PayPal (официјална тема)

Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
533
Треба да ми пратат на пејпал 200 евра деновиве од една компанија...
Да се пробам да ги повлечам на картичка (верификувана) или да не ризикувам за џабе и да си купам барем нешто... Ме интересира мислење од некој со слично искуство.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.599
Поени од реакции
2.107
Треба да ми пратат на пејпал 200 евра деновиве од една компанија...
Да се пробам да ги повлечам на картичка (верификувана) или да не ризикувам за џабе и да си купам барем нешто... Ме интересира мислење од некој со слично искуство.


Ако акаунтот тие верификуван и во минатото си немал проблеми со него, повлечи ги слободно само почекај малку од кога ќе ти стигнат, повлечи ги по 24 до 48 сати.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
533
Ако акаунтот тие верификуван и во минатото си немал проблеми со него, повлечи ги слободно само почекај малку од кога ќе ти стигнат, повлечи ги по 24 до 48 сати.
Верификуван ми е само досега не сум повлекувал на картичка, го користев само за плаќање на ebay.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
533
Верификуван ми е само досега не сум повлекувал на картичка, го користев само за плаќање на ebay.
Кога велам верификуван, мислам на верификација со картичката, акаунтот ми е напраен со Словенија како држава. Досега не ми го лимитирале и да ми побараат пасош или слично...
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.599
Поени од реакции
2.107
Кога велам верификуван, мислам на верификација со картичката, акаунтот ми е напраен со Словенија како држава. Досега не ми го лимитирале и да ми побараат пасош или слично...

Пробај да ги повлечеш, само не веднаш одкако ќе ти стигнат на пејпал. Почекај ден, два.
 
Член од
10 март 2007
Мислења
404
Поени од реакции
17
сеуште работи ли чудово со нлб ,пробав но не бива кај мене ,можеби оти имам 100ден на сметка ?
 
Член од
16 август 2010
Мислења
147
Поени од реакции
3
Здраво се надевам постирам на правилно место...Имам проблем ама ИТНООО!!! ми е потребен совет. Вака значи околу една работа што ќе ја работам треба да ми платат преку PayPal арно ама човекот што треба да ми плати ми рече банката да ми активира ATM за да можам да примам онлајн трансакции преку PayPal. Врска си немам а треба да му кажам што поскоро па ве замолувам ако знаете за што се работи објаснете ми...може и до банка да отидам и да прашам ...Благодарам
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
533
Да не сака некој 250 евра на пејпал, за 240 на скрил ? :)
не ми се ризикува да ги повлекувам на картица затоа...
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.660
Може да се верифицира ПејПал акаунт со картичка од Payoneer?
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
108
Поени од реакции
61
Може да се верифицира ПејПал акаунт со картичка од Payoneer?
Yup, има и убави туторијали, гуглај малку и ќе најдеш куп статии. Она што треба да го направиш е да поднесеш пријава кај Payoneer за да ти овозможат користење на US Payment Service, од пред недела-две таа опција направија да ни биде само "click away", така да брзо ќе се снајдеш што и како, има и Nissim убав пост за тоа на нивниот форум:
http://community.payoneer.com/index.php?/topic/1948-what-is-the-us-payment-service-how-does-it-work/

Како резултат на сето ова ќе добиеш... routing number за virtual US bank account, па ќе треба ПП акаунтот да го верифицираш со таа сметка. Секое повлекување на пари ќе го извршиш на таа сметка која автоматски ќе ги префрли парите на твојот Payoneer акаунт. Постојат т-ци но исклучително се мали, во секој случај повторно провери си FAQ.

Верувам не треба да ти наведам дека доколку не си државјанин на државата која си ја одбрал при регистрација на ПП акаунтот, твојот акаунт е невалиден (без разлика што е верифициран) и многу лесно може да (и ќе) се случи при повлекување пари да ти побараат документи за идентификација - пасош, лична итн, документи кои ти ги немаш. Можеби еден ден во иднината и ќе ти дозволат да си ги повлечеш парите, претпоставувам се зависи од нивната политика.
Јас го прашав и Nissim за оваа работа и тој одговори дека Payoneer не може и не смее да служи за заобиколување на PP правилата т.е. проблем можат да ти направат и Paypal и Payoneer.

Со среќа!
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Деновиве имав неколку трансакции од една американка со која работам на еден проект. Жената си е поштена и си плаќа се како што треба а и јас си ја одработувам мојата работа и немавме никакви проблеми. Синоќа се логирам на PayPal-от да видам дали се пратени последните пари и PayPal ми го покажува ова:
Untitled.jpg

Кога ќе влезам во Resolution Center ми бара да ги верифицирам адресата и кредитната картичка.

asd.jpg

Знам дека и други го имале овој проблем па ме интересира како да го решам ова? Имам и пари на акаунтот а моментално неможам да ги повлечам на картичката поради забраната. Како да им докажам дека адресата и картичката се Словенски а не се?
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.837
Поени од реакции
2.104
Деновиве имав неколку трансакции од една американка со која работам на еден проект. Жената си е поштена и си плаќа се како што треба а и јас си ја одработувам мојата работа и немавме никакви проблеми. Синоќа се логирам на PayPal-от да видам дали се пратени последните пари и PayPal ми го покажува ова:
Прегледај го приврзокот 83569

Кога ќе влезам во Resolution Center ми бара да ги верифицирам адресата и кредитната картичка.

Прегледај го приврзокот 83570

Знам дека и други го имале овој проблем па ме интересира како да го решам ова? Имам и пари на акаунтот а моментално неможам да ги повлечам на картичката поради забраната. Како да им докажам дека адресата и картичката се Словенски а не се?
Никако пиши пропало на парите.
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.660
Како да им пишам пропало на 22.000 денари?! Пејпалот стана ептен гомно...
Ова се знае дека ќе се случи кога тогаш, заебано е што те фанале на голема сума. Пиши им порака на Пејпал да и ги вратат парите на таа која што ти ги пратила, ако се согласат супер, после речи и нејзе нека ти ги прати на Skrill или пак на Payza, и двете се дозволени во Македонија, ќе можеш без проблем да ги подигнеш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom