Помош, совети, размена на искуства...

чкчк

Аргат
Член од
11 јануари 2012
Мислења
240
Поени од реакции
237
Дали има некој добродушен да позајми блиц за никон,или да продава?!
ИТНО
 
Член од
7 март 2013
Мислења
15
Поени од реакции
13
Добро еве еден совет од мене за сите кои што користат ИДИОТ апарати
дали е ден или ноќ(добро ова е нормално) користете блиц:) боите се поубави со блицот се уклучува и стабилизатор на слика така да ќе немате проблеми со матни слики:) мое искуство е ова сега кој како сака нека свати
Извини мора да те корегирам околу блицот и стабилизирање на сликата.
Доколку се рабори за ноќна фотка можеш да користиш и долга експозиција меѓутоа сензорот ке го регистрира само светлото од блицот ( зависно од блицот може да биде побрз од 1/4000 stutter speed )
 

TDM

Член од
5 јули 2012
Мислења
67
Поени од реакции
11
Јас мислам дека Canon PowerShot SX500 IS е подобар од Nikon-от.
Еве види ја споредбава, најобјективна и најрелевантна е: http://snapsort.com/compare/Canon-PowerShot-SX500-IS-vs-Nikon-L810

Само имај на ум дека конкретниот модел на NIkon има многу лошо куќиште кое е изработено од лоша пластика. Како играчка е.
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
70
Поени од реакции
22
Извини мора да те корегирам околу блицот и стабилизирање на сликата.
Доколку се рабори за ноќна фотка можеш да користиш и долга експозиција меѓутоа сензорот ке го регистрира само светлото од блицот ( зависно од блицот може да биде побрз од 1/4000 stutter speed )
Ако експозицијата е долга, покрај светлината од блицот сензорот ке ја вчита и амбиентната светлина :/
 
Член од
7 март 2013
Мислења
15
Поени од реакции
13
Пикселите иако се битни, сепак немаат клучно значење. Кај некои апарати зависи од експозицијата на блендата, од брзината на окинувачот... така што може апарат со помалку пиксели да вади подобри слики од апарат со повеќе пиксели. На пример, Nikon S3000 со 12 pix, вади подобри слики од Samsung со 14 или 16 pix. Да не зборуваме што работи Nikon од 16 pix, посебно тој S9300.

Најбитна е големината на пикселот ... и кај професионалните апарати големината на пиџелот не е иста или побарај на гоогле true resolution
--- надополнето: 10 март 2013 во 23:29 ---
Пикселите иако се битни, сепак немаат клучно значење. Кај некои апарати зависи од експозицијата на блендата, од брзината на окинувачот... така што може апарат со помалку пиксели да вади подобри слики од апарат со повеќе пиксели. На пример, Nikon S3000 со 12 pix, вади подобри слики од Samsung со 14 или 16 pix. Да не зборуваме што работи Nikon од 16 pix, посебно тој S9300.

Најбитна е големината на пикселот ... и кај професионалните апарати големината на пиџелот не е иста или побарај на гоогле true resolution
 

чкчк

Аргат
Член од
11 јануари 2012
Мислења
240
Поени од реакции
237

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Лажат курвите.
Зошто лажат, цените и така би им биле пониски на овие објективи? Не сум разгледувала многу, ми се виде како добра понуда па затоа го ставив линкот.
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
Едно прашање: Планирам да купам Канон 550д од Амазон САД (refurbished 420$), дали имате информации како оди царинењето (ако воопшто се царини) и дали некој има искуство со ваков вид на купување. Не мора да е од Амазон...

Луѓево што продаваат фото опрема кај нас малку не се добри со паметот и со цените.

p.s. планирам да го нарачам да ми стигне директно по пошта, или пак да ми го прати другар од таму, повторно по пошта.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
598
Поени од реакции
145
прво прашај дали може од амазон да ти го пратат директно,зашто може да има проблем со батеријата за во авијон,има некое ново правило ,и не смее само батеријата да биде ,т.е вон апаратот , а во кутија е посебно нели.
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
прво прашај дали може од амазон да ти го пратат директно,зашто може да има проблем со батеријата за во авијон,има некое ново правило ,и не смее само батеријата да биде ,т.е вон апаратот , а во кутија е посебно нели.
Важи (y) , а кажи ми за царинењево, некое искуство...? Има - нема царина?
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
598
Поени од реакции
145
мислам дека има царина,ама за тоа немам искуство,али како и да е мислам дека пак ќе ти искочи поефтино.
 

чкчк

Аргат
Член од
11 јануари 2012
Мислења
240
Поени од реакции
237
Зошто лажат, цените и така би им биле пониски на овие објективи? Не сум разгледувала многу, ми се виде како добра понуда па затоа го ставив линкот.
Уште првата страна ме разочара 50ка 1.8 II за 100 евра плус шипинг ова она ,башка царина ако ти опнат ѓавол ипол ќе те фати,башка гаранцијата...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom