Еден Господ, една религија ?

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.761

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.956
Поени од реакции
11.967
И ти си религиозен бре.:tapp:
Ајде за тебе појасно: без евреи и арапи кои ќе ви зборуваат за богови!
И не сум религиозен... поточно зависи како ја разбираш ти Книгата на Законот :) Не сакам да те разубедам...
Но не сум ЗА еден бог и една религија...
Сакам разновнидност, разни божици и богови, разни ритуали,разни пракси, разни алхемии :)

Еден бог, една религија - дома! ;)
--- надополнето: 30 декември 2013 во 16:55 ---
Веќе си ми јасен.
Тебе ништо не ти е јасно во врска со Хептаграм XI...

Ама ќе ти биде, само читај ме ;)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.956
Поени од реакции
11.967
Лажеш,и ти го чекаш ЕОН :D
:pos:
Не, јас го живеам. И не нудам никому ни бог ни вера ниту „вистинска“ религија како вие, религиозните.
Не знам зошто не почнете отворено да се мразите и убивате според вашите религиозни закони...
Ајде, одете си... :)
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.202
Ајде за тебе појасно: без евреи и арапи кои ќе ви зборуваат за богови!
И не сум религиозен... поточно зависи како ја разбираш ти Книгата на Законот :) Не сакам да те разубедам...
Но не сум ЗА еден бог и една религија...
Сакам разновнидност, разни божици и богови, разни ритуали,разни пракси, разни алхемии :)

Еден бог, една религија - дома! ;)
--- надополнето: 30 декември 2013 во 16:55 ---


Тебе ништо не ти е јасно во врска со Хептаграм XI...

Ама ќе ти биде, само читај ме ;)
После тоа што го напиша пред малку повеќе од јасен:(
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Не, јас го живеам. И не нудам никому ни бог ни вера ниту „вистинска“ религија како вие, религиозните.
Не знам зошто не почнете отворено да се мразите и убивате според вашите религиозни закони...
Ајде, одете си... :)
Значи ти си тој..Ипси те чека,да знаеш.
Види договорете се кај да се најдете
:pos:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.956
Поени од реакции
11.967
После тоа што го напиша пред малку повеќе од јасен:(
Не биди тажен, не ги поднесувам тажните...
Твоите лажни тагувања, дома, за твоите...

Што мислиш ти за исламот, Изгрев? :)
Де просветли ме, ако сакаш ;)
--- надополнето: 30 декември 2013 во 17:00 ---
Значи ти си тој..Ипси те чека,да знаеш.
Види договорете се кај да се најдете
:pos:
Нема потреба, тоа е работата... :)
Не знам што е муабетот со него... Или ти не ме разбираш што пишувам или јас не го знам муабетот помеѓу тебе и Ипси :)
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Нема потреба, тоа е работата... :)
Не знам што е муабетот со него... Или ти не ме разбираш што пишувам или јас не го знам муабетот помеѓу тебе и Ипси :)

Ипси рече дека чекал некој ЕОН,ти велиш дека ти си тој..
па реков,да му кажеш на човекот дека ти си тој.. да не губи време во чекање :D
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.202
Не биди тажен, не ги поднесувам тажните...
Твоите лажни тагувања, дома, за твоите...

Што мислиш ти за исламот, Изгрев? :)
Де просветли ме, ако сакаш ;)
--- надополнето: 30 декември 2013 во 17:00 ---


Нема потреба, тоа е работата... :)
Не знам што е муабетот со него... Или ти не ме разбираш што пишувам или јас не го знам муабетот помеѓу тебе и Ипси :)
Немав предвид за мене тажен имав предвид за тебе. Човек кој што посакува ’’да се истребат меѓу себе’’ тој мрази а кој што мрази тој длабоко во себе е тажен. За исламот да мислат муслиманите и оџите јас сум православен.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.956
Поени од реакции
11.967
Ипси рече дека чекал некој ЕОН,ти велиш дека ти си тој..
па реков,да му кажеш на човекот дека ти си тој.. да не губи време во чекање :D
Ај сега оди прочитај го и неговиот муабет и мојот...
Јас со сигурност велам дека не реков дека ЈАС СУМ ЕОН... знаеш македонски нели?
Јас реков: јас го живеам еонот... ;)

И еонот не е бог... вашите несоодветни идеи за Еден бог кој што не го знаете ами само верувате во него, раѓаат омраза...
Вашето верување раѓа незнаење за богот!

Затоа, НЕ за вашиот еден бог една религија :)

Тоа е мое мислење... нормално... не мора да се сложиш ти како муслиман со моето, ниту пак христијанинот очекувам да ме разбере...
Ниту еден религиозен не може да го надмине својот фетиш! :D
--- надополнето: 30 декември 2013 во 17:10 ---
Немав предвид за мене тажен имав предвид за тебе. Човек кој што посакува ’’да се истребат меѓу себе’’ тој мрази а кој што мрази тој длабоко во себе е тажен. За исламот да мислат муслиманите и оџите јас сум православен.
Не мразам никој, вие сте дијаметрално спротивни едни од други и си ги негирате и верите и ритуалите...
Едни за други сте неверници кои според книгите мора да исчезнат!

Не сум го рекол тоа јас, ами вашите „богови“!

Не си ме разбрал...
 
Член од
24 јуни 2013
Мислења
5
Поени од реакции
3
Дечки темава ја започнав затоа што мислам дека е невозможно сите да сме во право. Несакам да навредам никого ама ако постои Еден Бог и Една вистина би требало да има Еден правилен пат да стигнеме до таму. Реката се поминува таму каде што има мост - пат, ако одиш во реката верувајќи дека секој пат е правилен и може да те однесе на другиот брег можеш да се удавиш. Еве дали може да ми го разјасни некој ова : Муслиманите веруваат дека јадењето свинско е грешно, а Христијаните веруваат дека е во ред да се јаде свинско. Невозможно е двете сосема спротивни перцепции да бидат вистина во исто време. Односно постоењето на едната вистина ја исклучува можноста за постоење на друга вистина, односно невозможно е да бидеме сите во право во исто време. Ако вистинскиот пат е на пример преку нејадење на свинско, тоа е вистинскиот пат. Неможеме да стигнеме сите до истата цел одејќи секој на свој начин затоа што сигурно е дека некој пат е погрешен и може да те однесе на погрешно место. Еве и друг пример : еден човек одбрал да стигне до бога на свој сопствен начин. Избрал да биде бомбаш-самоубиец верувајќи дека тоа е правилниот начин. Кога тој човек тргнува на својот пат, го одзима сопствениот живот, како и животот на 30 други луѓе. Како може да се оправда неговиот пат и да кажеме дека секој пат е правилен ?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Еве дали може да ми го разјасни некој ова : Муслиманите веруваат дека јадењето свинско е грешно, а Христијаните веруваат дека е во ред да се јаде свинско.
Кај е запишано кај Христијаните дека е во ред да се јаде свинско?
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.202
Ај сега оди прочитај го и неговиот муабет и мојот...
Јас со сигурност велам дека не реков дека ЈАС СУМ ЕОН... знаеш македонски нели?
Јас реков: јас го живеам еонот... ;)

И еонот не е бог... вашите несоодветни идеи за Еден бог кој што не го знаете ами само верувате во него, раѓаат омраза...
Вашето верување раѓа незнаење за богот!

Затоа, НЕ за вашиот еден бог една религија :)

Тоа е мое мислење... нормално... не мора да се сложиш ти како муслиман со моето, ниту пак христијанинот очекувам да ме разбере...
Ниту еден религиозен не може да го надмине својот фетиш! :D
--- надополнето: 30 декември 2013 во 17:10 ---


1. Не мразам никој, вие сте дијаметрално спротивни едни од други и си ги негирате и верите и ритуалите...
2.Едни за други сте неверници кои според книгите мора да исчезнат!

Не сум го рекол тоа јас, ами вашите „богови“!

Не си ме разбрал...
1.’’Не знам зошто не почнете отворено да се мразите и убивате’’ ова ти го напиша нели
2. Ако ми кажеш пример за ова во правславната догма тогаш ќе преминам во твојата сезнајна секта
--- надополнето: 30 декември 2013 во 20:42 ---
Дечки темава ја започнав затоа што мислам дека е невозможно сите да сме во право. Несакам да навредам никого ама ако постои Еден Бог и Една вистина би требало да има Еден правилен пат да стигнеме до таму. Реката се поминува таму каде што има мост - пат, ако одиш во реката верувајќи дека секој пат е правилен и може да те однесе на другиот брег можеш да се удавиш. Еве дали може да ми го разјасни некој ова : Муслиманите веруваат дека јадењето свинско е грешно, а Христијаните веруваат дека е во ред да се јаде свинско. Невозможно е двете сосема спротивни перцепции да бидат вистина во исто време. Односно постоењето на едната вистина ја исклучува можноста за постоење на друга вистина, односно невозможно е да бидеме сите во право во исто време. Ако вистинскиот пат е на пример преку нејадење на свинско, тоа е вистинскиот пат. Неможеме да стигнеме сите до истата цел одејќи секој на свој начин затоа што сигурно е дека некој пат е погрешен и може да те однесе на погрешно место. Еве и друг пример : еден човек одбрал да стигне до бога на свој сопствен начин. Избрал да биде бомбаш-самоубиец верувајќи дека тоа е правилниот начин. Кога тој човек тргнува на својот пат, го одзима сопствениот живот, како и животот на 30 други луѓе. Како може да се оправда неговиот пат и да кажеме дека секој пат е правилен ?
Реката има повеќе мостови. И навистина ако тргнеш по непознатиот мост може да се удавиш, на ако одиш по мостот кај што те испратил Бог тогаш ќе стигнеш сигурно и не само сигурно, туку додека врвиш ќе бидеш среќен затоа што Бог ќе е наградува за твојта доверба кон него
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
986
Дечки темава ја започнав затоа што мислам дека е невозможно сите да сме во право. Несакам да навредам никого ама ако постои Еден Бог и Една вистина би требало да има Еден правилен пат да стигнеме до таму. Реката се поминува таму каде што има мост - пат, ако одиш во реката верувајќи дека секој пат е правилен и може да те однесе на другиот брег можеш да се удавиш. Еве дали може да ми го разјасни некој ова : Муслиманите веруваат дека јадењето свинско е грешно, а Христијаните веруваат дека е во ред да се јаде свинско. Невозможно е двете сосема спротивни перцепции да бидат вистина во исто време. Односно постоењето на едната вистина ја исклучува можноста за постоење на друга вистина, односно невозможно е да бидеме сите во право во исто време. Ако вистинскиот пат е на пример преку нејадење на свинско, тоа е вистинскиот пат. Неможеме да стигнеме сите до истата цел одејќи секој на свој начин затоа што сигурно е дека некој пат е погрешен и може да те однесе на погрешно место. Еве и друг пример : еден човек одбрал да стигне до бога на свој сопствен начин. Избрал да биде бомбаш-самоубиец верувајќи дека тоа е правилниот начин. Кога тој човек тргнува на својот пат, го одзима сопствениот живот, како и животот на 30 други луѓе. Како може да се оправда неговиот пат и да кажеме дека секој пат е правилен ?

Драга Siddartha, еден ден секој ќе сфати што вистинските чеда БОЖЈИ одамна Го знаат, имено, дека пред и во Совршениот БОГ се оди и влегува единствено по Единствениот Совршен Пат, по Единствениот Совршен Мост, Кој е БОЖЈАТА вечна Милост!

Денот засигурно доаѓа, драга Siddartha, кога секој ќе увиди дека пред Вистинскиот БОГ никој не ќе неможе да опстои со содржината (или големината) на сопствените црева, стомак, подстомак, мускули, молитви, дела, ... туку единствено со Дарот БОЖЈИ како единствената содржина на срцето, Kоја е безкрајно поважна и абсолутно одлучувачка!


п.с. Јас со години непијам алкохол (нити конзумирам опијати) и нејадам известни врсти на месо, но тоа никогаш не сум го сметал, нити пак (со БОЖЈА помош) ќе госметам за одлучувачко нешто, или дека ме прави подобар од било кого.



За МИЛОСТА БОЖЈА, за ХРИСТА
јас сакам само да знам
За Неговата безкрајна ЉУБОВ
За Неговиот Совршен Ислам!


.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Драга Siddartha, еден ден секој ќе сфати што одамна вистинските чеда БОЖЈИ Го знаат, имено, дека во Совршениот БОГ се оди и доаѓа единствено по Единствениот Пат, по Единствениот Мост, Кој е БОЖЈАТА вечна Милост!

Денот доаѓа, драга Siddartha, кога секој ќе увиди дека пред Вистинскиот БОГ никој ќе неможе да опстои со содржината (или големината) на сопствените црева, стомак, подстомак, јачината на мускулите, молитвите, делата, ... туку единствено со Дарот БОЖЈИ како единствената содржина на срцето, Kоја е безкрајно поважна и абсолутно одлучувачка!


п.с. Јас со години (во нормални услови) непијам алкохол и нејадам известни врсти на месо, но тоа никогаш не сум го сметал, нити пак (со БОЖЈА помош) ќе госметам за одлучувачко или дека ме прави подобар од било кого.

За МИЛОСТА БОЖЈА, за ХРИСТА
јас сакам само да знам
За Неговата безкрајна ЉУБОВ
За Неговиот Совршен Ислам!


.

Кој пролив си ти...

:facepalm:

Пооо...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom