Дилема за кокошката и јајцето?

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ништо јас не сум скокнал туку ти не читаш внимателно.
Златен, со ова не ми кажуваш ама баш Ништо.
Работава, испадна паметен шо не просветли со тоа "Или е едното или е другото."

Пофторувам: НЕ тврдам, туку верувам дека е јајцето прво. Зошто, веќе ти кажав.
 
Член од
19 април 2010
Мислења
763
Поени од реакции
28
jas mislam deka i kokoskata i jajceto se top ama mislam deka petelot e prv hehe :)
 
А

Антоние

Гостин
Кокошката не постои. Постои само форма на живот, која што сме ја диференцирале од останатите форми на живот, и сме ја насловиле "кокошка". Впрочем, кокошките никогаш не постоеле. Одредени атрибути биле издвоени во период од илјадници години еволуција преку метод на пробување и грешење. Кокошките никогаш немале почеток, тие само бавно се трансформирале од една животна форма во друга, додека не се добило нешто што би можеле да го наречеме кокошка. Кокошките постојат само во нашите умови.
Исто така би додал дека ние ги означуваме и диференцираме нештата заради симплистичност и заради егото.
Класификациите кои што ги поврзуваме со нашите секојдневни животи се токму тоа што не ни постои. Не постојат кокошки. Ниту пак јајца.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Прво бил поимот или свесноста за јајцето и кокошката, а потоа тие две како реални нешта. Второ после свесноста било кој од овие две како реални физички нешта да го земеме е точно, и тоа е прашање со два точни одговори.
 

Теодор006

Научник
Член од
25 август 2013
Мислења
270
Поени од реакции
111
Нема два одговори, само еден е. Дилемава ја решивме со еден другар минатата учебна година на одмор, има врска со теоријата на еволуцијата. Во секое ново јајце има многу малку поразвиено пиле од неговите предци. Како што се развивал со секое јајце понов вид на кокошка така прво се создало јајцето па потоа од него се создал новиот вид на птица т.е. денешната кокошка..
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Нема два одговори, само еден е. Дилемава ја решивме со еден другар минатата учебна година на одмор, има врска со теоријата на еволуцијата. Во секое ново јајце има многу малку поразвиено пиле од неговите предци. Како што се развивал со секое јајце понов вид на кокошка така прво се создало јајцето па потоа од него се создал новиот вид на птица т.е. денешната кокошка..

А тогашната кокошка?

И јас мислам јајцето....
 

Теодор006

Научник
Член од
25 август 2013
Мислења
270
Поени од реакции
111
сепак била кокошка.... со заби или нешто слично :) ама кокошка
ама друг вид на кокошка, може и диносаурус;). Сега можи малку претерав ама нели птиците настанале од диносауруси така?
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
"Za da napravish shtrudla so jabolko (jajce, kokoshka, dinosaurus i t.n) prvo treba da go izmislish/stvorish univerzumot".

Carl Sagan



November 9, 1934 – December 20, 1996
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Ne znam za ajvar, ama Ajnshtajn sigurno ima odgovor i za toa...Navodno zhenatamu bila od Balkanot nash ridest.

P.S. Sega i gazovite gi tetoviraat pa stanuva interesno .
Дека јас, ако намеравам да матам јајца за торта, матам, ич да не ми чуе дали има универзум или не.
Србијанка била жена му на Ајнштајн. Милева се викаше чинам.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
329
Поени од реакции
218
Дека јас, ако намеравам да матам јајца за торта, матам, ич да не ми чуе дали има универзум или не.
Србијанка била жена му на Ајнштајн. Милева се викаше чинам.
Точно. Математичарка била (на тоа време). Али се развеле.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom