Направив мал прекршок при возење, мала помош ако може...

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
а можам ли некако со сигурност да знам, дали ќе ми кажуваат ако се обратам во полициска станица, да прашам таму дали има пратено на мое име пријава...? Или така е полошо...
не,не, немој, само така ќе направиш брукии како за тебе така и за полицаецот што те пушти зашто он те пуштил ,а не смеел оти ќе морал да врши должност ко што треба така да НЕМОЈ . Освен ако имаш врски на пример некој твој род или пријател полицаец и тој лично да види ;)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
Па добро де ако некјеш да платеш 300 евра можеш да ги одлежеш некој месец за се има решение ;)
Нема лежење више,само казна.

А што е тоа мал прекршок бе,да не згази човек?
--- надополнето: 8 јануари 2014 во 23:34 ---
а можам ли некако со сигурност да знам, дали ќе ми кажуваат ако се обратам во полициска станица, да прашам таму дали има пратено на мое име пријава...? Или така е полошо...
Уживај чим ти кажал ај бегај крши глава.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Имам слушнато дека постоеле “квоти“ колку казни треба да бидат издадени од страна на полицијата, т.е. цајканите имаат добиено наредба да се вратат назад во станица со бараниот минимален број на пишани казни, не знам колку е точно???
 
C

cige

Гостин
Прво сакам да ги прашам тие што викаат дека ако не го потпишеш записникот и не е валиден дали имаат возачки дозволи и дали познаваат некој што има возачка дозвола?

Јас од лично искуство и искуство на другари ти кажувам дека се случува да ти пише казна и да ти рече:"ок е, бегај ајде" ако си многу нервозен и проблематичен за да не станува поголема далга, те лаже дека не те пишал и по неколку месеци ќе ти стигне дома казната.

Затоа најубаво уште утре оди до станица да си се осигураш дали си пишан, оти ако си ја платиш казната во првите 7 дена ти е 150 евра, после ќе ти биде 300. Или ако сакаш жали се по судови, ама не верувам дека нешто ќе се постигнеш, само ќе треба плус уште судски трошоци да си платиш.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
а можам ли некако со сигурност да знам, дали ќе ми кажуваат ако се обратам во полициска станица, да прашам таму дали има пратено на мое име пријава...? Или така е полошо...
Чим не си потпишал не стига :)
 
Член од
14 април 2007
Мислења
1.812
Поени од реакции
1.047
Вие сите што сте пишале дека ако не си потпишел, не стигало, сте грешка. Полицаецот може фино и културно да напише ,,одбива да прими'' па да ви стигне казна.
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
Ова 2-3 пати ми се има случено и тоа за поминување на жолто или црвено...Доколку не си бил арогантен, дрзок и ако фино си ги замолил, нема сигурно казна да ти дојде дома, ти гарантирам...Плус ако ти правеле записник ќе ти дале да потпишеш, а тебе те пуштиле...Уживај...:)
лошо или фино исто ти се фаќа кога те сопрел он е веќе решен да те казне без разлика дали си направил прекршок мал голем или не си си имат квота нацртано колку казни да изречат е сеа во еден случај ако сопрат лице кое што е судија чувар обезбедување или нивни копук колега у тај случај тие веке се ко попарени кокошки немаат изговор и ги пуштат ова го имам видено со свои очи така да не се надевајте многу на нив едино ако имаш некој твој роднина во полиција само така може да се спасиш а инаку лани летото вракајки се од Дојран го изедов крапот од полицијата возев над дозволеното местото е 50 ограничено а јас возев 70 :tapp: десно имаше едно село за вртење али јебига настрадав 45 евра си платив :facepalm: тогаш се заебав што го немав бројот на чичкоми кој што е братучед на мајками али моите го имаа бројот а јас нема како да објаснам за шттија мислеа дека сум пијан ми направија алкотест ја им велев пиев сок к кола овие не веруваа и на крај се гледаа едни со други ко телиња алкотестот потврди 0,00 али им благодарам што ме пуштија без казна али си добив опомена е сега веке го имам бројот така да ке си неам гајле :vozbud::vozbud::vozbud:
 
Член од
29 март 2013
Мислења
148
Поени од реакции
177
Убаво ти објаснија погоре како функционираат сообраќајците и џандарите. Не се плаши, но биди на све спремен. Во случај да ти дојде казна, плати си ја . Во случај да не ти се плаќа казна, немора да ја платиш, биди спокоен, и за тоа има решение . Ќе си поминеш неколку месеци во затвор и готово. Не е толку страшно во затвор како тука на форум и на тв што прикажуваат, држава те храни, држава те брани. Јадење пиење спиење е обезбедено неколку месеци, право на глас исто, плус може ќе си научиш и некој занает додека си внатре, па ќе излезеш како подобар човек кој е спремен да се бори за повисоко добро во опшеството, а не да се тресеш за мали ситни прекршоци кои си ги извршил. Како и да е, биди спокоен.

Да се одеше во затвор за ваков сообраќаен прекршок, до сега јас требаше да лежам еееее :pos: За вакви прекршоци има само општокорисна работа, на пр. да мете улици или да полива жардињери нешто така.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
514
Едно мое искуство со полицијата:
Возев после 23 часот, јас несмам затоа што немам 2 години возачко искуство, искулиран музика до крај и ете го мистер полисмен. Побара документи, му давам и ми објаснува како казната е голема и дека треба да ме казни. Он беше албанец со што ја намалува можноста да ме пушти без казна. Го замолив еднаш само ако може да ме пушти без казна затоа што требаше да одам на летен одмор една недела подоцна, ми ги врати документите и ми рече само повели. Останав во неизвесност затоа што запишуваше нешто но си замина. Не му кажав на татко ми затоа што не бев во право. Кога заминав на одмор ете го првиот ден телефонот, повик од татко ми, срцето во пети мислев казна стигнала но ништо. Останав скоро два месеци во неизвесност дали имам казна или не, но никого не прашав, или несакав да знам. После некое време ете го пак истиот полицаец ме допира во 22:58, ми кажа дека ме допрел еднаш и дека не ми пишал, јас здрвен мислев дека тогаш ќе ми пише а тој само се насмевна и ми рече дека мене не ми пишувал....Уште се чудам кој е тој човек.

Малку голем текст ама интересна случка со полицијата.


И да ја поздравам со една песна ;)
 
S

StormRage

Гостин
Прекршоци правам секој ден, посебно овие последниве 3 дена возам пијан нон стоп... среќа нема полиција толку :D
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
не ти стига чим не ти дале да потпишеш нешто.
Нема везе, 3 пати ми има стигнато за разни прекршоци (сообраќајни) кои не беа по моја вина, но сепак стигнаа за плаќање дури и по повеќе месеци, иако мој потпис нема никаде.
Еднаш ме пишаа за јадење сончоглед, иако немав во мене ништо, туку седевме на место каде од претходно имаше остатоци.
Но немаа ниту фотографии, ниту ништо како доказ дека јас воопшто сум бил таму каде само ме запишаа на обично тефтерче, ниту записник за прекршок.
Среќа што мајка ми има завршено правосуден, па ги средивме клошарите со жалби, докази дека немаат доказ и тн и тн.

Паѓаат на суд тие работи - твој збор против мој збор, посебно ако имаш добар адвокат кој си ја знае работата. Не може така на кур-ташак да те пишуваат бе, што ако некој од цајканиве те мрази и нон-стоп те пишува иако не те ни сопрел? Пак ќе биде негов збор против твој? Си има механизми за против тоа, не заебавајте
 

OziLLLL

MADRIDISTA
Член од
8 октомври 2008
Мислења
3.334
Поени од реакции
1.892
Прекршоци правам секој ден, посебно овие последниве 3 дена возам пијан нон стоп... среќа нема полиција толку :D
Koga ke ti dojfe pametot ? Koga ke zgazis nekoj ili ?

On. Mene od samo ime I prezime zemanje posle tocno godina I osum meseci mi stigna kazna, odbil da se potpise, ne se pojavi na sud, I ne platil vo rok od 7 dena pola kazna. Advokat I tuzba do sud, dobiv.
Sluckata bese za 50evra soncogled (kaznata) a dzandarot samo me identifikuvase na sred ulica.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
On. Mene od samo ime I prezime zemanje posle tocno godina I osum meseci mi stigna kazna, odbil da se potpise, ne se pojavi na sud, I ne platil vo rok od 7 dena pola kazna. Advokat I tuzba do sud, dobiv.
Sluckata bese za 50evra soncogled (kaznata) a dzandarot samo me identifikuvase na sred ulica.

Eпа тоа го зборам и јас во постот над твојот, не може така збор против збор да проаѓа на суд.
Имаш некој клошар цајкан што те мрази и нон-стоп ли ќе те пишува, иако ни очи не ти видел? Ни он има докази дека те сопрел, ни ти имаш докази дека не те сопрел
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Koga ke ti dojfe pametot ? Koga ke zgazis nekoj ili ?

On. Mene od samo ime I prezime zemanje posle tocno godina I osum meseci mi stigna kazna, odbil da se potpise, ne se pojavi na sud, I ne platil vo rok od 7 dena pola kazna. Advokat I tuzba do sud, dobiv.
Sluckata bese za 50evra soncogled (kaznata) a dzandarot samo me identifikuvase na sred ulica.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Haha jako :D
I jas znam vakvi slucki, prekrsok zastaruva vo rok od 2 godini (mi se cini, edino ako ima nekoja izmena na zakon). Ako ne pominale 2 god od sluckata, ne bidete tolku sigurni deka nema da vi stigne kazna :D
Jas uste nisto ne sum platila, a i ne me ni soprale :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom