Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.028
Поени од реакции
2.087
Сакам да умрАм.. :) Се зезам..
Само барам добронамерен совет, се надевам го има.
Да баталам, или не?

Вака сега..ќе ви раскажам во кратки црти.
Се започна некаде Април месец.. комуникацијата премина во поголеми размери, почнавме и да се гледаме кад тад..кога можеме.. сепак сеуште траеа нашите обврски со факултети, и слично. Но сепак, најмногу контактиравме на фејс, па преку телефон, а и се гледавме често. Потоа, завршија обврските, таа замина на поголем одмор со својата фамилија.. ја немаше некаде 20 дена.. И овде започна сивилото.. значи контактиравме, али не толку често, таа беше на одмор, чат пат се слушавме на вибер, на тел, на скајп....али не многу често.. Кога си дојде, јас заминав на одмор, иста приказна и тука, контакт кога тогаш. Е сега, кога се вративме, почнавме асален контакт повторно, излегувавме, контактиравме, многу често. Имаше од се по нешто, се гледаше дека може да има нешто повеќе, но како и двајцата да ни беше страв да се впуштиме во оваа игра.
Е сега, откако започна таа со школо, инаку 4та средно е, и оваа година и е последна, можда и најважна незнам, но од кога започна оваа проклета школска година, нашиот контакт спласна, кога можев ја контактирав, зборевме..после, немаше контакт неколку денови, па таа се јави, се чувме, а во разговор со мене..секад насмеана, онака како порано..И еве, пред некој саат повторно зборувавме, но многу кратко.
Знам дека чувствувам нешто повеќе за неа. Дали да и го пренесам тоа директно, или да заборавам со тек на време.. во ова се двоумам.
Се надевам, нема да погрешам при мојот избор, али и така нема да има пријателство, па или да биде или да не биде..

Благодарам на времето потрошено во врска со мене.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
514
Сакам да умрАм.. :) Се зезам..
Само барам добронамерен совет, се надевам го има.
Да баталам, или не?

Вака сега..ќе ви раскажам во кратки црти.
Се започна некаде Април месец.. комуникацијата премина во поголеми размери, почнавме и да се гледаме кад тад..кога можеме.. сепак сеуште траеа нашите обврски со факултети, и слично. Но сепак, најмногу контактиравме на фејс, па преку телефон, а и се гледавме често. Потоа, завршија обврските, таа замина на поголем одмор со својата фамилија.. ја немаше некаде 20 дена.. И овде започна сивилото.. значи контактиравме, али не толку често, таа беше на одмор, чат пат се слушавме на вибер, на тел, на скајп....али не многу често.. Кога си дојде, јас заминав на одмор, иста приказна и тука, контакт кога тогаш. Е сега, кога се вративме, почнавме асален контакт повторно, излегувавме, контактиравме, многу често. Имаше од се по нешто, се гледаше дека може да има нешто повеќе, но како и двајцата да ни беше страв да се впуштиме во оваа игра.
Е сега, откако започна таа со школо, инаку 4та средно е, и оваа година и е последна, можда и најважна незнам, но од кога започна оваа проклета школска година, нашиот контакт спласна, кога можев ја контактирав, зборевме..после, немаше контакт неколку денови, па таа се јави, се чувме, а во разговор со мене..секад насмеана, онака како порано..И еве, пред некој саат повторно зборувавме, но многу кратко.
Знам дека чувствувам нешто повеќе за неа. Дали да и го пренесам тоа директно, или да заборавам со тек на време.. во ова се двоумам.
Се надевам, нема да погрешам при мојот избор, али и така нема да има пријателство, па или да биде или да не биде..

Благодарам на времето потрошено во врска со мене.
Ако многу ја сакаш кажи е :)
Не дека сум експерт нешто ама еден пријателски совет
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.134
Поени од реакции
16.011
Знам дека чувствувам нешто повеќе за неа. Дали да и го пренесам тоа директно, или да заборавам со тек на време.. во ова се двоумам.
Директно, колку што можеш побрзо. (y)
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Сакам да умрам!!! Го сакам премногу само на него мислам и многу ме боли што тој е толку ладен спрема мене. Вика дека му се свиѓам а не го покажува тоа, премногу ладно се однесува. Кога ќе го прашам вика дека јас сум таа што е ладна и незаинтересирана. Срамежлив е, тешко се отвара, не покажува емоции. Јас не сум му признала дека сум заљубена во него. Сум му рекла директно ако не ти се свиѓам кажи ама тој вика погрешно го разбирам, дека му се свиѓам. Ама не го покажува тоа, многу е ладен и далечен. Ме мачи веќе 7 месеци. Саботата последно се видовме, беше пресреќен што сме заедно а сега два дена ме игнорира. Секогаш прави вака многу сум збунета. Многу ме боли неговото однесување. Што да правам???

Залапај го.

После тоа, или ќе ти помине меракот за него или нему ќе му се зголеми за тебе. Двата случаи ти одговараат.

Со лесно.
--- надополнето: 17 септември 2013 во 02:30 ---
Сакам да умрАм.. :) Се зезам..
Само барам добронамерен совет, се надевам го има.
Да баталам, или не?

Вака сега..ќе ви раскажам во кратки црти.
Се започна некаде Април месец.. комуникацијата премина во поголеми размери, почнавме и да се гледаме кад тад..кога можеме.. сепак сеуште траеа нашите обврски со факултети, и слично. Но сепак, најмногу контактиравме на фејс, па преку телефон, а и се гледавме често. Потоа, завршија обврските, таа замина на поголем одмор со својата фамилија.. ја немаше некаде 20 дена.. И овде започна сивилото.. значи контактиравме, али не толку често, таа беше на одмор, чат пат се слушавме на вибер, на тел, на скајп....али не многу често.. Кога си дојде, јас заминав на одмор, иста приказна и тука, контакт кога тогаш. Е сега, кога се вративме, почнавме асален контакт повторно, излегувавме, контактиравме, многу често. Имаше од се по нешто, се гледаше дека може да има нешто повеќе, но како и двајцата да ни беше страв да се впуштиме во оваа игра.
Е сега, откако започна таа со школо, инаку 4та средно е, и оваа година и е последна, можда и најважна незнам, но од кога започна оваа проклета школска година, нашиот контакт спласна, кога можев ја контактирав, зборевме..после, немаше контакт неколку денови, па таа се јави, се чувме, а во разговор со мене..секад насмеана, онака како порано..И еве, пред некој саат повторно зборувавме, но многу кратко.
Знам дека чувствувам нешто повеќе за неа. Дали да и го пренесам тоа директно, или да заборавам со тек на време.. во ова се двоумам.
Се надевам, нема да погрешам при мојот избор, али и така нема да има пријателство, па или да биде или да не биде..

Благодарам на времето потрошено во врска со мене.

Прво задебелено: Да, кажи ѝ дека сакаш да излезеш на кафе со неа, бидејќи ти се допаѓа. И излезете на кафе. А после тоа на многу други работи. Што побргу.

Второ задебелено: Апсолутно си во право. Никогаш нема да ти биде другарка - може само да ти биде девојка или да се разделите. Затоа, направи сè за да ти биде девојка.

Со лесно.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
9
Поени од реакции
8
Се извинувам вчера што избувнав така и пишував глупости за умирање. Синоќа ми се јави ми рече бил зафатен и денес се видовме кај 11 часот и супер беше. Кој ми рекол да го смувам хаха тој е многу срамежлив и мислев ќе ме одбие ама не ме одби. После тоа ете од прееска ми праќа пораки и сака пак да ме види, некако ја покажа неговата слатка и романтична страна. Се надевам не му оставив лош впечаток со тоа прва што му се приближив и го смував. Ахххх се надевам не мисли дека брзам за се, ама некој веќе мора да ги забрза работите. Фалаааа и се надевам се ќе биде во ред. Ја чекам нашата следна средба.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.134
Поени од реакции
16.011
Се извинувам вчера што избувнав така и пишував глупости за умирање. Синоќа ми се јави ми рече бил зафатен и денес се видовме кај 11 часот и супер беше. Кој ми рекол да го смувам хаха тој е многу срамежлив и мислев ќе ме одбие ама не ме одби. После тоа ете од прееска ми праќа пораки и сака пак да ме види, некако ја покажа неговата слатка и романтична страна. Се надевам не му оставив лош впечаток со тоа прва што му се приближив и го смував. Ахххх се надевам не мисли дека брзам за се, ама некој веќе мора да ги забрза работите. Фалаааа и се надевам се ќе биде во ред. Ја чекам нашата следна средба.

Се убаво ова, се надевам дека ќе ви тргне.
Али, дотолку нервози и хистерии не чини. Не можеш на секоја кавга така да избувнуваш, а уште помалце тие зборовите од вчера да ги употребуваш, не знам дали ти сама си го тргна постот, али јас го прочитав.
Размислувај со ладна глава во такви ситуации (оти ќе има и понатака секако), чувај си ги нервите и не размислувај за такви глупости веќе. :)
 

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
Се извинувам вчера што избувнав така и пишував глупости за умирање. Синоќа ми се јави ми рече бил зафатен и денес се видовме кај 11 часот и супер беше. Кој ми рекол да го смувам хаха тој е многу срамежлив и мислев ќе ме одбие ама не ме одби. После тоа ете од прееска ми праќа пораки и сака пак да ме види, некако ја покажа неговата слатка и романтична страна. Се надевам не му оставив лош впечаток со тоа прва што му се приближив и го смував. Ахххх се надевам не мисли дека брзам за се, ама некој веќе мора да ги забрза работите. Фалаааа и се надевам се ќе биде во ред. Ја чекам нашата следна средба.

Заблагодари му се на Крусер, си знае човекот коа треба да се залапаш а кога не :icon_mrgr:
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Благодарам на времето потрошено во врска со мене.
Со нет комуникација нит ќе смуваш некоја, нит ќе набилдаш блискост со некоја, нит ќе памтите после што сте си пишале.
Едноставно е премногу безлично. Букви на екран.
Викај ги девојките што ти се свиѓаат на кафе.

Ако веќе сакаш да биде континуиран процес, пример у вторник и` спомињаш викендот да се видите, у четврток дефинирате време, у сабота се глеате, у недела и` пишуваш добро утро, знак демек добро си поминал претходниот ден и било кога рандом лајкнување на нејзините фб фотошоп/инстаграм сликички за да мисли дека мислиш дека е згодна.

Ако некоја од нив одбие поише од 2 пати, тогаш не ја вклучувај во понатамошните покани.

(се осеќам ко Крусер :) )
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.850
Поени од реакции
11.075
Ако некоја од нив одбие поише од 2 пати, тогаш не ја вклучувај во понатамошните покани.
Ова треба да ви е подлога секогаш за дилемите дали е некој заинтересиран за вас, му се допаѓате или не.
Трет обид во вакви ситуации е непочитување на себеси.

Совет до Лана погоре, што и да се случи да не ја слуша Born To Die, спотот гледање во никој случај.
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Се извинувам вчера што избувнав така и пишував глупости за умирање. Синоќа ми се јави ми рече бил зафатен и денес се видовме кај 11 часот и супер беше. Кој ми рекол да го смувам хаха тој е многу срамежлив и мислев ќе ме одбие ама не ме одби. После тоа ете од прееска ми праќа пораки и сака пак да ме види, некако ја покажа неговата слатка и романтична страна. Се надевам не му оставив лош впечаток со тоа прва што му се приближив и го смував. Ахххх се надевам не мисли дека брзам за се, ама некој веќе мора да ги забрза работите. Фалаааа и се надевам се ќе биде во ред. Ја чекам нашата следна средба.

Тој ти ја покажал неговата, бидејќи ти си му ја покажала твојата (т.е. си го залапала). И сега знае „Еј, абе оваа нешто сака со мене, а? Ај да проверам до каде ќе сака да одиме...“

Класика.

Само напред. :)


П.С. Ви благодарам, колеги, на убавите зборови (Memento Mori и Natural-girl). Сè најубаво. (y)
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Ако Крусер рекол дека ќе биде добро, значи ќе биде добро, да му верувате !
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Ако Крусер рекол дека ќе биде добро, значи ќе биде добро, да му верувате !

Благодарам на комплиментот (уште еднаш), но повторно: тоа мислење е само едно од повеќето. Тој/таа што бара помош, ако добие повеќе мислења, ќе има повеќе шанси да оформи заклучок и да го направи следниот чекор. Со други зборови, едно мислење не е доволно, туку потребна е помошта од сите.

Затоа, да се вратиме назад на темата. :)
 
2

~2A

Гостин
Читајќи ги коментарите на LanaDelRey имав слична ситуација каде што девојчето премногу избрза и јас на некој начин ја дистанцирав. Разбирливо можеби премногу и се допаднав, мене ми се допадна на почеток ама после тоа брзање го изгубив чувството.

Девојчето сеуште е "загреано" за мене, само е потребен позитивен сигнал. :)

Но, сега јас не чувствувам ништо конкретно кон неа, дали би требало да пробам.... односно да и кажам уште на поочеток да не се надева на ништо т.е. дека со тек на време можеби и јас ќе ја засакам...


:unsure:
--- надополнето: 18 септември 2013 во 20:43 ---
Да се надоврзам, зошто беше причината од којашто се "уплашив" на некој начин... само што и го дадов бројот таа ми ѕвонеше барем по 3-4 пати дневно, па што ли ќе биде ако ми биде девојка??
 
Член од
18 септември 2013
Мислења
16
Поени од реакции
33
Здраво...

Нов сум на форумот и гледам овде решавате љубовни проблеми... па да го споделам и мојот :)

Ми се допаѓа една девојка. Ја знам многу долго, куќни пријатели сме, често фамилијарно одиме по одмори, викенди... Се нема случено ништо повеќе, иако и двајцата сакаме. Кога ќе се вратиме дома односите се заладуваат, немаме речиси никаков контакт, единствено само кога ќе се сретнеме низ град разговараме доста долго. Последно кога бевме заедно, бевме доста блиски, но не отидов чекор по напред бидејќи знам дека има дечко... Свесен сум дека и се допаѓам, но не знам дали на мене гледа како на пријател или нешто повеќе... сепак има нешто... некој совет? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom