Владика Петар: Жените се виновни за големата стапка разводи во Македонија

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Не, тоа се екстремни и ретки случаеви не се ни тема на муабет, ако ја тепа нека се разведе.
Она што е јасно е дека женската суета оди на се повисоко ниво, колку повеќе права имате (а ги имате како "браќава") се посебични станувате и се повеќе барате...многу нездрава појава која води до се почести разводи и деструкција на семејството.
Верувај ми дека би се запрепастил од фактот дека таквите ситуации не се воопшто ретки.
Бракот не е едноставен, секоја релација и однос во животот не е едноставен. Јас сум од луѓето кои безрезервно веруваат во љубов и се надевам дека ќе најдам човек со кој ќе се будам секое утро и со кого ќе изгледаме неколку дечиња, меѓутоа тоа не значи дека ако стапам во брак треба да дозволам некој да ме понижува, да ме навредува и да ме третира како да не сум човек. И психичко малтретирање не е за оправдување. Да не се разбереме погрешно, ако жената го прави истото у смисол психички малтретира, цел живот хистериша и сл. и ако мажот не е среќен сметам дека треба да ја остави. Да живееш со некој со кого не си среќен (константно, со години) без разлика на тоа дали си машко или женско се сведува на садо-мазохистички однос во кој едниот малтретира, другиот трпи.
Или замисли мажот или жената да се коцкари, па све да прокоцкаат, свесно? Дали е тоа здрав брак?

Само малку да е девојката нормална, за 1 одмор ќе сфати со кого си има работа (обратно, и момчето). Човек може да се воздржи едно попладне, но за една недела...башка фактот што денеска девојката излегува, слободна е во изборот, може да се информира од повеќе извори за момчето како и да се информира за многу нешта околу бракот ги прави овие теории за жената жртва во бракот просто чудни. Кога ќе кажат дека зетот одеднаш се пропил или почнал да ја тепа...тоа одеднаш не влегува у шема на приказната. Збораме за нормална девојка од нормално просек семејство.
Не се пропил одеднаш, не почнал одеднаш да ја тепа... грешно ги сфаќате ситуациите. Почнува со по две-три пива секој ден. Па тие стануваат 10 пива, па после 30 пива и 3 вина итн, итн... тоа е постепено и прво не се приметува тоа, се приметува обично за жал кога ситуацијата станува алармантна. Или замисли коцкар, па да прокоцка све. Има некои не пијат, не тепаат, ама за ништо не се поддршка и психички го омаловажуваат партнерот постојано. Има и такви жени. И не сметам дека мажот треба да остане во таков брак, исто како што не сметам дека и жената треба да остане во таков брак.

За мене разводот би бил последна опција, ма да, јас сметам дека ако еднаш ме удри, ќе го направи тоа пак. Не дај Боже па тоа да го прави на децата...
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Изгледа Владиката не е запознаен со трендот каде жените ( македонки ) се омажуваат/оддаваат за странци, кој ги има у поголем број.Чист пример ти е како една македонка ( од Битола ли беше ) се оддаде за Германец, дури и дете му роди.
Македонки мораат да се омажат/оддаваат исклучиво само ЗА МАКЕДОНЦИ ( без разлика на која и да е вера ).

Смешно и жалосно е, да речеш дека жените немаат "услови" за породување и издржување на три деца ( па и повеќе ) во денешно време, камоли како нашите предци пред 19-тиот век.

Еден пример, НИЕ сме три деца у наше семејство, па ништо не ни фали.Имам и 2-јца чичковци кои имаат истотака три деца па ништо не им фалат.
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
ПС. Си го знаеш одговорот, не е Македонки него белкињи/западњачки менталитет
Да те потсетам дека според азијатскиот менталитет, конкретно Јапонија, на пример, жената на улица оди 2-3 чекора зад мажот, но затоа во куќата, таа е главна, односно тој цела плата и ја дава неа на располагање и буџетирање;)
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Извини ама јас не познавам некој што 3-4 години идел со девојка, не ја пипнал не бил насилен со неа, потоа ја зел за жена, пак еден период бил мирен и одеднаш му светнало дека ќе ја тепа... Дај бре тоа се приказни за деца. Тој што е насилен е таков од старт во една или друга форма. Тоа што таа трпела или се надевала дека ќе се смени е друга работа. Она што ти го пишуваш е 1% од ситуациите. Денес разводите се пред се за пари. Гледај само што се случува во куманово
Затоа постои еден правен договор наречен предбрачен договор, не знам што не е јасно.

Изгледа Владиката не е запознаен со трендот каде жените ( македонки ) се омажуваат/оддаваат за странци, кој ги има у поголем број.Чист пример ти е како една македонка ( од Битола ли беше ) се оддаде за Германец, дури и дете му роди.
Македонки мораат да се омажат/оддаваат исклучиво само ЗА МАКЕДОНЦИ ( без разлика на која и да е вера ).
А Македонците мораат да се женат исклучиво за Македонки или за нив не важи муабетот?
 

white_eagle

: : stuck in void : :
Член од
21 јануари 2008
Мислења
953
Поени од реакции
716
Немаш поима што планирам и на крај крајева нема врска ова со македонија сосема друго збориме.

Оригиналниот балкански металитет е источен. Сега само успешно спроведуваат смена :(
Темава Е за Македонија и тоа го има и во насловот.

Немам појма што планираш ама самиот рече погоре дека иднината не си ја гледаш овде па затоа го напомнав тоа.

Нема да одам повеќе офтопик прави што сакаш тоа беше само сугестија :)
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Затоа постои еден правен договор наречен предбрачен договор, не знам што не е јасно.



А Македонците мораат да се женат исклучиво за Македонки или за нив не важи муабетот?
Мислам дека напоменав на некоја тема дека поголем е бројот на оддадени/омажени македонки за странци ( срби ) секако и други националности одколку у однос на македонци оженети со странкињи ( ???? )
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503


Проклети жени:pos:
Каква врска имаат православни со католици, жити се ?
--- надополнето: 7 мај 2013 во 14:42 ---
Среќа што такви гнаси ствари не се случуваат кај нас и општо кај православните земји.
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.240
Верувај ми дека би се запрепастил од фактот дека таквите ситуации не се воопшто ретки.
Бракот не е едноставен, секоја релација и однос во животот не е едноставен. Јас сум од луѓето кои безрезервно веруваат во љубов и се надевам дека ќе најдам човек со кој ќе се будам секое утро и со кого ќе изгледаме неколку дечиња, меѓутоа тоа не значи дека ако стапам во брак треба да дозволам некој да ме понижува, да ме навредува и да ме третира како да не сум човек. И психичко малтретирање не е за оправдување. Да не се разбереме погрешно, ако жената го прави истото у смисол психички малтретира, цел живот хистериша и сл. и ако мажот не е среќен сметам дека треба да ја остави. Да живееш со некој со кого не си среќен (константно, со години) без разлика на тоа дали си машко или женско се сведува на садо-мазохистички однос во кој едниот малтретира, другиот трпи.
Или замисли мажот или жената да се коцкари, па све да прокоцкаат, свесно? Дали е тоа здрав брак?


Не се пропил одеднаш, не почнал одеднаш да ја тепа... грешно ги сфаќате ситуациите. Почнува со по две-три пива секој ден. Па тие стануваат 10 пива, па после 30 пива и 3 вина итн, итн... тоа е постепено и прво не се приметува тоа, се приметува обично за жал кога ситуацијата станува алармантна. Или замисли коцкар, па да прокоцка све. Има некои не пијат, не тепаат, ама за ништо не се поддршка и психички го омаловажуваат партнерот постојано. Има и такви жени. И не сметам дека мажот треба да остане во таков брак, исто како што не сметам дека и жената треба да остане во таков брак.

За мене разводот би бил последна опција, ма да, јас сметам дека ако еднаш ме удри, ќе го направи тоа пак. Не дај Боже па тоа да го прави на децата...
Кој те научил вака да размислуваш и да сонуваш, нели гледаш дека вредностите кои постојано ни ги сервираат не не водат до среќа? Жените имаат се поголеми барања и надежи, стануваат се посамостојни и поосамени и кога ќе се соочат со реалноста крајниот резултат е што?
 
С

Спасе супата

Гостин
Да те потсетам дека според азијатскиот менталитет, конкретно Јапонија, на пример, жената на улица оди 2-3 чекора зад мажот, но затоа во куќата, таа е главна, односно тој цела плата и ја дава неа на располагање и буџетирање;)
Види вакa. А на што друго да ја дава платата мажот ако не на жена? Сепак треба и жената дома да се потруди малку инаку ќе ја дава платата на некоја друга. ;)
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Каква врска имаат православни со католици, жити се ?
--- надополнето: 7 мај 2013 во 14:42 ---
Среќа што такви гнаси ствари не се случуваат кај нас и општо кај православните земји.
Дедо Петар би бил одличен инквизитор... има потенцијал со вакви изјави.

Кај нас се случуваат други гнасни работи. А како за многу нешта заостануваме зад светските трендови, не ме чуди така да биде и со инквизицијата.

Којзнае, може сите оние споменици и тркала ќе се употребат за инквизиција над тоа расипаните и покварени жени, во некое блиско идно време...
--- надополнето: 7 мај 2013 во 14:48 ---
Види вакa. А на што друго да ја дава платата мажот ако не на жена? Сепак треба и жената дома да се потруди малку инаку ќе ја дава платата на некоја друга. ;)
Кажи му го тоа на хомо балканикус, кој сака да е главен ем на улица, ем дома;)

П.С. Не е до платата, туку јинг-јанг балансот, знам дека ме разбираш што сакам да ти кажам
--- надополнето: 7 мај 2013 во 14:50 ---
-Јас тврдам дека жените или ќе ја спасат или ќе ја уништат нашата македонска нација
Епа сега, мажи, пазете како се понашате со нас, бидејќи во нас е и спасот и уништувањето!
Што ќе сеете, тоа ќе жнеете;)
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Много "дарежливи" овие Македонки, на двата мои чичковци три деца им роди, машала машала.Ние сме "малцинство" у наша фамилија.А занимањето да им го видите, ќе паднете у транс и пак ништо не им фалат.
Да напоменам и тетка ми има две деца, од кого ? ( Србин ).

Сепак, горд сум што имам таква фамилија!:)
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Дедо Петар би бил одличен инквизитор... има потенцијал со вакви изјави.

Кај нас се случуваат други гнасни работи. А како за многу нешта заостануваме зад светските трендови, не ме чуди така да биде и со инквизицијата.

Којзнае, може сите оние споменици и тркала ќе се употребат за инквизиција над тоа расипаните и покварени жени, во некое блиско идно време...
--- надополнето: 7 мај 2013 во 14:48 ---


Кажи му го тоа на хомо балканикус, кој сака да е главен ем на улица, ем дома;)

П.С. Не е до платата, туку јинг-јанг балансот, знам дека ме разбираш што сакам да ти кажам
--- надополнето: 7 мај 2013 во 14:50 ---


Епа сега, мажи, пазете како се понашате со нас, бидејќи во нас е и спасот и уништувањето!
Што ќе сеете, тоа ќе жнеете;)
Дај боже !

Ако во такви како тебе е спасот тогаш подобро и да не го очекуваме !
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
1.899
Затоа постои еден правен договор наречен предбрачен договор, не знам што не е јасно.
Во македонското право, ја колку што знам, нема предбрачен, има постбрачен: откако ќе склучите брак можете да решите како ќе биде имотот, дали ќе биде заеднички или секој посебно.

Ти би склучила таков договор? И што ако ти побара партнерот такво нешто, како ќе реагираш?
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Изгледа Владиката не е запознаен со трендот каде жените ( македонки ) се омажуваат/оддаваат за странци, кој ги има у поголем број.Чист пример ти е како една македонка ( од Битола ли беше ) се оддаде за Германец, дури и дете му роди.
Македонки мораат да се омажат/оддаваат исклучиво само ЗА МАКЕДОНЦИ ( без разлика на која и да е вера ).

Смешно и жалосно е, да речеш дека жените немаат "услови" за породување и издржување на три деца ( па и повеќе ) во денешно време, камоли како нашите предци пред 19-тиот век.

Еден пример, НИЕ сме три деца у наше семејство, па ништо не ни фали.Имам и 2-јца чичковци кои имаат истотака три деца па ништо не им фалат.

Оу
фино

колку деца имаш ти?
и дали ќе ги гледаш како прадедо ти што ги гледал неговите или како сите во денешно време што ги гледаме?
друго за кого и да се омажени/оженети ако еден од родителите е македонец шансите се големи детето да се чувствува како македонец зошто да не
 

Kajgana Shop

На врв Bottom