Уапсен е актерот Кили

Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
sro ima lekovito u pafkanjeto?
Д-р Милан Ристески, директор на Клиниката за радиотерапија и онкологија, е за легализација на употребата на маслен екстракт од марихуана, кој, како што објасни, го користат болни од рак. Д-р Ристески вели дека неодамна во „Американ сајантист“ била објавена студија работена на „Харвард“, инаку трета фаза, за влијанието на канабисот врз карциномот на белите дробови.


Повеќе што да се каже?
Од друга страна, доколку лекува а потврдено е дека лекува, зошто да не се користи како превенција?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Едно е да влијае, друго е да лечи. И аронијата влијае исто како марава што кажал Мики тука.

Нема лек за таков тип на ракови и аденокарциноми, помирете се. Луѓе со гомила пари од државава и во странски клиники не успеале да се излечат, не па марихуана ќе лечела.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Едно е да влијае, друго е да лечи. И аронијата влијае исто како марава што кажал Мики тука.

Нема лек за таков тип на ракови и аденокарциноми, помирете се. Луѓе со гомила пари од државава и во странски клиники не успеале да се излечат, не па марихуана ќе лечела.
Да нема лек, но докажано го продолжува векот на заболениот. И еден ден продолжен за некого е среќа.... со намалени болки....
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Да нема лек, но докажано го продолжува векот на заболениот. И еден ден продолжен за некого е среќа....
Ти викам, аронија, шитаке, има и многу повеќе други алтернативи за таа работа кои не ти ја менуваат свеста при консумација. Примањето цитостатици е неизбежно а штом такво нешто ќе ставиш еднаш во организам, телото ти е остарено веќе 20 години како ништо. А и да се уништат со цитостатици, пак се враќаат малигните клетки, кога тогаш.

но како и да е, 80 саксии не се за "домашна употреба" дефинитивно.
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Ти викам, аронија, шитаке, има и многу повеќе други алтернативи за таа работа кои не ти ја менуваат свеста при консумација. Примањето цитостатици е неизбежно а штом такво нешто ќе ставиш еднаш во организам, телото ти е остарено веќе 20 години како ништо. А и да се уништат со цитостатици, пак се враќаат малигните клетки, кога тогаш.

но како и да е, 80 саксии не се за "домашна употреба" дефинитивно.
епа за цела опрема за одгледување на квалитетна марихуана и ризик да не ти ја земат џандари + тужби ово-оно, е потребно пари, и ај сега ти купи опрема све и стави 2 саксии. Ја за моја употреба кога би одгледувал над 100 ке посадам, па нека има, нека си стои. Не се прави тоа за неколку дена, тоа треба да расне, па има процеси, значи треба да имаш за следеќи 2 години минимум.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Ти викам, аронија, шитаке, има и многу повеќе други алтернативи за таа работа кои не ти ја менуваат свеста при консумација. Примањето цитостатици е неизбежно а штом такво нешто ќе ставиш еднаш во организам, телото ти е остарено веќе 20 години како ништо. А и да се уништат со цитостатици, пак се враќаат малигните клетки, кога тогаш.

но како и да е, 80 саксии не се за "домашна употреба" дефинитивно.
Да може да има слични алтернативи.
80 или 40 саксии не е за домашна употреба како и да е.

Сепак ќе останам со мислењето дека сите оние држави кои го дозволиле користењето на THC и CBD а не користат аронија и шитаке не се будали.
 

Cannabinoid

Cannabinologist, MMD
Член од
18 јануари 2008
Мислења
597
Поени од реакции
466
Едно е да влијае, друго е да лечи. И аронијата влијае исто како марава што кажал Мики тука.

Нема лек за таков тип на ракови и аденокарциноми, помирете се. Луѓе со гомила пари од државава и во странски клиники не успеале да се излечат, не па марихуана ќе лечела.
Д-р Милан Ристески, директор на Клиниката за радиотерапија и онкологија, е за легализација на употребата на маслен екстракт од марихуана, кој, како што објасни, го користат болни од рак. Д-р Ристески вели дека неодамна во „Американ сајантист“ била објавена студија работена на „Харвард“, инаку трета фаза, за влијанието на канабисот врз карциномот на белите дробови.

- Удвоено е времето на преживување кај пациентите што примале маслен екстракт. Маслото од канабис содржи состојка што ги блокира рецепторите за раст на туморот. Кај пациентите во истражувањето се зголемил апетитот, а се намалило разградувањето на мускулната маса. Прашање на време е, на година-две, кога очекувам да влезе во протоколи за употреба, лекување. Тоа значи да стане официјален лек. Треба да се стандардизираат составот и дозите и да се најде оптималниот сооднос на канабиноиди - вели Ристески.

Проблем што може да се отвори е големите производители да не сакаат да вложуваат во производство, оти немаат право на патент. Никој не смее да патентира нешто што произлегува од традиционална медицина. А во годините кога е заштитен патентот никој освен оној што го заштитил не смее да го произведува лекот, што значи голема заработувачка.

- Во земјите во кои е легализирана употребата на марихуана за медицински цели во најголем дел од нив се користи маслен екстракт, а во помал ја пушат. Кога велам дека сум за легализација на употребата на марихуаната во медицински цели, тоа не значи дека го поддржувам нелегалното производство или поединечното одгледување. Туку сѐ да е контролирано од државата и да се произведува и употребува според медицински стандарди - додава Ристески.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Д-р Милан Ристески, директор на Клиниката за радиотерапија и онкологија, е за легализација на употребата на маслен екстракт од марихуана, кој, како што објасни, го користат болни од рак. Д-р Ристески вели дека неодамна во „Американ сајантист“ била објавена студија работена на „Харвард“, инаку трета фаза, за влијанието на канабисот врз карциномот на белите дробови.

- Удвоено е времето на преживување кај пациентите што примале маслен екстракт. Маслото од канабис содржи состојка што ги блокира рецепторите за раст на туморот. Кај пациентите во истражувањето се зголемил апетитот, а се намалило разградувањето на мускулната маса. Прашање на време е, на година-две, кога очекувам да влезе во протоколи за употреба, лекување. Тоа значи да стане официјален лек. Треба да се стандардизираат составот и дозите и да се најде оптималниот сооднос на канабиноиди - вели Ристески.

Проблем што може да се отвори е големите производители да не сакаат да вложуваат во производство, оти немаат право на патент. Никој не смее да патентира нешто што произлегува од традиционална медицина. А во годините кога е заштитен патентот никој освен оној што го заштитил не смее да го произведува лекот, што значи голема заработувачка.

- Во земјите во кои е легализирана употребата на марихуана за медицински цели во најголем дел од нив се користи маслен екстракт, а во помал ја пушат. Кога велам дека сум за легализација на употребата на марихуаната во медицински цели, тоа не значи дека го поддржувам нелегалното производство или поединечното одгледување. Туку сѐ да е контролирано од државата и да се произведува и употребува според медицински стандарди - додава Ристески.
Еј, нејќам да правам муабети на јавен форум али ме тегнете за јазик.

Истиов овој типац на еден мој сега веќе покоен роднина и колега негов болен од рак му рече ништо друже, пласибо ефект е се ова што се користи , глеј да си го изживееш животот.

заклучок? хеј битно Мики онкологот рекол вака на телевизија.


глупи ви се муабетиве стварно, колку сакал ќе посади, ма немој, си пишува таму дека е незаконски и крај, и само што имало двојни стандарди сеа сите ние со криминал да се занимаваме. Ај јас или некој од вас од утре да фатиме да затајуваме данок, други нека пљачкаат банки, топ ќе биде
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Еј, нејќам да правам муабети на јавен форум али ме тегнете за јазик.

Истиов овој типац на еден мој сега веќе покоен роднина и колега негов болен од рак му рече ништо друже, пласибо ефект е се ова што се користи , глеј да си го изживееш животот.

заклучок? хеј битно Мики онкологот рекол вака на телевизија.
Тој Мики сепак има звање Д-р. Е сега кога кажал дека е пласибо ефект за се што се кориси сигурно мислел за сите оние “легални„ третмани кои што се користат на балканов.

Сите оние други лекови кои фармацијата не може да ги заштити и нормално од нив нема да имаат толкав профит како од цитостатици и остали чуда, нормално е да плаќаат дури и антиреклама за да тоа никогаш не се воведе зошто ќе изгубат многу пари.

Логично е нели? ;)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Тој Мики сепак има звање Д-р. Е сега кога кажал дека е пласибо ефект за се што се кориси сигурно мислел за сите оние “легални„ третмани кои што се користат на балканов.

Сите оние други лекови кои фармацијата не може да ги заштити и нормално од нив нема да имаат толкав профит како од цитостатици и остали чуда, нормално е да плаќаат дури и антиреклама за да тоа никогаш не се воведе зошто ќе изгубат многу пари.

Логично е нели? ;)
Да бе на легални третмани мислел :facepalm: , мислиш не праша човеков за секакви методи? Давеник и за сламка се фаќа. Како две индивидуи од иста струка кога прават муабет бе, со сите карти отворени. Јас можам на други да им продавам магла, ама на мој колега не можам тоа да му го правам. И чичко ми имаше и спец и др. пред името ако веќе тераме со титули ;)

А и некако многу засекирани ми глумите, да бевте толку засекирани за стапката на карцином во Македонија, ќе се буневте за тоа што во Скопје загаденоста е 25 пати над нивото и тоа е еден од главните фактори на зголемената стапка на карцином во Македонија, не за марихуана што болки намалувала не знам ти што. Треба да се спречи, не да се лечи. Не знам вие дали сте имале дома случај на карцином (не дај Боже) па да знаете дали до болките му е дојдено или до тоа да ја снема комплетно болеста?

И факт, да речеме хипотетичка ситуација да е како што викате и да се легализира марихуанава за медицински цели, ќе биде одгледувана само од лица од клинички центар на пример и ќе им биде давана на заболени лица од рак. Нема да им биде делена на рандом пафкачи кои дошле да си купат како од маалскиот драгстор.

За крај, пишано е таму дека е недозволено одгледување на стебла и ќе си почитуваш, и мене некад ми доаѓа желба да ограбам банка па не го правам тоа зошто во затвор ќе ме стават, иако знам 90% од грабежите на банки кај нас се исценирани од погоре, ако сме реални, па знам дека нема да ми важи многу на суд ако кажам „ама овој исто така ограби а не го фаќате..“.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
За рак прашувавме и ние за тревите. Не треба да купиш камион опрема и таква технологија и да садиш и да чекаш толку многу за таква болест. За такво нешто се продава и опрема и викендица и се носи масло овде или се оди таму за "лекот". Ако е болен, а не би сакал да е, таа болест не чека садење и жетва. Што да прават другите болни, да ограбат банка? Не е белким дека и како млад бил болен од нешто. Единствен проблем и криминалец бр 1 не е ама му дошло редот. Зашто, како, си има аналитичари.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Никој не вика дека е дозволено одгледување но барем во последниве 12 години се изнагледавме како еден куп закони се сменија вклучувајќи го и уставот...
Исто као што сега донесоа забрана за берење по планини, а пред неколку години и Алкалоид наложи закони за забрана за берење на тревки по планини.... исто така може да се дозволи одгледување ако ништо друго може едноставно да се препише законот од Швајцарија или Германија и се ќе биде во ред. ;)
 
Член од
3 август 2012
Мислења
30
Поени од реакции
32
Според мене кога станува збор за човечки живот поготово за сопствен или за некој близок ке се помирам дека законот е над мене и толку? , нормално ако веруваш во нешто во овој случај со хемп оил ке го пробаш тоа, засто човечкиот живот е над се , и тие заклучоци било нелегално, споредби да ограбам банка не држат вода, прво со сопствено одгледување не правиш зло никому, не повредуваш никој,одгледуваш растение на земјава што постои со векови, за лична употреба свесно избираш алтернативна медицина пред современа сопствено право и видете ова растение се користело во медицината уште пред 100 години барем во уса, барем погледајте го документарецот run from the cure и да не е вистинито да речеме (а нема причина да не е , барем фармација да излезе и да рече не е здраво опасно е по живот вршиме испитувања) голем дел од луѓето што веруваат во ова би пробале немаш што да изгубиш, а за случајот со кили што да кажам да против законски е но дали е исправно според мене да.Ако дилал и онака го следеле долго време па нека го фатат како продава па цел живот зад решетки вака ако е вистина што година дена во келија и толку. Иначе можел во албанија да оди на фармите да купи таму поефтино него лабараторија , направи масло и донеси го тука за лечење и за крај сопствен е изборот на секој како да се бори во таква ситуација зошто да се помириш дека нешто е над твојот живот е стварно тешко за мене неприфатливо
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Според мене кога станува збор за човечки живот поготово за сопствен или за некој близок ке се помирам дека законот е над мене и толку? , нормално ако веруваш во нешто во овој случај со хемп оил ке го пробаш тоа, засто човечкиот живот е над се , и тие заклучоци било нелегално, споредби да ограбам банка не држат вода, прво со сопствено одгледување не правиш зло никому, не повредуваш никој,одгледуваш растение на земјава што постои со векови, за лична употреба свесно избираш алтернативна медицина пред современа сопствено право и видете ова растение се користело во медицината уште пред 100 години барем во уса, барем погледајте го документарецот run from the cure и да не е вистинито да речеме (а нема причина да не е , барем фармација да излезе и да рече не е здраво опасно е по живот вршиме испитувања) голем дел од луѓето што веруваат во ова би пробале немаш што да изгубиш, а за случајот со кили што да кажам да против законски е но дали е исправно според мене да.Ако дилал и онака го следеле долго време па нека го фатат како продава па цел живот зад решетки вака ако е вистина што година дена во келија и толку. Иначе можел во албанија да оди на фармите да купи таму поефтино него лабараторија , направи масло и донеси го тука за лечење и за крај сопствен е изборот на секој како да се бори во таква ситуација зошто да се помириш дека нешто е над твојот живот е стварно тешко за мене неприфатливо
Прво викаш за живот на близок си спремен на се а после викаш не држеле вода споредбите. Па ако немам пари за операција би била спремна банка да ограбам. Ама тоа правилно ли е? И дајте глупости, за медицински причини му биле осумдесет стебла, тоа е злоупотреба, не е медицински причини.

убаво ви пиша и Лурц, прашајте паталци, а не гаталци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom