Најчести имиња по пол и појава во Македонија

Член од
5 септември 2012
Мислења
27
Поени од реакции
10
Српски имиња - Зоран, Горан, Драган, Бранко, Слободан, Милан, Бобан, Душан, Ивица, Лазар, Ненад, Љубица, Славица, Гордана, Соња, Драгица, Даница, Милица, Зорица, Благица, Верица, Слободанка, Драгана, Надица.

Бугарски имиња - Никола, Деjан, Илиjа, Стефан, Иван, Димитар, Сашо, Стоjан, Мариjан, Борис, Георги, Живко, Боjан, Златко, Благоj, Кирил, Васил, Митко, Jордан, Тодор, Атанас, Љубомир, Ангел, Костадин, Билjана, Снежана, Лилjана, Маjа, Ивана, Светлана, Емилиjа, Лидиjа, Вера, Цветанка, Христина, Татjана, Симона, Милка, Стоjанка, Моника, Милена, Надежда, Ратка.

Руски имиња - Игор, Владимир, Андреj, Елена, Наташа, Ана, Марина, Олга, Анастасиjа, Наталиjа, Тамара, Катерина.

Англиски имиња - Виктор, Мартин, Роберт, Оливер, Сузана, Елизабета, Сара, Кристина, Викториjа, Оливера, Жаклина.

Меѓународни имиња - Александар, Петар, Филип, Даниел, Виктор, Кристиjан, Марко, Антонио, Давид, Мариjа, Александра, Даниела, Валентина, Ирена, Мартина, Софиjа, Магдалена, Габриела.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Саркози Бугарин :pos:
Ништо не може да те намсее како испад старо нов Бугар на форум :pos::pos::pos:
 
Член од
5 септември 2012
Мислења
27
Поени од реакции
10
Саркози Бугарин :pos:
Ништо не може да те намсее како испад старо нов Бугар на форум :pos::pos::pos:
Тој не се вели Никола, а Nicolas Paul Stéphane Sarközy de Nagy-Bocsa само во Источна Европа му викаат Никола ....
 
Член од
21 јануари 2013
Мислења
231
Поени од реакции
144
Тој не се вели Никола, а Nicolas Paul Stéphane Sarközy de Nagy-Bocsa само во Источна Европа му викаат Никола ....
E Никола се вика... Не си учел Француски? S на крај на збор не се чита.
 
Член од
5 септември 2012
Мислења
27
Поени од реакции
10
E Никола се вика... Не си учел Француски? S на крај на збор не се чита.
Права си, ама кога акцентот му е разликата, а и тој не е французин а е со унгарско еврејско потекло па ....
 

TheIks

Fork & spoon operator
Член од
1 октомври 2007
Мислења
712
Поени од реакции
469
А Илиjа по која фрикинг логика е бугарски?
Бугарската варијанта не е со “ја“, исто и Руската и други.
Илија се користи во Македонија, Србија, Хрватска (на латиница) итн.

Не се резили вака и не оди офтопик. Отвори тема па да видиме што сакаш да кажиш.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Тој не се вели Никола, а Nicolas Paul Stéphane Sarközy de Nagy-Bocsa само во Источна Европа му викаат Никола ....
Aбе не лупетај :pos: имињата тука народите ги користат пред Аспарух да се појави на брегот на Црно Море
 
M

Moon Child

Гостин
Само јас ли мислам дека во Бугарија има Николај со Ј на крај или нивно и со некаква цртичка горе што се чита Ј? Од каде Никола излезе дека е бугарско име?
 
Член од
5 септември 2012
Мислења
27
Поени од реакции
10
Само јас ли мислам дека во Бугарија има Николај со Ј на крај или нивно и со некаква цртичка горе што се чита Ј? Од каде Никола излезе дека е бугарско име?
Николаj е руско име...не бугарско
--- надополнето: 27 јануари 2013 во 00:17 ---
Јас така мислам, па сум ги организирал, како сум слушнал, може да сум згрешил.....
 
Член од
21 јануари 2013
Мислења
231
Поени од реакции
144
Се убаво, само реално, повеќето од имињата на листата имаат корени од старогрчки, старословенски, од богови и божества, од ликови од библијата. Така да, не се ни бугарски, ни руски, ни српски, а најмалку англиски...
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Луѓе, со Бугарин сте нашле да расправате за припадност на нешто? Кај се запустивте со бугар оро да играте... И орото, какво и да е, бугарско е...
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
а македонски имиња има воопшто???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom