Хомосексуални бракови во Македонија

Статус
Затворена за нови мислења.

Pinkie Pie

and Deedee
Член од
25 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.246
Ајде пинкио да ви го кажи своето мислење...

Јас мислам дека неаме право на хомосите да му се мешаме...Зошто...од проста причина... Ако ги попречиме да влеза во брак , и да нема деца.....тие пак можа да најда начин да бида и родители и хомоси....Како....
Има многу шо се татковци и после брак стануваат хомоси , имаат деца и се оставаат со жената...

Еве и да немаат жена ...замислете ја оваа ситуација , два пара хомоси ( две лезбејки и два педера ) сакаат да имаат деца ама државата не му дозволува...и шо пра тие...пошто се поинтелигнтни од џиниус државата и црквата...зема еден шприц од спермите на двата педера и си го вбризгува во зидо на вагината ...си рајџа деца колку шо сака и колку шо му треба ...шо му можи правно државата ...дури и можа да се договора меџсебно кое чие дете кој ке го гледа , како да ги завера во матично....така да не е наша работа , не е работа на државата таму да се меша пошто таја секако не ја бидува обичен проблеем со семејно насилство да реши а не пак да ги спречи хомосите да има некаква заедница ....
Ним и не му е битно да се венчани в црква и в матично оти ако веруваја во госпо немаше да му ода спроти неговата природа кој сакал да бидиме двополови а не да се размножуваме со ист пол .....ама од друга страна оваа девијација појавена од страна на истополово сексуално општење е појавена и кај животните....нешто во природата не штима со нив....

Не можам и нема да ги сватам , ( сум размислувала многу за нив , мора да се имаат нешто пореметено во хормоните) поготово педерите...

Ама то не прај да не ги поштувам како лујге и да му се мешам во нивнио живот....пошто ги знам дека меџу нив има многу интелигентни и дека се многу добри и пацифични како особи .
 
Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.810
Не ги исполнува условите согласно природата, значи не можр да зачне маж полнејќи му го чмарот со сперматозоиди од проста причина што нема јајце клетка.


Ова што ти си пробал да го објасниш не се услови за посвојување, туку за зачнување. Доста радикална теорија, со оглед на тоа дека ако стоиме позади истата, на тој начин ги исклучуваме од процесот на посвојување и стерилните хетеросексуални двојки кои сочинуваат околу 90% од потенцијалните адоптивни родители.


Но ова погоре и не е толку битен аргумент, причината зошто да не посвојубваат деца не би ја пронашол во самиот геј пар т.е цивилна унија, туку причината зошто да НЕ јуа наоѓам во средината која претпоставувам ти е јасно со кои очи ќе го гледаат неговите врсници, а и како ќе има другарчиња кога овие со маж и жена(родители) не би сакале нивниот син да има другар чии "родители" се геј т.е двајца машки единки.

Значи маерс средината ќе го поремети детето повеќе отколку неговите "родители"(без разлика дали родителите користат геј дроги кои кај нас лесно се наоѓаат,без разлика дали и не користат дриги сеедно-средината е фактор и те како битен за развојот на е3динката и ако "родителите" не го уништат или сексуално злоупотребат, тогаш ДЕФИНИТИВНО средината ќе го уништи, понижи и отфрли па кутрото ќе има трауми, пост трауматски стрес и кој ти знае какви дијагнози уште во времето на магарешките години кога ќе треба да ужива во слободата и да флертува, да ебе да се љуби и дружи но нема бе пријателе ќе го избегаваат па ќе му вадат муабети(вадење муабети е измишљотини нешто као јас пијам коњак и чоколадо со мојата другарка која е мажена а ваму вадат муабетри она пошто седевме еден до друг ме фаќала доле а НЕМА ВРСКА), такиа да јасно ти е зошто НЕ.

Накратко бидејќи од здравородена единка средината(или, "родителите" првото 100% СИГУРНО) ќе ја направат единката нездрава и нефункционална.
Врсниците ќе го гледаат со оние очи со кои ќе го гледаат нивните родители. Многу е едноставно, децата го имитираат однесувањето на возрасните.

Значи, нема никаков реален проблем кај хомосексуалните парови, нема никаков проблем кај посвоеното дете, туку проблемот е во нас и нашата голема уста и огромните апетити за комшиски и роднински трачеви, осуди, претпоставки и сл.

Колку е тоа логично уопште?
 

Hiryu

H+
Член од
5 мај 2013
Мислења
674
Поени од реакции
848
Ова што ти си пробал да го објасниш не се услови за посвојување, туку за зачнување. Доста радикална теорија, со оглед на тоа дека ако стоиме позади истата, на тој начин ги исклучуваме од процесот на посвојување и стерилните хетеросексуални двојки кои сочинуваат околу 90% од потенцијалните адоптивни родители.
Радикална ДА, но за процентот не сум сигурен но ќе претпоставиме дека е така, е сега види го мојот потпис и се надевам ќе ти се разјаснат работите.

Значи, нема никаков реален проблем кај хомосексуалните парови,
Во ред а што правиме со студијата која ја приложи Лет3, истата укажува на проблеми и те како и тоа на сериозни проблеми.


туку проблемот е во нас и нашата голема уста и огромните апетити за комшиски и роднински трачеви, осуди, претпоставки и сл.

Колку е тоа логично уопште?
Доволно за да се согласам.

Ќе се произнесе ли некој геј или бисексуалец еве колку партнери/ки сменил ама да биде искрен или конкретно за промискуитетот да констатирам дека премолчувањетоо е и одобрување??
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
1.049
Поени од реакции
367
Уште тоа ни фали, да доаѓаат од сите страни педеришта да се земаат во Македонија. Па гледаш некој другари се "земале" на црно на бело, као се во брак за само и само да искористуваат некој бенифиции дека се во брак.
На Македонија не и треба моментално вакво нешто.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Многу лиемерие во врска со децата и хомосексуалните парови.
Некој си прашува ли какви се хетеро паровите што посвојувт деца? Да не се идеални?:facepalm:
Јас познавам еден куп промашени хетеро родители кои посвоиле дете и не знаеле како да се справат со детето.
Знам еден куп хетеропарови кои имаат сопствени деца и ако јас се прашувам, би им забранила д аимаат деца, или би им ги одзела децата!
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Многу лиемерие во врска со децата и хомосексуалните парови.
Некој си прашува ли какви се хетеро паровите што посвојувт деца? Да не се идеални?:facepalm:
Јас познавам еден куп промашени хетеро родители кои посвоиле дете и не знаеле како да се справат со детето.
Знам еден куп хетеропарови кои имаат сопствени деца и ако јас се прашувам, би им забранила д аимаат деца, или би им ги одзела децата!

Да бе, на џанаци им даваат да посвојуваат.
Иначе дур поминат процедурите и сите одобренија, детето за посвојување е пораснато до толку што самото станало џанак.
Не трескај глупости. А не ти држи муабетиве, постирај ги луѓето ако вака јавно ги судиш.
Еве... за аргумент, јас познавам ЕДЕН КУП хомосексуалци што се промискуитетни до јајца, се фиксаат, хив позитивни, имаат вошки, крадат.. како би се справиле со дете, ти текнува?
 
Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.810
Ќе се произнесе ли некој геј или бисексуалец еве колку партнери/ки сменил ама да биде искрен или конкретно за промискуитетот да констатирам дека премолчувањетоо е и одобрување??



Постојат и промискуитетни хетеросексуалци. Како и да е, ако веќе зборуваме за посвојување деца, секако се врши проверка на потенцијалните адоптивни родители. Никој жив нема да дозволи посвојување во кое парот не се покажал задоволително при самата проверка.

Поентата ми е дека се што може да се прикаже негативно за хомосексуалните парови, може да се прикаже на истиот начин и за хетеросексуалните. Не сме различни видови на луѓе.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.965
Се млати доста на темава, Pinkie Pie наведе пример кадешто можат многу лесно да се искористат дупките во законот, особено во држава со правен систем како нашиов.
Некој кога решил нешто да направи, ќе го направи во секој случај, дали на потешкиот или полесниот начин.
Конкретно не сум за геј бракови, од проста причина што целосно непотребно го сметам тоа, што ви менува на вас хомосексуалците едно парче хартија, искрено ве прашувам? Исто како со глупиве геј паради, што е поентата? Што толку имате потреба да докажете? Од една страна се сметате за целосно нормални како дел од секојдневието а од друга со тие паради сами се правите посебни и одделени од општеството. Отидов малце оф-топик не е ова за геј паради тема.
Примерот на Pinkie повторно, лезбејка и педер (разграничувам, не скокајте), можат од интерес да вклучат брак и да посвојат дете, па после да се распределат со партнерите како им одговара, може да помине доста долг период додека се примети ова и додека да реагира некој, еве правнициве може да ме поправат околу закониве за посвојување, ова го кажувам од перспектива на обичен граѓанин.
 

Sumecha tableta

мултивитамин
Член од
8 февруари 2013
Мислења
10
Поени од реакции
5
И јас сум хомо ако не знаевте..
Ми беше тешко на почетокот да си признаам ,ама појке не можам да кријам .
И горда сум на тоа ...тешко е на почетокот , но морам да го прифатам како што е ,јас сум ......јас сум хомосапиенс..... o_O
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Да не се заборави, да се потсетиме.
 

Hiryu

H+
Член од
5 мај 2013
Мислења
674
Поени од реакции
848
Да не се заборави, да се потсетиме.
Да не е претежок??

И помал од 150-300 ќе заврши работа м?

Инаку најреално Лоботомија може да излечи ЛГБТ и тоа немора сечење, туку трансорбитална со вбризгување концентриран алкохол дирек у мозок, во белгија се практикува и фронтална и трансорбитална.

Ме иритираше еден натпис од пред 4-5 години, имено искусен психијатар со над 20 години искуство на хомосексуалец му препишал лорам(чат пат го даваат и против конвулзии, така да една недела со депакине ги пиев ама имав мнооогу јаки луцидни соништа т.е ноќен кошмар или било каков сон ме чинеше 2.5 денари колку една таблета дека не ги памтам соновите ама таа недела уаууу ем ги памтев ем јаки беа ама кажав на лекарот и ми ги прекина можеби не требаше да му кажам;) , но фала богу завршија конвулзиите и ми велат сега пред две недели по ЕЕГ е ОК) него друго е поентата, имено Психијатаров му го препишал Лорам(лорсилан на белупо) на хомосексуалецот не бидејќи е хомосексуалец туку поради дијагнозата т.е стрес, напнатост и сега овој хомосексуалецов испаднал педер(не е за чудење), имено пошол кај коче и го пријавиле психијатарот демек он му ја лечел хомосексуалноста а нема врска.

И така на човекот кој цели 25 години лечел луѓе и специјализирал му го уништија животот, кариерата и дозволата му ја одзема комората СРАМОТА ова е навистина срамен случај па ги имаше и иницијалите на докторот а не на хомосексуалецот педер, туку се одело преку МАССО и коче-гарант му барале тешка пара па овој одбил и ете му уништија кариера ма има како свиња да го заколам:mad: ти му помагаш он нож зад грб педер еден.

Срамота значи педерска работа на човек и кариера да му уништиш и све.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Да не е претежок??

И помал од 150-300 ќе заврши работа м?

Инаку најреално Лоботомија може да излечи ЛГБТ и тоа немора сечење, туку трансорбитална со вбризгување концентриран алкохол дирек у мозок, во белгија се практикува и фронтална и трансорбитална.

Ме иритираше еден натпис од пред 4-5 години, имено искусен психијатар со над 20 години искуство на хомосексуалец му препишал лорам(чат пат го даваат и против конвулзии, така да една недела со депакине ги пиев ама имав мнооогу јаки луцидни соништа т.е ноќен кошмар или било каков сон ме чинеше 2.5 денари колку една таблета дека не ги памтам соновите ама таа недела уаууу ем ги памтев ем јаки беа ама кажав на лекарот и ми ги прекина можеби не требаше да му кажам;) , но фала богу завршија конвулзиите и ми велат сега пред две недели по ЕЕГ е ОК) него друго е поентата, имено Психијатаров му го препишал Лорам(лорсилан на белупо) на хомосексуалецот не бидејќи е хомосексуалец туку поради дијагнозата т.е стрес, напнатост и сега овој хомосексуалецов испаднал педер(не е за чудење), имено пошол кај коче и го пријавиле психијатарот демек он му ја лечел хомосексуалноста а нема врска.

И така на човекот кој цели 25 години лечел луѓе и специјализирал му го уништија животот, кариерата и дозволата му ја одзема комората СРАМОТА ова е навистина срамен случај па ги имаше и иницијалите на докторот а не на хомосексуалецот педер, туку се одело преку МАССО и коче-гарант му барале тешка пара па овој одбил и ете му уништија кариера ма има како свиња да го заколам:mad: ти му помагаш он нож зад грб педер еден.

Срамота значи педерска работа на човек и кариера да му уништиш и све.
Psihijatarot samo kje kazel ne sum lecel homoseksualec, ne sum znael, a i ne e homoseksualec.

Neka dokaze deka e homoseksualec?

Nekako sumnjiva ovaa rabota u nasava drzava.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Да бе, на џанаци им даваат да посвојуваат.
Иначе дур поминат процедурите и сите одобренија, детето за посвојување е пораснато до толку што самото станало џанак.
Не трескај глупости. А не ти држи муабетиве, постирај ги луѓето ако вака јавно ги судиш.
Еве... за аргумент, јас познавам ЕДЕН КУП хомосексуалци што се промискуитетни до јајца, се фиксаат, хив позитивни, имаат вошки, крадат.. како би се справиле со дете, ти текнува?
Јас знам за многу посвоени деца од хетеро родители, а само 2-3 се од нив среќни приказни. Како родител може да потфрли секој што има дете, без разлика дали е биолошки или не, дали е хомо или хетеро или икс. Но тоа е друга тема.

Хомосексуалците не се луѓе со рогови. Тие се како мене и тебе, само што имаат поинаква сексуална ориентација.
Дали ги замислуваш хомосексуалците како разуздана орда, се ебе кој со кој стигне, ќе направат групна венчавка и ќе ги разграбат децата во домовите?!
Не.
Ќе стапат во брак ако се сакаат и ако сакаат да бидат заедно.
Има и промускуитетни. Има. Како што има и промускуитетни хетеросексуалци.
И зошто некој што секој ден менува партнери би стапил во брак со некој исто таков?
Ти би стапил ли во бррак со девојка која секоја ноќ спие со друг? СО тебе би се омажила ли некоја ако ти скокаш на се’ што има цицка? Не.

Ако е некој хомосексуалец, не е автоматски глупак и човек без критериум, па да се омажи или ожени со првиот хомосексуалец што ќе го сретне.

И не е лесно да се одлучиш да посвоиш дете. Дури хетеро паровите не се одлучуваат туку така на тој чекор.
Не секој пар хомосексуалци кои би стапиле во брак би се одлучил да посвои дете.

Поздрав
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Пример јас да кажам дека секој хомофоб треба да добие лоботомија или некоја терапија за да му се излечи болеста, ќе се закитам со бан од тема. Затоа нема да кажам. Но, друг може онака да си изнесува дека лгбт луѓето треба да подлежат под некоја терапија зошто тоа него не му чини и не може да се помири дека тие луѓе постојат. Нели, лично мислење не било навреда ниту закана...
Темава врти во круг 250 страни. Поентата за коментирање и дискусија е изгубена веќе одамна, ако воопшто и постоела.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ова е мојот последен пост на оваа тема, прво затоа што апсолутно се е веќе кажано, второ затоа што ми се здосади да го потсетувам Летко колку е досаден.

Тоа дали ќе има или ќе нема хомосексуални бракови во оваа држава, не зависи од членовите на овој форум, не зависи од народот, не зависи дури ниту од политичарите во Македонија. Како што не се прашуваме за еден куп работи, така на крајот ќе се испостави дека не се прашуваме ниту по ова прашање.

Мене ми е еден друг феномен интересен за разгледување. Повеќето луѓе во оваа држава се на погрешната страна од насилен анален секс. Ги ебе кој ќе стигне секојдневно. Газди, професори, политичари, зависи кој во која ситуација се наоѓа. Ги ебат припадниците на полудиво племе кое во Балканското лудило успеа да се изгребе со помош на еден понизен, кучешки менталитет.

И во целиот тој секс кој го добиваат секој ден, ниту еднаш не се побуниле. Ниту еднаш. Платите се мизерни, непотизмот владее, орките ја освојуваат Македонија, а никој ниту да писне. Ни штом се спомене хомосексуланит брак, еве ги сите јунаци. Сеуште ги болат задниците од целокупниот секс кој го добиваат и за кој А не велат, но тука јуначки изјавуваат дека се ќе има во Македонија, само хомо бракови нема да има. Чудо над чудата. Не им смета што се ебени во сегменти на постоењето кој директно им влијаат на квалитетот на нивните животи, туку им смета што на двајца луѓе кои не ги познаваат, кои никогаш нема да ги видат, кои не се насилни по дифолт, и кои се малубројни, ќе им биде овозможено легално да живеат заедно ако сакаат. Неверојатно, навистина.

И уште една работа ми боде очи. Тоа е создавањето на македонскиот white trash социјален слој. Социолошки феномен вреден за разгледување. Се работи за луѓе од 18-23 години, со многу ниско ниво на култура и образование, со тупава сусрпска религиозност, која се пали на глупости од типот само Бог може да ми суди, која се фура на простачка религиозност а сака да ебе многу "пичиња", и која виртуелно тепа нели, педери. Нешто слично на овој ликот, кој има ниво на интелигенција која му овозможува да заклучи дека Тоше е е убиен од српските естрадни "уметници", кој е елементарно неписмен, и кој се дрзнува да одредува што е култура. :)

Ако паметни луѓе мислат дека се оние кои велат не им суди на другите за нивниот начин за живот, остај ги да прават што сакаат и сл. тогаш без навреда ама луѓе свестете се. Дали би сакале вашиот син да биде ПЕДЕР ? ХОМУСЕКСУАЛЦИТЕ се ПЕДЕРИ и крај. Нема културен назив за нив затоа што го ја нарушуваат културата во една земја. Кога друг пат ќе речете тоа е во ред или нека прават што сакаат замислете го вашиот син тинејџер на 16год. како шета за рака со својот дечко. ЌЕ ПОВРАТАМ ОД САМАТА ПОМИСЛА. Секоја чест за министерот и дај боже вакви да бидат сите. Господ создал МАШКО и ЖЕНСКО, за тие да се размножуваат и да го одржуваат овој вид, а не за педери да се пукотат во 9ката. Срамота !
Народ со ваква младина, нема зошто да се грижи за својата иднина. Затоа што ќе ја нема.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom