Помош, проблеми, прашања, совети...

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
Eve nesto nabrzinka so najdov izgleda nemoze,,,
Install both Windows Seven and Eight (without partitions) wasn't possible for a technical limit:
Only one file named /boot/bcd
Only one folder named sources
I have developed a software, named barrosu (stubborn in sardinian language), which deals with the preparation of the necessary files.
SARDU boot from DOS, barrosu prepares the files, starts grub...and...start the installer.
Sardu go imam koristeno pojse pati, ova ko so go pravis so Windows7i8 preku menijata na sardu ke ti rezultira so otpakuvanje na isata na usb-to i tuka nesto go brlja, najcista rabota ako mozes kako EXTRA iso da gi dodades....togas samo ke gi iskopira na usbto kako untouched iso fajlovi a pri butiranje na sardu ke si vlezes u Extra menito i ke si izbiras soodvetno Win7 ili Win8 instalacija.
Можно е да функционира ова... сеа баш ќе видам :D
 
Член од
29 октомври 2012
Мислења
224
Поени од реакции
70
Едно прашање и од мене

Лаптоп Acer Aspire 5720zg кога слушам музика на моменти звукот го завлечува slow motion не е до драјвери, процесорот не е преоптеретен, има доволно слободна меморија, не качува температура останува само чипот за звукот или некое чаре за кое не ми текнува.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
^ Провери со DPC Latency checker да не имаш "spikes". После гаси "непотребни" уреди еден по еден дур не го најдеш проблемот - нормално ќе си проверуваш DPC latency после секое гасење ( иако мислиш дека не е до некој драјвер - ипак е можно да е тоа проблемот ) - ова ќе го правиш ако имаш spikes. Ако го имаш free/trial/whatever антивирусот од McAfee - пробај без него - он знае да прае такви проблеми.

Кој оперативен систем го користиш? Ако користиш Windows 8 - ќе добиеш погрешни резултати со DPC latency checker.

good luck.
 
Член од
29 октомври 2012
Мислења
224
Поени од реакции
70
^ Провери со DPC Latency checker да не имаш "spikes". После гаси "непотребни" уреди еден по еден дур не го најдеш проблемот - нормално ќе си проверуваш DPC latency после секое гасење ( иако мислиш дека не е до некој драјвер - ипак е можно да е тоа проблемот ) - ова ќе го правиш ако имаш spikes. Ако го имаш free/trial/whatever антивирусот од McAfee - пробај без него - он знае да прае такви проблеми.

Кој оперативен систем го користиш? Ако користиш Windows 8 - ќе добиеш погрешни резултати со DPC latency checker.

good luck.
win 7 i avast
и други се жалат на тој проблем со 5720zg како што читам по форуми ама никој не кажа дека го решил проблемот

btw фала за одговорот ќе проверам
 

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
Дечки ај малце помош... имам екстерен хард диск.. празен... и сакам него да го направам инсталацион хард диск ИСТОВРЕМЕНО и за Win7 и за Win8...
Значи да можам да го брцнам хард дискот у компјутер, да го изберам у биос, и да имам избор дали да инсталирам ОД него Win7 или Win8...

Пробав милион начини и ништо не функционира... има некој идеја?

ПС. за да не кажувате веќе пробани работи, ќе ви кажам што пробав:

1. Со third-party софтвер (оносно со 3-4 такви софтвери), аутоматски си ги бираш двете .iso фајлчиња и ти го прави (НЕ работи)
2.Направив 3 партиции на хдд-то една за Win7 една за Win8 и една што ми е за користење (тие за Win7 и Win8 ги правев и FAT32 и NTFS) ги направив bootable и се си е ок, ама си го бирам хдд-то у биос и најверојатно не ги познава и си продужува на следниот boot option.
3. Со официјалната апликација од windows секој од тие 2 партиции ги средив и пак нејќе...

мора да може, само незнам како... имав порано двд со WinXP, WinME, Win98 и Win95 така да чим можело со нив мора да може и со овие....

фала ви однапред!

пс. незнаев каде, па го постирав постов на две места... бришете каде што не треба... :D

РЕШЕНО!!!

Во следните неколку чекори се наоѓа решението на проблемот: (линк од оригиналниот туторијал)

1. За потребите на овој зафат потребен е програмот EasyBCD (новата верзија не работи, следете го линкот за верзија 2.0.2).

2. Во Disk Management (десен клик на My Computer --> Manage --> Disk Management) најдете го хард-дискот и направете онолку партиции, колку што ќе имате верзии на Windows. (доколку имате потреба од некои екстра алатки, направете си и уште една додатна партиција за нив).

3. Копирајте ги сите фајлови од оригиналните инсталациони цд-ња / двд-ња во соодветните горенаправени партиции.

4. По инсталација на EasyBCD 2.0.2 стартувајте го програмот и во алатките од лево кликнете на Bootloader setup. Потоа во опаѓачкото мени од десно најдете ја вашата партиција (доколку имате додатна партиција за екстра алатки, селектирајте ја таа, во спротивно, било која новосоздадена партиција ќе заврши работа) и кликнете Install BCD.



5. По успешното инсталирање ќе се отвори ново прозорче на кое треба да кликнете „YES“.

6. Сега во алатките од лево кликнете на Add New Entry.

7. Во долната половина на прозорот, треба да е селектиран табот WinPE. Во полето type треба да пишува WIM Image (Ramdisk).

8. Во полето name внесете го името на оперативниот систем кој ќе биде инсталиран.



9. Десно од полето path има икона која треба да се кликне (browse), па по отварањето на новиот прозорец влезете во првата партиција, и во фолдерот sources селектирајте го фајлот boot.wim. По селектирањето кликнете на Add Entry.

10. За секој следен оперативен систем повторете ги чекорите од 7 до 9 со тоа што во чекор 9 секој пат ќе ја менувате партицијата, односно ќе го користите соодветниот boot.wim фајл.

11. Доколку сакате да додадете екстра алатки искористете го ISO Boot табот.

се надевам дека помогнав :D
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.993
Дечки ај вака, сношти температурава на компјутеров беше 99 степени... го исклучив, дека немав време за да го чистам. Пред малце, го отворив, и цел беше прашина, дури залена беше на кулеров претворена во како цврста материја, ништо страшно... ја исчистав. Арно ама, заебав една работа... се решив да го отворам цел кулер т.е. да стигнам до нивото на процесорот.

Ама касно ми текна, немам паста... па го ставив така. Дали ќе прави проблеми при греење пошто не сум нанесол паста меѓу процесорот и кулерот?

Фала :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Дечки ај вака, сношти температурава на компјутеров беше 99 степени... го исклучив, дека немав време за да го чистам. Пред малце, го отворив, и цел беше прашина, дури залена беше на кулеров претворена во како цврста материја, ништо страшно... ја исчистав. Арно ама, заебав една работа... се решив да го отворам цел кулер т.е. да стигнам до нивото на процесорот.

Ама касно ми текна, немам паста... па го ставив така. Дали ќе прави проблеми при греење пошто не сум нанесол паста меѓу процесорот и кулерот?

Фала :)

Најубаво не го уклучувај пак пред да му наместиш паста.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.993
Најубаво не го уклучувај пак пред да му наместиш паста.
Да ама пастата не ја избришав. Сега е од 45 до 60 степени.

После ќе одам да земам паста и ќе му ставам одново.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Да ама пастата не ја избришав. Сега е од 45 до 60 степени.

После ќе одам да земам паста и ќе му ставам одново.
Види ти можеш и без паста да го работиш процесорот ја така го работев p4 без паста после му ставив и намали 3-4 степени

ако е стара пастата чим еднаш го вадиш кулерот после мора да се ичисти таа и да се нанесе друга иначе сега немаш никаков ефект со таа паста само е така шлапната без врска
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.993
Види ти можеш и без паста да го работиш процесорот ја така го работев p4 без паста после му ставив и намали 3-4 степени

ако е стара пастата чим еднаш го вадиш кулерот после мора да се ичисти таа и да се нанесе друга иначе сега немаш никаков ефект со таа паста само е така шлапната без врска
Готово средив веќе... нанесов нова паста. Се осети и тоа доста разлика, падна за 15 степени дури.

То е то, фала ви за советите :)
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Дојди кај мене ке ти уклучам 5-6 компјутери со ичистен процесор без паста ке видиш вајда знам што сум користел и дека п4 го работев без паста овој што ми е на работа амд и него го работам без паста што е тука чудно ? :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Чудно е заради тоа што од 20 процесора т.е. кулери, дали 1 се погодоува со идеално мазна површина која би направила идеален контакт при што нема да ти треба паста. Дека имаш процесора 2 кои работат без паста, а богами и кулерите ти се погодиле баш такви, и згора на тоа не прегреваат, е многу малце веројатно.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Чудно е заради тоа што од 20 процесора т.е. кулери, дали 1 се погодоува со идеално мазна површина која би направила идеален контакт при што нема да ти треба паста. Дека имаш процесора 2 кои работат без паста, а богами и кулерите ти се погодиле баш такви, и згора на тоа не прегреваат, е многу малце веројатно.
Овој што ми е на работа работи без ни една капка паста не дека немам туку ме мрзи да му ставам а и арно работи постар тип на амд е кулерот е со штрафови на хладњакот мазен е од одоздола преска баш го оптеретив со Linx скоро 20 минити одлино се покажа тој што го имав дома и уште го има P4 GX280 dell со исправено кукиште исто и тој го работев доста време без паста моментално има паста сега и немаше некоја значајна разлика без паста беше околу 50 степени со паста пак тука некаде 50 49 степени се врти на вакво жешко време зимоска беше 30 степени до 40 без паста
 

Kajgana Shop

На врв Bottom