Станари кои не плаќаат

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Не мора да си бравар за да ја пробиеш, уствари нека кажи шо брава е и ќе видиме шо заебанција можи да им направи
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Све ти е средено црно на бело, овие 2 месеци не ти плаќаат и ти незнаеш шо да праиш? Жити се..
Иди до Веро купи си муда од бик и испиј ги на екс.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Не сакале да си заминат? Те начекале мирен да е некој друг со се кревет ќе ги фрли додека спијат. :D
Од сега барај станари кои пред време ќе си го плаќаат престојот за секој месец.
 
A

Advokatisce

Гостин
Ако имате потпишано договор, деновите се одбројани!

Шала на страна, со договорот правац кај НОТАР!
Нотарите од лани изиграваат адвокати.
Само не ми е јасно нотарот што ќе ти прави. Оваа постапка не се води пред надлежен нотар а како што сам кажа ИЗИГРАВААТ адвокати.
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
Не, обратно е, не сакаат да си одат..се е пријавено, во договор пишува дека може да го раскинам ако не плаќаат (и не плаќаат), но кога прашав еден адвокат по телефон ми рече тужи ги и за 9 месеци ке добиеш извршител..А за време на тие 9 месеци треба они бесплатно да живеат таму и да не плаќаат сметки??
Викни си некој братучед или пријател што е скаран со умот и исфрлете ги како куфери .
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Wolf-Rayet ти немаш ли клуч од станот? Оди кога знаеш дека не се дома, смени ја бравата, па кога ќе ти ги платат кириите што ти ги должат дај им ги работите. Што ве гледам будали, ќе одите со фино, смени брава и реши си го проблемот.
И после они ќе го тужат за провала, не смееш ти туку така да си се шеташ кај нив, иако куќата е негова он нема право да го прави тоа. Нека си пријави во полиција и они ќе си го средат проблемот.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
И после они ќе го тужат за провала, не смееш ти туку така да си се шеташ кај нив, иако куќата е негова он нема право да го прави тоа. Нека си пријави во полиција и они ќе си го средат проблемот.
Да го тужат за провала, а не платиле кирија?
Ете затоа, драги деца, во договорот се пишува член дека ако не се исполнуваат обврските договорот автоматски се раскинува.
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
И после они ќе го тужат за провала, не смееш ти туку така да си се шеташ кај нив, иако куќата е негова он нема право да го прави тоа. Нека си пријави во полиција и они ќе си го средат проблемот.
Само мала исправка:
Нема да биде провала, туку ќе го тужат за смеќавање на владение.
Полицијата не е надлежна за решавање на имотно правни односу. Судот е.
--- надополнето: 16 септември 2013 во 21:02 ---
Да го тужат за провала, а не платиле кирија?
Ете затоа, драги деца, во договорот се пишува член дека ако не се исполнуваат обврските договорот автоматски се раскинува.
Со раскинувањето на договорот не го решил проблемот. Повторно и со раскинат договор може да седат во станот. Сепак, ќе мора да поднесе тужба за иселување
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Само мала исправка:
Нема да биде провала, туку ќе го тужат за смеќавање на владение.
Полицијата не е надлежна за решавање на имотно правни односу. Судот е.
--- надополнето: 16 септември 2013 во 21:02 ---

Со раскинувањето на договорот не го решил проблемот. Повторно и со раскинат договор може да седат во станот. Сепак, ќе мора да поднесе тужба за иселување
Како може да седат во стан кој не е нивни, со раскинат договор и неплатена кирија? Врз основа на што? Нели тоа се смета за узурпирање на туѓ простор? (Не се докажувам, стварно те прашувам зашто не ми е јасно дали и како законот штити такви смрдлиња)
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Само мала исправка:
Нема да биде провала, туку ќе го тужат за смеќавање на владение.
Полицијата не е надлежна за решавање на имотно правни односу. Судот е.
--- надополнето: 16 септември 2013 во 21:02 ---

Со раскинувањето на договорот не го решил проблемот. Повторно и со раскинат договор може да седат во станот. Сепак, ќе мора да поднесе тужба за иселување
чек чек сега ме збунуваш. знам дека си правник и дека ќе можаш да ми одговориш од правен аспект.
ако имам договор со солемизација, треба да тужам? или правец кај нотарот, тој кај извршител и ... да речеме во рок од 24-48часа се исселени?
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Како може да седат во стан кој не е нивни, со раскинат договор и неплатена кирија? Врз основа на што? Нели тоа се смета за узурпирање на туѓ простор? (Не се докажувам, стварно те прашувам зашто не ми е јасно дали и како законот штити такви смрдлиња)
Тие го имаат владението на станот, па не може сопственикот туку така да ги им го одземе владението, туку мора да поднесе тужба и секако може (и треба) да бара со тужбата и плаќање на запунината за целиот период додека седеле во станот. За жал таква е постапката, колку и да се чини неправедна и спора.
--- надополнето: 16 септември 2013 во 22:09 ---
чек чек сега ме збунуваш. знам дека си правник и дека ќе можаш да ми одговориш од правен аспект.
ако имам договор со солемизација, треба да тужам? или правец кај нотарот, тој кај извршител и ... да речеме во рок од 24-48часа се исселени?
Во право си, во твојот случај договорот за закуп си го солемнизирал кај нотар со што добил сила на јавна и извршна исправа, така да кога подстанарите не би го почитувале договорот, ти веднаш би можел да ја завршиш работата и нема потреба од тужби и судови.
Проблемот во конкретниот случај настанува поради тоа што договорот за закуп е склучен само меѓустранките без заверка од нотар (и поради тоа не е извршна исправа). Тоа е исто така законски и легално, само што во случај на спор, тој треба да поднесува тужба, па судот со пресуда да им наложи иселување (и пак преку извршител доколку не постапат доброволно).
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Јас го имав истиот проблем. Земав кираџии од Велес, мајка и син, абе мед и млеко им течеше од устата додека се вселија. И после два месеци проблеми. Кирии неисплатени, струја, вода неплатена.
- Дојди во понеделник ќе имам пари. Во понеделникот одам на врата, звонам, никој не отвара. На телефон не се јавуваат. После ден два ги барам од друг број
-Абе не бевме дома, дојди во среда ќе ти дадам пари. Во среда исти курац, пак пољубив врата, пак не креваат на телефон.
Се изнервирав, отидов во ЕВН, поднесов барање за да ја исклучат струјата. Ја исклучија, одам после ден два ги гледам како цигани на свеќи седат и мува не ги лази. Ставиле неколку сунгери и душеци на подот, домкнале браќа, сестри, братучеди.....абе цела Чеченија внатре.
-Абе што правите, ајде разглас. -АААА не, чим ни ја исклучи струјата сега не излегуваме. Здивев.
Имавме договор ама исто, не смеам да ги избркам на сила, морам преку суд. Мајка му се шибаше во тоа време со оној шипацон Насер Рауфи, адвокат од ДУИ.
Си помислив ако одам со сила ќе ми накалемот некоја телесна повреда, ќе ме искубат како петел од глоби и отштети.
Чаре ? Прашував пријатели, другари, едни викаат: Дај ќе се собреме ќе ги исфрлиме сосе сунгери, други викаат оди преку суд ама ќе окапеш.
Ми предложија преку агенција за обезбедување ама ниедна не се нафаќаше без судско решение.
Се нафати Бучукот, незнам која агенција беше, за 600 евреја. Склучив договор со нив за кирија.
Му отидоа на врата: Дечко од денес ние сме тука кираџии, ајде надвор. Ама дечки јас тука живеам.... -Абе гитла бе, го завлече за реверот....
Влегоа внатре 5-6 души, за пола саат му исфрлија и душеци и сунгери и тенџериња.
Дојде полиција, викнал копиљот ама јас сменив брава у меѓувреме. Им го покажаа договоров овие од обезбедувањево, јас потврдив дека претходниот е раскинат поради неплаќање, направија записник и си заминаа.
Дадов 600 евреја ама имам мир во душата.
Така да, ако си при пари барај го бучукот, има врски во полиција, ќе ја решиш експресно ситуацијата. Или оди на суд и изгуби цела година...
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Не се пријавуваат бегаат од данок и оп после не им плаќале...
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Јас го имав истиот проблем. Земав кираџии од Велес, мајка и син, абе мед и млеко им течеше од устата додека се вселија. И после два месеци проблеми. Кирии неисплатени, струја, вода неплатена.
- Дојди во понеделник ќе имам пари. Во понеделникот одам на врата, звонам, никој не отвара. На телефон не се јавуваат. После ден два ги барам од друг број
-Абе не бевме дома, дојди во среда ќе ти дадам пари. Во среда исти курац, пак пољубив врата, пак не креваат на телефон.
Се изнервирав, отидов во ЕВН, поднесов барање за да ја исклучат струјата. Ја исклучија, одам после ден два ги гледам како цигани на свеќи седат и мува не ги лази. Ставиле неколку сунгери и душеци на подот, домкнале браќа, сестри, братучеди.....абе цела Чеченија внатре.
-Абе што правите, ајде разглас. -АААА не, чим ни ја исклучи струјата сега не излегуваме. Здивев.
Имавме договор ама исто, не смеам да ги избркам на сила, морам преку суд. Мајка му се шибаше во тоа време со оној шипацон Насер Рауфи, адвокат од ДУИ.
Си помислив ако одам со сила ќе ми накалемот некоја телесна повреда, ќе ме искубат како петел од глоби и отштети.
Чаре ? Прашував пријатели, другари, едни викаат: Дај ќе се собреме ќе ги исфрлиме сосе сунгери, други викаат оди преку суд ама ќе окапеш.
Ми предложија преку агенција за обезбедување ама ниедна не се нафаќаше без судско решение.
Се нафати Бучукот, незнам која агенција беше, за 600 евреја. Склучив договор со нив за кирија.
Му отидоа на врата: Дечко од денес ние сме тука кираџии, ајде надвор. Ама дечки јас тука живеам.... -Абе гитла бе, го завлече за реверот....
Влегоа внатре 5-6 души, за пола саат му исфрлија и душеци и сунгери и тенџериња.
Дојде полиција, викнал копиљот ама јас сменив брава у меѓувреме. Им го покажаа договоров овие од обезбедувањево, јас потврдив дека претходниот е раскинат поради неплаќање, направија записник и си заминаа.
Дадов 600 евреја ама имам мир во душата.
Така да, ако си при пари барај го бучукот, има врски во полиција, ќе ја решиш експресно ситуацијата. Или оди на суд и изгуби цела година...
А сега повторно постои голема веројатност да одиш на суд, но овој пат како тужен (поради смеќавање на владение), па повторно ќе си плаќаш трошоци и ќе се вратиш на истото на почетокот. Меѓутоа, на грешките се учи!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom