Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
W

Werther

Гостин
Не би рекол, ова е типична морбидна - трилер хорор мистерија. Убаво е опишан и е ремек дело, многу потценет филм.
Точно, поентата ми беше дека одговара (до некаде :)) на твојот опис. Хибрид, неколку жанрови испомешани.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Точно, поентата ми беше дека одговара (до некаде :)) на твојот опис. Хибрид, неколку жанрови испомешани.

Филмов има поента, во него не се расфлани неколку жарнови заради тоа што режијата немал фиксна идеја што треба неговото дело да долови, која е целта на филмот? напротив тука е релативно добро доловена поентата :)

Не ми смета мешањето на жарнови, ама баш ич. Има многу добри такви филмови, ама ми смета кога тоа е бесцелно и лошо изведено заради недостатокот на имагинација на "режисерите" - или пак писателите.

Иначе не зборам за Стокер, не ми е гледан, но ако е таков и тој спаѓа во таа категорија. Ги критикував филмовите кои се онакви како што опишав во првиот дел од постов.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Aj некој нека е добар да ми предложи за утре да сметнам зимски филмој :pos:

Озбилен сум. Со зима да бида, да ми побуда такви чувства ко дете да сум. Ако можи и сериозни нека се ко онај од бергман како беше со зимана со две деца насловот ко че се премажи мајка му за еден свештеник шо че ги толчи, таму убо беше снимана зимата.

Ако не можи овај предлог, нека биди некој мадафакерски ко Mr Nobody, The Fountain, да ми набија депресија и негативност, да ме задума за животов, оти ептен на весело ми тргна работава и се ми е рамно, а то не чини.

(извинете ме )
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Почни да го читаш подфорумот Религија.
Досадно е бе :D То па то, во круг сеисти муабети. Кај си го трошам времето на веќе видено.

Вака филмче, нема никому да шкоди. Инаку Носталгија од Тарковски ми се бендиса, да кажам. И демек предлог нека биди.
 
W

Werther

Гостин
Досадно е бе :D То па то, во круг сеисти муабети. Кај си го трошам времето на веќе видено.

Вака филмче, нема никому да шкоди. Инаку Носталгија од Тарковски ми се бендиса, да кажам. И демек предлог нека биди.
Бујрум:

http://www.imdb.com/title/tt0087892/?ref_=nm_knf_i3

http://www.imdb.com/title/tt0059113/
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ако не можи овај предлог, нека биди некој мадафакерски ко Mr Nobody, The Fountain, да ми набија депресија и негативност, да ме задума за животов, оти ептен на весело ми тргна работава и се ми е рамно, а то не чини.

21 Grams, Hearts In Atlantis, Awakenings, Never Cry Wolf, Fargo, Untamed Heart, The Boy in the Striped Pyjamas, The Perfect Storm, Babel, Crash, Magnolia...

Не се баш како Фонатана, ама се многу добри.
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Aj некој нека е добар да ми предложи за утре да сметнам зимски филмој :pos:

Озбилен сум. Со зима да бида, да ми побуда такви чувства ко дете да сум. Ако можи и сериозни нека се ко онај од бергман како беше со зимана со две деца насловот ко че се премажи мајка му за еден свештеник шо че ги толчи, таму убо беше снимана зимата.

Ако не можи овај предлог, нека биди некој мадафакерски ко Mr Nobody, The Fountain, да ми набија депресија и негативност, да ме задума за животов, оти ептен на весело ми тргна работава и се ми е рамно, а то не чини.

(извинете ме )
Ако не си го гледал It's All About Love, он е со зима и драма е плус.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
@blue ladybug кога веќе ти набројаа толку анимации, под итно и Fantastic Mr.Fox на Вес Андерсон, еден од омилените ми е :love:
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Жалосно е да не им се бутне по еден оскар на овие бе... :love:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom