Утре оглас за 400 полицајци, физичката кондиција предуслов

  • Креатор на темата Атомската мравка
  • Време на започнување
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Хмм, јас мислам дека не е така. Изборот е веќе направен, кандидатите се распоредени. Селекццијата е таа, инструкторите за време на едногодишната обука процениле кој за каде е... ај утре да се распрашам, може и грешно да сум разбрал.
Плата... нека биде ~650 евра :D
Искрено, имаш ли врски ?

т.е. 99% од пријавените имаат, ама кој ги има правите луѓе за оваа работа. Во БЈБ-СВР вчера имаше некои промени, така да ништо не се знае :D
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
Хмм, јас мислам дека не е така. Изборот е веќе направен, кандидатите се распоредени. Селекццијата е таа, инструкторите за време на едногодишната обука процениле кој за каде е... ај утре да се распрашам, може и грешно да сум разбрал.
Плата... нека биде ~650 евра :D
Искрено, имаш ли врски ?

т.е. 99% од пријавените имаат, ама кој ги има правите луѓе за оваа работа. Во БЈБ-СВР вчера имаше некои промени, така да ништо не се знае :D
Па да де, после едногодишната обука, се прави селекцијата. А не уште од првиот ден кога ќе отидеш на обука.

Па некој без врски нека не помислува да се појавви на тестовите, освен ако не е некој терминатор, па за 2 минути да прави 150 склека, па да немаат како да го одбијат.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Абе јас зборев за овие дечките од минатата година, што полагаа заклетва пред недела дена :D

А таквите терминатори, ги има верувај. Познавам таков, на психичките тестови "падна".
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Од минатиот конкурс, 40% од влезените се упатени кон ЕБР, а 20% кон ЕСЗ. Има нешто и во АЛФА, останатите по станици. Во единиците ќе бидат подложени на дополнителни тестирања, кои ако ги поминат ќе останат во единиците. Ако не, ќе ги распоредат по станиците.
И тоа сите се распределени по станиците во Скопје без разлика на тоа од каде доаѓаат и дали може да си дозволат стан со приправничка плата...
 

Falcao

rossonero per sempre
Член од
28 мај 2008
Мислења
1.986
Поени од реакции
561
Бев јас вчера у Илинден, ги поминав физичките ..

сега со Господ напред :)
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.179
Поени од реакции
3.153
Сакаш да преминеш на забранетата страна, а? :D Имате вие член у групата што е припадник на ЕБР, или грешка сум? :)

Па едно 30 %, па и јаче, ги примаат без да се појават на тестовите. Обично тие таквите се деца на функционери, или па си искеширале пари, па ги ставаат на список, или па се со голем куропушачки стаж во партија.
Лично јас познавам дечко, што на претходниот конкурс пројде све, ама буквално све, и на крај не беше повикан за обука, а пази, детето е од џандарска фамилија. Според мене таквите кандидати треба да имаат предност во однос на другите, да ја продолжуваат лозата, пример како во Макпетрол што е :)
Премногу напињаат со физичките тестови па и општите. Како што имам кажано, најголемиот број од последниве два конкурса ги спремааат за по специјалниве единици, и какво фајде од тие општи тестови? Никакво, прилика само за да те бутнат... Додека физичките тестови, добро ај да имаш барем некоја основа, да не си некој торко што не може да се помрдне од место, ама ова сега што го бараат е претеризам. Ти ако влезеш, идеш на обука 9 месеци, и сакал нејќел ќе ја стекнеш таа физичка подготвеност, али све е за да имаат алиби, и да чистат уште од старт кандидати.

п.с. На вас на врата ви дојдоа за да ви кажат на кој датум и каде треба да се пријавите? Кај мене уште ги нема :confused:
Arno da imav brat nemase ovde da prasuem,tuku ke si cekav da me vikna so tie 399 na obuka...Prasav samo dali vredi da se nadevam :) Ti vikam istoto imam drugar sto minatiot pat projde se ama gjabe ne prosle vrskite :confused:
I da ovie vezbive so gi baraat licno mi ima kazano pripadnik na Rendzerite on gi pravel za priem vo taa postava..Drugoto se ti e objasneto na mesto ,preteraja :confused:
--- надополнето: 20 ноември 2013 во 16:36 ---
Бев јас вчера у Илинден, ги поминав физичките ..

сега со Господ напред :)
Kazi nesto plus ne bidi tainstven....Prvo trcanjeto odi pa sklekoi i slicno ?
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Добро го изгледав видеово...што е со луѓево што неможат 10ка на вратило да напраат :facepalm:
 

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.931
Добро го изгледав видеово...што е со луѓево што неможат 10ка на вратило да напраат :facepalm:
Сега ти е чудно а кога ќе видиш такви влегле во ЕСЗ ќе си удриш сам на себе шамар :icon_lol:
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
Arno da imav brat nemase ovde da prasuem,tuku ke si cekav da me vikna so tie 399 na obuka...Prasav samo dali vredi da se nadevam :) Ti vikam istoto imam drugar sto minatiot pat projde se ama gjabe ne prosle vrskite :confused:
I da ovie vezbive so gi baraat licno mi ima kazano pripadnik na Rendzerite on gi pravel za priem vo taa postava..Drugoto se ti e objasneto na mesto ,preteraja :confused:
--- надополнето: 20 ноември 2013 во 16:36 ---


Kazi nesto plus ne bidi tainstven....Prvo trcanjeto odi pa sklekoi i slicno ?
Вака е редоследот на вежбите:
1. Згибови
2. Стомачни
3. Склекови
4. Трчање

Претходниот конкурс вака беше редоследот, па ваљда и оваа година се тера по тој план :)

п.с Се ми се чини дека имам ваш член видено во тренерки ЕБР, и затоа те прашав.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Ај да не се лажеме.. ќе се изнапикаат деца на ВМРО-овци и крај на приказната.Живеете ја реалноста а не фантазијата.........................
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Ај да не се лажеме.. ќе се изнапикаат деца на ВМРО-овци и крај на приказната.Живеете ја реалноста а не фантазијата.........................
Пикаат и од СДСМ ... значи ако немаш книшка си каде каде поназад во оваа наша чудесна земја.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Пикаат и од СДСМ ... значи ако немаш книшка си каде каде поназад во оваа наша чудесна земја.

тешко од СДСМ но сепак поентата е дека најнеспособните секогаш на конкурси за полицајци и на Воена Академија влагаат,способните се бркаат за утре во случај на агресија врз државата да се повикаат баш тие а овие другиве(што сега учат/завршиле на воена академија и други конкурси) бидат пратени на боловање.Така беше во 2001ва,така ќе биде секогаш.. тоа е доктрина.. да доктрина,тоа е стратегија на многу држави..
 

Falcao

rossonero per sempre
Член од
28 мај 2008
Мислења
1.986
Поени од реакции
561
Kazi nesto plus ne bidi tainstven....Prvo trcanjeto odi pa sklekoi i slicno ?

Ништо не е сменето од лани. Почнуеш со:

- Згибови
- Стомачни (имаш 2мин)
- Склекови (имаш 2мин)
- Трчање



Тоа би било тоа, пред да почнеш да правиш ти ја покажуваат како правилно се изведува вежбата.


За згибовите, кревање до горе(брадата над шипката) - спуштање до доле(исправени рацете) тоа ти е еден згиб.

За стомачните рацете треба да ти бидат цело време на тилот, прстите вкрстени, лактите цело време отворени, секое повторување ја допираш подлогата со грбот,
газот залепен на подлогата.

За склековите почетна положба е рацете отприлика у ширина на рамењата(можеш малце пошироко), телото исправено(значи не газот испупен), нозете можеш залепени а можеш и малце пошироки, со главата да не гледаш у земја(треба напред да гледаш). Значи секое повторување кога се креваш, рацете треба да ти бидат исправени, а се спушташ додека лактите не образуваат агол од 90 степени.


Доколку некој од вежбите не ги изведуваш правилно, повторувањето не ти го бројат.
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
Ништо не е сменето од лани. Почнуеш со:

- Згибови
- Стомачни (имаш 2мин)
- Склекови (имаш 2мин)
- Трчање



Тоа би било тоа, пред да почнеш да правиш ти ја покажуваат како правилно се изведува вежбата.


За згибовите, кревање до горе(брадата над шипката) - спуштање до доле(исправени рацете) тоа ти е еден згиб.

За стомачните рацете треба да ти бидат цело време на тилот, прстите вкрстени, лактите цело време отворени, секое повторување ја допираш подлогата со грбот,
газот залепен на подлогата.

За склековите почетна положба е рацете отприлика у ширина на рамењата(можеш малце пошироко), телото исправено(значи не газот испупен), нозете можеш залепени а можеш и малце пошироки, со главата да не гледаш у земја(треба напред да гледаш). Значи секое повторување кога се креваш, рацете треба да ти бидат исправени, а се спушташ додека лактите не образуваат агол од 90 степени.


Доколку некој од вежбите не ги изведуваш правилно, повторувањето не ти го бројат.
Од колку саат почнувавте?

Иначе мене на претходниот конкурс, на згибовите ми се деси тоа повторувањето :D
Јас се изморив рипајќи да се фатам за шипката, висока у пм :D па и телото ми се клатеше, па бројачот мораше да ми фати да ме стабилизира, и јас веќе почнав отежнато да дишам. Почнав, правам 5 правилни, и на 6 почнав да забушавам, и овој бројачов коа почна 6, 6, 6, а мене рацете ми трнат, у себе пцујам, се бодрам :icon_mrgr: и со тешка мука стигнав до 9 и паднав, ама добро па тој што водеше евиденција ме викна на страна и ми вика, добро бе не можеш 10 да направиш, му викам можам бе ама ми изброеја 3 неправилни, и ми пиша како 10 да сум направил, го поминав тој дел :)
А најинтересно ми беше, пред да почнеме со правење на згибови, сите нафурани разбилдани батки, ржат, лиги им течат како на куче пред јадење, а јас кускуле у споредба со нив, поспан си дремев зошто у 6 саат ни беа тогаш тестовите и ко за беља мене ме викнаа ба една шипка прв да правам, и како уз магла ми е уште, додека праев полурасоонет бев :D
И на крај таквите батчиња, испопаѓаа како крушки уште на згибови :)

И си заборавил да спомнеш на секоја вежба кај можеш да одмараш. На згибовите не сум сигурен дали можеше, на стомачните кога си во горна положба, ама жими кур што се одмара така, склековите додека ти се исправени рацете, а на трчањето не знам, зошто не стигнав до него :D
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Кумплунг, каде заеба ти ? На склекови падна а ? Мене вратилото ми е најпроблематично -.-
 

Kajgana Shop

На врв Bottom