Владика Петар: Жените се виновни за големата стапка разводи во Македонија

F

FARANG

Гостин
Вие двајца.... сте чудни....

Како да сакате македонскиов народ да го направиме слика и прилика ист како албанскиот
женичките ќе си раѓаат по 10 кое какво ќе се испилка, некое асално ќе излезе, ќе шетаат по светов да ги видат сите
е мажињата ќе си ги китат женичките од комшивката да е понашминкана
свекрвите ќе доминираат кога не можеле цел живот :tapp:
тоа ли го замислувате за македонштина?
Јас замислувам помал народ, ама културен народ. Современи бракови, современи жени и мажи, спортисти, научници доктори, тоа го сакам за нас! Тоа е Македонија што ќе ја сакам! 5 мина нека сме ама кога ќе излезиме во светов да се знае што е македонец ме разбравте?
Во твојата визија Македонија НЕМА ДА ПОСТОИ.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Во македонското право, ја колку што знам, нема предбрачен, има постбрачен: откако ќе склучите брак можете да решите како ќе биде имотот, дали ќе биде заеднички или секој посебно.

Ти би склучила таков договор? И што ако ти побара партнерот такво нешто, како ќе реагираш?
Е добро де, постбрачен, предбрачен, не е битно.

Би склучила, зошто да не склучам? Јас партнерот ќе го земам за маж, пошто го сакам и очекувам до крајот на животот да бидам со него, а ако сака да склучи таков договор, ќе го почитувам тоа и ќе го потпишам без трошка размислување ако толку тоа му дава сигурност. Единствен услов кој би го поставила е во случај да имаме деца и да се разведеме, двајцата да имаме заедничка сметка во банка, на која и двајцата ќе придонесуваме (кој колку може), а ќе биде исклучиво за потребите на децата (за образование, облека и слични потреби). Најбитно ми е после разводот децата да бидат осигурани, за себе не очекувам и не сакам никој да ми дава ништо, самата ќе си заработувам за себе. Не ми е целта во животот да земам нешто што не е мое и што не ми припаѓа мене.

Кој те научил вака да размислуваш и да сонуваш, нели гледаш дека вредностите кои постојано ни ги сервираат не не водат до среќа? Жените имаат се поголеми барања и надежи, стануваат се посамостојни и поосамени и кога ќе се соочат со реалноста крајниот резултат е што?
Како бе кој ме научил?
Тоа не ме учел никој, сама си ги создавам тие идеали и соништа.
Сакам брак, сакам деца, сакам да љубам со целата душа, ама не и по цена да живеам во пекол.
Не сфаќам што уствари сакаш да ми кажеш?
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Те сфаќам некогаш и мене така ми иде ама јас сепак си се чуствувам македонец.
Леле еднаш кога ми се стемни од државава и му реков на еден братучед (мајка му не е македонка) блазе си ти што имаш друго име да кажиш надвор
Лом ме направи, се ми изнарече, никогаш не ми текна уште еднаш да се откажам од своето колку и да е заникаде на моменти
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Со тебе на друга тема ќе се расправаме... Не гледам ТВ него го живеам тоа. Знам барем 50тина пара мешани раси и нема проблем никаде. Таа убавина хмммм... Џабе ќе ти зборам едноставно не си во право
Да, ама тие меѓу расни бракови не се ни 1,5 % од севкупна популација во Европа (y)
И покрај толку наметнување, реклами, пропаганда за такви бракови пак мнозинството си оди каде што и природно припаѓа, а и национализмот и prowhite движењата во Европа се во огромен пораст без разлика што тоа сакаат да го прикажат како “ социјална и економска криза“ .

Има проблеми кога утре ќе се појави здравствен проблем. Тоа е само една од причините, а ги има милион.
Не за џабе најценети и најпочитувани се чисто расни коњи со генерации, а не муле(y)
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
IgorChete - што бидна бе друже ?
Прочита ли ?
Впечатоци ?
Кој сега се повикува на геноцид ?

Или и на тебе треба да ти "простам" за "зелената" како и со Plavooka :)
Јас ти кажав што имам да ти кажам, не ме означувај безвезе, немам намера со секакви идиоти да се расправам.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
1.899
Е добро де, постбрачен, предбрачен, не е битно.

Би склучила, зошто да не склучам? Јас партнерот ќе го земам за маж, пошто го сакам и очекувам до крајот на животот да бидам со него, а ако сака да склучи таков договор, ќе го почитувам тоа и ќе го потпишам без трошка размислување ако толку тоа му дава сигурност. Единствен услов кој би го поставила е во случај да имаме деца и да се разведеме, двајцата да имаме заедничка сметка во банка, на која и двајцата ќе придонесуваме (кој колку може), а ќе биде исклучиво за потребите на децата (за образование, облека и слични потреби). Најбитно ми е после разводот децата да бидат осигурани, за себе не очекувам и не сакам никој да ми дава ништо, самата ќе си заработувам за себе. Не ми е целта во животот да земам нешто што не е мое и што не ми припаѓа мене.



Како бе кој ме научил?
Тоа не ме учел никој, сама си ги создавам тие идеали и соништа.
Сакам брак, сакам деца, сакам да љубам со целата душа, ама не и по цена да живеам во пекол.
Не сфаќам што уствари сакаш да ми кажеш?
Браво!
Камо среќа да имаше повеќе како тебе.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Другарка ми пиеше кафе со мене во лисиче, дечкото и беше во чаир или во гостивар незнам, арно ама девојчето шептеше да не ја чуе типот... страв во коски - тоа е жена?

комшиските деца од една куќа кога бевме деца боси газеа по снегот, мајка им шеташе со кило злато на неа
тоа е жена?

на болница со децава, јас ја чекам пациенткава моја да заспие за да мочам и не ја оставам сама а тие ги оставаат како вреќи по собите само дури е мажот на посета се вртат тука - тоа е мајка? тоа е жена? од тие деца ќе биде луѓе?

секоја чест на некои жени и во таа средина се жени и добри мајки
Да, и јас знам една образована Македонка којашто дечко и ја носеше на раце, а таа се ебеше со пола град, и што сега?(y)
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Детето е од жената. Она нека му ја мисли.
А ти нема да бидеш татко? Нема да го правиш и да има тоа дете пола хромозомски сет од тебе? Ако е само на жената, да не го бараш кога ќе ти проработи татковскиот инстинкт.
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Јас ти кажав што имам да ти кажам, не ме означувај безвезе, немам намера со секакви идиоти да се расправам.
Жалосно, сака да биде у центар на внимание, а без притоа да обрне што да напише, излегува дека не е така па се затскрива у некоју глучешку дупку.:icon_lol:
 
Член од
10 декември 2011
Мислења
228
Поени од реакции
150
Да, ама тие меѓу расни бракови не се ни 1,5 % од севкупна популација во Европа (y)
И покрај толку наметнување, реклами, пропаганда за такви бракови пак мнозинството си оди каде што и природно припаѓа, а и национализмот и prowhite движењата во Европа се во огромен пораст без разлика што тоа сакаат да го прикажат како “ социјална и економска криза“ .

Има проблеми кога утре ќе се појави здравствен проблем. Тоа е само една од причините, а ги има милион.
Не за џабе најценети и најпочитувани се чисто расни коњи со генерации, а не муле(y)
А од каде си сигурен дека баш твоето дете нема да се заљуби во некој од друга раса како што викаш? Дека твојата ќерка нема да засака црнец пример. И им биде добро дечкото е добар би имала најубав живот со него. Ќе и речеш нејзе дека детето и е муле?
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.240
Како бе кој ме научил?
Тоа не ме учел никој, сама си ги создавам тие идеали и соништа.
Сакам брак, сакам деца, сакам да љубам со целата душа, ама не и по цена да живеам во пекол.
Не сфаќам што уствари сакаш да ми кажеш?
Не си ги создаваш самa соништата, прво ти ја читаат пепелашка а после го гледаш sex and the city :)
Различни се идеалите на жената пред 10 века и оние сега.
Затоа Петре се буни, само погрешно ја лоцирал вината, не е таа во жените туку во нивното воспитување.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
А од каде си сигурен дека баш твоето дете нема да се заљуби во некој од друга раса како што викаш? Дека твојата ќерка нема да засака црнец пример. И им биде добро дечкото е добар би имала најубав живот со него. Ќе и речеш нејзе дека детето и е муле?
Немој и ти со тие Аладин и Жаде љубовни приказни и реклами:facepalm:(y)
--- надополнето: 7 мај 2013 во 17:03 ---
Од каде знаеш дека нема да постои? Како можеш да знаеш?
Затоа што тоа се гледа секојдневно на улица.Изгледа си очајно слеп !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom