Windows 7 или Windows 8.1 ?

Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
имам HD 6670 ATI Saphire 2 GB DDR3 ... па ми требало можда да најде бидејчи е од поновите генерации на графичка ... инаку тоа не ми е проблем , проблем ми е од драјвери за звук, интернетот на лаптопот итн ...
Би требало сам да ги наоѓа, а дури и да не е така имаш многу програми кои бараат и/или симнуваат драјвери. За звук, ако немаш звучна карта мислам дека само треба драјвер за матичната, а за лаптопот треба да знаеш каква мрежна картичка имаш. За на 8мицава стварно не знам како е.
 
S

Sagan

Гостин
8.1 од причина што според мене естетски е подобар, побрзо се крева, побрзо крева програми и побрзо се инсталираат програми.

Единствено, имам проблеми со често откажување на Windows File Explorer, а понекогаш и пребавно отворање папки. Метрото не го користам заради глупостите со резолуцијата (нетбук).

За разлика од 7ката, со 8.1 немам потреба од никакви драјвери (не знам дали кај сите е така).

И чиста инсталација е секад подобра.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Веќе два месеца користам 8 па 8.1 и можам да кажам дека 8.1 е значително подобар од 8, а и доста функционален, со ништо не заостанува зад 7ка, ок сега се налетува на програми кои засега не се компатибилни а на кои сме навикнале претходно, ама па има нивни алтернативи.

п.с драјвери и апдејти на истите си бара сам.
 
Ф

Флеш

Гостин
искрено ја би им препорачал на сите кои би морале да избираат , нека одат со 7цата поради стабилност и проверен квалитет и поради компактибилноста со сите програми и гаџети кои постојат денес ...

8цата сеуште е полна со багови и најмалку една година би почекал да ја инсталирам ... од сега ...
ќе излезат уше неколку сервис пакови на 8цата ,така да останете на 7цата верзија на Виндоус ...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Aко имате компјутер кој не е постар од 3/4 години, еве ги моите препораки.

1. Најпрво (одма чим ќе доете на десктоп) инсталирајте чипсет драјвери страната на вашата матична - Морално за стабилност.

2. Инсталирате MEI - (Management Engine Interface) - Препорачливо.

3. Инсталирате драјвер за графичка - Препорачливо и морално ако играте игри (поготово нови)

4. Драјвер за звук - само ако имате дискретна звучна - морално.

5. Intel RST драјвер - морално ако имате SSD, Raid, или повеќе од 1 диск.

6. Пуштате сите апдејти на ауто да се направат.

7. Активирате Windows.
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Ја препорачувам да го пробате со виртуелна машина колку да го разгледате интерфејсот. Така нема да му ја осетете правата моќност ама ќе имате одприлика предзнаење што нуди. Нека ви стои седмицата, инсталирајте 8.1 и пробајте го. Мене веќе пола година ми стои 8.1 enterprise и вкупно на него сум седел помалце од саат време. Не сум навикнат.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Дечки дали е вистина .имам слушнато дека Виндоус 8 сама ти бара и инсталира драјвери одма ... а не е како 7цата каде што одма после инсталација мораш како будала да бркаш се самиот по драјвери ... ДАЛИ Е ВИСТИНА ?! мамата ми се еба со инсталацииве ... :(
И кај седмицата го имаш тоа автоматски драјвери наоѓа.
--- надополнето: 10 декември 2013 во 18:37 ---

@Bitch Switch Argh

Доколку купуваш нов земи си си осмица. Доколку планираш упгрејд нема потреба да се мачиш.

Предности осмица е побрза за некоја нијанса.

Негативности треба време да се привикнеш на новиот интерфејс.
Исто така делот со апликациите каде доколку сакаш да ги користиш мора да користиш мајкрософт акаунт. Секако доколку воопшто не ги користиш апликациите не е негативност. Друга опција е да си направиш посебен акаунт само за апликациите.

Мене ме нервира што почнаа во стилот на Apple да го затвораат системот и да приморуваат да влезеш во нивниот екосистем без друга опција. :(
 
Ф

Флеш

Гостин
И кај седмицата го имаш тоа автоматски драјвери наоѓа.
--- надополнето: 10 декември 2013 во 18:37 ---
@Bitch Switch Argh

Доколку купуваш нов земи си си осмица. Доколку планираш упгрејд неам потреба да се мачиш.

Предности осмица е побрза за некоја нијанса.

Негативности треба време да се привикнеш на новиот интерфејс.
Исто така делот со апликациите каде доколку сакаш да ги користиш мора да користиш мајкрософт акаунт. Секако доколку воопшто не ги користиш апликациите не е негативност. Друга опција е да си направиш посебен акаунт само за апликациите.

Мене ме нервира што почнаа во стилот на Apple да го затвораат системот и да приморуваат да влезеш во нивниот екосистем без друга опција. :(
--- надополнето: 10 декември 2013 во 18:37 ---
@Bitch Switch Argh

Доколку купуваш нов земи си си осмица. Доколку планираш упгрејд нема потреба да се мачиш.

Предности осмица е побрза за некоја нијанса.

Негативности треба време да се привикнеш на новиот интерфејс.
Исто така делот со апликациите каде доколку сакаш да ги користиш мора да користиш мајкрософт акаунт. Секако доколку воопшто не ги користиш апликациите не е негативност. Друга опција е да си направиш посебен акаунт само за апликациите.

Мене ме нервира што почнаа во стилот на Apple да го затвораат системот и да приморуваат да влезеш во нивниот екосистем без друга опција. :(
го нема , 100 пати имам инсталирано и на статичен и на лаптоп и на ноутбук ... неам и нема ...
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
го нема , 100 пати имам инсталирано и на статичен и на лаптоп и на ноутбук ... неам и нема ...
Колку што знам зависи и од ПЦ то јас лично сум немал проблеми. Не знам колку се разбираш од компјутери имаш и втор дел optional каде вообичаено имаш упдејти за графичка и други НЕ Windows драјвери (не сум сигурен како да ги наречам). Исто така ми се чини имаше еден дел каде треба да се кликне yes за да се доунлоадираат овие упдејти.
--- надополнето: 10 декември 2013 во 18:46 ---
П.С Во Windows Update па сетингс ми се чини се подесуваше тоа.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Ако не ти подржува амд-то windows 9 стај му windows 6


И кај седмицата го имаш тоа автоматски драјвери наоѓа.
--- надополнето: 10 декември 2013 во 18:37 ---

@Bitch Switch Argh

Доколку купуваш нов земи си си осмица. Доколку планираш упгрејд нема потреба да се мачиш.

Предности осмица е побрза за некоја нијанса.

Негативности треба време да се привикнеш на новиот интерфејс.
Исто така делот со апликациите каде доколку сакаш да ги користиш мора да користиш мајкрософт акаунт. Секако доколку воопшто не ги користиш апликациите не е негативност. Друга опција е да си направиш посебен акаунт само за апликациите.

Мене ме нервира што почнаа во стилот на Apple да го затвораат системот и да приморуваат да влезеш во нивниот екосистем без друга опција. :(
Па јас планирам во исто време и апгрејд на компјутерот и нов ОЅ. Само не разбирам ова со „метро“ што е, али ќе пребарам. Слушнав дека вадел колку-толку подобри перформанси а и интерфејсот изгледа кул.
 
Ф

Флеш

Гостин
ја ќе мора да почекам малку со мојов старец .... имам




сосе HD 6670 2 DDR3 memorija .... i ramot e 2 Gb DDR 2 ....


да соберам пари ,малце сум кнап сега бидејќи бркам за работа надвор па ќе почекаме :D
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Дечки дали е вистина .имам слушнато дека Виндоус 8 сама ти бара и инсталира драјвери одма ... а не е како 7цата каде што одма после инсталација мораш како будала да бркаш се самиот по драјвери ... ДАЛИ Е ВИСТИНА ?! мамата ми се еба со инсталацииве ... :(
Сама инсталира драјвери, некои генерички некои официјални. Али секако после инсталација најдобро е да ги инсталираш најновите официјални драјвери.
 
Ф

Флеш

Гостин
Сама инсталира драјвери, некои генерички некои официјални. Али секако после инсталација најдобро е да ги инсталираш најновите официјални драјвери.
Како и да е ,важно е дека инсталира ,а тоа ми е потребно ,иам Driver Genius ,ама не ми завршува ... користам и NINITE.com за останатите работи ...
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Како и да е ,важно е дека инсталира ,а тоа ми е потребно ,иам Driver Genius ,ама не ми завршува ... користам и NINITE.com за останатите работи ...
Да, битно по инсталација имаш целосно функционален компјутер со видео, звук и мрежа (освен ако некој дел не е антика па не може да најде за него, али ова ми се нема случено до сега)
 
Ф

Флеш

Гостин
Да, битно по инсталација имаш целосно функционален компјутер со видео, звук и мрежа (освен ако некој дел не е антика па не може да најде за него, али ова ми се нема случено до сега)
ех фала му на Бога ... имам Acer Traveller дома лаптоп , го бришам на нула скроз , е коа доаѓа момент да средување ,инсталација на 7цата ,се тоа , неам конекција на интернет бежичен , па мора да мкнам кабли и се да симнам преку статитичен ....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom