Возачка А категорија

  • Креатор на темата A__
  • Време на започнување

beto10

Теле со визија
Член од
5 јануари 2009
Мислења
234
Поени од реакции
78
Kaznuvaat li dzandarive za nad dozvolena kubikaza ako vozish kola ?
Да, казната е 400 евра.
Јас кога положив во јули, одма отидов го прашав чичко ми(командир на сообраќајците во полициска станица) дали можам да возам со уверението од АМСМ. И ми рече ДА :D. Значи оди утре до АМСМ на рекорд, ако си од Скопје, влези си таму кај што уплаќа, ако има гужва влези си тоа принтањето си иде кај тој шупакот за една минута. И знаеш не смееш после 11 ако немаш со тебе некој постар од 25 години.
What else to say.
Срамота ќе биде да ти каже дека несмееш . немаат сите толку блиски луѓе на функција :)

Инаку знам дека со потврда се вози без проблем ( низ градот , не е дозволен излез ) додека ти е во процедура возачката дозвола.
А за тоа дали признаваат или не признаваат , ако сакаат да те казнат , секогаш може да измислат нешто , нели :)
 

UncleSam

Будока
Член од
23 јануари 2011
Мислења
269
Поени од реакции
509
What else to say.
Срамота ќе биде да ти каже дека несмееш . немаат сите толку блиски луѓе на функција :)
Па и не ми толку близок, јас и татко ми го избегаваме :D братучед на татко ми е, не му е брат :)
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
togas ke mu kazam na policaecot dojdi so mene na sud pa posle ke go odnesam kaj kurvite tamu kaj se zema dozvola i ke mu kazam neka prasa :)
Ти така ќе му речиш, а тој ќе ти речи: „Дај ми лична карта и потпиши се на ова ливчето“. Јас имам положено уште пред еден месец и ко бев да се закажам за сликање ме закажаја на 21 Февруари, ама на 19ти овај месец се сликав :D .

Инаку се е до џандаро, како ќе го погодиш. И јас праев муабет со неколку џандари, викат зависи од чоеко, ако сака да те пиши ќе те пиши, ако не ќе те пушти.
--- надополнето: 26 декември 2012 во 10:59 ---
Па и не ми толку близок, јас и татко ми го избегаваме :D братучед на татко ми е, не му е брат :)
А ко ќе дојди време за да не ти пишат казна го барате :D
 
Член од
23 март 2011
Мислења
626
Поени од реакции
323
не си играј дете,со потврда несмееш да се возиш низ град...... а и што те чека ко сите нормални да почекаш уште недела дена откко ќе се сликаш ???
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Koja glupost e zakonov so kubikazava.... Go ima negde u drugive drzavi ili samo kaj nas?
Specijalno ke treba jas sega kola da kupuvam samo za glupiot zakon.
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
Да ве прашам една работа. Јас полагав за А категорија пред едно 6 месеци и положив уште тогаш, но немаа картички и возев со потврда. Бидејќи сум божја мрза, до ден денес неможев да се наканам да закажам сликање. Е сега, дали може нешто да ми истече важноста на полагањето после нова година или важи подолго време, бидејќи мене ми е положено?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Да ве прашам една работа. Јас полагав за А категорија пред едно 6 месеци и положив уште тогаш, но немаа картички и возев со потврда. Бидејќи сум божја мрза, до ден денес неможев да се наканам да закажам сликање. Е сега, дали може нешто да ми истече важноста на полагањето после нова година или важи подолго време, бидејќи мене ми е положено?
Друга категорија немаш?
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
Нетреба само А да ти ја внесат?
Абе треба, ама не е тоа само да ја дадеш картичката, туку ти даваат све комплет ново (нова сообраќајна, нова картичка...) само да зимаат пари. Него мене ми е страв да не треба да преполагам за А категорија после нова година ако уште не сум ја земал возачката.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Абе треба, ама не е тоа само да ја дадеш картичката, туку ти даваат све комплет ново (нова сообраќајна, нова картичка...) само да зимаат пари. Него мене ми е страв да не треба да преполагам за А категорија после нова година ако уште не сум ја земал возачката.
абе ој таму поднеси барање шо те боли... си важи полагањето.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Дали смеам да возам кола со МК таблици и бугарска возачка дозвола (без наша возачка)?
Дали би ми правеле проблем тука?
 
Член од
4 март 2010
Мислења
268
Поени од реакции
26
Сега за 3 месеци ке полнам 18 години и дали може јас да си извозам часови и тестови и полигон и гратска се да си поминам без ненаполнети 18 години и после само на 18 да си ја земам возачката, ели сега само можам часови да извозам па после кога ке наполнам 18 да полагам тестови полигон и гратска. Ај ако знае некој нека кажува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom