Македонски специјални единици (полициски и воени)

Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.268
Поени од реакции
958
Во чамецот се ЕБР предпоставувам по опремата.
Шлемовите на кроко и Таворите.
Оф леле бе да ти појаснам сите полицајци во државата ги имаат овие шлемови не само специјлаците туку сите и пеп и обичните полицајци.Инаку ебр беа само у еден чамец остало и во хеликоптерите и во чамците и на брегот и на мостот се есз.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Слабо вежбава, воопшто не ми се допаѓа. 40+ секунди од доаѓањето на Браво, до спуштањето на тигрите со јажиња. Слабо.

Зоки, ЕСЗ се првата опција при вакви сценарија... лесно препознатливи по темно тегет/црните комбилицони и опрема.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Момци фала на дообјаснување.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.268
Поени од реакции
958
Зоки затоа сме тука.Баже волците да беа ќе беше циркус.Инаку стварно ваа година слабо вежбата не ми фати око.Да појаснам ебр имааше и тие црни униформи од 2004 до 2007 и ги поседувааше антитерористичката чета тогаш беше само една.Ама после ги купија овие новите а црните им ги дадоа на тигрите. :D
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.268
Поени од реакции
958
Прегледај го приврзокот 72019 Припадник на ЕСЗ на антитерористичката вежба Галеб 2013 Охрид
Брат кај ја најде жити се страшна е.Одамна немаше таква слика со снајперот.Браво браво тоа е снајперистот што беше 3 место.За спремност,обученост и борбеност волците се на прво место ама снајперисти најдобри се тигрите.:D
 
Член од
22 јуни 2013
Мислења
238
Поени од реакции
333
Брат кај ја најде жити се страшна е.Одамна немаше таква слика со снајперот.Браво браво тоа е снајперистот што беше 3 место.За спремност,обученост и борбеност волците се на прво место ама снајперисти најдобри се тигрите.:D
Мило ми е што ви се допадна ;) :)
--- надополнето: 8 септември 2013 во 22:00 ---
Да ве потсетам на Волците!:) Фотографија од првите промо постери на Единицата

Прегледај го приврзокот 72046
Незнаев дека покрај Semper Etiam Ubique Superiores го поседуваат и ова мото Први меѓу првите.Браво Игор многу добра слика.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.268
Поени од реакции
958
Да ве потсетам на Волците!:) Фотографија од првите промо постери на Единицата

Прегледај го приврзокот 72046
Игор мн добра слика ја знам стара е 2002 или 2003 е сликата ама плус дека е направена и како постер страшна е.У овој вод тука позади е и мојот чичко ова се диверзантите на единицата волци во тоа време.Инаку диверзант друже тоа е старото мото на волците кое постои уште кога се создадени под името рисови.Од 2004 официјално е секогаш и секаде први.
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Знае некој околу условите за влез во ЕСЗ Тигар,
Дали претходно треба да си Полицаец?
Дали може да се влезе нешто наслушнав од 18-25 год или треба да се има полни 25 год?
 
Член од
22 јуни 2013
Мислења
238
Поени од реакции
333
Знае некој околу условите за влез во ЕСЗ Тигар,
Дали претходно треба да си Полицаец?
Дали може да се влезе нешто наслушнав од 18-25 год или треба да се има полни 25 год?
Најпрво треба да имаш 2 годишно искуство како полицаец,потоа поднесуваш молба за преместување во ЕСЗ или ЕБР.По поднесувањето на молбата подлежен си на физичка претселективна проверка(склекови,стомачни,згибови,трчање).Доколку ги исполниш нормите заминуваш на селекција.Во однос на годините мислам дека треба да си постар од 21 а да не надминеш 25.
--- надополнето: 9 септември 2013 во 23:45 ---
Најпрво треба да имаш 2 годишно искуство како полицаец,потоа поднесуваш молба за преместување во ЕСЗ или ЕБР.По поднесувањето на молбата подлежен си на физичка претселективна проверка(склекови,стомачни,згибови,трчање).Доколку ги исполниш нормите заминуваш на селекција.Во однос на годините мислам дека треба да си постар од 21 а да не надминеш 25.
Ако згрешив негде слободно корегирајте но мислам дека е вака.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Да ве потсетам на Волците!:) Фотографија од првите промо постери на Единицата

Прегледај го приврзокот 72046

На времето и списание имаше ако не се лажам,имам неколку броја,ама не се сеќавам кај ми се бутнати и да ме убиеш.
Знам со секој број имаше и по еден екстра постер и многу интересни работи во списанието.Обавезно го купував,ама и многу ги раздавав низ другари.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Што стана со М-21 у АРМ
и дали вака накитени имаше кај нас или само основна верзија.
Има ли воопшто слика сои СОВА нокниот нишан.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom