Глина (како материјал за градење), глинени цигли, керпич

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.404
Ме интересира ако може некој да даде информации каде може да се набави глина и/или глинени цигли во Скопје и околината. Мене во скоро време ќе ми треба глина за изграба на печка за греење со дрва, но имам желба и за помала викендичка некаде, направена исклучиво од керпич.
Но темава ја почнувам и како дискусија за разменување на идеи и искуства за овој градежен материјал. Затоа еве и мал вовед, колку да почнеме.


Еден од најстарите материјали за изградба во светот e керпичот. Денес многу ретко се користи иако до пред 50-60години сеуште бил најупотребуван материјал и на овие простори.

Го одликуваат висок термален капацитет но слаба изолација. Со големи слоеви и дебели ѕидови од овој материјал се постигнува и добра изолација плус термална инертност. Ова е најпогодно на места со големи разлики во ноќна и дневна температура, затоа што дење ја впива топлината и ја држи градбата топла преку ноќта, постепено се лади и во добар дел од денот ја држи градбата пријатно поладна од надвор.

Како материјал во одредени количини е достапен секаде каде што има земја, но најквалитетната глина се наоѓа на посебни места каде ја има во поголема концентрација. Заради оваа достапност глината е релативно евтина како материјал.


Сум видел убави места со глина на Водно, ама мислам дека не е легално да се вади глина од таму (парк шума, итн). Ми кажаа и дека имало наоѓалиште кај Кучково... Ако има некој други информации, ќе бидам благодарен.

Во меѓувреме погледнете ја оваа интересна изградба на мала колибка од керпич:
http://ilovecob.com/gallery/projectmoonunit/
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Vanlok Ако сакаш можам да прашам за наоѓалиштето на глина во Кучково,па да ти кажам? :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.404
@Gokjo дефинитивно прашај како е и што е... исто и некој да не продава готови цигли од глина.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
@Gokjo дефинитивно прашај како е и што е... исто и некој да не продава готови цигли од глина.
Мислам дека полните тули што ги продаваат за sидање на оџак во составот содржат глина.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.404
Windfucker Од глина се направени, ама други цигли се тие. Тоа што на мене ми треба се adobe bricks кои ако не грешам кај нас ги викаат керпич цигли. Енглезите имаат два термини, adobe и cob. Adobe се цигли од глина, обично исушени на сонце. Cob e една голема маса со која се ѕида како со бетон (иако нели има различни својства). Составот му е глина и сламки сено, може да има и песок или во поново време и некои модерни материјали како перлит, вермикулит... зависи од потребите и намената.

Практично adobe и cob е една те иста работа во два облици, кај нас со едно име керпич и керпич цигли.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Vanlok
Немам видено каде се произведуваат такви цигли, претпоставувам дека ти се за викендица.
Инаку имам еден роднина кој продава шамотни цигли и шамотен малтер кој имаат извонредни термички својства и се користат за sидање на камини и печки.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.404
Vanlok
Немам видено каде се произведуваат такви цигли, претпоставувам дека ти се за викендица.
Инаку имам еден роднина кој продава шамотни цигли и шамотен малтер кој имаат извонредни термички својства и се користат за sидање на камини и печки.
Ќе ми треба одредена количина и шамотни цигли и шамотен малтер, негово призводство или...
Цена? Пиши ПП ако не може тука да се напише...
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Ќе ми треба одредена количина и шамотни цигли и шамотен малтер, негово призводство или...
Цена? Пиши ПП ако не може тука да се напише...
Шамотен малтер 150 ден 2 кг.
Шамотни тули 40-50 ден. парче во зависност од количината.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Vanlok Да,има наоѓалиште за глина во Кучково,цел рид е тоа си вади кој сака и колку сака. :)
 

mishevski

Неимар
Член од
20 јуни 2010
Мислења
105
Поени од реакции
169
Шамотен малтер 150 ден 2 кг.
Шамотни тули 40-50 ден. парче во зависност од количината.
Шамотен малтер 150 ден 2 кг.
Шамотни тули 40-50 ден. парче во зависност од количината.
Windfucker, дај контакт за циглите

Поздрав[DOUBLEPOST=1465158896][/DOUBLEPOST]
Шамотен малтер 150 ден 2 кг.
Шамотни тули 40-50 ден. парче во зависност од количината.
Шамотен малтер 150 ден 2 кг.
Шамотни тули 40-50 ден. парче во зависност од количината.
Windfucker, дај контакт за циглите

Поздрав
 
Последно уредено:
Член од
27 август 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Шамотен малтер 150 ден 2 кг.
Шамотни тули 40-50 ден. парче во зависност од количината.
Ве молам за контакт??[DOUBLEPOST=1535364442][/DOUBLEPOST]
Vanlok Да,има наоѓалиште за глина во Кучково,цел рид е тоа си вади кој сака и колку сака. :)
Ве молам за информација каде поточно се наоѓа во Кучково??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom