Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
600 евра ни побара. Читав на www.immi.gov.au дека не е толку сложено колку агенткава шо ни ја усложни работава.А ти како имаш аплицирано за сам да одиш или како нас во пар?

600 евра само за визата? Или 600 евра провизија... Кажими ги трошоците...

Јас платив 800 за виза и 400 за работата на агентот... Не јас сам идам ама тоа не менува ништо.

Дури и да идеш како криминалец ти затоа ги плаќаш агентите да ти најдат начин ТИЕ да ти земат виза а не ти... Тогаш ако требаше сите да се замараме со документи немаше јас да одам кај агенција... сам ќе си аплицирав сам ќе си прашував..

хахахах ова првпат го гледам... кај плаќаш па и да се замараш за податоците што требале да се однесат..
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
.
Незнам веќе што да мислам. Работиме преку агентка од Битола, и сега таа не обвинува нас зошто не сме и кажале дека порано сме аплицирале за туристичка, и сега вика таа дека можно е да не одбијаат поради тоа. А нас тоа ни е некако нелогично. Од амбасада не не прашаа нешто страшно за таа апликација, само прашаа зошто тогаш сопругот не напишал дека е женет ( а тогаш не бевме земени) и ние веднаш испративме слики и ФБ линкови да видат дека сме заедно многу подолго време а не само за да заминиме

А за колку време тебе ти одобрија виза?

Аплициравте за виза а не наведовте дека претходно сте аплицирале за друга виза? Па тоа е едно од првите прашања на формуларот. Може да ви направи голем проблем, барем спое моето мислење. И агентот којшто патем ве обрал убаво 600 евра е во право кога се налутил зашто не сте му кажале. Замисли се да работиш во амбасада и некој аплицира за виза велејќи ова му е прва апликација и потоа дознаваш дека ве лаже. Ако апликантот лаже на хартија, на која база би го пуштила во држава каде може да го злоупотреби системот? Убаво ви рече Фаранг, опростете ја процедурата, вие попара сте ја направиле. Барем студентска виза не е тешко да се добие доколку ги исполните условите.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Аплициравте за виза а не наведовте дека претходно сте аплицирале за друга виза? Па тоа е едно од првите прашања на формуларот. Може да ви направи голем проблем, барем спое моето мислење. И агентот којшто патем ве обрал убаво 600 евра е во право кога се налутил зашто не сте му кажале. Замисли се да работиш во амбасада и некој аплицира за виза велејќи ова му е прва апликација и потоа дознаваш дека ве лаже. Ако апликантот лаже на хартија, на која база би го пуштила во држава каде може да го злоупотреби системот? Убаво ви рече Фаранг, опростете ја процедурата, вие попара сте ја направиле. Барем студентска виза не е тешко да се добие доколку ги исполните условите.
Se soglasuvam so tebe Exotic.

Sekogas treba da se kazuva vistinata na agenotot ili advokatot bidejki toj raboti za tebe I zosto bi kriel od nego dali si apliciral predhodno za druga viza. E dali toj ke odluci da go prijavi predhodnoto apliciranje toj sprema iskustvoto ke vi kazel. No vo slucajov se glada apla deka ste kriele a vo ova vreme na kompjuteri im treba samo 5 sekundi da gi proverat podatocite. A sega sansite vi se dosta namaleni, no bi rekol deka ima uste nekoja 50% sansa da vi se odobri
 
Член од
5 јуни 2012
Мислења
21
Поени од реакции
6
600 евра само за визата? Или 600 евра провизија... Кажими ги трошоците...

Јас платив 800 за виза и 400 за работата на агентот... Не јас сам идам ама тоа не менува ништо.

Дури и да идеш како криминалец ти затоа ги плаќаш агентите да ти најдат начин ТИЕ да ти земат виза а не ти... Тогаш ако требаше сите да се замараме со документи немаше јас да одам кај агенција... сам ќе си аплицирав сам ќе си прашував..

хахахах ова првпат го гледам... кај плаќаш па и да се замараш за податоците што требале да се однесат..
790 евра ја плативме визата а 600 евра за агенцијата. Вие преку која агенција одите?
 
Член од
20 ноември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
64
Se soglasuvam so tebe Exotic.

Sekogas treba da se kazuva vistinata na agenotot ili advokatot bidejki toj raboti za tebe I zosto bi kriel od nego dali si apliciral predhodno za druga viza. E dali toj ke odluci da go prijavi predhodnoto apliciranje toj sprema iskustvoto ke vi kazel. No vo slucajov se glada apla deka ste kriele a vo ova vreme na kompjuteri im treba samo 5 sekundi da gi proverat podatocite. A sega sansite vi se dosta namaleni, no bi rekol deka ima uste nekoja 50% sansa da vi se odobri
Jas bi rekol deka sansite za odobruvanje se vekje 0 false ili misleading information au amabsada ne tolerira ama ic
 
Член од
20 ноември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
64
Inace novava vlada sega edna og glavnite strategii e nosenje na LEGITIMNI international studenti sto e mozno povekje a od prvi juli 2012 godisnata garacije e AUD18 610 per year. A sto se tice meni jas u australia ne bi odel na studnet visa ni pod razno osven ako stvarno e taa cel da studiram, a dokolu ides na stduent visa da ostnes tuka bice povuci a bogami mi ga malo i potegni
 
Член од
5 јуни 2012
Мислења
21
Поени од реакции
6
и јас така мислам. едино ако само нејзе ја пуштат, маж и нема шанси
Дечки денеска ни одобрија медицински прегледи. Дали знаете колку време се чекаат резултатите и дали сега визата ни е сигурна?
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Дечки денеска ни одобрија медицински прегледи. Дали знаете колку време се чекаат резултатите и дали сега визата ни е сигурна?
Визата ви е единствено сигурна кога ќе го видите Мелбурн со ваши очи, дотогаш сте можни кандидати само. Чекањето би било од неколку недели до неколку месеци мислам, не ме држи за збор само. Оставете им време да ви ја разгледаат апликацијата убаво, колку што слушам амбасадата во Атина ја затвориле така да Белград е сега одговорен за цел Балкан, што значи повеќе чекање. Добар знак е сепак дека чим сте стигнале до овој чекор значи сте напреднале.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Во Австралија конкретно во Кaнбера ( ваљда добро го напишав ) имам роднини, поточно братучед на татко му со фамилијата кои се населени таму уште во '80-тите. Колкави се шансите да земам виза и да му ја летнам натака и да останам во Австралија ? Колку време треба да поминам кај нив ( доколку треба ) , за да станам самостален таму ( нели , да зеам државјанство доколку е можно ) ?
 
F

FARANG

Гостин
Во Австралија конкретно во Кaнбера ( ваљда добро го напишав ) имам роднини, поточно братучед на татко му со фамилијата кои се населени таму уште во '80-тите. Колкави се шансите да земам виза и да му ја летнам натака и да останам во Австралија ? Колку време треба да поминам кај нив ( доколку треба ) , за да станам самостален таму ( нели , да зеам државјанство доколку е можно ) ?
Ако ти гарантираат шансите ти се добри. Сакаат луге да се населуваат надвор од големите градови а Канбера им е еден од приоритетите. Нормално ова ти го зборам без да знам детали за тебе и нив, ако сакаш посериозен одговор потроши 5 мин напиши нешто повеке и за тебе и за нив.

За да станеш државјанин повторно зависи од визата што ја имаш добиено, ама рачунај 4 год минимум освен во некој случаеви каде може и за 2.

Кај нив треба да дојдеш/слеташ. Мислам дека првата регистирана адреса треба да ти е кај нив (и она не сум сигурен дека мора ама за понатака кога ке даваш документи би ти било ГОЛЕМ ПЛУС иначе може да мислат дека нешто муваш). После тоа веќе никој не го интересира.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Ако ти гарантираат шансите ти се добри. Сакаат луге да се населуваат надвор од големите градови а Канбера им е еден од приоритетите. Нормално ова ти го зборам без да знам детали за тебе и нив, ако сакаш посериозен одговор потроши 5 мин напиши нешто повеке и за тебе и за нив.

За да станеш државјанин повторно зависи од визата што ја имаш добиено, ама рачунај 4 год минимум освен во некој случаеви каде може и за 2.

Кај нив треба да дојдеш/слеташ. Мислам дека првата регистирана адреса треба да ти е кај нив (и она не сум сигурен дека мора ама за понатака кога ке даваш документи би ти било ГОЛЕМ ПЛУС иначе може да мислат дека нешто муваш). После тоа веќе никој не го интересира.

Ти пишав порака , да не пишувам тука реферати :) И да , значи они ( родниниве ) ќе ме пречекаат на Аеродром , што треба како треба они се ќе ми помогнат затоа што се бааги време таму , и идам кај нив , значи не идам по хотели и такви работи туку идам директно кај нив дома во секој случај тоа и доколку аплицирам за виза ќе им го напоменам ако е потребно.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Во Австралија конкретно во Кaнбера ( ваљда добро го напишав ) имам роднини, поточно братучед на татко му со фамилијата кои се населени таму уште во '80-тите. Колкави се шансите да земам виза и да му ја летнам натака и да останам во Австралија ? Колку време треба да поминам кај нив ( доколку треба ) , за да станам самостален таму ( нели , да зеам државјанство доколку е можно ) ?

Има повеќе начини како студент, ако имаш жена австралијанка, ако си сбособен да работиш некоја струка што таму се бара и сл.

Немој да мислиш дека тукутака ќе станеш таму државјанин. Австралија е многу строга за овие работи. Јас идам со студии па после ќе аплицирам за перманент.
--- надополнето: 10 октомври 2013 во 13:37 ---
Inace novava vlada sega edna og glavnite strategii e nosenje na LEGITIMNI international studenti sto e mozno povekje a od prvi juli 2012 godisnata garacije e AUD18 610 per year. A sto se tice meni jas u australia ne bi odel na studnet visa ni pod razno osven ako stvarno e taa cel da studiram, a dokolu ides na stduent visa da ostnes tuka bice povuci a bogami mi ga malo i potegni

Епа некако мора да се снаоѓаат луѓето. Јас мислам дека студенската виза е најдобра опција освен ако некој сака порано да се ожени/омажи тоа е негово. Сите останати работи одат на детални проверки, чекања, документации и знак прашање е дали ќе ти одобрат перманент виза.

За студиите има интернационални класови каде целата ситуација е прилагодлива за сите. Не почнуваш ти со австралијанците туку со луѓе како тебе. Иначе да премногу пари прават од студентите и ќе направат се за да ги привлечат кај себе :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom