&view=ranking&p=106&Itemid=180
Табела младинци на полусезона.

Не знам шо ви е филмот дека играле Бугарски играчи пред нашите, конкретно во првата полусезона ниту еден наш не трпеше заради странец, имено стандарни беа Жуниор,Христов и Ковачев, на тие позиции немавме подобра замена од овие. Сите останати играчи т.е 8 од 11 беа наши.
И моја филозофија е дека треба деца од кај наша школа засилени со странец кој ќе биди подобар од овие. Барем во првата полусезона пак ќе речам добро беше зачувано то.
.
Во овај дел потполно се сложвам со тебе и тоа во целост...
Е сега пари за играчите зедовме и за Жуниор и за Китановски ама дали ги зеде клубот или гоце тоа е друго прашање...Но како и да тие пари пак ќе се вратат во клубот било кој да ги зел на еден или на друг начин...
А за тоа шо му се дешава на Динамо мислам дека погоре куката83 многу добро објасни (y)

Инаку кога се оди на варијанта за сопственик на клубот ја сум дефинитвно да биде на договор на бизнисмен и тоа едно лице не 50 да имат замешано прсти и тоа врз основа на договор кој ќе го заштитува клубот од разни малверзации и можност за раскинување на истиот во било кој момент ако во случај нешто не се исполни.
Додека е клуб под општината и од истата зависи за финансии од то ништо не бива.

п.с.И сега ситуацијата е добра барем јас сум сигурен дека Монголот го сака клубот и не му мисли и никогаш нема да му мисли лошо...А тоа е доволен доказ дека ќе имаме и дури е тој добри резултати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom