Bokeh! (ваши фотки)

Член од
23 март 2011
Мислења
1.032
Поени од реакции
944
добро,јас да си прашам, како се прави оваа замагленост? бокех како што рековте? Благодарам
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
На третата слика - океј. Ама на првите две, жалам, го нема баш тој ефект за кој зборуваме... :)
добро,јас да си прашам, како се прави оваа замагленост? бокех како што рековте? Благодарам
- Прво, имај во предвид дека ваков ефект (bokeh) многу подобро и полесно се постигнува со користење на DSLR апарат околку со point and shoot.
- За најдобар bokeh ефект, потребно е да сликаш со што е можно повеќе отворен објектив (larger aperture), односно со најмал f (истата работа ти е тоа). Повеќето фотографии со bokeh ефект кои јас ги ставив се сликани со објектив со f1.8, но ќе завршиш добра работа со се до f.4. Ако сликаш на P (program), AUTO или било кој друг автоматски мод на апаратот - нема да го добиеш овој ефект.
- Најдобро е да се користат објективи со фиксна фокална должина (како на пример Canon 50mm 1.8).
- Објектот кој го фокусираш треба да биде што е можно поблиску до објективот, а позадината (која сакаме да ја заматиме/дефокусираме/bokeh-от) треба да биде што е можно подалеку. Позадината треба да биде добро осветлена, па затоа најдобро излегуваат оние светкави предмети/сијалички/новогодишни елки и тн. :)
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.032
Поени од реакции
944
На третата слика - океј. Ама на првите две, жалам, го нема баш тој ефект за кој зборуваме... :)

- Прво, имај во предвид дека ваков ефект (bokeh) многу подобро и полесно се постигнува со користење на DSLR апарат околку со point and shoot.
- За најдобар bokeh ефект, потребно е да сликаш со што е можно повеќе отворен објектив (larger aperture), односно со најмал f (истата работа ти е тоа). Повеќето фотографии со bokeh ефект кои јас ги ставив се сликани со објектив со f1.8, но ќе завршиш добра работа со се до f.4. Ако сликаш на P (program), AUTO или било кој друг автоматски мод на апаратот - нема да го добиеш овој ефект.
- Најдобро е да се користат објективи со фиксна фокална должина (како на пример Canon 50mm 1.8).
- Објектот кој го фокусираш треба да биде што е можно поблиску до објективот, а позадината (која сакаме да ја заматиме/дефокусираме/bokeh-от) треба да биде што е можно подалеку. Позадината треба да биде добро осветлена, па затоа најдобро излегуваат оние светкави предмети/сијалички/новогодишни елки и тн. :)
Fala,znam prashav za zamaglenite sliki,ne kako prvata i vtorata...
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
Не, не, не беше тоа за сликите наменето за тебе... Туку за нивниот автор, дечкото што ги постираше :)
Sorry,воопшто не сум приметил за bokeh ефектот можете да ги избришите првите две !!:oops:...дечко на 40 години ...;)


--- надополнето: 7 јануари 2013 во 17:36 ---
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
- За најдобар bokeh ефект, потребно е да сликаш со што е можно повеќе отворен објектив (larger aperture), односно со најмал f (истата работа ти е тоа). Повеќето фотографии со bokeh ефект кои јас ги ставив се сликани со објектив со f1.8, но ќе завршиш добра работа со се до f.4. Ако сликаш на P (program), AUTO или било кој друг автоматски мод на апаратот - нема да го добиеш овој ефект.
- Најдобро е да се користат објективи со фиксна фокална должина (како на пример Canon 50mm 1.8).
- Објектот кој го фокусираш треба да биде што е можно поблиску до објективот, а позадината (која сакаме да ја заматиме/дефокусираме/bokeh-от) треба да биде што е можно подалеку. Позадината треба да биде добро осветлена, па затоа најдобро излегуваат оние светкави предмети/сијалички/новогодишни елки и тн. :)
To је то мање више но бокехот не е секогаш заматување на позадина, има слики доста ефектни каде е заматена “преднината“ фокусираш субјектот кој е подалеку и се што е пред него е заматено, математиките околу бокехот се разликуваат во однос на одалеченост на објектот, објективот со кој се слика, брзина, отвор на бленда.... Не можев да најдам идеален пример за тоа доста ми се бнесредени сликите во компјутер а ги имам околу 30.000 па ова ми се виде така погодна за пример, ова е сликана на 300мм со отвор 5,6 ИСО 500 брзина 1/400 субјектот беше одалечен околу 10 метра од мене а ова напред како замеглено се лисја и некои други предмет кој се наоѓаа пред субјектот а не можат ни да се познат што се од бокехот.

 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Helios-от од кога ми стигна М42 адаптерот, го користам 90% од времето. DOF-от му е одличен според мене. Нервира малце што немам AF-Confirm на адаптерот, ама ќе биде и тоа. Следно е во план Canon 50mm f/1.8, најдов, ама финансииве ме дупат ептен.
 

чкчк

Аргат
Член од
11 јануари 2012
Мислења
240
Поени од реакции
237
Helios-от од кога ми стигна М42 адаптерот, го користам 90% од времето. DOF-от му е одличен според мене. Нервира малце што немам AF-Confirm на адаптерот, ама ќе биде и тоа. Следно е во план Canon 50mm f/1.8, најдов, ама финансииве ме дупат ептен.
Имаш во апаратот ваљда рејнџфајндер кој ти кажува коа ти е добро фокусирано иако понекогаш знае да лаже или да ти мрдне објектот што го сликаш.
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Кога сликам нешто фиксно не е проблем, си зумирам, си фокусирам, ама нешто брзо кога треба да се слика, тогаш е pain in the ass. :D
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Денес првпат излегов на прошетка да правам по професионални фотографии, никакво претходно искуство немам освен на утакмици. Па се надевам за почеток не е лошо :)






 

Kajgana Shop

На врв Bottom