Аквариумски риби (општи дискусии)

Член од
25 април 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
здраво дали некој може да ми објасни се за чување риби во аквариум бидејќи сум почетник водата колку треба да ја отстојам сол треба ли да ставам сакам да чувам караси гупи и јапонки колку максимум риби да ставам аквариумот ми е од 140л :)
--- надополнето: 25 април 2013 во 17:46 ---
и уште нешто од каде да ставам песок кој не е штетен за водата и рибите оти имав еден ставено го купив и ми ја правеше водата бела и ми умреа неколку риби дали можам да ставам од море песок
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
мелен камен(ризла) никако,најдобро е од речна или езерска песка ама добро измиеана песка,неколку пати помината во леѓен за да излезат сите нечистотии.никако употреба на шампони.

ако чуваш јапонки со гупи,пази на тие што се многу мали јапонките ќе ги јадат.

многу добра комбинација се скаларите комбинирани со неонки,и плус по некоја друга за да се рабие монотонијата.

има еден скрин сејвер со аквариуми,има околу 6-7 видови на позадини кои се менуваат на минута,а рибите ги бираш сам.со ова можиш да си вежбаш кои комбинации би ти одговарале,бидејќи ги гледаш како во живо.можиш да додаваш и да бришиш риби,а сите риби во програмот ги има во нашите продавници.нема некоја чудна што неможи да се најди
 
Член од
25 април 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
јас сега земав 3 средни караси ни големи ни мали по колку треба храна да и давам и по колку пати дневно пумпата и грејачот нон стоп треба да работат нели
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
карасите колку ќе им даваш толку ќе јадат.за водата да биди чиста не ставај многу храна бидејќи од неа најмногу се заматува водата.најдобро е два пати днево да ги храниш.

пумпата и греачот нормално постојано да бидат вклучени.греачот има биметал кој исклучува на саканата температура.ПАЗИ постојано на температурата,мене ми се случи да залепи биметалот и греачот бил постојано вклучен,така да ми умреа сите риби(не бев дома,а мајка ми незнае вакви детали)

филтерот на пумпата редовно да го чистиш,што е можно почесто.ако е од сунѓерест тип,пази да не го мијеш со прашаци,можат да ти умрат рибите од хемикалиите
 
Член од
25 април 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
океј а кога ке ставам сега песок од река треба добро да го измиам и после да го ставам во аквариумот и да почекам колку време за да се стабилизира па потоа да ги ставам рибите жива трева треба да ставам нели и уште нешто карасите брзо ли растат филтерот е сунѓерест тип секој 2-3 дена ке го чистам вода 30% ке менувам секоја недела и ке го чистам секој поминат 1 месец и дали ке треба да земам некој чистачи со се за песок. неонките одат ли со караси јапонки грејачот го направив 24 степени доста е за карасите средно супер оди сега за сега само не ми е јасно кога се мрестат карасите секоја година по еднаш или повеке во годината и како треба да се мрестат треба ли нешто посебно за тоа :)
 
Член од
17 јули 2012
Мислења
21
Поени од реакции
23
Обично карасите и неон-тетра не се препорачуваат да се чуваат заедно (претпоставувам мислеш на неон тетрата- Paracheirodon innesi)- неон тетрата е мала и нежна риба и многу често поголемите риби ја јадат, или пак вознемируваат т.е. и ги гризат перките а ако тоа се случи рибата е готова- умира. Е сега и други фактори имаат улога, пример ако карасите се мали можеби и ќе може а ги чуваш заедно одредено време, или пак ако имаш голем аквариум и има растенија каде неонките ке се кријат, но во главно не се препорачуваат да се чуваат заедно. неонките се препорачуваат со други мали риби кои живеат во јата/групи јас ги чувам заедно со пингвин тетра, зебра данио, плати и гупи и немам проблеми, добро се сложуваат ;)
 
Член од
25 април 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
не не ми е ни битно толку за неонките јас сакам повеке да чувам караси може некој гупички и јапонките што се и 1 бета борец ке си ставам;)
 
Член од
17 јули 2012
Мислења
21
Поени од реакции
23
Инаку добро е песокот не само да го измиеш туку и да го извриеш, во песок од река се наоѓа се и сешто- бактерии, спори од алги, паразити итн. кои можат во аквариумот да ти прават проблеми.
 
Член од
22 февруари 2012
Мислења
61
Поени од реакции
6
Imam po 2 ksifo i moli i mislam deka se bremeni ama ne sum siguren eve sliki pa pomozetemiii :3


 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
молито исто така можат да го сменат полот
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
би требало,ама кој знае точно
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
обично треба да се чуваат во одвоен аквариум,т.е `породилно одделение` да не ти ги јадат поголемите риби
 

Kajgana Shop

На врв Bottom