Што претставува крстот и зашто Христијаните го обожаваат?

Статус
Затворена за нови мислења.

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Фала на финиот Израс!

А зашто оваа да ја затвори а сите теми против Исламот да ги остави отворени?? или да тера поуспешно вашата пропаганда??

и уште еднаш фала за љубезниот израз!
Ај бе не глуми лудило.

Ако сакаш исламска пропаганда оди на исламски форум некој.
 

kralot

Вистина!!
Член од
9 април 2008
Мислења
466
Поени од реакции
72
Ај бе не глуми лудило.

Ако сакаш исламска пропаганда оди на исламски форум некој.
Сакаш да кажеш дека ова е христијански форум и тука само христијански пропаганди минуваат??
 
Член од
9 октомври 2009
Мислења
199
Поени од реакции
98
Зошто го почитуваме Крстот? Затоа што на него Христос доброволно беше распнат поради нас луѓето и поради нашите гревови, а пред се` поради првородниот грев. На Крстот ѓаволот ја губи силата над умрените, зашто Христос потоа ќе слезе во адот ќе ги ослободи душите на оние кои Го чекале, како и на оние на кои што поверувале во Него.
Гледајќи го Крстот, ние ја гледаме љубовта на нашиот Бог, Кој се воплоти и беше распнат за да не` очисти нас. Го гледаме Неговото смирено страдање, ја гледаме Неговата победа над паднатите ангели. Целивајќи го Крстот ние ја целиваме љубовта, смирението, победата, кротоста на нашиот Бог.
Инаку Христос ако не сакаше да биде распнат, ќе му дојдеа 12 легиони ангели и цела Римска Империја ќе пропаднеше, а не само стотината војници кои го носеле Христа на распнување.
Кога грешиме, тогаш треба да се сетиме на Крстот, бидејќи грешејќи ние Христа пак го распнуваме, а крстот кој го носиме на вратот треба да не` потсетува доколку заборавиме за крстната жртва.
Тоа е Крстот, ако ме разумеш - што би рекла покојна Милева.
 

kralot

Вистина!!
Член од
9 април 2008
Мислења
466
Поени од реакции
72
Зошто го почитуваме Крстот? Затоа што на него Христос доброволно беше распнат поради нас луѓето и поради нашите гревови, а пред се` поради првородниот грев. На Крстот ѓаволот ја губи силата над умрените, зашто Христос потоа ќе слезе во адот ќе ги ослободи душите на оние кои Го чекале, како и на оние на кои што поверувале во Него.
Гледајќи го Крстот, ние ја гледаме љубовта на нашиот Бог, Кој се воплоти и беше распнат за да не` очисти нас. Го гледаме Неговото смирено страдање, ја гледаме Неговата победа над паднатите ангели. Целивајќи го Крстот ние ја целиваме љубовта, смирението, победата, кротоста на нашиот Бог.
Инаку Христос ако не сакаше да биде распнат, ќе му дојдеа 12 легиони ангели и цела Римска Империја ќе пропаднеше, а не само стотината војници кои го носеле Христа на распнување.
Кога грешиме, тогаш треба да се сетиме на Крстот, бидејќи грешејќи ние Христа пак го распнуваме, а крстот кој го носиме на вратот треба да не` потсетува доколку заборавиме за крстната жртва.
Тоа е Крстот, ако ме разумеш - што би рекла покојна Милева.
истово веќе еднаш го прочитавме на темава, но во секој случај ти благодарам на трудот, но имам едно потпрашање повторно, кога веќе само ве потсеќа, зашто мора да го бакнувате и почитувате, кога на него викаш дека и со самите ваши грешки го распнувате на него, или го носите на врат за да имате на што да го распнете???

Мисам ова ми е несватливо.
 
Член од
9 октомври 2009
Мислења
199
Поени од реакции
98
Бакнуваме - бидејќи на Крстот се покажува и докажува Божјата љубов, трпение, кротост, смирение, победа...
Носиме за да се потсетиме на Божјата љубов, трпение, кротост, смирение, победа...
 

kralot

Вистина!!
Член од
9 април 2008
Мислења
466
Поени од реакции
72
Бакнуваме - бидејќи на Крстот се покажува и докажува Божјата љубов, трпение, кротост, смирение, победа...
Носиме за да се потсетиме на Божјата љубов, трпение, кротост, смирение, победа...
Дали од крстот произлегува тоа смирение, кротост , трпение и победа??
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Ne mi se veruva sto citam.
Ovolku panika da ve fati za edno naj normalno prasanje ?

Kazete kratko i jasno,barem da znam,eden neka mi odgovori;

Dali nie muslimanite smeeme voopsto da postavime prasanje okolu hristijanskoto veruvanje ?
Eve sega nesto bas procitav i mi se otvori novo prasanje za koe bi sakal ako moze nekoj hristijanin da mi odgovori ako prasam na nekoj hristijanin ispagja deka nemam tolerancija prema hristijanite.

Tolku li nemate doverba vo sopstvenata religija ?

Heptagram,
da ne trcam niz forumot da gi baram postarite tvoi komentari i barem ti ne otvaraj mi ja ustata. Mnogu,kako sto i sam gledas,MOLCAT pred vistinata,tebe te cuvam za podrugi vreminja,seuste se drzis sega za sega na ubavo i kulturno nivo.
Ako mislis deka ne te znam koj si,si se zafrknal.
Na meckata ranata i zacelila,ama zborovite od stopanot ne gi zaboravila.

Ajde sega,neka mi kazat tuka kakvi se pravilata;
Dali jas ili nie smeeme da postavime prasanje kon hristijanite,onaka,fino da si prasame bez navredi i provokacii ?
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Ne mi se veruva sto citam.
Ovolku panika da ve fati za edno naj normalno prasanje ?

Kazete kratko i jasno,barem da znam,eden neka mi odgovori;

Dali nie muslimanite smeeme voopsto da postavime prasanje okolu hristijanskoto veruvanje ?
Eve sega nesto bas procitav i mi se otvori novo prasanje za koe bi sakal ako moze nekoj hristijanin da mi odgovori ako prasam na nekoj hristijanin ispagja deka nemam tolerancija prema hristijanite.

Tolku li nemate doverba vo sopstvenata religija ?

Heptagram,
da ne trcam niz forumot da gi baram postarite tvoi komentari i barem ti ne otvaraj mi ja ustata. Mnogu,kako sto i sam gledas,MOLCAT pred vistinata,tebe te cuvam za podrugi vreminja,seuste se drzis sega za sega na ubavo i kulturno nivo.
Ako mislis deka ne te znam koj si,si se zafrknal.
Na meckata ranata i zacelila,ama zborovite od stopanot ne gi zaboravila.

Ajde sega,neka mi kazat tuka kakvi se pravilata;
Dali jas ili nie smeeme da postavime prasanje kon hristijanite,onaka,fino da si prasame bez navredi i provokacii ?
Уууууууу..страв ме фаќа од одговорот.....
Ќе одам семки да си купам.....
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Уууууууу..страв ме фаќа од одговорот.....
Ќе одам семки да си купам.....
Kupi i za mene,ako ne ti e maka :)

Gurdjieff... jas sum prilicno od porano na forumov,so pauzi so prekini,pecalbarska rabota.
Maka mi e koga gledam nepravdi do ovoj stepen.
Nekogas istite sto sega se zalagaat za "ljubov" se zakanuvale deka ke ne' zbrisat od liceto na zemjata.
Se nadevam deka navistina svatile nekoi raboti vo zivotot,ako ne,kaj i da e,ke otvorat,pa ke dojde vreme i tie,kako i ostanatite tuka,da zamolcat i da gi preskoknuvaat porakite.
Neznam dali primetuvate kako nekoi MOLCAT pred vistinata ?
Taka i toj ke zamolci koga ke dojde (ako dojde) toj pufki da ni prodava.

Pogledni,imaat hristijanite pravo da prasuvaat na grozen nacin za godinite na Aisa r.a na kuceski nacin. Muslimanite ako postavele nekoe normalno prasanje do hristijanite pokazuvale netolerancija. Do kade otide pravdata.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Ne mi se veruva sto citam.
Ovolku panika da ve fati za edno naj normalno prasanje ?
prasanjeto ne ti bese normalno tuku kaza sega znaete zosto sme bile tolku gresni - deka popot ni oprostuval
abe jas kolku sto znam i kaj vas za nekoj se citaat dovi neli tie gi cita ogjata?
a za kralot drugarot tvoj sto prasuva prasanja toa se prasanja sto ne zasluzuvaat odgovor
kako krstot vo hristijanstvo= mesecina vo islam
krstenje vo hristijanstvo=sunet vo islam
postenje vo hristijanstvo= postenje vo islam
prekrstuvanje vo crkva= klanjanje vo dzamija
itn itn int.....
ete kakvi prasanja postavi drugarti i samiot si svesen deka negovite glupi prasanja se glu[i provokacii na koj ke odgovorime so uste poglupi provokacii
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
prasanjeto ne ti bese normalno tuku kaza sega znaete zosto sme bile tolku gresni - deka popot ni oprostuval
abe jas kolku sto znam i kaj vas za nekoj se citaat dovi neli tie gi cita ogjata?
a za kralot drugarot tvoj sto prasuva prasanja toa se prasanja sto ne zasluzuvaat odgovor
kako krstot vo hristijanstvo= mesecina vo islam
krstenje vo hristijanstvo=sunet vo islam
postenje vo hristijanstvo= postenje vo islam
prekrstuvanje vo crkva= klanjanje vo dzamija
itn itn int.....
ete kakvi prasanja postavi drugarti i samiot si svesen deka negovite glupi prasanja se glu[i provokacii na koj ke odgovorime so uste poglupi provokacii
Navistina se izvinuvam za nepromisleniot komentar,priznavam od se' srce deka zvuci provokativno (ona za ispovedot).

Za krstot,jas razbiram deka si go pocituvate i pocituvajte si go,toa si e vase. Ne bese prasanjeto zosto krstot kako simbol da se saka i da se pocituva (barem jas toa ne sakav da go doznam).
Muhammed a.s od Mesecinata Hajr videl i sekoj insan Hair gleda od nea pa vredi da se saka.
Isus na krstot bil izmacuvan (spored vas),zort videl na nego,pa nema logika da se saka. Da ne se razbereme pogresno,vie mozebi si imate podrugo objasnuvanje,poinaku si gi gledate rabotite pa zatoa i napisav i zatoa i prasav da znam i jas kakov pogled imate...
Znaci,nemam protiv sto go sakate i sto go pocituvate i sto si go imate kako simbol... Mene,licno mene,ne mi e jasno zosto koga nekoj so prekrasna dusa maka macel na toj predmet i na istiot tolkava pocit da mu se dade.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Kupi i za mene,ako ne ti e maka :)

Gurdjieff... jas sum prilicno od porano na forumov,so pauzi so prekini,pecalbarska rabota.
Maka mi e koga gledam nepravdi do ovoj stepen.
Nekogas istite sto sega se zalagaat za "ljubov" se zakanuvale deka ke ne' zbrisat od liceto na zemjata.
Se nadevam deka navistina svatile nekoi raboti vo zivotot,ako ne,kaj i da e,ke otvorat,pa ke dojde vreme i tie,kako i ostanatite tuka,da zamolcat i da gi preskoknuvaat porakite.
Neznam dali primetuvate kako nekoi MOLCAT pred vistinata ?
Taka i toj ke zamolci koga ke dojde (ako dojde) toj pufki da ni prodava.

Pogledni,imaat hristijanite pravo da prasuvaat na grozen nacin za godinite na Aisa r.a na kuceski nacin. Muslimanite ako postavele nekoe normalno prasanje do hristijanite pokazuvale netolerancija. Do kade otide pravdata.
брат...ај да ти објаснам и јас нешто....
Намерата на прашањето беше провакативно...од месечината се гледаше тоа.
Веднаш напишав и јас дека намерите се провокативни....а јас се борам против тоа на било која тема.Со провокации не се доаѓа до вистината.
Никој на никого не забранува да се поставуват прашања, ама со цел да се научи нешто.
Најголем дел од прашањата тука се провокативни, било од атеисти, било од религиозните...никој не поставува прашање за да дојде до вистината, секој сака да се прави помудар од другиот. Е затоа јас со атеистите така се поставувам .На вас муслиманите имам поставено неколку прашања секој пат со респект . за да дојдам до некое знаење што можеби на друго место го нема, исто го правам и со христијаните. никогаш немам дојдено во комфликт со религиозните, секогаш со атеистите кои не се ни атеисти, него се будисти, ама не се свесни за тоа.
Затоа погледни малку пореално и ти...пробај да ги разликуваш прашањата на муслиманите кои се со провокации и да не ги подржуваш истите...
На крају крајева,...ова е форум и секакви не има...некогаш малку на заебанција, некогаш малку на кавга...животот тече и понатака...секој со своето.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
На римскиот император Константин Први му се сонило дека под тој знак (Крстот) ќе победи и ќе ја обедини империјата. Оттаму е широката прифатеност и препознатливост на крстот како еден од главните симболи на христијанството. Инаку, поради тоа што империјата му била разнишана, христијанството му послужило како лепак да си ја залепи кршливата империја. Никејски собор во 325 година е битната работа. Абе се е политика.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.823
Поени од реакции
80.359
Да бе, за крстот ги интересирало. Како да не.
Денес иде таму бара слобода за убијците на нашите деца, ги подржува тие протести јавно, утре ја на него за крст ќе му објаснуем.:tapp:
На таквите можам некои други работи да им ги објаснам....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom