Регистрирање на фирма?

Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72
Најпаметно.
Со кој закон се брише фирмата сама? Оти ако ја оставиш во мирување, персоналец за управител од 2 саати неделно мораш да плаќаш и рдт и сметководител. Околу 1250 денари чини мирувањето месечно. Ако не ги платиш ќе ти дојде државата пак. Мислам дека единствено решение е ликвидација или стечај, зависи дали должиш некому или не. И двете постапки се скапи, али ликвидацијата е далеку пофер и поефтина од стечај. За ликвидација ако не се лажам е 15 000 денари, за стечај 30 000.
Knigovoditelot mi e platen dozivotno so kompenzacija taka da nego ne go racunam.Dolgovi nemam osven televizija i firmarina za 1 godina. Toa od nemukaet e ostanato neplateno.E sega ako e likvidacija 15000 se isplaka bideki za 3 godini ke se nasoberat davacki preku taa suma.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Knigovoditelot mi e platen dozivotno so kompenzacija taka da nego ne go racunam.Dolgovi nemam osven televizija i firmarina za 1 godina. Toa od nemukaet e ostanato neplateno.E sega ako e likvidacija 15000 se isplaka bideki za 3 godini ke se nasoberat davacki preku taa suma.
Незнам колку е точно сумата за ликвидација, али тука некаде е околу 15 000. Најдобро е сметководител или адвокатот да го прашаш.
Еве за законот за кој збореше мацко веќе одговори:
Веројатно мислел за акцијата за бришење на неактивни фирми. Услов ти е во последните 3 години да немаш поднесено годишна сметка или да имаш поднесено празна годишна (изјава) 3 години последователно. Внимавај тука, никој нема да избрише фирма со долгови. Додека ти " мирува" фирмата, (реално такво нешто законски непостои) ти се трупаат обврски за фирмарина, радиоднифузна и сл. Ако случајно после 3 години, твојата фирма се најде на список за бришење, се остава рок во кој доверителите имаат можност да пријават побарувања. Нормално ќе се јави општина за фирмарината или МРТ и дур не си ги подмириш долговите нема да може да се брише. Многу луѓе мислеа дека ќе им бидат избришени фирми со долгови и намерно не си ги подмируваа обврските.
Само годишна сметка мора да поднесеш, ако имаш неактивна фирма. Се разбира со сите давачки платени кон државата. Е сега мацко да те прашам ова бришењево е по систем на лотарија или сите неактивни фирми се бришат?
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
@leandra, дали ова е целосно бесплатно?
@mackomk пиша дека за регистрациона такса се плаќаат 2399 денари.

Јас па одев кај сметководител по препорака пред недела дена и ми кажа дека регистрација на фирма ќе ме чинела 14 илјадарки. Дали типов нешто ме лажел или што е работава?:confused:

И уште нешто, дали проценителите идат на лице место и реално попишуваат ствари во вредност од 5000 евра, или е исто како што беше порано (ќе прикажат 5 мобилни, компјутер, ТВ, канцелариско биро и слично).

Не е целосно бесплатно. Сметководителите ќе наплаќаат некој минималец. Но ќе биде поевтино од услугата да ја платиш кај адвокат. Е сеа овој што ти побарал 14 илјади малку претерал. Некои од луѓето и сами си регистрираат фирми, со оглед на тоа што Централен регистар на нивната страна ги има објавено сите обрасци и изјави.

Пред извесен период правев ДООЕЛ, отидов со странката кај проценителот, она го праша што поседува и по неколку минути разговор дојдоа до вредноста од 5000 евра. Зависи кој како си работи.
--- надополнето: 10 ноември 2013 во 15:06 ---
Само годишна сметка мора да поднесеш, ако имаш неактивна фирма. Се разбира со сите давачки платени кон државата. Е сега мацко да те прашам ова бришењево е по систем на лотарија или сите неактивни фирми се бришат?
Инфо
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
И уште едно прашање :)
Дали ова ќе биде пракса секоја година или ова само еднаш ќе частат бришење неактивни фирми?
Немам за ова инфо дали ќе биде пракса или сега е прв и последен пат. Ако дознаам од понеделник нешто ќе пишам.
 

mackomk

...Chichino...
Член од
23 јуни 2007
Мислења
318
Поени од реакции
72
Не е целосно бесплатно. Сметководителите ќе наплаќаат некој минималец. Но ќе биде поевтино од услугата да ја платиш кај адвокат. Е сеа овој што ти побарал 14 илјади малку претерал. Некои од луѓето и сами си регистрираат фирми, со оглед на тоа што Централен регистар на нивната страна ги има објавено сите обрасци и изјави.

Пред извесен период правев ДООЕЛ, отидов со странката кај проценителот, она го праша што поседува и по неколку минути разговор дојдоа до вредноста од 5000 евра. Зависи кој како си работи.
--- надополнето: 10 ноември 2013 во 15:06 ---

Инфо
Кој минималец, од искуство збориш или ? Регистрационен агент НЕ СМЕЕ да наплаќа за услугата за поднесување на пријава за регистрација, ова е со закон пропишано. Единствено може да наплаќа за сметководствените услуги кој во иднина би ги вршел за новооснованата фирма. Нема никаков минималец, во спротивно Централен регистар го одзема овластувањето.
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Кој минималец, од искуство збориш или ? Регистрационен агент НЕ СМЕЕ да наплаќа за услугата за поднесување на пријава за регистрација, ова е со закон пропишано. Единствено може да наплаќа за сметководствените услуги кој во иднина би ги вршел за новооснованата фирма. Нема никаков минималец, во спротивно Централен регистар го одзема овластувањето.
Да во право си направив грешка со спомнување на минималецот, не знаев дека имало нова реформа и дека е вметнат регистарционен агент. Коментарот ми беше напишав врз основа на стара информација.
 

mackomk

...Chichino...
Член од
23 јуни 2007
Мислења
318
Поени од реакции
72
И уште едно прашање :)
Дали ова ќе биде пракса секоја година или ова само еднаш ќе частат бришење неактивни фирми?

Малце испомешал работи новинаров у статијава ама у глобала тоа е тоа. Првата фаза за која што збори веќе заврши. Не се избришаа фирми без активност 3 години, него фирми со непотврдени податоци при превземање од суд. Наредната фаза треба да биде онаа за фирми без активност, за што сеуште се врши селекција. Значи не е лотарија него ЦР во кординација со УЈП прави анализа и список на фирми кој исполнуваат услови да бидат избришани. Списокот се објавува на сајтот на ЦР и од тој момент почнуваат да течат 30 дена рок во кој треба да се јават доверители. Само ако не се јават доверители фирмата може да биде избришана. Доколку се јават доверители, се оди со поведување на стечајна постапка која треба да се започне во рок од 60 дена. Се оди кон тоа ова да стане пракса со одлед на тоа што веќе има законски одредби кој предвивуваат ваков начин на бришење.
 
Член од
29 октомври 2012
Мислења
224
Поени од реакции
70
Здраво

Дали ќе знае некој да ми објасни кој е процесот за отварање на интернет продавница.
Треба регистрирана фирма и каква, дали ќе треба фискален апарат (мислам дека нетреба) вработени кои давачки.....

Ви благодаарам
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Здраво

Дали ќе знае некој да ми објасни кој е процесот за отварање на интернет продавница.
Треба регистрирана фирма и каква, дали ќе треба фискален апарат (мислам дека нетреба) вработени кои давачки.....

Ви благодаарам

Ako si teska budala mozes ova da go napravis sam da se zaebes prvo vidi otvori prodavnica internet pa vidi kako ce odi pa posle zaposluvaj nekogo ako ide a koj ce te proveri ako rabotis od doma ili iznajmis nekoj stan sto i kako rabotis ...Ako imas ducan toa e druga rabota tuka se treba ce te najdat ama vaka ...Cel pazar leglo na nezakonsko rabotenje raboti bez fiskalni pa na nikogo ne mu cue... pa tebe ce te diraat ajde de
 
Член од
29 октомври 2012
Мислења
224
Поени од реакции
70
Ako si teska budala mozes ova da go napravis sam da se zaebes prvo vidi otvori prodavnica internet pa vidi kako ce odi pa posle zaposluvaj nekogo ako ide a koj ce te proveri ako rabotis od doma ili iznajmis nekoj stan sto i kako rabotis ...Ako imas ducan toa e druga rabota tuka se treba ce te najdat ama vaka ...Cel pazar leglo na nezakonsko rabotenje raboti bez fiskalni pa na nikogo ne mu cue... pa tebe ce te diraat ajde de

Немам дуќан, за почеток најдобро е facebook продавница, ги знаеме предностите НО како е со УЈП ова регулирано. Сакам од Кина да порачувам на пр. џиџи-миџи царина не се плаќа до 45евра но пратката стига за отприлика 25-60 дена! Е сега ако имам продавница неможам да порачам еден по еден производ туку на пример за 200 евра производи и да си платам царина, и да имам на залиха на производи за е-продавницата. Кои се давачки ќе ги имам за една е-продавница.

Подобро се да е регуларно отколку да си имам работа со инспекција:mad:
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Pisi i na leandra kako ide ova so naracuvanje preku dali mozes ti bez firma da naracas od Kina a za int prodavnica ne ti treba nisto internet prostor i ludje-poseta ...
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Pisi i na leandra kako ide ova so naracuvanje preku dali mozes ti bez firma da naracas od Kina a za int prodavnica ne ti treba nisto internet prostor i ludje-poseta ...
Како бе не му требало ништо освен интернет простор и посета?! Се гледа дека не ја знаеш проблематикава, за да биде интернет продавница МОРА ДА ФУНКЦИОНИРА КАКО ПРАВНО ЛИЦЕ, ФИРМА. Уште го советуваш на црно да работи, па казна да му лупнат, ццц....:facepalm: Да, има многу кои работат така, ама имаат и грб, кој да ги спаси ако заглават.

@Nikolov82, еве што ти треба за нет продавница:
- интернет домејн
- хостинг
- за да имаш уплати/исплати преку кредитни картички, мораш да отвориш правно лице, т.е. да се регистрираш како фирма (од Министерството за економија е законски пропишано дека никако не смее физичко лице да има систем за електронска наплата. Се и да сакаш, ниедна банка нема да ти дозволи).
- Фирма можеш и на домашна адреса да регистрираш, со тоа што нема да имаш екстра давачки за комуналии како кога би изнајмил деловен простор. Радиодифузна ќе си плаќаш, тоа не ти гине.
- Информирај се на нашава царина дали ќе ти ги оцаринат производите, дури и да имаш од странство бесплатен shipping
- И секако, не заборавај на складирање на производите и нивната амбалажа. Како фирма имаш обврска да ги спакуваш истите соодветно, и да имаш некое одредено место каде ќе ги чуваш. Во секој момент може да ти дојде инспекција и да провери дали се ти е тип-топ. Ако работиш од дома, тоа може да биде една соба или шпајз. Битно е опаковките, амбалажата и самите производи да се уредно класифицирани и средени на чисто место.
- Како ќе ги испорачуваш производите? По пошта или на рака? Низ цела Македонија или само во некои места? Испораката е трошок плус, но тоа мора да ти биде исто така одлично осмислено, за да немаш незадоволни муштерии.

Еве, Укион изработува вакви веб-продавници, ако сакаш да се поштедиш од малтретирање и да не изиграваш сам-свој-мајстор.
http://www.ukion.mk/
 
Член од
29 октомври 2012
Мислења
224
Поени од реакции
70
@Plavooka

Ти благодарам за опширните совети.
Дали има можност пред да отворам интернет продавница и да се ставам на трошоци како регистрирање на фирма..... како тест да користам facebook страница и продажба преку брза пошта со исплата преку курир, и сето тоа да е некој одреден временски период за анализа на пазарот.

Благодарам
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
@Plavooka

Ти благодарам за опширните совети.
Дали има можност пред да отворам интернет продавница и да се ставам на трошоци како регистрирање на фирма..... како тест да користам facebook страница и продажба преку брза пошта со исплата преку курир, и сето тоа да е некој одреден временски период за анализа на пазарот.

Благодарам

Веќе зборувавме за ова погоре, регистрацијата на фирма ти е целосно бесплатна ако одиш преку регистрационен агент (овластен сметководител/сметководствено биро).

Фб страната е меч со две острици. Од една страна, секој може да те најде и тоа е супер. Од друга страна пак, каква гаранција имаш дека нема да те кликне баш некој инспектор од УЈП, кој одма ќе провали дека работиш од дома, без регистрирана фирма и слично? Ако немаш јак грб, не ти препорачувам да ризикуваш.

Фб страната е само поддршка на сајтот (веб-продавницата), но не смее служи како замена за него. Зошто? Затоа што ако случајно не работи ФБ, ти отиде цел (неколку) дневен промет. Ме сфаќаш, нели? Не е толку едноставно.

Исто така, имај на ум дека брзата пошта значително ќе ја качи цената на производите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom