Вонземјани, НЛО...

Верувате ли дека постојат вонземјани?

  • Да

    Гласови: 1.725 79,2%
  • Не

    Гласови: 452 20,8%

  • Вкупно гласачи
    2.177
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Иначе сите овие автори се појавуваат во 70 сетите години а ова со боговите дека се вонземјани

Season 2, Episode 2: Who Mourns for Adonais?

Original Air Date—22 September 1967
A powerful being claiming to be the Greek god Apollo appears and demands that the crew of the Enterprise disembark onto his planet to worship him.
Уствари се што пропагираат ваквите конспираси теоретичари ке го најдете во епизодите на стар трек оригиналните серии и после само си се надградувале со нови приказни
Заклучок Авторите премногу гледале стар трек
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Иначе сите овие автори се појавуваат во 70 сетите години а ова со боговите дека се вонземјани

Season 2, Episode 2: Who Mourns for Adonais?

Original Air Date—22 September 1967
A powerful being claiming to be the Greek god Apollo appears and demands that the crew of the Enterprise disembark onto his planet to worship him.
Уствари се што пропагираат ваквите конспираси теоретичари ке го најдете во епизодите на стар трек оригиналните серии и после само си се надградувале со нови приказни
Заклучок Авторите премногу гледале стар трек
Тврдењата дека боговите од минатото се вонземјани потекнува од 19 век кај Vril тајното друштво. Провери си ги информациите друг пат. И покрај тоа да побараш за Gene Rodenberry. И од каде му се идеите.
 
S

smart ass

Гостин
Ама ги има нивните мошти:toe:

Нејсе зарем не сме создадени од повеќе раси...подеднакво..чуму цетијанците барале поголем удел??
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Ама ги има нивните мошти:toe:

Нејсе зарем не сме создадени од повеќе раси...подеднакво..чуму цетијанците барале поголем удел??
Да, во добата на "Адам" и "Ева". Но во текот на историјата културите се менуваат бидејќи различно влијание е вршено од страна на различни (вонземкси) видови.

Tau Ceti - Словенските народи

Antares - Грчките племиња

Aldebaran - Германските племиња, и подоцна германската нација

Pleiades & Hyades - Индијанските племиња во Северна Америка.

Procyon - Јужна Америка, фокус на маите

Orion - Азија и Австралија, подоцна Египет

Sirius - Египет и делови од Африка, подоцна народите од Средниот Исток.

Bootes и Alpha Draconis - Африка и подоцна Азија

Lyra & Vega - делови од Скандинавија, Западна Африка, Индија
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Иначе сите овие автори се појавуваат во 70 сетите години а ова со боговите дека се вонземјани

Season 2, Episode 2: Who Mourns for Adonais?

Original Air Date—22 September 1967
A powerful being claiming to be the Greek god Apollo appears and demands that the crew of the Enterprise disembark onto his planet to worship him.
Уствари се што пропагираат ваквите конспираси теоретичари ке го најдете во епизодите на стар трек оригиналните серии и после само си се надградувале со нови приказни
Заклучок Авторите премногу гледале стар трек
Гледаш зошто е направен тој филм?
 
Г

Господ

Гостин
Аман не трескај а кај е тој што му диктирал?
со интелигенција 200 бравар или конспираси теоретичар ептен тешко
Па и невозможно...
Колкав процент од населението денес го работат она за кое се образовале или во својата работа го користат својот максимум?
Многу малку.
Не секој музичар завршил музичка академија но и не секој што завршил на MIT работи во NASA.
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Dobro poznat gledaj go Disclosure project .. site tie tamu voeni lica,naucnici koi svedocat na krajot na svoeto svedocenje se obvrzuvaat da svedocat pred kongresot ....
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
neptungate ... brat ... toa sto go kazuvas go podrzuvam so zivot ... pocnuvam da mislam da ne te otkradnat odozgore oti neli znaes deka ne e nogu prifateno da se kazuva istinata vo oci ... ;) .. pozdrav od mene ... i samo da dopunam za tie sto ne znaat ... vo rozvel ako ne se lazam bese ostanal eden ziv vonzemjanin preku koj na telepatski nacin komuniciraat so negovata civilizacija koja ne e vazna koja e .. a koga pitavte so sto se hranat ??? Epa istiot toj prezivean a voedno i tesko povreden vonzemjanin za da go odrzat vo zivot toj pobaral samo da go prskaat so voda po celoto telo .. na eden nacin izveat od voda .. i sum cital deka imaat stotici bazi pod vodata vo okeanite .. za niv vodata na planetata e nesto skapoceno .. toa e samo edna pricina poradi koja nekoi von zemni civilizacii ne posetuvaat ... ima milioni pricini drugi ... a i navistina e mnogu tesko da se pojavi kopija na nasata rasa .... toa znaci deka treba da "spontano" da se sozdade kopija na sekoe drvo na sekoj kamen na sekoj insekt od planetava .. seto toa celokupno vlijae na nasata rasa ... taka da takva kopija e nogu tesko da se sozdade gore nekade .

neptungejt .. samo napred brat .. informacijata koja ja davas e sveta ... ako bevme germanija a ti bese minister i plasirase takva informacija, sigurno vo nekoja poseta ke bese unisten sose avionot ;) .. razbiras sto sakam da kazam neli :) ??? pozdrav ... i samo napred .... eh da ima mnogu kako tebe zivotot ke bide son ;) .///// pozz .....

a inace ona discloser project e nogu dobro da se soslusa celoto .. go gledav i nemam zborovi .. tolku izneseni fakti so svedostvo a civilizacijava voopsto nema pojma so se slucuva vo pozadina ccc .. zalno .. no se raduvam deka jas sum svesen za mene i se okolu mene ;) ..... neptun bravo brat .... ponekogas mislam deka treba seriozno da se sozdade nekoja organizacija koja brutalno so site fakti ke napaga postojano against NWO against america .... gi mrazam od jadroto na planetava do poslednata planeta vo son.sistem ..
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Иначе сите овие автори се појавуваат во 70 сетите години а ова со боговите дека се вонземјани

Season 2, Episode 2: Who Mourns for Adonais?

Original Air Date—22 September 1967
A powerful being claiming to be the Greek god Apollo appears and demands that the crew of the Enterprise disembark onto his planet to worship him.
Уствари се што пропагираат ваквите конспираси теоретичари ке го најдете во епизодите на стар трек оригиналните серии и после само си се надградувале со нови приказни
Заклучок Авторите премногу гледале стар трек
Ај малку да ти помогнам, гледам заглави.

Почни да истражуваш за почетоците на Star Trek, и како дошол Gene Roddenberry до идејата за серијата. The Federation е копија од информациите кои ги добиле Vril култистите од страна на Алдебаранците, дека постои федерација на ѕвездени системи во нашата галаксија со свои принципи и методи на дејствување (федерацијата е само една од таквите групи наводно). Тоа е во првата половина на минатиот век. Кога излегува Star Trek? Да не се појави во периодот на двете светски војни?

Истражи исто кој е Sean David Morton, и која е неговата поврзаност со Gene Roddenberry и како тоа влијаело на создавањето на самата серија.

Потоа, феноменот наречен "Советот на деветмината" (Council of Nine), кој десиминираше информации во 60те и 70те години преку разни луѓе 'канали', и кој практично поврди исти информации за потоењето на федерација и алијанси на светови кај вонземските цивилзаиции.

Вулканците на Star Trek, ептен личат на тие од Tau Ceti. Случајност? Не би рекол. Освен глупавата фризура (Тау Цетијанците одржуваат екстремно кратка фризура кога се помлади, и после навлегувањето во 'периодот на зрелост' пуштаат долга коса и брада на ист начин на кој кај нас ги прикажуваме Кирил и Методиј, пак ќе прашам, коинциденција?), ликот е готово ист, тенот на кожата, шилестите уши, и чудните веѓи. Уште нешто, планетата Vulcan под официјално ознака се знае како 40 Eridani A. Tau Ceti цивилизацијата има колонии во созвездието Eridanus, најразвиената во Epsilon Eridani. Коенциденција по трет пат?

Да не те ранам со информации, земи провери, па врати се. Најлесно е да означиш некој како булшит автор и слично бидејќи други така кажале. Земи сам иницијатива и истражи ја сам материјата и податоците.

neptungate ... brat ... toa sto go kazuvas go podrzuvam so zivot ... pocnuvam da mislam da ne te otkradnat odozgore oti neli znaes deka ne e nogu prifateno da se kazuva istinata vo oci ... ;)
Хаха, фала на подршката. Абе они нека прават што ќе прават. Јас го кажувам тоа што го мислам. Психички растроен или со алуминиумска фолија на глава, не сум некоја мета :D.

... pozdrav od mene ... i samo da dopunam za tie sto ne znaat ... vo rozvel ako ne se lazam bese ostanal eden ziv vonzemjanin preku koj na telepatski nacin komuniciraat so negovata civilizacija koja ne e vazna koja e .. a koga pitavte so sto se hranat ??? Epa istiot toj prezivean a voedno i tesko povreden vonzemjanin za da go odrzat vo zivot toj pobaral samo da go prskaat so voda po celoto telo .. na eden nacin izveat od voda .. i sum cital deka imaat stotici bazi pod vodata vo okeanite .. za niv vodata na planetata e nesto skapoceno ..
Alpha Cygnus e преполн со водени светови. претпоставувам окупантот бил од таму? Има верзии дека вонземецот од Розвел бил со човечки изглед како плејаданците, или дека бил од оние што личат на фетуси со големи црни очи. We may never know the definite truth ... :)

toa e samo edna pricina poradi koja nekoi von zemni civilizacii ne posetuvaat ... ima milioni pricini drugi ... a i navistina e mnogu tesko da se pojavi kopija na nasata rasa .... toa znaci deka treba da "spontano" da se sozdade kopija na sekoe drvo na sekoj kamen na sekoj insekt od planetava .. seto toa celokupno vlijae na nasata rasa ... taka da takva kopija e nogu tesko da se sozdade gore nekade .
Што значи дека посетителите не создале според нивниот лик, и направиле услови на планетава за да еволуираме по сличен пат како нив, или и ние и тие имаме заеднички создател :D. Само тоа би ја објаснило сличноста.

neptungejt .. samo napred brat .. informacijata koja ja davas e sveta ... ako bevme germanija a ti bese minister i plasirase takva informacija, sigurno vo nekoja poseta ke bese unisten sose avionot ;) .. razbiras sto sakam da kazam neli :) ??? pozdrav ... i samo napred .... eh da ima mnogu kako tebe zivotot ke bide son ;) .///// pozz .....
Пу, пу не дај боже :D

Но да, те разбирам, информациите денес се опасна работа. They can get you killed, depending on their nature.

a inace ona discloser project e nogu dobro da se soslusa celoto .. go gledav i nemam zborovi .. tolku izneseni fakti so svedostvo a civilizacijava voopsto nema pojma so se slucuva vo pozadina ccc .. zalno .. no se raduvam deka jas sum svesen za mene i se okolu mene ;) ..... neptun bravo brat .... ponekogas mislam deka treba seriozno da se sozdade nekoja organizacija koja brutalno so site fakti ke napaga postojano against NWO against america .... gi mrazam od jadroto na planetava do poslednata planeta vo son.sistem ..
Некои луѓе се горди на тоа што се општествено освестени личности. Штета што не се свесни/освестени што се случува на глобално ниво, а уште помалку на универзално :). Ќе дојде и тоа еден ден, не се грижи.

NWO ти е всушност стариот светски поредок позајмен од Римското Царство во малку модернизирана верзија. Денес имаме технологија нели? А Римјаните ја имаат посвоено од некој друг, се знае кој :D.
 
S

smart ass

Гостин
Јас имам солиден софтвер на персоналецот кој декодира и сателитски пораки....и нема бе ќерата сретнато нешто така.

Туку дајте локација на планетиве,Слика,Состав на планетата,понатаму која цивилизација од каде е,кога и како се развиле толку брзо....бараме факти НЕ ВИДЕА.

--- надополнето ---

Колкав процент од населението денес го работат она за кое се образовале или во својата работа го користат својот максимум?
Многу малку.
Не секој музичар завршил музичка академија но и не секој што завршил на MIT работи во NASA.
А кај пише ако си бил на МИТ дека треба да си во НАСА...поплатен ќе бидеш од Боинг него ли од Наса...ахх

П.С розвел=временски балон со фото опрема пратен накај СССР да шпионира...прочитајте малце...вакви биле мнооогуу пратени пред да успее корона:tapp::tapp::tapp:

Нептун Кирил и Методиј се вонземјани а ахахаха...абе моштите се знае кај се-ЛУЃЕ СЕ!!!
 
Г

Господ

Гостин
А кај пише ако си бил на МИТ дека треба да си во НАСА...поплатен ќе бидеш од Боинг него ли од Наса...ахх
А кај пише дека секој што изучувал астрофизика мора да работи како астрофизичар?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.183
Поени од реакции
4.822
Алдебаранците
Хм, зошто ги нарекуваш Алдебаранци, т.е. според нивната ѕвезда? Нели треба да се нарекуваат според нивната планета? И не само Алдебаранците...
Ако е така ние би требало да бидиме Сончевците... :)
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Хм, зошто ги нарекуваш Алдебаранци, т.е. според нивната ѕвезда? Нели треба да се нарекуваат според нивната планета? И не само Алдебаранците...
Ако е така ние би требало да бидиме Сончевците... :)
Па немам толку информации за нивната планета. Да имавме ние некоја ознака за неа ќе ја искористев. Само знам дека е втора по орбитален ред :). Инаку доста култури не нарекуваат Solаrians XD.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.183
Поени од реакции
4.822
Па немам толку информации за нивната планета. Да имавме ние некоја ознака за неа ќе ја искористев. Само знам дека е втора по орбитален ред :). Инаку доста култури не нарекуваат Solаrians XD.
Ај малку за ѕвездата Алдебаран.
Тоа е ѕвезда-црвен џин, и е неколку стотици, а можеби и илјадници пати поголема од нашето Сонце.
Кога би стоел на растојание од 1АЕ до таа ѕвезда (или колку од Земјата до Сонцето или приближно 150 000 000 километри), не би можел да видиш ништо друго освен таа ѕвезда, т.е. тоа би изгледало како астронаутите што ја гледаат Земјата од МВС. Па дури и поблиску.

Еве пример, сооднос на големината меѓу нашето Сонце и Алдебаран:


Вистински џин.

Јас колку што знам, досега немаат пронајдено планети околу оваа ѕвезда иако е на "само" 65 светлосни години оддалеченост.

Како што вели Нептумгејт, ако оваа ѕвезда има планети (мое мислење е дека секоја ѕвезда има) тие би требало да бидат на огромна оддалеченост од ѕвездата. Исто, радијацијата која ја испушта оваа ѕвезда е толку голема што не би опстојало ништо живо во нејзина близина.
Да не зборуваме за условите за живот на некоја оддалечена планета само заради овие фактите погоре.
Можеби... :):):)
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Ај малку за ѕвездата Алдебаран.
Тоа е ѕвезда-црвен џин, и е неколку стотици, а можеби и илјадници пати поголема од нашето Сонце.
Кога би стоел на растојание од 1АЕ до таа ѕвезда (или колку од Земјата до Сонцето или приближно 150 000 000 километри), не би можел да видиш ништо друго освен таа ѕвезда, т.е. тоа би изгледало како астронаутите што ја гледаат Земјата од МВС. Па дури и поблиску.

Еве пример, сооднос на големината меѓу нашето Сонце и Алдебаран:


Вистински џин.

Јас колку што знам, досега немаат пронајдено планети околу оваа ѕвезда иако е на "само" 65 светлосни години оддалеченост.

Како што вели Нептумгејт, ако оваа ѕвезда има планети (мое мислење е дека секоја ѕвезда има) тие би требало да бидат на огромна оддалеченост од ѕвездата. Исто, радијацијата која ја испушта оваа ѕвезда е толку голема што не би опстојало ништо живо во нејзина близина.
Да не зборуваме за условите за живот на некоја оддалечена планета само заради овие фактите погоре.
Можеби... :):):)
Системот оригинално имал 7 планети. Останати се само 3. Погоди во чиј мев отишле 4 :D.

Инаку не спомна за детали на начинот на кој живеат. Имаат само неколку станици над земја. Градовите им се под земја :)

Инаку добро истражување Human, податоците ти се точни :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom