Како да се откажете од цигарите?

Член од
8 февруари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
14
Sakam da ve prasam nesto sto me interesira podolgo vreme za pusejneto....cigari :).
Dali poznavate tatko dedo pradedo, ili vi imaat kazuvano, da nekoj od postarata generacija pusel tutun koj se proizveduval cist kako kacak, da ne bidi preobratuvan od fabrika so site tie lajna vo nego i kako go podgotvuval za konzumacija?
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Sakam da ve prasam nesto sto me interesira podolgo vreme za pusejneto....cigari :).
Dali poznavate tatko dedo pradedo, ili vi imaat kazuvano, da nekoj od postarata generacija pusel tutun koj se proizveduval cist kako kacak, da ne bidi preobratuvan od fabrika so site tie lajna vo nego i kako go podgotvuval za konzumacija?
Чист тутун нема никаде да најдеш, денес се се прска по неколку пати, ево питај било кој што одгледува тутун да ти каже колку пати го прскал летово... Тие пестициди дождец не ги мие, нит се мијат во фабрика...
 
Член од
8 февруари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
14
Чист тутун нема никаде да најдеш, денес се се прска по неколку пати, ево питај било кој што одгледува тутун да ти каже колку пати го прскал летово... Тие пестициди дождец не ги мие, нит се мијат во фабрика...
jAS ODGLEDUVAM TUTUN I PUSAM CIGARI A SO TOA ZNAM SO PUSAM...PRASAJNETO MI BESE DALI NEKOJ ZNAEL DRUG DA KONZUMIRA OD TOJ CIST TUTUN KOJ VO VREMETO ODAMNA BIL MNOGU POCIST I POZDRAV I ZA NEGOVATA ZDRAVSTVENA SOSTOJA...OVIE LAJNA SO GI STAVAME SE INTERES SAMO ZA TUTUNSKITE PROIZVEDUVACI NA CIGARI I KAJ NIV VO FABRIKITE SE STAVA USTE 5 PATI POGOLEMI SHITs ZARADI TOA SE DOBIVAAT OGROMNI BOLESTI I USTE POGOLEMA ZAVISNOST
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Мене од германија еден чоек ми донаса стално тутун ама за у луле. Вкусот и мирисот на димот е како си се лапаш со некоја девојка која има кармин на уста, си нема врска со било која цигара со филтер што се. Само што неможеш да вовлекуваш, на почеток неможев а да не вовлекувам, а после научив да го пафкам најнормално, зашто кога пушиш луле оно тера да пафкаш цело време за да не загаси. И за кратко време ке се научиш да дуваш луле еднаш дневно, пример после ручек, те задоволува никотински преко жлебина и плунка, и после цел ден не ти текнува на цгара, ни на лапање женски со кармин :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.144
Поени од реакции
21.784
Sakam da ve prasam nesto sto me interesira podolgo vreme za pusejneto....cigari :).
Dali poznavate tatko dedo pradedo, ili vi imaat kazuvano, da nekoj od postarata generacija pusel tutun koj se proizveduval cist kako kacak, da ne bidi preobratuvan od fabrika so site tie lajna vo nego i kako go podgotvuval za konzumacija?
Нашиот тутун не е за качак туку е ароматизатор.
Во секој случај треба да го ферментираш. Има повеќе начини за тоа, мислам дека има и на јутуб неколку видеа со сите потребни податоци.
 

Zbo

Член од
12 јануари 2014
Мислења
107
Поени од реакции
277
Вчера само 11-12, претходно 40+
Денес уште помалце, не броев...
Утре само една со кафе, и после оброк...
Па ќе ги чекам кризите, ама ке им се спремам. Кој појак, а? кој кој? А?
Ќе ги оставам после 13 години, они на мене... психа...
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Тутун чист , не чист со вкус на јагоди банани и останати глупости невидени исто срање е се , или пушиш или не, јас лично неможам да ги баталам знам по себе , али за секој друг само јака воља ништо друго
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
jAS ODGLEDUVAM TUTUN I PUSAM CIGARI A SO TOA ZNAM SO PUSAM...PRASAJNETO MI BESE DALI NEKOJ ZNAEL DRUG DA KONZUMIRA OD TOJ CIST TUTUN KOJ VO VREMETO ODAMNA BIL MNOGU POCIST I POZDRAV I ZA NEGOVATA ZDRAVSTVENA SOSTOJA...OVIE LAJNA SO GI STAVAME SE INTERES SAMO ZA TUTUNSKITE PROIZVEDUVACI NA CIGARI I KAJ NIV VO FABRIKITE SE STAVA USTE 5 PATI POGOLEMI SHITs ZARADI TOA SE DOBIVAAT OGROMNI BOLESTI I USTE POGOLEMA ZAVISNOST

Додоми си купува најчесто од комшии што имаат тутун и што знае дека многу малку е прскан, и самиот кажува дека многу е сличен на тој што го пушел на времето.
Активен пушач е околу 60 години :) . Чистиот тутун откако е исушен го мели со машинка, и најчесто зема два различни типови на тутун. Потоа си го витка во хартија за цигари и става мал филтер, на времето ми каживаше дека без филтер се пушел.
 

Zbo

Член од
12 јануари 2014
Мислења
107
Поени од реакции
277
Сеуште му давам преголема важност на кафето, во случајов турско. Денес две кафиња односно 4 цигари, уште толку после оброците. До крајов на месецов ке пробам да ги намалам до 3-4 дневно, психа...
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
310
Поени од реакции
108
--- надополнето: Jan 24, 2014 3:05 AM ---
7 години бев пушач. Повеќето од времето пушев по 1-2 кутии на ден, и тоа јаки цигари.
Понекогаш ми се јавуваше мала желба да ги откажам, но ќе ме држи само неколку дена, и после пак по старо. Па и не се многу штетни. ;) ( ха ха ха ха ха)
Инаку почнав на 18 да пушам, и се до 25, кога реков ВЕЌЕ НЕ, ДОСТА Е.
Ме фати инает, и тоа голем. Ми се чини, од што ме држеше инаетот, дури и кризи немав. Не ни си дозволував да имам. После 6 месеци, на еден погреб на блиска личност, запалив една цигара. Дали од ситуацијата во која бев, ми се згади од неа и неможев ни да ја допушам, ја фрлив.
Поминаа уште 6-7 месеци, пак запалив цигара, колку да видам што ке се случи.
Истото она гнасно чувство. Ми се чини дека првата цигара во животот не ми се виде толку гнасна, како оваа. И неа ја фрлив.
Еве поминаа севкупно 19 месеци откако ги откажав. Никогаш повеќе не планирам да запалам цигара.
ПС. Да напоменам дека цело друштво пуши, дома се пуши, колегите на работа скоро сите пушат.
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
--- надополнето: 24 јануари 2014 во 04:05 ---
Никогаш повеќе не планирам да запалам цигара.
И јас пушев од 15-16 години по 1-2 кутии на ден. Немав никакви проблеми освен искашлување на гаден шлајм. Мислев дека можно е да имам рак (параноја). Пред 5 години отидов на доктор ми ги снимаа градите и ми рекоа дека ми се црни белите дробови од цигарите и дека сум потполно здрав. Од тој момент до денеска имам запалено само еден цигар, исто поради смртен случај. Од што бев емоционално блокиран во моментот не се секавам дали сум го испушил целиот. Потоа имам земено уште можеби 2-3 дима од кои ми се згадило максимално.
Престанав да пушам одма, без намалување на цигарите. Имав 2-3 недели криза за цигари, ама со добар муабет со блиските тој проблем беше надминат. Сега ми се гади од самиот мирис на цигара. Дома кај мене имам ставено забрана за цигари, сите гости го знаат тоа. Ако идат прв пат кај мене им кажувам дека не се пуши. Некој се лутат, некој не. Во секој случај мене ми одговара бидејки сите го почитуваат тоа.
Имам секогаш дома кај мене некој скап бред на цигари, за кога некој пријател нема да му дадам. Ама и на дожд има да чури пред врата. :)

П.С. Тутун користам само минимално кога мотам Џ или кога пакувам бонг. :)

 
Член од
20 март 2013
Мислења
15
Поени од реакции
4
Дали некој скоро купувал табекс од Бугарија и која цена се таму? Кога ги донесоа овде во Нарис беа 310. сеа во еурофарм се 1000 и нешто..
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.308
Поени од реакции
3.064
Јас ги намалив во последнава година преку ден до 6-7 цигари......али навечер ми е ептен проблем со пиење се препушувам како вол 1 кутија и више на вечер, незнам како да го скинам ова појако од мене е кога пијам
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Татко ми порано маваше по 2 кутии дневно. Марлборо пакетчиња си земаше, нонстоп дома цигари имаше. Како швајц апарат беше. Ене го сега, нејќе да помириса цигара, а не па да запали :) Како ги откажа ? Имаше чоекот проблеми со здравјето нешо, и ајт :D Само не чекајте и вие да дојде до тоа. :)
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.727
Поени од реакции
11.979
Како би ги откажал цигарите хммм...
Од моментална гледна точка мислам дека тоа би се случило доколку 24/7 би се љубел (you know what i mean) со Heidi Klum а во позадина гласот на Morgan Freeman ми ја објаснува квантната реалност и механизмот на универзумот додека цело време во позадина свират виолина и пијано \m/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom