Економски факултет (reloaded)

Член од
19 октомври 2012
Мислења
182
Поени од реакции
38
Ве молам некој да ми пише или овде или на меил каков е колкоквиумот по Економетрија.Читам, ама несватливо е, треба ли се да се учи, многу е ова...
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Ве молам некој да ми пише или овде или на меил каков е колкоквиумот по Економетрија.Читам, ама несватливо е, треба ли се да се учи, многу е ова...
На заокружување е со по еден точен одговор првиот колоквиум, после вториот е по два точни.

Колоквиумите се лесни, не бубај учи со разбирање, многу е сфатливо.
Учи ги дефинициите, и тоа што е во црно ( обрни многу внимание на нив )
 
Член од
7 април 2013
Мислења
226
Поени од реакции
176
има некој на форумов што нема запишано семестар и да не знае некој дали се плаќа казна ако не се запишам во одредениот рок и дали прават проблеми на студенски ако се запишам наредна недела ?? фала однапред :)
 
C

Castiel

Гостин
има некој на форумов што нема запишано семестар и да не знае некој дали се плаќа казна ако не се запишам во одредениот рок и дали прават проблеми на студенски ако се запишам наредна недела ?? фала однапред :)
Јас немам...обично се плаќа 500 денари казна али ако задоцниш само 1 ден после уписен рок не праат проблем...а и во четвртокот им падна системот па продолжија уписен рок и во понеделник...така да во пон отиди ќе нема проблем
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.133
Поени од реакции
15.979
На заокружување е со по еден точен одговор првиот колоквиум, после вториот е по два точни.

Колоквиумите се лесни, не бубај учи со разбирање, многу е сфатливо.
Учи ги дефинициите, и тоа што е во црно ( обрни многу внимание на нив )

Колега, нели ти си втора? :D
Економетрија, не економија/економика.
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Некој од постарите колеги да ми даде некој совет за Макроекономија, ФПИ и Финансиско сметководство ?

Благодарам однапред.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.133
Поени од реакции
15.979
Некој од постарите колеги да ми даде некој совет за Макроекономија, ФПИ и Финансиско сметководство ?

Благодарам однапред.

Финансиско - Не оди на предавања, џабе е. Вежби можеш, ако имате. Учебникот не е нешто нај, али се разбира колку-толку. Не знам како е на колоквиуми, јас на испит го полагав, помагаат прашањата од Либро доста, да сфатиш некои книжења и задачи и ќе немаш проблем.

Макро - Професорот дава 10 листа кои носат по 10 поени, така што, оди на предавања. Книгата јас не ја ни отворив, оти е превод од англиски, не е негова и ништо не се сфаќа. Има прашања кои се вртат и кои се паѓаат, со нив можеш да положиш. Во глобала, лесно е ако не сакаш 10ка нормално.
На колоквиуми гледај да го положиш, на испит мислам дека е на пишување.


ФПИ - Еден од полесните задолжителни. На смеров имаш доста вакви предмети кои се повеќе логични отколку бубање, па ако го сфатиш по кој принцип е предметов, ќе немаш проблеми понатака. Не бубај, гледај да си ги поврзуваш логички работите, оти на колоквиум ретко ќе најдеш некое прашање од книга. Али лесно е.
 
Член од
21 септември 2013
Мислења
12
Поени од реакции
0
zdravo lugje jas sum eden od novite studenti na ekonomski fakultet i sakam da prasam dali e tezok prviot kolokvium po ekonomija i dali se e na zaokruzuvajne ili ima nesto i za odgovarajne. I isto taka me intersire i za trgovsko pravo dali se e na zaokruzuvajne fala :))
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.665
Поени од реакции
9.250
zdravo lugje jas sum eden od novite studenti na ekonomski fakultet i sakam da prasam dali e tezok prviot kolokvium po ekonomija i dali se e na zaokruzuvajne ili ima nesto i za odgovarajne. I isto taka me intersire i za trgovsko pravo dali se e na zaokruzuvajne fala :))
На заокружување се и двата и не се нешто особено тешки. За Економија види од Либро земи за вежбање, има прашања кои се паѓаат и на колоквиум. Мислам и за Трговско имаше ама не сум сигурен, ама во секој случај поминливи се и двата предмети ако одиш спремен на колоквиум :)
 
Член од
21 септември 2013
Мислења
12
Поени од реакции
0
На заокружување се и двата и не се нешто особено тешки. За Економија види од Либро земи за вежбање, има прашања кои се паѓаат и на колоквиум. Мислам и за Трговско имаше ама не сум сигурен, ама во секој случај поминливи се и двата предмети ако одиш спремен на колоквиум :)
uh pravo odsekogas sum mrzel mnogu bubanje e a go zedov radi toa sto site vikat deka lesno se pominuva... a ekonomijata mi odi i ... sega koga sednav da citam pravo povtorno mi se javi toj sindrom na mrzejne na ovoj predmet
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
uh pravo odsekogas sum mrzel mnogu bubanje e a go zedov radi toa sto site vikat deka lesno se pominuva... a ekonomijata mi odi i ... sega koga sednav da citam pravo povtorno mi se javi toj sindrom na mrzejne na ovoj predmet
Не го потценувај предметот дека е лесен. Бубање не треба секако, скраја да е, ова е предмет кај што бубањето никако не доаѓа во предвид. Читај, логички мисли, сврзи ги работите, научи дефиниција па размисли, ја кога учев си праев некои теории у главата со сите тие поими инфлација, дефлација, посебно вториот дел (колоквиум) многу логички го учев оти ми беше потежок. Мене ми беше најтежок од прва, ептен учење удрив и дека не знаев како е на колоквиум, првиот извадив ептен малце поени но положив, па веќе за втор знаев што како се бара. Мислам дека голем удел во положување има и слушање предавање, јас бар кај Предраг кога одев голем дел памтев па дома само го препрочитував материјалот и 2-3 недели пред колоквиум учев поасално. :)
 
Член од
21 март 2013
Мислења
379
Поени од реакции
1.080
Ајде и јас да прашам :D

Сметководство многу луѓе ми препорачаа да одам на приватни часови кај некоја Еми.
Па дека математика ќе одам на приватни...за сметководство се ставив во мисла. Не сакам цел буџет да си го оставам по приватни часови :notworthy:

Тешко е сметководство? Може да се положи ако учам сама дома и од предавања?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom