Нарекувајте го исламот "ислам"

Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
На ова алудираше кефсер...но вие си имате свој концепт и сваќање за вашата вера и нема потреба никој да ви кажува за истото(секој си верува во она што сака и затоа нема потреба од вака,да не речам „подвалувања„ од ничива страна).

Поздрав...
многу добро кажано
поз
--- надополнето: 5 февруари 2013 во 02:22 ---
ај некој да ми објасни зошто се молите по 5 пати и во кое време и зошто баш во тоа време? Дали има одредено време ( час) или...?
 

mister blue

Infinity, Eternity, Immortality, Everything...
Член од
4 февруари 2013
Мислења
249
Поени од реакции
96
многу добро кажано
поз
--- надополнето: 5 февруари 2013 во 02:22 ---
ај некој да ми објасни зошто се молите по 5 пати и во кое време и зошто баш во тоа време? Дали има одредено време ( час) или...?

najlesen nacin nekogo da mu go isperes mozokot e da go nateras da povtoruva odredeni recenici se dodeka tie ne stanat percepcija za negovata realnos. toa mnogu dobro e interpretirano vo muslimanskata vera so 5 pati na den molenje. toa e eden od poveketo nacini na perenje na mozok. ako te interesira poveke eve ti eden link vo vrska so perenje na mozok

http://www.phinnweb.org/neuro/brainwash/
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Spaluvanjeto na naucnicite od strana na crkvata ustvari dokazuvaat deka biblijata toa i go zboruva.
Ako nekoj naucnik kaze deka sonceto ne se pojavuva vo maten izvor nema istiot da bide ubien od islamskata zaednica i osuden od alimite zaradi toa tvrdenje.
Naucnicite koi tvrdele deka zemjata se vrti okolu sonceto a ne obratno bile zapaleni od strana na crkvata bidejki toa bilo ERES i NEVERSTVO i sprotivno na Biblijata. Spaleni bile i tie koi tvrdele deka zemjata e TOPCESTA.

Заради навреди на исламот и навреди врз претседателот Мохамед Морси, египетскиот јавен обвинител побара апсење на популарниот сатиричар Басеми Јусеф.


Според западни медиуми, неколку жалби биле поднесени против Јусеф, водител на неделна шоу програма Албернамег во која малку јавни личности се поштедени од неговиот хумор.
Јусеф во неколку наврати ги стави на потсмев владејачките исламисти, особено Морси.
Порастот на бројот на тужби против Јусеф ги фрли во сенка ветувањата на египетскиот претседател за почитување на слободата на изразување што беше клучно за учесниците во народниот бунт во кој во 2011 година беше симнат од власт режимот на Хосни Мубарак.
 
Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
Се трудам од петни жили да ја најдам поврзаноста на овие два поста но не успевам.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.312
Поени од реакции
81.525
Како ова да се опише?

Black and North African railway workers were banned from working at Paris's Gare du Nord when the President of Israel visited France over fears they might be Muslim, it has emerged.

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/france/9993264/Black-workers-banned-from-Gare-du-Nord-during-Israeli-president-visit.html
Некој би го опишал како неопходна претпазливост, инспирирана од досегашното искуство.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.312
Поени од реакции
81.525
А ако се случеше на Балканот, во Македонија на пример?
Не верувам дека некој би се трудел да банира црномурести луѓе на Балканот.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Незнам како да ви опишам

Ислам: убиј го својот непријател
Христијанство: сакај го помагај и моли се за својот непријател

Муслимани: не се приклонуваат кон горната заповед затоа што се луѓе, (кога сите би го правеле тоа што би било?), ама и 10 такви што ќе ја следат онаа заповед се премногу

Христијани: не се приклонуваат кон горната заповед затоа што се луѓе, ама 10 такви што ја следиме онаа заповед сме премалку!!!
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Незнам како да ви опишам

Ислам: убиј го својот непријател
Христијанство: сакај го помагај и моли се за својот непријател

Муслимани: не се приклонуваат кон горната заповед затоа што се луѓе, (кога сите би го правеле тоа што би било?), ама и 10 такви што ќе ја следат онаа заповед се премногу

Христијани: не се приклонуваат кон горната заповед затоа што се луѓе, ама 10 такви што ја следиме онаа заповед сме премалку!!!
Taka e. Haskiot tribunal gi osudi site "heroi",Mladic,Karadzic,Trculoski.... site ovie koi za "mir" se zalagaa,koi "spasija" tolku nevini dusi.... kakva nepravda,neli ?

Sigurno na ovoj docek mu napravivte zatoa sto im go zavrte drugiot obraz na "neprijatelite"

I ovoj vladikava naj verovatno gi blagoslovuva mladive vojnici zatoa sto im go zavrtija drugiot obraz na "neprijatelite.


Pogledni so ti e vernik. I ovoj mnogu "neprijateli" se iznaljubi:



Sigurno ovie odat "da gi ljubat" svoite "neprijateli.



Ova se nivnite "neprijateli" na koi "ljubov" im pruzija:



Od sedma minuta,pogledni gi nivnite "dusmani". Taka treba za niv,malku e za tie nivni "dusmani"

Da e sega megju nas Isus i da vidi koi luge velat deka se negovi sledbenici,SAMIOT KE SE RASPNE OD MAKA I OD SRAM.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Ти погледни ги овие, деца што убија, а ти ги бранеше.

Nema sto da vidam jas,Pile moe. Samo uste ovie dvajca ostanaat od 20-te uapseni "ubijci"?
Gi osudija li ovie dvajca ? Kolku vreme kazna im se dodeli ? Ako sudot i drzavata gi osudija so dokazi deka se ubijci,kako sto toa go napravi HAG za vasiot "heroj" Trculovski,togas na cel glas i jas gi vikam ovie dvajca UBIJCI !
Za mene vazi eden Kur'anski Aet za kakva pravda mozete da sonuvate:
"O vjernici, budite uvijek pravedni, svjedočite Allaha radi, pa i na svoju štetu, ili na štetu roditelja i rođaka, bio on bogat ili siromašan, a Allahovo je da se brine o njima".

Ako e nekoj Ubiec,Ubiec e i jas ke mu presudam makar i tatko mi da e i sinot moj da e. Ama vie ubijcite site tie pogore koi,ne cetvorica,ubija ilijadnici luge,zeni i decinja za samo eden den,"heroi" gi vikate i docek im prireduvate. Pa videte sega koj e poddrzuvac na UBIJCI SO TAPIJA.
 
W

Werther

Гостин
Не се двајца 5 се за случајот Смилковци.
Од сите погоре наброени само Тарчуловски е осуден и си ја одлежа казната.

Сите други Аркан, Младич, Милошевич не се осудени, т.е судењето им е во процес. (Милошевич си умре неосуден, немаше финална пресуда)

Тие во Хаг сеуште се судат, исто како и овие нашиве од Смилковци, и по твојата логика и тие во Хаг се сеуште невини.

П.С Аркан не ни беше во Хаг, што значи по пак по твојата логика невин си е човекот


;)
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Chill DA fuck down.
Сите си ја тераа својата агенда. Религијата им е само алатка.
Кога веќе почнавме со геноциди, еве едно чиче со припадност од религија која ти е поблиска, заштитен од луѓе со иста религија како неговата.
Ви ја претставувам Неговата екселенција доживотен претседател, филдмаршал, аџија, Др. Иди Амин Дада, VC, DSO,MC,CBE*.




*(VC =Victoria Cross, DSO= Distinguished Service Order,CBE= Conqueror of the British Empire. Е сеа MC јас лично сакам да мислам дека е Master of Ceremony со аспирација да постане ДЈ )
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.824
Поени од реакции
11.848
Ako e nekoj Ubiec,Ubiec e i jas ke mu presudam makar i tatko mi da e i sinot moj da e. Ama vie ubijcite site tie pogore koi,ne cetvorica,ubija ilijadnici luge,zeni i decinja za samo eden den,"heroi" gi vikate i docek im prireduvate. Pa videte sega koj e poddrzuvac na UBIJCI SO TAPIJA.
Зошто велиш „вашиот“? Ти не си Македонец?
И со ова што ти го цитирам, испаѓа сепак дека исламот е ИСЛАМ, насилен.
Остави го бре алах да си ги „убива“ убијците, убиец ќе стануваш делејќи правдина? Би си го убил синот бидејќи убил и нема да дозволиш да лежи затвор? Тоа сакаш да ми кажеш? Тоа те учи коранот? Тоа го бара алах од тебе?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom