Скопје низ призмата на еден Скопјанец

F

FARANG

Гостин
Ама сега не споредувајте сосема два различни јазици.
Зборуваме за ист јазик со различни дијалекти.
Можиш да разбериш колку и да негираш.
Имав цимерки од Кавадарци. Тие ми зборуваа на кавадаречки, јас на охридски, па пак се разбиравме.
Ниту јас почнав да зборвам на кавадаречки, ниту тие на охридски.
Farang ако одиме по општа култура или логика, ти во случајов најмалку ги поседуваш, тргнувајќи од твоите навреди во секој твој пост и то шо се губиш во секоја наредна реченица.
Едноставно не личи на таков човек како шо се преставуваш со отворен ум, шетан, разбирлив, лесно прилагодлив,да ти смета зошо некој ќе ти зборува на некој дијалект.
Скопје е град,не е држава. Имаме ист јазик, твој проблем е ако си ко Србине да се прајш демек не ме разбираш.
А, и во секоја администрација треба да се зборува литературно, не на скопски, ниту на друг дијалект.
неможам секогаш и некогаш ми е смешно па неможам да те пратам или сватам сериозно.

не се навреди. како кој ќе си го свати. темата е таква. јас тука прикачив текст за скопје одма почнавте да рипате. едноставно ви одговарам на глупостите што ги пишуате во тема СКОПЈЕ низ призмата на еден СКОПЈАНЕЦ тоа што вие се врегате си е е ваша работа. што сваќате се трагично и ко омаловажување пак ќе кажам не е мој проблем. едноставно дај си мислење и одмини ја темата ако се вреѓаш од наши мислења (мислења на Скопјани). нит ќе те убедам нит ќе ме убедиш што и како треба. тоа е тоа
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
238
Поени од реакции
306
1. Канбера не Бризбен.
2. Затворено Скопје = почеток на развивање на провинцијата
3. Не е точно. Во голем дел кога се оди на друго место гледаш да се адаптираш и да просперираш. Само сељаци инсисираат задржувањето на нивните навики и манири да ги инфитрираат ко нормала во нова средина.

Не викам дека не е добро да има дијалекти. Нека има. Нека се зборат кај што се зборат во нивна средина. Ако сакам ќе ги научам мегутоа не сум должен тоа да го правам.
4. Што сум јас должен 20 дијалекти дневно да слушам?
[.
1. Моја грешка :pipi::ROFLMAO: поентата шо сакав да ја направам е иста
2. Затворено Скопје ама пак се' да оди за и во Скопје? Ма немој молим те
3. Кога си еден или во незначително мала бројка споредено со мнозинството, ДА, се согласувам. За болдот исто се согласувам само шо истото важи за СЕГДЕ, за кај и да оди личноста. Ако не е од главен град или од голем град не значи по автоматизам дека е сељак
4. Во никој случај не си должен, но таквите шо ги иритира различниот дијалект и шо дури лично се осмелуваат да направат забелешка, не се многу (фала богу), така да еднакво на тоа шо ти не си должен, 30 (пример) провинцијалци дојдени во Скопје, исто така не се должни да се претопат дијалектично за да ти удоволат и тебе, еден скопјанец,да не те иритираат..

Пример, еве во една зграда со 30 стана, од Х причини остануваат само 5 стари скопски фамилии, во останатите 25 се доселуваат фамилии од кај ти душа сака, ако 20 се пример од Прилеп па јасно е ко ден дека сите ќе си зборуваат на прилепски, овие 5 скопски фамилии можат колку сакаат да се нервираат и да се дразнат на прилепскиот говор ама немаат ама баш никакво право да бараат од другиве да зборуваат како нив или слично на нив

За навики, манири и се тоа ич не коментирам зато шо тоа е сврзано со интелегенција, култура и воспитување, а воопшто не со географско потекло
 
B

Borg_Drone

Гостин
Во тој случај ке го научам германскиот јазик бидејки тие секако не го разбираат мојот мајчин јазик...
Друга работа...Зошто да глумам Римјанка кога не сум...Зошто да бидам нешто што не сум...Од толку глумење на крај ке дојде до мера да се изглупирам.Не фала...Ке си бидам и ке се однесувам каква што сум како Македонка...Горда сум на тоа..
Ама да ме натера некој на нешто на што не сум навикната во својата земја нема да го прифатам,па Јана мајка нека е.Ако сака ке се потруди да ме разбере,ако не му се допага,нека не ме слуша.
Е ова богами не го гледаш таму.Таму ќе те натераат и сосила да го научиш нивниот јазик и начинот на живеење, а ако се обидеш на почетокот да говориш со нив на англиски (за време на предавање) ќе те избркаат и фино и културно од предавање.Таму си се чуваат и си го почитуваат и јазикот и начинот на живеење, не е тоа Македонија........
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
неможам секогаш и некогаш ми е смешно па неможам да те пратам или сватам сериозно.

не се навреди. како кој ќе си го свати. темата е таква. јас тука прикачив текст за скопје одма почнавте да рипате. едноставно ви одговарам на глупостите што ги пишуате во тема СКОПЈЕ низ призмата на еден СКОПЈАНЕЦ тоа што вие се врегате си е е ваша работа. што сваќате се трагично и ко омаловажување пак ќе кажам не е мој проблем. едноставно дај си мислење и одмини ја темата ако се вреѓаш од наши мислења (мислења на Скопјани). нит ќе те убедам нит ќе ме убедиш што и како треба. тоа е тоа
Тоа шо ти постојано употребуваш навреди и си полн со стереотипи кон луѓето шо не се од Скопје, не ме навредува мене колку шо говори за твојата култура.Само прашав претходно, па највероватно како еден најголем претставнк на Скопје и скопјани на темава, ми го прескокна прашањето која е таа скопска култура и начин на живеење на кој треба да се прилагодиме?
И дали сите ја поседувате и користите?
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
:pos: :pos:

Која глупост напиша, па тоа е вистината бе Џони. Не сме ние Сител па да зборуваме дека се е розово во Скопје.
А Џони да те праша тебе Док Холидеј од кое Свирепичино си дојден,а?Прочитај ја пораката дефинитивно лепи си смешал брзини...
 
F

FARANG

Гостин
1. Моја грешка :pipi::ROFLMAO: поентата шо сакав да ја направам е иста
2. Затворено Скопје ама пак се' да оди за и во Скопје? Ма немој молим те
3. Кога си еден или во незначително мала бројка споредено со мнозинството, ДА, се согласувам. За болдот исто се согласувам само шо истото важи за СЕГДЕ, за кај и да оди личноста. Ако не е од главен град или од голем град не значи по автоматизам дека е сељак
4. Во никој случај не си должен, но таквите шо ги иритира различниот дијалект и шо дури лично се осмелуваат да направат забелешка, не се многу (фала богу), така да еднакво на тоа шо ти не си должен, 30 (пример) провинцијалци дојдени во Скопје, исто така не се должни да се претопат дијалектично за да ти удоволат и тебе, еден скопјанец,да не те иритираат..

Пример, еве во една зграда со 30 стана, од Х причини остануваат само 5 стари скопски фамилии, во останатите 25 се доселуваат фамилии од кај ти душа сака, ако 20 се пример од Прилеп па јасно е ко ден дека сите ќе си зборуваат на прилепски, овие 5 скопски фамилии можат колку сакаат да се нервираат и да се дразнат на прилепскиот говор ама немаат ама баш никакво право да бараат од другиве да зборуваат како нив или слично на нив

За навики, манири и се тоа ич не коментирам зато шо тоа е сврзано со интелегенција, култура и воспитување, а воопшто не со географско потекло
1. Да ок е, јасно е, те поправив оти предходно е дискутирана канбера на темата
2. Не би одело се во Скопје. Локална самоуправа нели? Ако се затвори СК ќе мора да се инвестира во внатрешноста, прво на подобрување на патна инфраструктура а потоа и на се друго. Нека се затвори СК и слободно нека се направат 10 СК2014 проекти надвор од СК. Само така ќе се развие остатокот на МКД иначе сите ќе се селите во СК а тогаш сосема нормално е да се гради само СК. Градиш каде што живее народот.
3.Се слагам. Ако си читала што пишувам јасно кажувам АКО се преселам во БТ или Кочани би зборел литературно. Незнам дали би го прифатил дијалектот некој едноставно не ми лежат ама и тоа е можно ако сум таму долго време. Би гледал да се адаптирам на локалната средина. Скопјанец што живее у ОХ а збори скопски за мене е сељак. Истот важи и обратно.
4. Мислам дека тука си грешка. Многу од нас не иритира само ретко некој тоа го кажува јавно оти неќе да те навреди. Гледаш у 3 дена оваа тема 20 страни стана оти никој не сваќа што зборам. Сите скокате ко да сакам да ве потурчам :P никој не сваќа дека само сакам она што е нормала секаде да се применува и кај нас.

Примерот ти е лош. Логично е да се случи тоа што го викаш само ако прилепчаните инсистираат на тоа е не пробуваат да се адаптираат на средината. Постари луѓе свакам ама децата не би требало да се такви. На други места во светот тоа не се случува. Тоа е она што ни смета. Во градот со сила си правите сред село. Значи не ти контрам или пробувам да те вреѓам едноставно ти кажувам како гледам на се ова ко скопјанец.
 

Jaqen H'ghar

Faceless man
Член од
25 март 2009
Мислења
1.077
Поени од реакции
1.271
А Џони да те праша тебе Док Холидеј од кое Свирепичино си дојден,а?Прочитај ја пораката дефинитивно лепи си смешал брзини...
Пеер со самото тоа шо делиш народот кој од каде дојдел покажува колку си само кенгур да не речам глуп.
 
F

FARANG

Гостин
Тоа шо ти постојано употребуваш навреди и си полн со стереотипи кон луѓето шо не се од Скопје, не ме навредува мене колку шо говори за твојата култура.Само прашав претходно, па највероватно како еден најголем претставнк на Скопје и скопјани на темава, ми го прескокна прашањето која е таа скопска култура и начин на живеење на кој треба да се прилагодиме?
И дали сите ја поседувате и користите?
вреѓам кај што ме вреѓаат мене и мојот град или гледам дека трола/се прави со сила будала

одговорено е. прочитај низ темата

и тоа е одговорено. има и скопски сељаци и ши птраи сељаци и провинциски сељаци. темата е сепак највеќе за третите. другите 2 категории исто не ги оправудвам
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Посветено за сите што јадат бурек против Скопје.
ТРЕБА ЛИ БРИТАНИЈА ДА ГО ОТКАЧИ ЛОНДОН?
За "глобалните граѓани" Лондон изгледа како нов главен град на светот, за луѓето кои живеат во останатите делови на Обединетото кралство, тој личи на друга планета, или "Првокласен град закачен на второкласна држава," како што заклучува еден Американец кој работи во Сити.

Додека остатокот од островот ја минува најтешката рецесија во изминатите 100 години, ова речиси и да не се чувствува во Лондон. Во главниот град економијата пораснала за 12,5% во периодот од 2007-ма до 2011-та (два пати побрзо отколку во остатокот на земјата), а вредноста на недвижностите во Лондон е порасната за 15% и се проценува на 140 милијарди фунти.
Оваа сума е поголема отколку вкупната вредност на сите резиденцијални објекти во северо-источна Англија, а процената е дека топ 10-те населби во градот, во однос на недвижнини, вредат повеќе од целиот имот на Велс, Шкотска и Северна Ирска, заедно.
Просечниот жител на Лондон придонесува 70% повеќе кон националниот приход на Британија отколку луѓето во остатокот од земјата - разлика од околу 16.000 фунти.
"Една од причините за ова е што најголемиот дел од останатите места не се ни приближно успешни како Лондон. Како што споменав претходно, разликата меѓу нив се зголеми од почетокот на финансиската криза, бидејќи Лондон расте многу побрзо. Па, без разлика на се што престолнината прави за останатите делови на Кралството, сепак на крај излага дека тоа не им помага тие да се приближат. Во исто време додека го 'субвенционира' остатокот од земјата, самиот успех на Лондон е тој што ним не им дозволува да напредуваат," објаснува економскиот уредник на БиБиСи, Стефани Фландерс.
Нејзината процена е дека без Лондон, Британија би имала поинаква економија, многу помалку фокусирана на финансиски услуги, а многу повеќе зависна од производство.
На страна економијата, се разликува и самиот транспортен систем што го поврзува Лондон со остатокот од земјата. Ако од Лондон до Бирмигнем со воз се минуваат 120 милји за 84 минути, од Бирмингем до Манчестер, што е малку повеќе од половина од оваа дистанца, се стига за 90 минути.
Самата анализа на однесувањето на компаниите во внатрешноста покажала дека тие повеќе се подготвени да побараат партнер или експертиза во Лондон, отколку во сопствениот или некој од соседните градови.
Според Фландерс, ваквата ситуација во земјата се должи на тоа што со генерации британската влада одземала се повеќе и повеќе власт од градовите, давајќи им се помалку доверба да ги вршат своите работи.
http://off.net.mk/vesti/svet/treba-li-britanija-da-go-otkachi-london
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.012
Поени од реакции
2.154
вреѓам кај што ме вреѓаат мене и мојот град или гледам дека трола/се прави со сила будала

одговорено е. прочитај низ темата

и тоа е одговорено. има и скопски сељаци и ши птраи сељаци и провинциски сељаци. темата е сепак највеќе за третите. другите 2 категории исто не ги оправудвам
Објасни ги малку сите тие категории,посебно последната...
Навредуваш а не сакаш да те навредуваат...
Чекам.
 
F

FARANG

Гостин
Посветено за сите што јадат бурек против Скопје.
ТРЕБА ЛИ БРИТАНИЈА ДА ГО ОТКАЧИ ЛОНДОН?
За "глобалните граѓани" Лондон изгледа како нов главен град на светот, за луѓето кои живеат во останатите делови на Обединетото кралство, тој личи на друга планета, или "Првокласен град закачен на второкласна држава," како што заклучува еден Американец кој работи во Сити.


Додека остатокот од островот ја минува најтешката рецесија во изминатите 100 години, ова речиси и да не се чувствува во Лондон. Во главниот град економијата пораснала за 12,5% во периодот од 2007-ма до 2011-та (два пати побрзо отколку во остатокот на земјата), а вредноста на недвижностите во Лондон е порасната за 15% и се проценува на 140 милијарди фунти.
Оваа сума е поголема отколку вкупната вредност на сите резиденцијални објекти во северо-источна Англија, а процената е дека топ 10-те населби во градот, во однос на недвижнини, вредат повеќе од целиот имот на Велс, Шкотска и Северна Ирска, заедно.
Просечниот жител на Лондон придонесува 70% повеќе кон националниот приход на Британија отколку луѓето во остатокот од земјата - разлика од околу 16.000 фунти.
"Една од причините за ова е што најголемиот дел од останатите места не се ни приближно успешни како Лондон. Како што споменав претходно, разликата меѓу нив се зголеми од почетокот на финансиската криза, бидејќи Лондон расте многу побрзо. Па, без разлика на се што престолнината прави за останатите делови на Кралството, сепак на крај излага дека тоа не им помага тие да се приближат. Во исто време додека го 'субвенционира' остатокот од земјата, самиот успех на Лондон е тој што ним не им дозволува да напредуваат," објаснува економскиот уредник на БиБиСи, Стефани Фландерс.
Нејзината процена е дека без Лондон, Британија би имала поинаква економија, многу помалку фокусирана на финансиски услуги, а многу повеќе зависна од производство.
На страна економијата, се разликува и самиот транспортен систем што го поврзува Лондон со остатокот од земјата. Ако од Лондон до Бирмигнем со воз се минуваат 120 милји за 84 минути, од Бирмингем до Манчестер, што е малку повеќе од половина од оваа дистанца, се стига за 90 минути.
Самата анализа на однесувањето на компаниите во внатрешноста покажала дека тие повеќе се подготвени да побараат партнер или експертиза во Лондон, отколку во сопствениот или некој од соседните градови.
Според Фландерс, ваквата ситуација во земјата се должи на тоа што со генерации британската влада одземала се повеќе и повеќе власт од градовите, давајќи им се помалку доверба да ги вршат своите работи.

http://off.net.mk/vesti/svet/treba-li-britanija-da-go-otkachi-london

Место Лондон стави Скопје и смени англија за македонија и мање више се е таман. Ако не се смени системот во МКД само кон тоа ќе иде. Побогато Скопје, посиромашна провинција.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
вреѓам кај што ме вреѓаат мене и мојот град или гледам дека трола/се прави со сила будала

одговорено е. прочитај низ темата

и тоа е одговорено. има и скопски сељаци и ши птраи сељаци и провинциски сељаци. темата е сепак највеќе за третите. другите 2 категории исто не ги оправудвам
Сам себе убио.
 
F

FARANG

Гостин
Објасни ги малку сите тие категории,посебно последната...
Навредуваш а не сакаш да те навредуваат...
Чекам.
све е објаснето.
нема проблем де врегај ме, нема да си прва на темата, реков не ми е гајле како ме гледате. темата е СКОПЈЕ низ призмата на СКОПЈАНИ така да ич не чуе како вие гледате на се ова
--- надополнето: 27 март 2013 во 21:31 ---
Сам себе убио.
зависи како го сваќаш мојот пост... ;) ама не се секирај не ни очекувам голем дел од оние со мувата на капата различно од тебе да го толкуваат
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.012
Поени од реакции
2.154
све е објаснето.
нема проблем де врегај ме, нема да си прва на темата, реков не ми е гајле како ме гледате. темата е СКОПЈЕ низ призмата на СКОПЈАНИ така да ич не чуе како вие гледате на се ова
Нема да дозволам да се спуштам на ниво и да употребувам навредливи зборови...Само,јас не видов кај е објаснето тоа што го барав...Ама нема везе...И нам не ни е гајле што ви пречат нашите дијалкти...Aко сакам и на турски ке говорам,мое право е.
Фала лепо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom