Македонски специјални единици (полициски и воени)

Член од
22 јуни 2013
Мислења
238
Поени од реакции
333
Еве една слика за која мислам дека е од вежбата на македонскте специјални единици со припадниците на САС.Војников со црвена беретка е припадника на САС (се познава по британската униформата),двајца припадници на Лавовите и мислам дека останативе тројца се од Волци,ако грешам исправете ме.

slika67.jpg
--- надополнето: 14 септември 2013 во 00:30 ---
Shtom vi se dopagaat slikive eve ushte

--- надополнето: 13 септември 2013 во 22:03 ---

--- надополнето: 13 септември 2013 во 22:05 ---
.Slikite se pozajmeni od forumite MAF i odbrana od userot Momak od Gorche.

Што пушки се овие ЕСЗ што ги носат?
--- надополнето: 14 септември 2013 во 01:11 ---

Тренинг на ЕСЗ со кинескиот кунг фу мајстор William Cheung,стара снимка мислам дека е пред 2000 год. со Тони Мандаровски како командант на ЕСЗ и преведувач :)
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
259
Поени од реакции
381
Еве една слика за која мислам дека е од вежбата на македонскте специјални единици со припадниците на САС.Војников со црвена беретка е припадника на САС (се познава по британската униформата),двајца припадници на Лавовите и мислам дека останативе тројца се од Волци,ако грешам исправете ме.

Прегледај го приврзокот 72364
--- надополнето: 14 септември 2013 во 00:30 ---



Што пушки се овие ЕСЗ што ги носат?
--- надополнето: 14 септември 2013 во 01:11 ---

Тренинг на ЕСЗ со кинескиот кунг фу мајстор William Cheung,стара снимка мислам дека е пред 2000 год. со Тони Мандаровски како командант на ЕСЗ и преведувач :)

Само од бСН се, нема лавови.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.268
Поени од реакции
958
Еве една слика за која мислам дека е од вежбата на македонскте специјални единици со припадниците на САС.Војников со црвена беретка е припадника на САС (се познава по британската униформата),двајца припадници на Лавовите и мислам дека останативе тројца се од Волци,ако грешам исправете ме.

Прегледај го приврзокот 72364
--- надополнето: 14 септември 2013 во 00:30 ---



Што пушки се овие ЕСЗ што ги носат?
--- надополнето: 14 септември 2013 во 01:11 ---

Тренинг на ЕСЗ со кинескиот кунг фу мајстор William Cheung,стара снимка мислам дека е пред 2000 год. со Тони Мандаровски како командант на ЕСЗ и преведувач :)
Тоа си се есн препознатливи по нивната стандардна американска униформа м81.
Интересно го гледате ли тони носи обична полициска униформа а типот кој е во војничката м92 и тој е есз доказ дека можат да носат што сакаат.Само есз со војничка униформа немаат одено во акции а волците со полициска многу пати затоа и се најдобри ѕверови.
 
Член од
22 јуни 2013
Мислења
238
Поени од реакции
333
Само од бСН се, нема лавови.
Незнам мене ми изледаат како Лавови овие двајца од десно пошто носат комбилизон Миле Драгич а таков Лавовите имаа,плус борбен елек М.Д со натпис полиција од позади.
--- надополнето: 14 септември 2013 во 02:38 ---
Тоа си се есн препознатливи по нивната стандардна американска униформа м81.
Интересно го гледате ли тони носи обична полициска униформа а типот кој е во војничката м92 и тој е есз доказ дека можат да носат што сакаат.Само есз со војничка униформа немаат одено во акции а волците со полициска многу пати затоа и се најдобри ѕверови.
Јас пак тој во М92 мислев дека е припадник на Волците пошто тренингов колку што знам е во касарна Илинден а таму порано заедно беа стационирани и Волците и ЕСЗ.
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
259
Поени од реакции
381
100% ти кажувам дека на сликата се само волци, заради вежбата носат разни униформи, едните се добри момци а другите лоши момци, бСН и ЕБИ никогаш не имале заедничка вежба.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.268
Поени од реакции
958
100% ти кажувам дека на сликата се само волци, заради вежбата носат разни униформи, едните се добри момци а другите лоши момци, бСН и ЕБИ никогаш не имале заедничка вежба.
Само волците се на обуката со сас.И војникот со м92 униформата си е полицаец диверзант во илинден одсекогаш биле и уште се заедно есн и есз.
 
Член од
22 јуни 2013
Мислења
238
Поени од реакции
333
100% ти кажувам дека на сликата се само волци, заради вежбата носат разни униформи, едните се добри момци а другите лоши момци, бСН и ЕБИ никогаш не имале заедничка вежба.
Јас пак се си мислев дека се Лавовите, униформата ме лажеше.Фала за исправката.
--- надополнето: 14 септември 2013 во 13:25 ---
Само волците се на обуката со сас.И војникот со м92 униформата си е полицаец диверзант во илинден одсекогаш биле и уште се заедно есн и есз.
Колку што знам ЕСЗ се сега во Идризово,барем така спомна пред извесно време еден мој професор на факултет.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Јас пак се си мислев дека се Лавовите, униформата ме лажеше.Фала за исправката.
--- надополнето: 14 септември 2013 во 13:25 ---


Колку што знам ЕСЗ се сега во Идризово,барем така спомна пред извесно време еден мој професор на факултет.
Им ја ремонтираа базата во Илинден,
--- надополнето: 14 септември 2013 во 14:38 ---
100% ти кажувам дека на сликата се само волци, заради вежбата носат разни униформи, едните се добри момци а другите лоши момци, бСН и ЕБИ никогаш не имале заедничка вежба.
Тоа е штета.
Мислам дека беше во план заедничка обука.
Зашто не е реализирана не знам.
--- надополнето: 14 септември 2013 во 15:02 ---
Инаку да се спомне да не се заборави
Обуката со САС се одвиваше во касарнат во Штип.
После тоа нашите момци беа и во центарот за обука на сас во Девон или како веке се викаше.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.268
Поени од реакции
958
Јас пак се си мислев дека се Лавовите, униформата ме лажеше.Фала за исправката.
--- надополнето: 14 септември 2013 во 13:25 ---


Колку што знам ЕСЗ се сега во Идризово,барем така спомна пред извесно време еден мој професор на факултет.
Привремено можеби се у идризово инаку нивната база им е илинден.
 

• Војник •

БОРБА ТЕ ЧЕКА!
Член од
6 април 2011
Мислења
457
Поени од реакции
1.256
Имам едно прашање за грбот на ЕСН Волци, зошто има толку врсти од грбот и кој е официјалниот од овие?

1.

2.

3.
 
Член од
26 септември 2011
Мислења
539
Поени од реакции
2.371
1005361_632867606731461_329796948_n.jpg


Штит -Армиска војничка припадност, а бојата црвена, храброст и решителност и воедно боја на знамето на Република Македонија
Нож -Војска
Стрела -Специјална единица бојата жолта, правичност и великодушност и втората боја на знамето на Република Македонија
Падобран и крило -Десантна единица а бојата сина, дисциплинираност и верност
Волкот -Решителност, а боите сива и црна, чесност и благоразумност
Лента со црвена боја со натпис

SEMPER ETIAM UBIQUE SUPERIORES – СЕКАДЕ И СЕКОГАШ ПРВИ
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.268
Поени од реакции
958
Првиот е официјален знак на баталјонот, вториот се носи на маскирна униформа а третиот се носи на свечена униформа.
Братче модата на вториот и третиот амблем им е помината уште пред 9 години.Од 2004 па навака со формирањето на пСО се носи новиот во вид на ШТИТ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom