Владика Петар: Жените се виновни за големата стапка разводи во Македонија

F

FARANG

Гостин
Браво!
Камо среќа да имаше повеќе како тебе.
Има причина зошто ги нема... Она што е напишано е убаво за вака на нет, кога ќе дојде време никој не потпишува тек така. Прво тоа не би било ни фер, ако она се откаже од многу работи за да гледа деца а после дојде до развод во најмала рака ќе сака некаква компензација (и треба да и следува) така да се што кажа тука пага во вода. Не е се така едноставно Crazy in Love
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.240
А бе за што правиш ти муабет, ај да немаме права. Дај да си седиме само по дома и бел ден да не видиме.
Правата се еднакви за сите и такви треба да бидат. Не не прават нас правата за еднаквост посуетни, ни дозволуваат да можеме да успееме и да внесеме колку толку некаков родов баланс во овој покварен машки свет, кој мажите го направија ваков како што е. Да опстоеше матријархатот до ден денес, многу работи ќе беа поинакви и на сосема друго ниво. Али тоа е, кај сила нема правдина, затоа вие мажите денес владеете со светот. Ако мене ме прашаш, на погрешен начин.
Имајте права немам јас ништо против.
Што му фали на гравче-тавче? :)
И зошто матријахартот не опстоја... зарем додека постоел мажите немале физичка сила?
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Да, и јас знам една образована Македонка којашто дечко и ја носеше на раце, а таа се ебеше со пола град, и што сега?(y)
Штркот де донесол во погрешна куќа
Толку ли им се восхитуваш?
Јас не знам за една туку многу добро ги познавам, им ги знам добрите и лошите страни. Нацизмот и одгледувањето жени за приплод не им е добра страна.
Крај од мене од Господа повеќе
Памти ми го секој збор ќе дојде ден ќе ти треба
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Штркот де донесол во погрешна куќа
Толку ли им се восхитуваш?
Јас не знам за една туку многу добро ги познавам, им ги знам добрите и лошите страни. Нацизмот и одгледувањето жени за приплод не им е добра страна.
Крај од мене од Господа повеќе
Памти ми го секој збор ќе дојде ден ќе ти треба
Да, тоа им е најдобро ! Тие едно цело Косово го добија со наталитет, а ти овде ми продаваш бајки и приказни. Знаеш како викаат старите “ планината припаѓа на оној којшто има повеќе овци“(y)
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
34
Поени од реакции
27
Стапката на наталитет во Македонија е страшна. Во ред тоа што го кажал Владиката, ама зошто се криви само жените? Ако веќе "мажот е глава" на семеството зошто е проблемот во жените?
 
С

Спасе супата

Гостин
А ти нема да бидеш татко? Нема да го правиш и да има тоа дете пола хромозомски сет од тебе? Ако е само на жената, да не го бараш кога ќе ти проработи татковскиот инстинкт.
Нема да бидам. И нема да го барам. Ако коконата сака деца слободно нека ги има, но мене да не ме меша во тие планови.
 
F

FARANG

Гостин
Да, ама тие меѓу расни бракови не се ни 1,5 % од севкупна популација во Европа (y)
И покрај толку наметнување, реклами, пропаганда за такви бракови пак мнозинството си оди каде што и природно припаѓа, а и национализмот и prowhite движењата во Европа се во огромен пораст без разлика што тоа сакаат да го прикажат како “ социјална и економска криза“ .

Има проблеми кога утре ќе се појави здравствен проблем. Тоа е само една од причините, а ги има милион.
Не за џабе најценети и најпочитувани се чисто расни коњи со генерации, а не муле(y)
Прво има многу повеќе такви бракови него ти што си мислиш. Второ тоа со здраствени проблеми е релативно мал додатен ризик кој сум спремен да го сносам ако ја најдам вистинската. Трето не ми треба мене реклами јас сум таму, на лице место можам да видам и го живеам тоа така да мене ми е ОК. За коњи не се разбирам ама во азија сакаат мешавина мегу белец и азијат, во некој држави тоа е огромна предност, не дека ќе им треба тоа...
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.450
Поени од реакции
47.281
Со првава твоја изјава горе доле се согласувам.
Ама со вторава, АЛООООООО У КОЈ ВЕК ЖИВЕЕШ БЕ ТИ! Марш назад у 15 век! Парите и заработката не се мерило за еднаквост! Ако си женет, кутрата таа која те зела, ја жалам, не знам што гледала, изгледа слепа била.
добро, значи у превод планираш да носиш дома 12 000 и да командаш ко да носиш 30 000 и да најдеш магаре што ќе ти го овозможи ова ?
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Имајте права немам јас ништо против.
Што му фали на гравче-тавче? :)
И зошто матријахартот не опстоја... зарем додека постоел мажите немале физичка сила?
Па оти имале, за тоа и го смениле и кратко опстанал како уредување.
По логиката на биологијата, поточно генетиката, фамилијата од која децата потекнуваат би требало да биде по женска линија. Не знам колку ќе ме разбереш.
А на тавче гравче ништо не му фали. Супер беше, маф се направи одма.
Деновиве пак ќе правам. ;)
 
Член од
10 декември 2011
Мислења
228
Поени од реакции
150
ЛОЛ. Море мали деца има ваму не им перете мозок со икривени идеологии и ги учите на омраза а не на она обратноно што одамна сте го заборавиле вие. Седнете на кафе двајцата и напијате се по едно пиво бар ќе ви оди муабетот. Доста е телевизијана што ги учи децата да на улица место зуски играат Бранко и Никола уште и да какате по форуми глупи муабет. Наталитет толку деца волку деца Косово. Кој колку сака ќе има, жената сака ќе работи сака нема, мажот исто. Децата мои може нема да сакаат деца да имаат, може нема да можат да имаат итн итн итн итн итн
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Нема да бидам. И нема да го барам. Ако коконата сака деца слободно нека ги има, но мене да не ме меша во тие планови.
Добро Спасе супер ако вака размислуваш. Не знам колку години имаш, ама ко ќе ти дојде време за деца праење ќе праиме пак муабет. ОК?
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Прво има многу повеќе такви бракови него ти што си мислиш. Второ тоа со здраствени проблеми е релативно мал додатен ризик кој сум спремен да го сносам ако ја најдам вистинската. Трето не ми треба мене реклами јас сум таму, на лице место можам да видам и го живеам тоа така да мене ми е ОК. За коњи не се разбирам ама во азија сакаат мешавина мегу белец и азијат, во некој држави тоа е огромна предност, не дека ќе им треба тоа...
Не си во право, следам статистики и демографија многу :)
Јас само кажав само еден проблем, а ги има стотина други освен здравствениот проблем. Не сакам да сум оф топик, затоа и несакам за ова да зборам.

Јапонија-99% Јапонци и 1 % Кореанци. Скоро 0, 001 % мешани бракови. Со Кореја е исто и со Кина е исто :) Тие народи и баш имаат огромна расна гордост и во Јапонија е огромно зло Јапонка да омажи НЕЈАПОНЕЦ . Секаде има исклучоци, секаде има разни примери, но дебелето мнозинство е такво.

И јас несакам тие народи да се мешаат и уништуваат, затоа што се благо на светот. Јас обожавам Јапонци и Кореанци (y)
Баш нивната чиста крв и раса и традиција ги направила тоа што се денес едни од најразвиени општества.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom