Вонземјани, НЛО...

Верувате ли дека постојат вонземјани?

  • Да

    Гласови: 1.731 79,1%
  • Не

    Гласови: 457 20,9%

  • Вкупно гласачи
    2.188
Член од
13 септември 2007
Мислења
15
Поени од реакции
0
Interesna tema ! ovie vonzemjani se onie vidovi sto imaat najgolema aktivnost na planetava zemja ! ima use mnogu mnogu drugi vidovi sto ja imaat poseteno zemjata , a isto taka ima i dosta podvidovi od ovie gorenevedenite !
една теорија вика дека..наводно ке има три фази на живот на планетава..едниот е поврзан со рептилите и диносаурусите,другиот е сега хуманоидите и трет ке е грејовците или период кога со земјата ке доминираат инсектите
znam deka eden vid na reptoidi jas naseluvale planetava odamna ama za originalnite greys kolku sto znam poteknuvaat od zeta retikuli
 

drag43_sexy

вауууУ!
Член од
3 октомври 2007
Мислења
1.349
Поени од реакции
2
[media]http://www.youtube.com/watch?v=CySRM9_qNNw[/media]

еве ги бе
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.766
Поени од реакции
82.751
@mas75: Ме збунува уводниот post на темава, во кој има три сосема различни теми.Тој е за:

-UFOлогија (+ митот за чупакабра, кој ајде добро, според некои и е поврзан со оваа тема)

-криптозоологија "наука" која се занимава со можноста за денешно егзистирање на животински видови кои некогаш постоеле, а зоологијата ги смета за изумрени. Многумина , па и некои "реномирани" медиуми од областа на мистериите и паранормалното (Unexplained Mysteries, да речеме), во криптозоологија ставаат се и сешто, како на пример видови чие постоење во минатото не е верифицирано од она што го нарекуваме наука. Така на пример Неси (се верува дека е вид диносаурус), спаѓа во криптозоологија, некои од мистериите на таканаречените морски чудовишта можеби би се ставиле таму (на пример доколку се утврди дека некои од нив се преживеани мегалодони или слично). Но нешта од типот на чупакабра, врколаци, светлечки летачки стапови (rods), не претставуваат видови кои некогаш постоеле па да се отвори можност и денес да преживеал по некој примерок, па да ги ставиме под криптозоологија.
Во врска со rod-овите, многу бргу по нивното појавување на разни снимки се откри нивното "потекло": играта на светлината со инсектите.

- го имаш и ирскиот светец Џон Вол, за кој си имаш дадено биографија и напишано дека живеел во 17в (што е точно). Но две реченици погоре го имаш Џон Вол во 1983 како го користи терминот криптиди. Ќе треба малку поопстојно да се позанимаваш со овие теми, доколку сакаш да ти бидат издржани писанијата. Се разбира дека се работи за двајца различни Џон Волови, од кои едниот нема никаква врска со мистериите во животинскиот свет, неговата биографија не е за тука.

Инаку, ова се минимум три различни теми.

Во секој случај браво за трудот.
 
Член од
4 април 2007
Мислења
22
Поени од реакции
0
@mas75: Ме збунува уводниот post на темава, во кој има три сосема различни теми.Тој е за:

-UFOлогија (+ митот за чупакабра, кој ајде добро, според некои и е поврзан со оваа тема)

-криптозоологија "наука" која се занимава со можноста за денешно егзистирање на животински видови кои некогаш постоеле, а зоологијата ги смета за изумрени. Многумина , па и некои "реномирани" медиуми од областа на мистериите и паранормалното (Unexplained Mysteries, да речеме), во криптозоологија ставаат се и сешто, како на пример видови чие постоење во минатото не е верифицирано од она што го нарекуваме наука. Така на пример Неси (се верува дека е вид диносаурус), спаѓа во криптозоологија, некои од мистериите на таканаречените морски чудовишта можеби би се ставиле таму (на пример доколку се утврди дека некои од нив се преживеани мегалодони или слично). Но нешта од типот на чупакабра, врколаци, светлечки летачки стапови (rods), не претставуваат видови кои некогаш постоеле па да се отвори можност и денес да преживеал по некој примерок, па да ги ставиме под криптозоологија.
Во врска со rod-овите, многу бргу по нивното појавување на разни снимки се откри нивното "потекло": играта на светлината со инсектите.

- го имаш и ирскиот светец Џон Вол, за кој си имаш дадено биографија и напишано дека живеел во 17в (што е точно). Но две реченици погоре го имаш Џон Вол во 1983 како го користи терминот криптиди. Ќе треба малку поопстојно да се позанимаваш со овие теми, доколку сакаш да ти бидат издржани писанијата. Се разбира дека се работи за двајца различни Џон Волови, од кои едниот нема никаква врска со мистериите во животинскиот свет, неговата биографија не е за тука.

Инаку, ова се минимум три различни теми.

Во секој случај браво за трудот.
темата убаво си кажува,,различни типови на алиени..е сега различните форми на живот се изучуваат од криптозоологија..а последниот 3 дел..е сепак за некоја нова форма на живот...

барем јас така мислам..сега кој сака нека ги подели темите како 3 различни...сепак мислев дека треба мало освежување..хехехе...

ако модераор и дамин мислат поинаку ..слободно нека делат на 3 има за сите...хехехе :pos2:


БЛАГОДАРАМ НА ПОФАЛБА....
:wink:
 
Член од
4 април 2007
Мислења
22
Поени од реакции
0
Член од
15 јули 2007
Мислења
105
Поени од реакции
3
Ove nekoja zgrada ili pristaniste , koga ja gledas vaka , od gore , izlgeda na UFO , ali mislam deka e nekoja zgrada :)

A inaku za dobra misterija gi smetam , svetlata nad phoenix '97 , okolu 10.000 ocevidci , desetina video dokazi , i nekolku promeneti storii od USA goverment ....
 
Член од
4 април 2007
Мислења
22
Поени од реакции
0
Fox news објаснува за Nibiru и за Anunnaki - Aliens

ова е едно од ретките видеа никогас неспомнати од директен пренос на Fox news (оние кои имаат дома сателитска може да го гледаат на ( Астра,Хотбирд,Нилесат овој канал) кое објаснува за Anunnaki и нивната планета Nibiru AKA planet X,и доаѓањето на оваа планета во наШиот соларен систем во некаде 2012 година...



WIKIPEDIA вика ...

http://en.wikipedia.org/wiki/Anunaki

еве добар документарец за оваа тема


еве каде се наога планетата:vozbud:





http://content.answers.com/main/content/wp/en/f/f1/Annunaki.jpg


поздрав :salut:
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
мас75, има тема за вонземјани, нло
не отворај за се` нова тема и се` што имаш ставај во оваа тема
 
Член од
4 април 2007
Мислења
22
Поени од реакции
0
ова мислам дека не треба да биде во оваа тема...сепак ти си законот тука....
ова е тема е за друга планета....не вонземјани...

како сакаш АДМИНЕ :salut:
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
105
Поени од реакции
3
Me interesira , zaso vikaat deka celo vreme ima NLO i E.T ni ide na gosti a nikogas do sega nemaat vistinski fizicki dokazi osven klipovi i fotografii , nema tela , nema delovi od NLO , ali pa celo NLO , aj nekoj ke kaze vladata gi krie , ali nemozat site delovi ,t.e dokazi na vreme da gi skrijat , od tolku slucaevi nieden soliden dokaz ?!
Barem kolku sto znam jas nema solidni dokazi , a onakvi gi ima kolku sakas :)....:nesvest:
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Она што мене ми е интересно во целата приказна за Annunaki е што има една нишка која ги поврзува сите (некогаш големи) цивилизации на Земјата.. нели, освен пирамидите.

На кратко..
Називот Анунаки (Annunaki) првпат се сретнува во сумерски текстови пронајдени во средината на 19ти век на територијата на денешен Ирак. Сумерите ги опишале како рептило-хуманоидни богови кои дошле на земјата за да земат злато и други минерали потребни за обновување на заштитниот слој на нивната планета - Nibiru. По бунтот на првобитните луѓе, истите биле генетски модифицирани за да се создаде раса на робови - ние.

Е, после краткиов вовед доаѓа интересното..
Јапонските императори се сметале за наследници на богови-змејови кои се симнале од небото; Абориџините говорат за раса на рептили кои живеат во внатрешноста на Земјата и владеат со луѓето, и веруваат дека тие самите се наследници на луѓе-змејови; во Кина се спомнува божица-змија која се размножувала со луѓе; во Индија се смета дека истата раса на богови-рептили (наречени Naga) ги создале кралските семејства; во Стариот Завет се спомнува раса на џинови кои се симнале од небото за да се множат со луѓето (Nephilim); во Африка истите се нарекуваат "деца на змијата" - благородниците се сметале за потомци на богови-змии кои дошле на Земјата; Маите за себе говореле како за "деца на змијата" - нивни се и боговите-змии Cuculcan и [SIZE=-1]Quetzalcoatl[/SIZE]; Ацтеките велеле дека се створени од жена-змија; припадниците на индијанското племе Hopi сметале дека богови од небото (кои ги нарекувале свои "браќа-змии") се симнале на Земјата за да ги оплодат нивните жени..

Ако официјалниот став на археолошката заедница се земе како точен (немало мешање меѓу старите/антички цивилизации разделени на посебни континенти, и покрај докази за спротивното), тогаш.. обична коинциденција, нели? Сите стари цивилизации, секоја во свој посебен дел од светот, си измислиле иста приказна. Така? :)


 
Член од
15 јули 2007
Мислења
105
Поени од реакции
3
Она што мене ми е интересно во целата приказна за Annunaki е што има една нишка која ги поврзува сите (некогаш големи) цивилизации на Земјата.. нели, освен пирамидите.

На кратко..
Називот Анунаки (Annunaki) првпат се сретнува во сумерски текстови пронајдени во средината на 19ти век на територијата на денешен Ирак. Сумерите ги опишале како рептило-хуманоидни богови кои дошле на земјата за да земат злато и други минерали потребни за обновување на заштитниот слој на нивната планета - Nibiru. По бунтот на првобитните луѓе, истите биле генетски модифицирани за да се создаде раса на робови - ние.

Е, после краткиов вовед доаѓа интересното..
Јапонските императори се сметале за наследници на богови-змејови кои се симнале од небото; Абориџините говорат за раса на рептили кои живеат во внатрешноста на Земјата и владеат со луѓето, и веруваат дека тие самите се наследници на луѓе-змејови; во Кина се спомнува божица-змија која се размножувала со луѓе; во Индија се смета дека истата раса на богови-рептили (наречени Naga) ги создале кралските семејства; во Стариот Завет се спомнува раса на џинови кои се симнале од небото за да се множат со луѓето (Nephilim); во Африка истите се нарекуваат "деца на змијата" - благородниците се сметале за потомци на богови-змии кои дошле на Земјата; Маите за себе говореле како за "деца на змијата" - нивен бил и богот-змија Cuculcan; Ацтеките велеле дека се створени од жена-змија; припадниците на индијанското племе Hopi сметале дека богови од небото (кои ги нарекувале свои "браќа-змии") се симнале на Земјата за да ги оплодат нивните жени..

Ако официјалниот став на археолошката заедница се земе како точен (немало мешање меѓу старите/антички цивилизации разделени на посебни континенти, и покрај докази за спротивното), тогаш.. обична коинциденција, нели? Сите стари цивилизации, секоја во свој посебен дел од светот, си измислиле иста приказна. Така? :)
WOW !!!!:vozbud: :vozbud: :vozbud:

E ova te tera da se zamislis :wink: , tolku civilizacii , a samo edna konekcija - reptili , pa ako e ova vaka , cao religija haha, i zdravo HAOS :nesvest:
t.e.Ako na Annunaki ima Reptili koi vledeele so nas :nesvest:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.766
Поени од реакции
82.751
Навлегувањето во оваа проблематика (вселенското семе посеано на земјата) не води до (или поточно потекнува од) Захари Сичин или Фон Деникен, а денес е, искомерцијализирано и вклопено во теориите на заговор од страна на Дејвид Ајк.
 
Член од
3 октомври 2007
Мислења
197
Поени од реакции
1
Ova e tema na koja moze mn da se diskutira.Na prasanjeto dali gi ima?Mislam deka gi ima.Spored mene nivnata inteligencija e mn pogolema od nasata i deka konstantno ne posmatraat.Mislam deka 4esto ja posetuvaat nasata planeta,ali se razbira ne so onie sranja nare4eni leta4ki objekti,toa o4igledno se borbeni avioni na amerikancite koi gi testiraat.Valjda ne posmatraat so nekoi teleskopi so ti ja znam ili pa nekako ja posetuvaat nasava planeta(dokazano e deka profesionalni nurka4i 4eto naogjaat mali sustestva koi ne li4at na ribi a plivaat mn brzo).Mozda ova kje vi zvu4i mn glupo i ne vozmozno ali u edna izvanredna kniga "Najgolemite svetski misterii"pro4itav deka pri edna nurka4ka ekspedicija vo Tihiot okean grupa profesionalni nurka4i videle silna plava svetlina kon dnoto,poso odma se uprpale izlegle od voda i izjavile u televizija deka na toa i toa mesto e zabelezana 4udna svetlina.I nekoi budali se nasle i otisle na toa mesto so posebna oprema koja im dozvoluvala da idat mn dlaboko i idele.Kako idele se podlaboko i podlaboko svetlinata se zgolemuvala i edno vreme zabelezale deka odat nagore,kako nekoja sila da gi nosi kon povrsinata...toa imav ja da kazam a kojznae mozda sea momentalno dodeka go 4itate ova edno malo zeleno 4ove4e so golema glaa i golemi zeleni o4i ve glea i vi se gazi od smeenje:pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom