Ваша идеја за бизнис во Македонија

Член од
21 март 2009
Мислења
5
Поени од реакции
3
и мислиш некој што има добра идеја за бизнис, туку така ќе ти ја даде тебе тука на форум. good luck with that.
За разлика од тебе и мене, има и луѓе со повеќе идеи и сакаат да помогнат, има и луѓе на кои тоа им е работа, даваат добри идеи, разработени бизнис планови и слично... Фала Богу, за тоа некој наплаќа, но често таквиот совет се исплаќа ;)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.051
Доколку имаш обработливо земјиште подобро кажано нива, а не ти е искористена само така седи земи насади лешник, бадем, орев итн.. Има сега добри субвенции за овие и плус доста добра цена држат. Само треба да помине некоја година додека се добие плод.
Ете една моја идеја која мислам дека вреди да се испроба, а и нема некоја голема штета доколку не успее.
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Предлогов ми е сериозен, ама нај сериозен.
Прави квалитетна тоалетна хартија, памперс, салфети...
Народов цел живот ќе кења :)
 
Член од
21 март 2009
Мислења
5
Поени од реакции
3
на пример, стори се ПОП... ;)
Ееее да беше вујче Владика јас одамна ќе бев ПОП :)
--- надополнето: 9 мај 2013 во 20:15 ---
Предлогов ми е сериозен, ама нај сериозен.
Прави квалитетна тоалетна хартија, памперс, салфети...
Народов цел живот ќе кења :)

Сум размислувал на таа тема, но кај нас во Струга веќе има еден со фабрика каде работаат 20-30 луѓе па незнам колку би бил јас успешен покрај него...
а и колку би чинеле нови машини за таа работа...
--- надополнето: 9 мај 2013 во 20:44 ---
Доколку имаш обработливо земјиште подобро кажано нива, а не ти е искористена само така седи земи насади лешник, бадем, орев итн.. Има сега добри субвенции за овие и плус доста добра цена држат. Само треба да помине некоја година додека се добие плод.
Ете една моја идеја која мислам дека вреди да се испроба, а и нема некоја голема штета доколку не успее.

Тоа е ОК али е тешко да дозволат кај инвалидни лица ..
 
Член од
8 април 2012
Мислења
116
Поени од реакции
95
Предлогов ми е сериозен, ама нај сериозен.
Прави квалитетна тоалетна хартија, памперс, салфети...
Народов цел живот ќе кења :)
За памперс и салфети незнам ама сомнително ми е за тоалетна зашто ако побараш по огласине машина за производство на тоалетна хартија ќе видиш дека ги има еден куп. Нешто ми вели дека не бадијала ги продаваат.
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
во друга тема негде имав прашано за производство на тоалетна хартија ама подобро е да увезиш отколку да имаш своја ф-ка барем според одговорите

сега ме интересира да ми кажи некој кој се разбира во овие работи колку мани треба за да почниш со увоз на тоалетна хартија,или на некој пијалок или храна?
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Член од
8 април 2012
Мислења
116
Поени од реакции
95
во друга тема негде имав прашано за производство на тоалетна хартија ама подобро е да увезиш отколку да имаш своја ф-ка барем според одговорите

сега ме интересира да ми кажи некој кој се разбира во овие работи колку мани треба за да почниш со увоз на тоалетна хартија,или на некој пијалок или храна?
Батка, види вака. Да не те разочарувам или плашам, и 100 000 евра да вложиш со твоево разбирање по се ми изгледа дека само ќе ги сјебиш и тоа за експресно брзо време. Пред да биде доцна дури поставуваш прашања на форумов оди за почеток на страната на претприемач - http://www.pretpriemac.com/
И земи прво вложи барем некој месец во учење на некои основни работи кои се и доста интересни па потоа мисли за бизнис. За твое добро. Има многу корисни работи на таа страна како и други слични страни или едукативни видеа на You Tube.http://www.pretpriemac.com/zapocni-tuka/
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
1.415
Поени од реакции
962
Продавање фаст фуд и пијалаци за време на протести. Како почнаа протестите, ќе цвета бизнисот :) Да не биде само на протести може и на останати настани и собиранки :)
 
Член од
2 март 2011
Мислења
99
Поени од реакции
12
Батка, види вака. Да не те разочарувам или плашам, и 100 000 евра да вложиш со твоево разбирање по се ми изгледа дека само ќе ги сјебиш и тоа за експресно брзо време. Пред да биде доцна дури поставуваш прашања на форумов оди за почеток на страната на претприемач - http://www.pretpriemac.com/
И земи прво вложи барем некој месец во учење на некои основни работи кои се и доста интересни па потоа мисли за бизнис. За твое добро. Има многу корисни работи на таа страна како и други слични страни или едукативни видеа на You Tube.
Потполно се согласувам со тебе подобро изгуби 300 до 500 евра и неколку месеци во учење отколку одма да фрлиш тешко заработени пари. Многу мој професори од економски факултет ја препорачуваат странава на тие што сакаат да започнат бизнис. Баш пред некој ден бев кај професор по оценка и дојде еден дечко и побара совет од професорот за започнување бизнис во која бранша да се орентира :) Неговиот одговор одма беше ако имаш пари почни со производство на некој производ што повекето го увезуваат и после му ја препорача странава :)
 
Член од
23 април 2011
Мислења
135
Поени од реакции
246
Ме интересира, за достава на пица која еве да речеме ќе ја печам дома ќе ја доставувам по нарачка и ќе наплатувам на рака.
Дали е потребна дозвола, фирма, било што, или можам да го започнам бизнисов без никакви легални оптеретувања ?

Значи нема дуќан, нема официјални простории, нема вработени и слично.

Поздрав!
Одлична тема :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Ме интересира, за достава на пица која еве да речеме ќе ја печам дома ќе ја доставувам по нарачка и ќе наплатувам на рака.
Дали е потребна дозвола, фирма, било што, или можам да го започнам бизнисов без никакви легални оптеретувања ?

Значи нема дуќан, нема официјални простории, нема вработени и слично.

Поздрав!
Одлична тема :)
Можеш додека не ти дојде УЈП на врата :)

Секако дека ти треба фирма, сега бидејќи е и храна ти требаат и тие сертификатите исо/хасап/масап поим неам точно кое за што е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom