Владика Петар: Жените се виновни за големата стапка разводи во Македонија

Член од
10 декември 2011
Мислења
228
Поени од реакции
150
Патетични и смешни се таквите размислувања како тебе и тој збор “ сакам да имам кариера“ ! Што е тоа кариера? Кој моронски и хипстерски израз “кариера“:facepalm: Значи тој што работи во рудник или таа што работи во фабрика за чевли има “кариера “ така? Кој дебилизам и помодарство.

Јас гарантирам на сите дека државата да дава на сите Македонки по 5, 000 евра плата пак нема да имаат повеќе од 1-2 деца. Доста се фолирате веќе ! Смешни сте со тие изрази веќе “ народот нема леб да јаде“, а овде пола од вас се утепаа од фалење за “одморот на Ибица “ и како некој си џускал со пивце во рака.

Јас му посакувам на овој македонски народ што побрзо исчезнување како нација и што можно победна иднина за да се удави во своите гомна што сам си ги создал !
--- надополнето: 7 мај 2013 во 06:16 ---

Да, се шеташ на форум(y) . Ги знам сите такви јас што се шетаат, ама на форуми.
Го употребив зборот кариера како риплај на дечкото или девојката што и реплицирав. Нека ми дадат 5000 евра јас гарантирам дека ќе имам повеќе од 2. Јас не одам на Ибица јас живеам со самохрана мајка и моите блиски пријатели не одат на Ибица бар во мојот круг сите сме нормални во наводници и живееме од нормални плати, што не ни дозволуваат Ибица, меѓутоа не е тоа муабетот али ме наваде натаму.
И јас не ги гледам луѓето по боја. Нарочито во нашата држава толку имаат влеано омраза и имаат испрано мозоци со телевизијата што на секоја тема се спомнуваат Албанци и како нас ќе ни ја зеле нацијата. Муабетот на темата е што господинот што не му ја давале топката кажал нешто со што не ја испочитувал ни жена му ако ја има а не верувам.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Да. Until death do us apart.
Да, можеби, ако станува збор ЉУБОВ, па смртта да може да ја раздели. Тепањето не е љубов, тепањето е немоќ, покажување физичка сила, затоа што интелектуално е немоќен. Ако некоја жена не ги исполнува критериумите, треба да ја остави, а не да ја тепа за да си ги исфрла фрустрациите, пред се не размислувајќи и за штетата која ја нанесува и на своите деца во исто време.

Може да ме нарекува кој како сака, со какви имиња сака, ама јас во несреќен или не дај Боже насилен брак не би останала, исто ко што и не би влегла во брак освен ако не сум сигурна дека тоа е таа најголема љубов.
 
Член од
10 декември 2011
Мислења
228
Поени од реакции
150
Епа видиш таквите размислувања водат до опагање на наталитетот. Не викам дека не си во право АМА порано не било така. Ние секогаш сме биле сиромашна нација, па мајке му во Њујорк 10 години пред ние да дизајнираме црешово топче имале облакодери (за тоа време, 20+ спрата) згради што ние во МКД ни денес ги немаме.

Значи што е сменето? Станавме полакоми, ни се отворија очите со ТВ, патување станавме прозападни. Се изедначија половите.

Каде остана висок наталитет? Кај муслиманите и каде црквата е ептен јака па им го пере мозокот на народот (Филипините).

Тоа што е кажано е точно е сега дали е тоа правилно тоа е веќе сосема друга дебата. Јас те сфакам АМА дека си е во право дека во голема мера жените се одговорни за настанатата ситуација во право е.
Во право сум ама жените се криви? Се е релативно. Секој брак е различен, кај е тоа пишано правило дека жените изневеруваат повеќе и дека жените ги прават бељите во бракот? А не мажот? Па нели заедница? За кавга треба двајца?
Муабетов не држи вода. Ич. Зошто жените се криви? Образложи ми?
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Го употребив зборот кариера како риплај на дечкото или девојката што и реплицирав. Нека ми дадат 5000 евра јас гарантирам дека ќе имам повеќе од 2. Јас не одам на Ибица јас живеам со самохрана мајка и моите блиски пријатели не одат на Ибица бар во мојот круг сите сме нормални во наводници и живееме од нормални плати, што не ни дозволуваат Ибица, меѓутоа не е тоа муабетот али ме наваде натаму.
И јас не ги гледам луѓето по боја. Нарочито во нашата држава толку имаат влеано омраза и имаат испрано мозоци со телевизијата што на секоја тема се спомнуваат Албанци и како нас ќе ни ја зеле нацијата. Муабетот на темата е што господинот што не му ја давале топката кажал нешто со што не ја испочитувал ни жена му ако ја има а не верувам.
5000 evra ednokratno ili sekoj mesec?
 
F

FARANG

Гостин
Да, можеби, ако станува збор ЉУБОВ, па смртта да може да ја раздели. Тепањето не е љубов, тепањето е немоќ, покажување физичка сила, затоа што интелектуално е немоќен. Ако некоја жена не ги исполнува критериумите, треба да ја остави, а не да ја тепа за да си ги исфрла фрустрациите, пред се не размислувајќи и за штетата која ја нанесува и на своите деца во исто време.

Може да ме нарекува кој како сака, со какви имиња сака, ама јас во несреќен или не дај Боже насилен брак не би останала, исто ко што и не би влегла во брак освен ако не сум сигурна дека тоа е таа најголема љубов.
Денес бар во МКД нема договорени бракови. Ако не си отворила очи пред тоа, си го зела знаејки каков е што сега се буниш? Си го терала меракот предтоа, сега деца треба да страдаат ради тебе? Не оправдувам насилство ама не оправдувам ни развод тек така.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.543
Жената беше создадена од реброто на Адам.И треба да се покори пред машката воња.
Секако дека жената беше создадена од реброто на Адам и треба да се покори.
Исто како што Сонцето се врти околу Земјата. :icon_lol:
Toa се тие непогрешливи црковни догми, за кои науката потврди дека се точни.
 
F

FARANG

Гостин
Во право сум ама жените се криви? Се е релативно. Секој брак е различен, кај е тоа пишано правило дека жените изневеруваат повеќе и дека жените ги прават бељите во бракот? А не мажот? Па нели заедница? За кавга треба двајца?
Муабетов не држи вода. Ич. Зошто жените се криви? Образложи ми?
Не раѓаат како порано по повеќе деца. Другото не е релевантно.
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
http://kajgana.com/finska-najdobra-zemja-za-majkite-makedonija-40-ta

Финска, Шведска и Норвешка се најдобрите земји за мајките, Македонија е на 40-то место од 176 земји, а на дното од листата се сиромашните африкански земји, како Конго, Сомалија и Сиера Леоне, соопшти меѓународната агенција Save the Children во годишниот извештај во кој се рангираат земјата за да се утврдат најсигурните и најопасните земји во светот за мајките и децата.

Значи, мажи, грабајте ги невестите и трк во Скандинавија:icon_lol:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Ауди бара бре од оние новите со штедливи ламбички во фаровите, затоа е крива нереални барања и то :icon_lol:.
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Ауди бара бре од оние новите со штедливи ламбички во фаровите, затоа е крива нереални барања и то :icon_lol:.
Јок, ние сакаме у Скандинавија, вие сте по колите:LOL:
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Да. Until death do us apart.
Да претпоставиме дека имаш ќерка, по неколку год се мажи, почнуваат проблеми, зет ти ја тепа, навредува, ја гледаш со модрици. Како ќе реагираш како татко? Ќе го подржиш нејзиниот брак дури и по цена да јаде ќотек или ќе се спротиставиш на физичкото малтертирање кое твоето дете го трпи?
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Ауди бара бре од оние новите со штедливи ламбички во фаровите, затоа е крива нереални барања и то :icon_lol:.
Онаа бара 5000 евра оваа Фински пасош...Ајде аукција кој даје виши...Прв пат втор пат...купено дете.
 
Член од
10 декември 2011
Мислења
228
Поени од реакции
150
Не раѓаат како порано по повеќе деца. Другото не е релевантно.
А жената е хермофродит и сама си го прави детето. Во заедница решаваат и мажот и жената колку деца да имаат.
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Не раѓаат како порано по повеќе деца. Другото не е релевантно.
Чекај малку, а што мајка бараш ти во Азија, место како секој македонски локалквазипатриот да се вратиш во милава ни земја, да се скрасиш и работиш на подигнување на наталитетот?!

П.С. Само немој сега да ми се вадиш со фразата: Од вас Македонките избегав:icon_lol:
 
F

FARANG

Гостин
Да претпоставиме дека имаш ќерка, по неколку год се мажи, почнуваат проблеми, зет ти ја тепа, навредува, ја гледаш со модрици. Како ќе реагираш како татко? Ќе го подржиш нејзиниот брак дури и по цена да јаде ќотек или ќе се спротиставиш на физичкото малтертирање кое твоето дете го трпи?
Ајде сега приказни за мали деца..... Баба ми да била машко бла бла бла
 

Kajgana Shop

На врв Bottom