Максимална брзина со која сте возеле моторно возило?

Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
ficho koga che kreni 115? ko che go frlime od avion ? :D
Druze nemoj za fico muabeti ja sum vozel licno so fico 125 imav fico 850 1986 godina posledna serija so motor od fico kombe koga stanav ja sopstvenik mu staviv karburator od yugo bese jako i stvarno idese ,posle mu staviv zglobovi i posle go prodadov za 100 evra uste si trgam jadovi zosto go prodadov:facepalm:
--- надополнето: 18 јануари 2013 во 03:33 ---
Деца, не се важат Нид фор Спид и ГТА, само реални возења, а бе да му се сневиди имате вие видено како изгледа 200 на сат на мотор, а бе 160 дали сетивте на мотор!! а сите коли овде волшебно одат дупло побрзо од фабрички податоци ! Мојата чудесна Македонија!
mene me vozele so yamaha r1 240 i mislev kje umram, licno vidov deka ide tolku posle ne gledav, posto mislev deka u sekoj moment kje letnam nazad , od togas na motor drug da me vozi ne se kacuvam ,So kola od 110 120 ne vozam pobrzo so motorce 62 na udolnica :icon_mrgr:
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.798
Поени од реакции
63.406
Имам јас возено Шкода фелиција 1,3 (комби) 200 на сат, таа сказалката дојде до крајот немаше појќе кај да оди но се чуствуваше дека колата оди и малце над 200, околу 15-20 посто појќе
да беше на удолница ќе одеше 280!

Без зезање, тој модел, фабрички постигнува максимална брзина од 246 километри на сат, тоа значи на идеална патека, со професионален возач со најдобро гориво и најдобри услови и тоа е момент кога постигнува а не дека полсат толку тераше... е сега во Македонија сите имаат вујковци, брачеди, комшии и приатели “а бе чепна тој таму нешо и му тргна то блокадата и сега оди дупло“ и само пичат по автопати со 300 на сат...
Каде го прочита ова?
 
Член од
10 јануари 2012
Мислења
131
Поени од реакции
28
HAHAHAHAH dobro sho motori imaat fichava vashi hahahah jakooo 120 i mislish deka gumite che mu izlezat :D
--- надополнето: 22 јануари 2013 во 16:52 ---
HAHAHAHAH dobro sho motori imaat fichava vashi hahahah jakooo 120 i mislish deka gumite che mu izlezat :D
 
Член од
3 мај 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.662
Со Opel Astra GTC 1.9 - 150ks имам возено околу 205 километри на час :cool:

Тоа копчето спорт коа ќе го уклучиш ... убавини :)
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
885
Поени од реакции
912
HAHAHAHAH dobro sho motori imaat fichava vashi hahahah jakooo 120 i mislish deka gumite che mu izlezat :D
--- надополнето: 22 јануари 2013 во 16:52 ---
HAHAHAHAH dobro sho motori imaat fichava vashi hahahah jakooo 120 i mislish deka gumite che mu izlezat :D
Се е фабричко на него, гаражирано и има само 65.000 пројдено дедо повеќе од себе го е чувал :)
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Се е фабричко на него, гаражирано и има само 65.000 пројдено дедо повеќе од себе го е чувал :)
Како може во 40 години да има 65.000 поминати?Нели нема логика.И одело 120,кое фиќо може да ја издржи таа брзина,со 20 коњски мотор.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Како може во 40 години да има 65.000 поминати?Нели нема логика.И одело 120,кое фиќо може да ја издржи таа брзина,со 20 коњски мотор.
Може лесно, татко ми беше таков човек, колата служеше само за годишен одмор и излет, инаку на работа, на пазар.. се пешки, првата кола ја зеде 1966 и ја продаде 1978 со 27.000 поминато, тој што ја зеде не веруваше ни тогаш али ја имав гледано до скоро уште низ град се возеше втората ја зеде 1978 ја даде мислам 1995 ако не се лажам со 30 или 32 иљади не се сеќавам точно. И мојата прва кола беше Фиќо ехаа кога беше тоа, некоја окер боја, и богами шибаше 27 коња се и мислам дека можеа да достигнат при поволни услови и да не е товарено 120
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Може лесно, татко ми беше таков човек, колата служеше само за годишен одмор и излет, инаку на работа, на пазар.. се пешки, првата кола ја зеде 1966 и ја продаде 1978 со 27.000 поминато, тој што ја зеде не веруваше ни тогаш али ја имав гледано до скоро уште низ град се возеше втората ја зеде 1978 ја даде мислам 1995 ако не се лажам со 30 или 32 иљади не се сеќавам точно. И мојата прва кола беше Фиќо ехаа кога беше тоа, некоја окер боја, и богами шибаше 27 коња се и мислам дека можеа да достигнат при поволни услови и да не е товарено 120
Лет,40 и кусур години се,ако одел секоја година на одмор тоа се еве да речеме 30 години,немора секоја да оделе,и зависи каде.Ама бидејќи било Југославија,гарант оделе Дубровник на море,или Пула евентуално.Тоа е повеќе од 65.000 наводни.Иначе при поволни услови,сметаш благо сонце,и ветер од позади,така.А за да не е товарено рачунаш,без останати седишта освен возачкото,без резервна и без капакот позади на моторот да се лади повеќе.А и дигалката ја заборавив,со кутичето со резервни ламби.И без горниот багажник.И ако возачот не е потежок повеќе од 65 кг.
 
Член од
10 јануари 2012
Мислења
131
Поени од реакции
28
deee be choeko sakshe da kazhi deka mozhno e taka da izdrzhuvaat kolite i da odat i dade primer za negovata kolku ima pominato i deka bila dobra..za gusha se fati nema logika..-.-''
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
deee be choeko sakshe da kazhi deka mozhno e taka da izdrzhuvaat kolite i da odat i dade primer za negovata kolku ima pominato i deka bila dobra..za gusha se fati nema logika..-.-''
Не реков дека не е добра,итн,само не верувам дека оди 120.Толку.
 
Член од
10 јануари 2012
Мислења
131
Поени од реакции
28
dali che veruvash ili ne vo nehstoto e tvoe pravo..sekoj ima pravo na to..a ako si spremen baraj ficha jugovci i kontaktirajte pa ostajte si parichka :D
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
dali che veruvash ili ne vo nehstoto e tvoe pravo..sekoj ima pravo na to..a ako si spremen baraj ficha jugovci i kontaktirajte pa ostajte si parichka :D
Мое право е.А шминкани југовци со мотори од ланчии-фиати ќе одат и повеќе од 120.Неговото фиќо може е бомбона,во вистинска смисла на зборот,може уште најлоните од седиштата му стојат,не сум го видел и незнам.Ама дека оди 120 не верувам.Толку.А прочитав некои твои постови над моите и гледам дека и ти како мене не веруваш,а сеа се правиш Робин Худ.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Лет,40 и кусур години се,ако одел секоја година на одмор тоа се еве да речеме 30 години,немора секоја да оделе,и зависи каде.Ама бидејќи било Југославија,гарант оделе Дубровник на море,или Пула евентуално.Тоа е повеќе од 65.000 наводни.Иначе при поволни услови,сметаш благо сонце,и ветер од позади,така.А за да не е товарено рачунаш,без останати седишта освен возачкото,без резервна и без капакот позади на моторот да се лади повеќе.А и дигалката ја заборавив,со кутичето со резервни ламби.И без горниот багажник.И ако возачот не е потежок повеќе од 65 кг.
Времињата беа поинакви тогаш, се одеше со воз или автобус на одмор (организирано по синдикални одморалишта) јас лично имам одено ете во момент што ми текнува 5 пати со воз на одмор од кој 3 пати фамилијарно, беше многу поефтино и помалце заморно од колку 4 члена фамилија да од македонија преку косово и црна гора да стигне до дубровник. Со кола тогаш не се слегваше на пазар не се одеше на гости не се излегуваше на кафе.. колата беше само за потреба, исто и телефоните, ден денес не можам да прам долг муабет на телефон, чудно ми е, навикнат сум кратко и по потреба.... така да јас лично верувама и знам дека имало и има коли од тој период со мала километража, а мислам дека и фабрички фиќото беше деклариран со максимална брзина 120 (750 кубици) и 125 км/ч (850 кубици) дали ова фиќо достигнува - не е толку битно, можда оди 110, 105 и то е сосем доволно за таков ип на возило со толку години на плеќите
 

Kajgana Shop

На врв Bottom