Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Ова со фејсбук лајковивве не знам како стана толку популарно ама глеам голем број од жениве креваат фама ако дечко им ставил лајк на некое пиќе на фб .... Big fucking deal? И они ставаат лајкови на х типци со работи кои што на пример јас ги немам па никад не сум им направил фрка.... Не за друго, бесцелно е - или е другар, или е ДРУГАР или ставен е лајкот затоа што Х другарка го свиѓала а не смеела од свој профил да стави лајк затоа што комшика и можела да и каже на некоја друга што го свиѓала исто дрн дрн дрн ... и ств. не гледам зашто некој/некоја би ги трпел тие control freak суштества :D
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.660
Поени од реакции
14.529
Јас ставам лајкови, шо има везе. Ако некоја има убава слика не се правам слеп со сила. Девојка ми знае ваљда пошто на Home и искача сигурно.

А знам МНОГУ парови што им е проблем тоа. Зошто... не знам
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Проблем е највише коа на некој шо го знаеш дека и е бивш ќе стаи лајк. That's when it becomes personal...

Тhat's when треба да те/ме/не боли КУРОТ - пошо ако и е бивш, имало причина за тоа - е сеа ако и шета газето и не си сигурен во неа, тогаш боље ти е без неа. Исто и кај женскиов пол.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Тhat's when треба да те/ме/не боли КУРОТ - пошо ако и е бивш, имало причина за тоа - е сеа ако и шета газето и не си сигурен во неа, тогаш боље ти е без неа. Исто и кај женскиов пол.
У мојот случај брат, добро што ме болеше курот, али апла касно сфатив шо се дешава ;) Инаку сфаќам што сакаш да кажеш :)
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Ви пишував еднаш за мојот проблем. Е сега вака ми треба помош. Со дечково почнавме да се гледаме редовно и почесто, излегуваме и постојано комуницираме. Во врска сеуште не сме, мислам дека и тој не сака да брза и јас не сакам. Ама сега почна да Пишува со други женски на фејсбук, лајкува слики и јас се изнервирав и направив лажен профил со слики од еден манекен од Чешка и сама се додадов и си пишував коментари и лајкови ставав само да му вратам. Па тој ако пишува со други можам и јас нели. Можеби згрешив зашто откако ја искоментирав сликата од манекенот не ми пишува повеќе. Ама тоа го направив на нервоза когаа видов лајкал една женска полугола и остана цела ноќ онлајн на фејсбук да пишува со нејзе а мене не ми пишуваше. Леле ќе полудам не знам што да правам. Знам дека не сме во врска ама нормално ли е да пишува со други женски а вика дека јас му се свиѓам и се гледа со мене? И зошто се налути што јас пишував со друг кога и тој истото го прави? Не знам што да правам сега мислам дека уништив се а и јас имам некаква гордост па нема да го барам прва. Тој прво почна со овие закачки. Помогнете мми ве молам.
Сега за сега единствено што треба да те интересира е тоа, зошто се уште не сте во врска. Јас сега ќе ти одговорам зошто. Ти сакаш врска со него, но тој не. Доколку дечкото те смета за материјал за девојка, досега ќе му беше. Изговорите од стил : Не ни се брза, се клише. Денешните дечки ако видат нешто што им се допаѓа се обидуваат да го добијат. Е сега во твојот случај, дружите, комуницирате, се гледате редовно, можно е и да се подмувнувате по малце, ама тоа за него не е ништо сериозно. Доколку сака нешто повеќе со тебе нема да има потреба да лајка полуголи слики на фб барем не на почеток пред да почне врската.
Мислам ако размислиме логично и искрено, посебно момците, доколку сакаат да си ја фатат девојката што некое време ја шмекаат, нема да ја „турнат“ настрана со тоа што ќе лајкат туѓи слики на фб. Јас не велем дека има нешто лошо да имаш фб пријатели и да им лајкаш слики, но моментално така им функционира женскиот мозок на повеќето девојчиња, па затоа дечките не ризикуваат ништо. Ако сакаш некоја да ти е девојка и се посветуваш целосно првиот месец додека ја ќариш и после ако си имаш фалинки ќе излезат на виделина.
А тебе девојче не те сметаат за ништо повеќе освен една обична мувачица со која тој си го исполнува времето кога нема ништо друго што да прави.
Ова што си го направила со лажните манекените од Чешка е крајно жално и патетично. До толку ли нема некој од вистински профил да ти лајкне нешто? Сама се поставуваш во непријатни ситуации после машките ти се виновни. Јас мислам дека колку повеќе типот те игнорира толку повеќе ќе се вљубуваш во него, се до моментот кога ќе дојде денот да се заедно како пар и да сфатиш дека не е тој ништо посебно и дека за џабе си трошела време со него.
Circle of life...
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Зошто си толку љубоморна?
Па плус и не сте у врска, може што сака да си прави.
Ама и у врска да сте не си ти некој кој може да му забрани да става лајкови на други женски. Ако стави лајк тоа не мора да значи дека девојката му се допаѓа.
Ти потруди се да го направиш среќен и исполнет, ќе видиш дека нема ни да гледа друга, а не по цели ноќи да пишува .
Ама ако на оганот дотураш масло, тогаш само се' ќе уништиш. Кој би сакал да има љубоморна девојка покрај себе која често прави испади...
И кога ќе излезете збори отворено со него дали тој сака врска и е сериозен во своите намери. Очигледно ти го сакаш него за себе.
Точно дека Лана не треба да паѓа во депресии бидејќи не се во врска, но кога веќе изразил значаен интерес за неа дечково, и се гледаат често (кога некој ќе те праша - "па се гледам со еден тип" - тоа и не е баш ништо, барем од мој аспект) би требало малку од малку поумерено да се однесува, а не да продолжи како што правел претходно. Според напишаното они веќе се гледаат. Значи да е ништо, не е ништо. Под услов Лана да ја кажува вистината целосно.

Друго, ако опнал лајк на слика од полугола девојка не морало да значи дека му се допаѓа!?? Кој дел од полугола девојка и лајк заедно не се = допаѓање? Изгледа јас и ти имаме комплетно различни дефиниции за тоа што значи допадливост и израз на истото. Значи, без лупање глупости.

До LanaDelRey - Фејк профили и сл. - Батали тоа, не ти треба. Само си ја замрсила повеќе ситуацијата, зошто ако искочи на виделина дека не бил вистински профил, ќе ти паднат акциите кај дечково. Ако веќе си планирала такво нешто, барем вистински човек да стоел позади профилот, да има баш за што да ти љубомори типов. Иако искрено не знам зошто глава трескаш за него, до степен да бараш помош на интернет форум за тоа - батали го и најди си некој друг, дечкото очигледно не е заинтересиран за тебе колку што ти си заинтерсирана за него. Крај.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
9
Поени од реакции
8
Да, вие последните двајца што коментиравте потполно сте во право. Тој да беше заинтересиран доволно за мене немаше толку да се мисли за врска со мене. Згора на се го дигнал носот и се налути за манекенот а јас немам право да се лутам? ( иначе да, имам јас пријатели на фејсбук што ми ги лајкаат и коментираат сликите ама сакав лажен профил со сликите од овој манекен оти е презгоден и сама знаев точно што да напишам и одговорам за да биде повпечатливо, да испадне како се знаеме подолго и сме блиски оти јас само со него бев блиска и флертував, затоа не можев со некој што ги имам на фб така да се понашам. иначе му ставив македонско име и презиме на манекенот
). Ок, тотална глупост од моја страна. Но ете избрзав и згрешив. Сакам да се ослободам од оваа стресна ситуација, ментално ме измачува оти е нејасен само си игра топло ладно и не можам повеќе да издржам. Ништо нема да му речам само ќе исчезнам. А времето ќе покаже, ако се врати ќе докаже дека му значам. Ама многу е тешко како да бидам со друг, со друг не можам да се замислам. Колку време ќе ми треба да го заборавам... Денес се ми стана јасно кога се разминавме а не ме ни поздрави. Ладно ме одмина со циничен поглед. Некако ми се згади. Демек лут е и горделив треба да се извинам, а тој не треба да се извини? Не можам веќе ќе се тргнам од него. Кај го сретнав кај се запустив.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.134
Поени од реакции
16.011
Да, вие последните двајца што коментиравте потполно сте во право. Тој да беше заинтересиран доволно за мене немаше толку да се мисли за врска со мене. Згора на се го дигнал носот и се налути за манекенот а јас немам право да се лутам? ( иначе да, имам јас пријатели на фејсбук што ми ги лајкаат и коментираат сликите ама сакав лажен профил со сликите од овој манекен оти е презгоден и сама знаев точно што да напишам и одговорам за да биде повпечатливо, да испадне како се знаеме подолго и сме блиски оти јас само со него бев блиска и флертував, затоа не можев со некој што ги имам на фб така да се понашам. иначе му ставив македонско име и презиме на манекенот
). Ок, тотална глупост од моја страна. Но ете избрзав и згрешив. Сакам да се ослободам од оваа стресна ситуација, ментално ме измачува оти е нејасен само си игра топло ладно и не можам повеќе да издржам. Ништо нема да му речам само ќе исчезнам. А времето ќе покаже, ако се врати ќе докаже дека му значам. Ама многу е тешко како да бидам со друг, со друг не можам да се замислам. Колку време ќе ми треба да го заборавам... Денес се ми стана јасно кога се разминавме а не ме ни поздрави. Ладно ме одмина со циничен поглед. Некако ми се згади. Демек лут е и горделив треба да се извинам, а тој не треба да се извини? Не можам веќе ќе се тргнам од него. Кај го сретнав кај се запустив.

Овој е тој истиот за кој пред некое време сакаше да се убиваш?

После тоа ти пушти малце водичка и се смири ти, добро беше. Сега пак те нервира и си под стрес. Тогаш ти пишав што побрзо да се тргнеш од него, сега пак истото го мислам.

Јас не знам дали ти толку при срце си земаш некои работи, па правиш од мравка слон ко случајов со лајкнатата слика, али сфати дека, човек што повеќе те нервира отколку што ти е убаво со него, не вреди и треба да се батали со време.
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Да, вие последните двајца што коментиравте потполно сте во право. Тој да беше заинтересиран доволно за мене немаше толку да се мисли за врска со мене. Згора на се го дигнал носот и се налути за манекенот а јас немам право да се лутам? ( иначе да, имам јас пријатели на фејсбук што ми ги лајкаат и коментираат сликите ама сакав лажен профил со сликите од овој манекен оти е презгоден и сама знаев точно што да напишам и одговорам за да биде повпечатливо, да испадне како се знаеме подолго и сме блиски оти јас само со него бев блиска и флертував, затоа не можев со некој што ги имам на фб така да се понашам. иначе му ставив македонско име и презиме на манекенот
). Ок, тотална глупост од моја страна. Но ете избрзав и згрешив. Сакам да се ослободам од оваа стресна ситуација, ментално ме измачува оти е нејасен само си игра топло ладно и не можам повеќе да издржам. Ништо нема да му речам само ќе исчезнам. А времето ќе покаже, ако се врати ќе докаже дека му значам. Ама многу е тешко како да бидам со друг, со друг не можам да се замислам. Колку време ќе ми треба да го заборавам... Денес се ми стана јасно кога се разминавме а не ме ни поздрави. Ладно ме одмина со циничен поглед. Некако ми се згади. Демек лут е и горделив треба да се извинам, а тој не треба да се извини? Не можам веќе ќе се тргнам од него. Кај го сретнав кај се запустив.

Задебеленото кажи му го во лице или евентуално по телефон. Никако на FB.

Откако ќе го кажеш, затвори го телефонот или оди си. Самото тоа ќе те ослободи од стресната ситуација, т.е. ќе му го кажеш она што го имаш на душа. И тоа е тоа.

Ако те игнорира, не сака да биде со тебе. А ако ти до толку се потресуваш по него, значи не си доволно израсната за да не те боли кога ќе бидеш одбиена. Потребно ти е едно вакво искуство, за да сфатиш дека не секој што ти го бендисуваш те бендисува назад.

И кога ќе го свртиш погледот накај други луѓе, а не накај него, ќе видиш дека некој друг *тебе* те бендисува. И дека некој друг сака да биде со тебе, ако му дадеш шанса.


Со лесно.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.850
Поени од реакции
11.075
LanaDelRey
Вие веројатно сеуште не сте се ни смувале, а веќе паѓа љубомора на фб :facepalm: Земи излапај го, веројатно ќе се сменат работите во твоја корист.
 
Член од
24 март 2012
Мислења
137
Поени од реакции
119
Некој/а посериозна за да кажам што ми се случува во животот/ Нека ми пише порака
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.497
као прво ај што патиш од огромна љубомора, патиш, ама што си трошела време да правиш профили :pos:

не сте за заедно со овој веќе ти кажа Неса да не се повторуваме ама намали со љубомората и опсесивноста, може да ти уништи многу наредни потенцијални врски ;)
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.012
Поени од реакции
2.154
Јас ставам лајкови, шо има везе. Ако некоја има убава слика не се правам слеп со сила. Девојка ми знае ваљда пошто на Home и искача сигурно.

А знам МНОГУ парови што им е проблем тоа. Зошто... не знам

Бидејки веројатно знаат дека не треба да дозволат еден фејсбук да им ја расипе врската и имаат доверба еден во друг ?Или пак знаат дека лајкот не е мерило за нешто сериозно?Еј чекај,ако некоја типка ти лајкне слика значи и се допага сликата а не дека сака нешто со тебе?
Има еден виц,вака иде.

-Тој и ја лајкна сликата а таа веднаш си ги замисли заедничките деца :pipi:

Значи LanaDelRey нема потреба од правење на лажни профили,пракање на срценца и бакнежи или некои сосема твои трети испади. Не го напнувај дечково,остави го да диша.Остави му нему време и простор да те бара,ако веке сака нешто да има со тебе.Де љубомора,де ова де она...Којзнае каква ке си доколку бидете во сериозна врска и му се јави некоја другарка за кафе?Или не смее да има другарки?Ке направиш јавен скандал?
Grow up dear.
 

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.516
Поени од реакции
4.297
Ви пишував еднаш за мојот проблем. Е сега вака ми треба помош. Со дечково почнавме да се гледаме редовно и почесто, излегуваме и постојано комуницираме. Во врска сеуште не сме, мислам дека и тој не сака да брза и јас не сакам. Ама сега почна да Пишува со други женски на фејсбук, лајкува слики и јас се изнервирав и направив лажен профил со слики од еден манекен од Чешка и сама се додадов и си пишував коментари и лајкови ставав само да му вратам. Па тој ако пишува со други можам и јас нели. Можеби згрешив зашто откако ја искоментирав сликата од манекенот не ми пишува повеќе. Ама тоа го направив на нервоза когаа видов лајкал една женска полугола и остана цела ноќ онлајн на фејсбук да пишува со нејзе а мене не ми пишуваше. Леле ќе полудам не знам што да правам. Знам дека не сме во врска ама нормално ли е да пишува со други женски а вика дека јас му се свиѓам и се гледа со мене? И зошто се налути што јас пишував со друг кога и тој истото го прави? Не знам што да правам сега мислам дека уништив се а и јас имам некаква гордост па нема да го барам прва. Тој прво почна со овие закачки. Помогнете мми ве молам.
Еве ти медал за овој сензационален потег.



Кога сме веќе кај фејсбук, објави му ја оваа песна на неговиот времеплов.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom