Прашања за Исламот III

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.789
Ваквите луѓе ние ги нарекуваме цепидлаки,а ваквите прашања се цепидлачења.
Поздрав.
Вие кои забранувате фудбал затоа што имало каурски линии, вие кои ги избркавте манекените од КСА само затоа што биле згодни, и некого нарекувате цепидлака?
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Убаво би било да е скромно и да не се раскопчува ко дон жуан :D
Од колена до папок треба да биде покриено а потоа сам си одлучуваш,ако ти е згодно да шеташ ко пеливан,бујрум :D
надополнување на 1. исламски откако ќе стане полнолетна има право да се мажи,а законски напр. во македонија треба да чека 18 год. во други држави е можеби друга граница за полнолетност,не знам како иде тоа.
--- надополнето: 3 мај 2013 во 16:06 ---
мета, не збориме за во мкд или некаде друго, него како е исламски, нели?
значи од ова можам да заклучам дека мажите може ако сакаат да се голи горе, да им се гледаат рамената и градите (нели спомна пеливани), а жените мора да се покриени, ни рамења да не им се гледаат?
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
и јас сакам да прашам ама ке нема кој да ми одговори
Зошто муслиманите во исламските земји не го почитуваат исламот а се лупаат во гради како се прави верници?
--- надополнето: 3 мај 2013 во 17:37 ---
„Навистина Аллах во Џеннетот ќе ја воздигне положбата на својот искрен роб, а тој ќе рече:’Господару мој, од каде кај мене волку добри дела?’ Ќе му биде одговорено: ’Ова е резултат на довата и молењето за прошка на твоите деца.“ (Ахмед, а Ибн Кесир го смета за сахих)
дали ова се однесува на 52от ден?
ако е така, што се случува до тој ден ?
дали на тој ден му се суди или?
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
763
Поени од реакции
1.018
1. Кај девојките хиџабот е обврска после првата менструација.
Тогаш исламски станува полнолетна.
2. Соодветна облека и изглед кај машките е да ги прекрива доле колената,горе папокот,и препорачлива е поширока облека каде што нема да се оцртуваат делови од телото,туку онака релаксирана.
а од кога ке завршат менструалните циклуси, некаде до 50 години и после тоа ли треба?
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Ниту една муслиманка не сака да носи хиџаб. Мораат со сила да го прават тоа, и да ќутат.
 

Muwehid

Abdullah
Член од
3 мај 2013
Мислења
36
Поени од реакции
14
мета, не збориме за во мкд или некаде друго, него како е исламски, нели?
значи од ова можам да заклучам дека мажите може ако сакаат да се голи горе, да им се гледаат рамената и градите (нели спомна пеливани), а жените мора да се покриени, ни рамења да не им се гледаат?
Па затоа и ти одговорив како е исламски.
Се знае прописот на облекување на машко и на женско.
Жените мора да се покриени,женско си е женско да правиме искрен и реален муабет.
А за мажите реков како е најпожелно да се облекуваат,широка облека која нема да оцртува делови од тело,нема да привлекува внимание.

И едно што е доста битно.
Исламската улема,кога е прашање облекувањето на муслиманите.
1. Облеката не смее да биде контра исламските прописи.
2. што е многу битно,облеката не смее многу да се разликува од местото каде живее човекот.
но притоа треба да се припази точка бр. 1.

На пример: Во македонија не му е препорачливо на муслиман да облече на пр. арапска носија(галабии,шалови и сл),ако тоа би предизвикало внимание/негодување кај народот кој живее во таа држава.
--- надополнето: 3 мај 2013 во 18:59 ---
od kaj si siguren vo toa?
Баба му живеела во турско и му кажувала како било :)
 

Muwehid

Abdullah
Член од
3 мај 2013
Мислења
36
Поени од реакции
14
и јас сакам да прашам ама ке нема кој да ми одговори
Зошто муслиманите во исламските земји не го почитуваат исламот а се лупаат во гради како се прави верници?
--- надополнето: 3 мај 2013 во 17:37 ---


дали ова се однесува на 52от ден?
ако е така, што се случува до тој ден ?
дали на тој ден му се суди или?
Верувај дека тоа и ние сакаме да прашаме,и нема кој да ни одговори.
Зошто во македонија се лупаат во гради дека се библиска земја а секој ден кршат библиски законии?
Со вакви прашања можеме до бескрај да одиме,задржете се на прашања за исламот а не за муслиманите.

за вториот дел:
Ќе му се суди на Судниот ден,а не на 52 или било код друг ден.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Па затоа и ти одговорив како е исламски.
Се знае прописот на облекување на машко и на женско.
Жените мора да се покриени,женско си е женско да правиме искрен и реален муабет.
А за мажите реков како е најпожелно да се облекуваат,широка облека која нема да оцртува делови од тело,нема да привлекува внимание.

И едно што е доста битно.
Исламската улема,кога е прашање облекувањето на муслиманите.
1. Облеката не смее да биде контра исламските прописи.
2. што е многу битно,облеката не смее многу да се разликува од местото каде живее човекот.
но притоа треба да се припази точка бр. 1.

На пример: Во македонија не му е препорачливо на муслиман да облече на пр. арапска носија(галабии,шалови и сл),ако тоа би предизвикало внимание/негодување кај народот кој живее во таа држава.
--- надополнето: 3 мај 2013 во 18:59 ---
абе за искрено ... искрено си правиме муабет. ама сепак не се само девојките секси, него и машките нели? а тоа ако е гол горе некако не е сразмерно како што и е наметнато на девојката, нели? така да би требало да биде подеднакво и за машки и за девојки. да се изразам со прозападен вокабулар, дискриминирачки е нели?
тоа едно, а сега едно друго прашање поврзано со претходново.
ако се така облечени и двајцата (исламски), и се однесуваат исламски (машко не смее да гледа во очи девојка, а и таа него исто така), како ќе си најдат партнери?
 

Muwehid

Abdullah
Член од
3 мај 2013
Мислења
36
Поени од реакции
14
абе за искрено ... искрено си правиме муабет. ама сепак не се само девојките секси, него и машките нели? а тоа ако е гол горе некако не е сразмерно како што и е наметнато на девојката, нели? така да би требало да биде подеднакво и за машки и за девојки. да се изразам со прозападен вокабулар, дискриминирачки е нели?
тоа едно, а сега едно друго прашање поврзано со претходново.
ако се така облечени и двајцата (исламски), и се однесуваат исламски (машко не смее да гледа во очи девојка, а и таа него исто така), како ќе си најдат партнери?
Ова веќе не е прашање за исламот. :)
Реков што е најјубаво и објаснив за начинот на облекување нема потреба да влегуваме во детаљи.
Јас лично знам примери кои си нашле партнери,тоа е релативна работа и не е прашање за исламот.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
сега не си фер. ем викаш искрено ем избегнуваш одговор:confused: . ме наведува да мислам дека не си искрен.
како и да е, гледам дека дискусијата тука заврши, а поставувам едноставни прашања (n)
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
зошто ми се избришани постовите, затоа што прашувам зошто девојчето се смета полнолетно во исламот на 10 години? ова ли е демократија? или во исламот демократијата е непознаница? и ме направија мене ненормален наместо таа етикета да си ја залепат самите себеси?
 

Muwehid

Abdullah
Член од
3 мај 2013
Мислења
36
Поени од реакции
14
зошто ми се избришани постовите, затоа што прашувам зошто девојчето се смета полнолетно во исламот на 10 години? ова ли е демократија? или во исламот демократијата е непознаница? и ме направија мене ненормален наместо таа етикета да си ја залепат самите себеси?
Не туку затоа што зборуваш за парење како да се тоа животни,а имаш дома мајка/жена/сестра/ќерка.
Пред да напишеше нешто такво помисли на нив,и помисли што би било ако некој истото и за нив би го пишувал.
--- надополнето: 3 мај 2013 во 19:28 ---
сега не си фер. ем викаш искрено ем избегнуваш одговор:confused: . ме наведува да мислам дека не си искрен.
како и да е, гледам дека дискусијата тука заврши, а поставувам едноставни прашања (n)
Ама ме прашуваш мене а не прашања за исламот.
Овде се одговараат прашања за исламот,останатите прашања можеме да седнеме на кафе и да ти ги одговорам :)
Поздрав.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Верувај дека тоа и ние сакаме да прашаме,и нема кој да ни одговори.
Зошто во македонија се лупаат во гради дека се библиска земја а секој ден кршат библиски законии?
Со вакви прашања можеме до бескрај да одиме,задржете се на прашања за исламот а не за муслиманите.

за вториот дел:
Ќе му се суди на Судниот ден,а не на 52 или било код друг ден.
македонија е библиска земја а и ти го имам тоа објаснето во лп

а за вториот дел
што се случува со душата до судниот ден?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom