Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.051
Поени од реакции
15.026
Kupiv Xperia Tipo, ama vo pakovceto nema slusalki. Kaj site nema ili kako? I so USB kableto... ne go javuva kako USB onde dolu vo kjoshon. Treba samo da go trgnam od kukjishte?
нема слушалки, има усб кабел и адаптер. Нема кај сите, треба да си купиш некои со 3,5 мм аудио излез. Јас купив за 150МКД кинеска имитација на dr.dre beats (кинеско производство). вршат работа, убав звук за кинески производ :)



Да, така тргни го, зашто истиот кабел кога ти е поврзан со компјутерот ти го полни телефонот.
Симни си го Sony PC companion http://www.sonymobile.com/gb/tools/pc-companion/ ќе ти се најди.



Не знаев. Вака... Имам полно прашања во врска со телефонов.
1. УСБ каблето шо е, го ставив в куќиште и излезе се ова она за слики други рабоќе, и на претходнио мобилен Сони Ериксонот ми излегуваше долу како УСБ икона и да го исклучам оттука да не го вадам веднаш од куќиште како обичните УСБ-ња. Сега овде нема дали треба само да го истргам каблето од куќиште?
2. Плеј Сторе шо е продавнциата на Гугл, си направив акаунт и ме одра ми го зеде сиот кредит. И ми стигна известување горе на телефонот дека има достапна верзија на Андроид. Треба тоа да го инсталирам или нема потреба?
3. Дали можи од на компјутерот да си симнувам Андроид апликации за на телефонот?
4. Нема слушалки. Не одат слушалки со овој телефон или ?
1. Истргај си :) Јас така правам.
2. Нормално дека ќе ти земи кога си поврзан на интернет :) И мене ми стаса тоа. По два месеци откако ми стаса известувањето, го подесив да нема известување, ја симнав последната верзија, околу 20-30 МБ. Нема потреба, ама мене ме нервираше и ја инсталирав последната. Ти можеш од Google Play Store да си симнуваш, ама преку tipo-то. Значи на компјутер си кликаш "симни" а на телефон си симнува. Нормално си троши интернет (Wi-Fi/мобилен интернет).
4. Не одат :)

***********

Посебна тема за tipo-то :D http://forum.kajgana.com/threads/sony-xperia-tipo.64937/
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
555
Поени од реакции
48
нема слушалки, има усб кабел и адаптер. Нема кај сите, треба да си купиш некои со 3,5 мм аудио излез. Јас купив за 150МКД кинеска имитација на dr.dre beats (кинеско производство). вршат работа, убав звук за кинески производ :)



Да, така тргни го, зашто истиот кабел кога ти е поврзан со компјутерот ти го полни телефонот.
Симни си го Sony PC companion http://www.sonymobile.com/gb/tools/pc-companion/ ќе ти се најди.




1. Истргај си :) Јас така правам.
2. Нормално дека ќе ти земи кога си поврзан на интернет :) И мене ми стаса тоа. По два месеци откако ми стаса известувањето, го подесив да нема известување, ја симнав последната верзија, околу 20-30 МБ. Нема потреба, ама мене ме нервираше и ја инсталирав последната. Ти можеш од Google Play Store да си симнуваш, ама преку tipo-то. Значи на компјутер си кликаш "симни" а на телефон си симнува. Нормално си троши интернет (Wi-Fi/мобилен интернет).
4. Не одат :)

***********

Посебна тема за tipo-то :D http://forum.kajgana.com/threads/sony-xperia-tipo.64937/
А како треба да побарам, слушалки за Типо или не е битно, оти мене ми пасоват од Нокиа. Нема гајле да ги користам?
Оваа програмава за што служи? И како можи апликациите што ќе ги симнувам да ми се сместуваат во мемориската картичка. Некои ми велат дека самите откако ќе ги турнам се ставале во меморијата на телефонот.
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.675
Поени од реакции
2.622
А како треба да побарам, слушалки за Типо или не е битно, оти мене ми пасоват од Нокиа. Нема гајле да ги користам?
Оваа програмава за што служи? И како можи апликациите што ќе ги симнувам да ми се сместуваат во мемориската картичка. Некои ми велат дека самите откако ќе ги турнам се ставале во меморијата на телефонот.
Човек ептен почетник си бил какви прашања поставуваш.
Нема гајле не се секирај слободно користи ги од нокиата слушалките. Заеби програмата не ти треба не е за тебе. Ако сакаш апликациите да ги преместиш на мемориската треба да слимнеш https://play.google.com/store/apps/details?id=com.a0soft.gphone.app2sd&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5hMHNvZnQuZ3Bob25lLmFwcDJzZCJd нормално мислам дека треба телефонот да ти е рутиран.
Едит незнам дали точно ти ја дадов апликацијата моментално немам андроид телефон...
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
555
Поени од реакции
48
Човек ептен почетник си бил какви прашања поставуваш.
Нема гајле не се секирај слободно користи ги од нокиата слушалките. Заеби програмата не ти треба не е за тебе. Ако сакаш апликациите да ги преместиш на мемориската треба да слимнеш https://play.google.com/store/apps/details?id=com.a0soft.gphone.app2sd&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5hMHNvZnQuZ3Bob25lLmFwcDJzZCJd нормално мислам дека треба телефонот да ти е рутиран.
Едит незнам дали точно ти ја дадов апликацијата моментално немам андроид телефон...
Па почетник сум, искрено. Како рутиран? Шо е то?
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.051
Поени од реакции
15.026
А како треба да побарам, слушалки за Типо или не е битно, оти мене ми пасоват од Нокиа. Нема гајле да ги користам?
Оваа програмава за што служи? И како можи апликациите што ќе ги симнувам да ми се сместуваат во мемориската картичка. Некои ми велат дека самите откако ќе ги турнам се ставале во меморијата на телефонот.
Вака, јас користев слушалки од Nokia 2730 classic (3.5 mm). Даваа лош звук и глас. Затоа зедов други. :) ако даваат добар звук твоите, нема потреба да купуваш :) Немаат гајле, јас користам слушалки кои не се од Sony :D Програмата има алатки за tipo-то :)



Апликацијава ти е за преместување на апликациите од меморија на телефон во sd картичка
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.a0soft.gphone.app2sd&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5hMHNvZnQuZ3Bob25lLmFwcDJzZCJd
--- надополнето: 23 март 2013 во 19:39 ---
нормално мислам дека треба телефонот да ти е рутиран.
не мора ;)
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.675
Поени од реакции
2.622
Рутирање на Андроид е процес со кој се овозможува на корисниците на паметни телефони,таблети и други уреди кои го користат Андроид оперативниот систем за мобилни уреди да ги користат привилегираните команди (т.е. да имаат "root пристап") во рамките на подсистемите на Андроид. Рутирањето често се прави со цел да се надминат ограничувањата кои безжичните и мобилните оператори како и производителите на овие уреди ги поставуваат на уредите. После рутирањето се добива можност за измена или замена на системските апликации и нагодувања, извршување на специјализирани апија кои бараат администраторско ниво на привилегии, или за извршување на други операции кои на друг начин се недостапни за нормален корисник на Андроид.
--- надополнето: 23 март 2013 во 19:44 ---
Вака, јас користев слушалки од Nokia 2730 classic (3.5 mm). Даваа лош звук и глас. Затоа зедов други. :) ако даваат добар звук твоите, нема потреба да купуваш :) Немаат гајле, јас користам слушалки кои не се од Sony :D Програмата има алатки за tipo-то :)



Апликацијава ти е за преместување на апликациите од меморија на телефон во sd картичка
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.a0soft.gphone.app2sd&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5hMHNvZnQuZ3Bob25lLmFwcDJzZCJd
--- надополнето: 23 март 2013 во 19:39 ---

не мора ;)
Добро де бидејки јас слимнав програма да преместувам од телефонот на мемориската и ми бараше да го рутирам телефнот изгледа не сум ја слимнал ова.
@Блу од кај ги зема слушалките?
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.173
Поени од реакции
1.372
Абе има типото околку 700мб меморија за складирање + sistem storage уште 2гб, кога ќе инсталираш програма оди во апликации и ако ти дава да се премести преместија, или инсталирај app2sd и ќе ти се преместуваат на сд карта тие програми што може да се преместат, немора рут за преместување, а и посложено ќе ти биде бидејќи си почетник.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.051
Поени од реакции
15.026
Добро де бидејки јас слимнав програма да преместувам од телефонот на мемориската и ми бараше да го рутирам телефнот изгледа не сум ја слимнал ова.
Блу од кај ги зема слушалките?
слушалките? од една мобилара во приземје на катната гаража. Исклучиво за слушање музика се, не се со микрофон :) Барем така ми рекоа :) пошо беа подарок :)
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.678
слушалките? од една мобилара во приземје на катната гаража. Исклучиво за слушање музика се, не се со микрофон :) Барем така ми рекоа :) пошо беа подарок :)
koja katna garaza?
 

О|ивер シ

Анти.
Член од
14 октомври 2011
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.018
Sony Xperia U - го чита како камера на Windows Xp. Помош ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom