Анализа на крв - толкување резултати

Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
Nandrolone (19-nortestosterone) is an anabolic steroid that may be present naturally in the human body

Ova? Ja ke rechev kafetin kurac palac ali pls obrazlozhi da ne se posvetam na istrazhuvanje na tema ..
Има врска со тој случај предходно, иначе слободно пиј си чај и кафе колку што си пиеш, освен ако некој билдер не ти направи диета. А што толку те заинтересира ова?
 
Член од
15 јануари 2013
Мислења
89
Поени од реакции
50
Има врска со тој случај предходно, иначе слободно пиј си чај и кафе колку што си пиеш, освен ако некој билдер не ти направи диета. А што толку те заинтересира ова?
Pa chista ljubopitnost. Recimo prepekaa so omega 3 ama nikoj ne si najde za zgodno da objasni sho toa tochno prai u chovekovoto telo. Odi choek na vikipedia i pochinja da chita i se drapa ko majmun pred ogledalo ..

Nejse, koristija sekoja shansa da nauchish neshto novo ..
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Иако деновиве ќе посетам некој интернист, би сакал да дознаам нешто за резултатите добиени преку анализа на кврта. Она што отстапува е:
GOT (ASAT) (нормално е од 2.0 до 35.0) / -00155 dAbs/min/ 46.0 U/L

GPT (ALAT) (нормално од 2.0 до 45.0) /- 0210 dAbs/min/ 62.3 U/L

Trigliceride (нормално од 1.0 до 2.0) /- 0.140 Аbs/ 2.3 mmol/L

Железо (за малце µtorrent ќе напишев :) ) (нормално е од 7.5 до 28.0) 29.5 µmol/L

WBC = H 11.0 10 9/1 (нормално од 3.5 до 10.0)

Останатите резултати се во рамките на она што е нормално. Фала однапред :)
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Pa chista ljubopitnost. Recimo prepekaa so omega 3 ama nikoj ne si najde za zgodno da objasni sho toa tochno prai u chovekovoto telo. Odi choek na vikipedia i pochinja da chita i se drapa ko majmun pred ogledalo ..

Nejse, koristija sekoja shansa da nauchish neshto novo ..
Ај тогаш да научиш нешто ново за омега 3 мастите киселини :)

Еве ти ја шемава за метаболизмот на омега 3 масните киселини:

Доле како што гледаш се добива киселина DHA која ние си ја викаме цервонска киселина, е таа е бенефитот за организмот, тие двојни врски се многу корисни на нив се врши адицијата на слободните радикали, затоа се претпоставува дека штити од различни заболувања било да се инфламаторни, кардиоваскуларни, канцер и слично.
Треба да се внимава со овие масни киселини затоа што може да содржат тешки метали, затоа треба убаво да се читаат кутивчињата и да се пази од која фирма се купуваат производите.
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Иако деновиве ќе посетам некој интернист, би сакал да дознаам нешто за резултатите добиени преку анализа на кврта. Она што отстапува е:
GOT (ASAT) (нормално е од 2.0 до 35.0) / -00155 dAbs/min/ 46.0 U/L

GPT (ALAT) (нормално од 2.0 до 45.0) /- 0210 dAbs/min/ 62.3 U/L

Trigliceride (нормално од 1.0 до 2.0) /- 0.140 Аbs/ 2.3 mmol/L

Железо (за малце µtorrent ќе напишев :) ) (нормално е од 7.5 до 28.0) 29.5 µmol/L

WBC = H 11.0 10 9/1 (нормално од 3.5 до 10.0)

Останатите резултати се во рамките на она што е нормално. Фала однапред :)
Колку што се сеќавам од биохемија, AST ти е аспартат трансаминаза, а ALT ти е аланин трансаминаза, ова се ензими кои учествуваат во метаболизмот на аминокиселините, нивни покачени вредности укажуваат дека е убрзан метаболзмот на аминокиселините, тоа убрзување може да се должи на некое воспаление, инфекција на јетрата, ако си бил изложен на некои јаки лекарства, пестициди, алкохол. Нешто и со срцето имаше врска, т.е. овие ензими ги има и во мускулот на срцето ама не сум доктор па се оградувам.

Триглицеридите ти се заситени масти, лошо е да се покачени оти можат да се таложат на крвните садови со калциумот и да ги запушуваат, кај тебе се благо покачени, можеби е и експериментална грешка или шум од инструментот.

Ја до тука знам, железото може да биде покачено од пукање на црвените крвни клетки и ослободување и распаѓање на хемоглобинот, ама како зашто тоа се случува незнам.
 
Член од
15 јануари 2013
Мислења
89
Поени од реакции
50
Ај тогаш да научиш нешто ново за омега 3 мастите киселини :)

Еве ти ја шемава за метаболизмот на омега 3 масните киселини:

Доле како што гледаш се добива киселина DHA која ние си ја викаме цервонска киселина, е таа е бенефитот за организмот, тие двојни врски се многу корисни на нив се врши адицијата на слободните радикали, затоа се претпоставува дека штити од различни заболувања било да се инфламаторни, кардиоваскуларни, канцер и слично.
Треба да се внимава со овие масни киселини затоа што може да содржат тешки метали, затоа треба убаво да се читаат кутивчињата и да се пази од која фирма се купуваат производите.
Brusli, fala za ova detalnovo crtezche ama go gleam nekako karirano posho nisho ne mi znachi.
Aj pls poshtedi mi nekolku saati guglanje i kazhi sho se deltive (desaturase), sho e elongase (hehe valjda ne se misli na elongacija na penis :D), sho e beta oksidacija i zoshto lanecov se proshiril za ushe edna (valjda) cvrsta vrska.

Ushe neshto me interesira:
1. Kolku energija (mereno vo kalorii ili kilodzhuli sveisto) nosela pred da bide kiselina a kolku posle toa?
2. Koi se` faktori vlijaat vrz metabolizmov na masnava kiselina. Pr: nekade prochitav deka za da se vrze vo teloto trebalo soodvetni katalizatori - vitamin C i nekoja aminokiselina, mi se chini beshe l-glutamin. Vo sprotivno ako nema dovolno visoko nivo na ovie 2 ke gi iskenjash i gjabe gi zimash
3. Kako reagira DHA kiselinava so radikalite. Mislam, direkt u mucka pa im pagjaat zubite ili pa vakov metaboloshki proces kaj sho na kraj dobijash sosvem treta stvar .. i sho so nea
4. Dali temperaturata vlijae na masnive kiselini i koja e maksimalnata pred nekoj elektron da dobie energija, da se okurazhi i da si dae otkaz od ova soedinenie?

Pardon ako se premnogu banalni prashanjava ama kolku moesh odgovori bar nekoi od niv. Osven ako ne treba za sekoja tochka da pochnesh so sozdavanjeto na univerzumot, nezdravata ishrana na dinosaurusite sho gi naprailo debeli i umrele od infarkt, neuspeshnite brakovi na Malenko i kako None se shunja so crnci.

Odnapred blagodarime
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Brusli, fala za ova detalnovo crtezche ama go gleam nekako karirano posho nisho ne mi znachi.
Aj pls poshtedi mi nekolku saati guglanje i kazhi sho se deltive (desaturase), sho e elongase (hehe valjda ne se misli na elongacija na penis :D), sho e beta oksidacija i zoshto lanecov se proshiril za ushe edna (valjda) cvrsta vrska.

Ushe neshto me interesira:
1. Kolku energija (mereno vo kalorii ili kilodzhuli sveisto) nosela pred da bide kiselina a kolku posle toa?
2. Koi se` faktori vlijaat vrz metabolizmov na masnava kiselina. Pr: nekade prochitav deka za da se vrze vo teloto trebalo soodvetni katalizatori - vitamin C i nekoja aminokiselina, mi se chini beshe l-glutamin. Vo sprotivno ako nema dovolno visoko nivo na ovie 2 ke gi iskenjash i gjabe gi zimash
3. Kako reagira DHA kiselinava so radikalite. Mislam, direkt u mucka pa im pagjaat zubite ili pa vakov metaboloshki proces kaj sho na kraj dobijash sosvem treta stvar .. i sho so nea
4. Dali temperaturata vlijae na masnive kiselini i koja e maksimalnata pred nekoj elektron da dobie energija, da se okurazhi i da si dae otkaz od ova soedinenie?

Pardon ako se premnogu banalni prashanjava ama kolku moesh odgovori bar nekoi od niv. Osven ako ne treba za sekoja tochka da pochnesh so sozdavanjeto na univerzumot, nezdravata ishrana na dinosaurusite sho gi naprailo debeli i umrele od infarkt, neuspeshnite brakovi na Malenko i kako None se shunja so crnci.

Odnapred blagodarime
Чичо, па пишав ко за смртник ебаго. :icon_lol: сличката може не требаше, али викаат полесно се учи од слика.

Ај по ред:

-десатураза (ензим, учествува во синтеза на масните киселини, така што од единечна врска кај почетната киселина прави двојна, т.е. сатурираната (заситената) врска која инаку е единечна ја прави двојна (незаситена).
-Елонгаза (пак ензим, исто учествува во синтезата на масните киселини, додава 2 јаглеродни атоми на киселината за да ја направи подолга, тоа не се прави ради реда, туку после со учество на десатураза би се добила нова двојна врска што е бенефит.

Ланецот се продолжува поради затоа што као што гледаш имаш влез на елонгаза 3 пати, значи ланецот се зголемува за 6 С-атоми. Као што гледаш од горе надолу идат, 18,20,22, 24 јаглеродни атоми во низата.

Бета оксидација е процес при кој доаѓа до скратување на ланецот на масната киселина т.е. се метаболизира (се разградува) масната киселина, тука зема учество ацетил CoA, некои енергетски молекули, преку енол форми, ензими тиолази, се крати масната киселина за 1 С атом а се добиваат енергетски молекули, оние шо ни даваат сила.

Незнам колку енергија носи, пиши го името на реактантот и продуктот на гугл мојт ќе ти даде некои вредности, пер бројкиве се небитни, важна е суштината. :icon_mrgr:

За метаболизмот се потребни ензими, тиолази, треба FAD, NAD, треба ацетил КоА, требат ATP а за АТР треба магнезиум и слично. За витамин С првпат слушам, можеби нашле у меѓувреме.

DNA е чудо од молекула, не сите процеси се изучени, имаш некоја супстанца која е докажан мутаген, пример имаш молекула DNA која извиткана во двоен хеликс, со водородни врски, доаѓа некој мутаген ја денатурира молекулата на DNA и при повторна ренатурација што е нормален процес за молекута на DNA доаѓа до погрешно свржување на азотните бази, до појава на несврзани азотни бази, до адиција на некоја друга молекула за азотната база и при тоа доаѓа до оштетување на DNA. Е сега, тврдат дека овие киселини можат да ги врзат слободните радикали, така што тие ќе се адираат на двојните врски и така нивната концентрација ќе се намали па можеби нема да ја уништат молекулата на DNA. Што држи вода. 1

Температурата секако дека влијае, се знае кои се оптимални услови, при зголемена температура, веќе над 45 степени настанува значителна денатурација на DNA, со воспоставување на нормалната температура DNA се регенерира, е сега дали ќе настане оштетување, не знаеме, треба да се направи секвенца.

Електрони не се добиваат никаде, се добиваат енергетски молекули, FADH2, NADH кои учествуваат во респираторната верига во соодветните комплекси.

Премногу ти беа прашањава :icon_mrgr: ама ај викам да не те одбијам, друг пат, намали. :rolleyes:

пс мислам дека претеравме во темава, имаше тема за омега 3, ако можат модераторите нека ги префлат мислењата. :pipi:
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Каде се гледа седиментацијата во резултатите со крв ?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Каде се гледа седиментацијата во резултатите со крв ?
Во графата кај што пишува "Седиментација на еритроцити".
Може да е и СЕР напишано, зависи од лабораторијата.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Дали е многу лошо да се има 4,30+ концентрација на Х.Пилори на крвна слика?
 
Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
Дали е многу лошо да се има 4,30+ концентрација на Х.Пилори на крвна слика?
Многу не е ама лошо можда. Остај цигарите, непиј алкохол, нејади љуто, мајонези и други зачини и не џвакај мастики никако. Јади повеќе пати по малце и излези од Скопје на две недели(можда е ова и најбитно) па напрај анализа и види резултати па ќе праиме муабет. А докторка што ти рече? Колку те боли стомак?
И читај брзо дур не го избришале одговорот
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Многу не е ама лошо можда. Остај цигарите, непиј алкохол, нејади љуто, мајонези и други зачини и не џвакај мастики никако. Јади повеќе пати по малце и излези од Скопје на две недели(можда е ова и најбитно) па напрај анализа и види резултати па ќе праиме муабет. А докторка што ти рече? Колку те боли стомак?
И читај брзо дур не го избришале одговорот
не е за мене,за мајка ми е.истото и го рече докторот и на нејзе,али не сака да слуша.
Кога сме веќе тука,може некако да се излечи со антибиотици и кој антибиотици најчесто се препишуваат за ова,пошто треба да иде на 27 за да и препише.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
не е за мене,за мајка ми е.истото и го рече докторот и на нејзе,али не сака да слуша.
Кога сме веќе тука,може некако да се излечи со антибиотици и кој антибиотици најчесто се препишуваат за ова,пошто треба да иде на 27 за да и препише.
Најчесто даваат трипла ерадикациона терапија, т.е. два антибиотика + пип инхибитор. Анитиботиците се најчесто амоксиклав и кларитромицин, пип инхибиторот е ланзул или контролок, во зависност од тоа колку силен инхибитор и е потребен. Но никако нека не зема нешто на своја рака, нека почека некој ден да и препише докторот.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
не е за мене,за мајка ми е.истото и го рече докторот и на нејзе,али не сака да слуша.
Кога сме веќе тука,може некако да се излечи со антибиотици и кој антибиотици најчесто се препишуваат за ова,пошто треба да иде на 27 за да и препише.
Антибиотици можеби ќе бидат успешни ама не се гаранција, а проблем е што може да имаат и контраефект. Треба испитувања подетални од крвна слика.
јас прво би елиминирал рак да не те плашам, па нареден чекор надвор од Скопје, у село некое време и ќе видите подобрување. а и другите мерки што и кажал доктор нека преземе. какви се другите бројки од крвната слика?

Ама и не ме слушај многу мене, ја немам некоја добра идеја за животот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom