Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
мкд владе
Ако земеш пасош од Канада, Италиja, или САД не си предавник, но со БГ пасош си предавник ? Каква е таа логика ?
Во Канада Италија и САД не те тераат да потпишеш дека си Канаѓанец, Италијаниц и САД-анец ( :D ), и да се откажеш од корените.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.529
Поени од реакции
22.576
мкд владе
Ако земеш пасош од Канада, Италиja, или САД не си предавник, но со БГ пасош си предавник ? Каква е таа логика ?
Тебе очигледно многу работи не ти се јасни, а и нешто слабо правиш разлика помеѓу државјанство и националност. Но со оглед на твојот претходен пост едноставно не ти ни замерувам, само те жалам.
 
Член од
21 јуни 2012
Мислења
51
Поени од реакции
6
Во Канада Италија и САД не те тераат да потпишеш дека си Канаѓанец, Италијаниц и САД-анец ( :D ), и да се откажеш од корените.
Па вие сакате БГ пасоши, ние си имаме правила :icon_lol: Со БГ пасош кеф ти Пирин, кеф ти Беломорие, кеф ти западна Европа .:icon_lol:
 
Член од
21 јуни 2012
Мислења
51
Поени од реакции
6
Ај сега нешто јас да ти кажам.
Веќе ако ги нарекуваш србите окупатори, тогаш стави ги и бугарите во ист кош со нив пошто и тие беа и се окупатори. Да не ги заборавиме и грците тука.
Ако србите ги менуваа презимињата во ИЧ, бугарите ги менуваа во ОВ а грците во ОС.
Инаку ако дедоти е од делчево тогаш ти бе пријателе си уште една македонска изгубена душа со испран мозок. Жал ми е но бугарите ти го исперија мозокот. Искрено жал ми е за тебе и за многуте како тебе кои немавте среќа да живеете слободно во соопствена држава туку цел живот сте растени под окупација и толку ти е испран мозокот што дури се исповетуваш со нив. Искрено те жалам.
И кој срби ке ги чекаш и цинцари, која удба. Со што се не ве имаат задоено, на каква пропаганда сте изложени.
Стварно е жално ова што го читам.
Србите се окупатори, а пола БГ армиja са луге од МК ? Сакаш да кажеж дека дедо ми сам се окупирал ? :icon_lol:
Блгарите ништо не са менували, менували са срби и грци. Дедо ми е бил Блгарин, таков сум и jaс. Братучедите ми тамо са македонци :icon_lol: Како са ми испрали мозокот ? Дедо ми ли ми е испрал мозокот ? :icon_lol:
Jaс си живеа совсем слободно и не сум под окупациjа :icon_lol:Под окупација бил дедо ми Блгаринот, коj се борил против србите за слободна Македониja !
Па дедо ми има издадена смртна присуда од Jугославиja, мислиш ли дека ако доjдам во Делчево и си посакам земjата, ке ми ja вратат ?:icon_lol:
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
551
Незнам што се расправате колку пасоши се дадени,колку чекаат да се издадат итн. Нема да се сопре вадењето бг пасоши ма колку и да се пениме овде ние. Како што тонеме на политички план така се повеќе ке расте побарувачката на бг пасош. Разликата е само тоа што кој успеал на време да извади пасош,киднал, а кој не,се зезнал и останал да се расправа со ненормални створења и со рамковци. И јас 98 година кога победи ВМРО и кога даваа бг пасоши беспари за 5-6 месеци, се чукав во гради и ги терав у пизду матер тие што ми нудеа. ама бев у средно,и не се замарав за ништо друго освен која да ја мувам после школо.Така и овде некои петлиња исто се лупаат у груди ама кога ке им дојде време ке ги прашам зошто вадат бг пасош.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.529
Поени од реакции
22.576
Србите се окупатори, а пола БГ армиja са луге од МК ? Сакаш да кажеж дека дедо ми сам се окупирал ? :icon_lol:
Блгарите ништо не са менували, менували са срби и грци. Дедо ми е бил Блгарин, таков сум и jaс. Братучедите ми тамо са македонци :icon_lol: Како са ми испрали мозокот ? Дедо ми ли ми е испрал мозокот ? :icon_lol:
Jaс си живеа совсем слободно и не сум под окупациjа :icon_lol:Под окупација бил дедо ми Блгаринот, коj се борил против србите за слободна Македониja !
Па дедо ми има издадена смртна присуда од Jугославиja, мислиш ли дека ако доjдам во Делчево и си посакам земjата, ке ми ja вратат ?:icon_lol:
Ај жити очи поштедиме и мене и другите од вакви бисери.
Дека дедоти незнаел кај тера никој не му е крив,
Тука ако не ти кажале нема веќе 30 години и удба, ни срби ни тито ни курац ни палац. Ама нема ни бугари за жал. Твоите брачеди си се во ред , никој мозокот не им го испрал, а за тебе мислам по тебе се гледа. Ама крушата под круша паѓа.
Ако дедоти бил предавник тогаш најверојатно и неговиот син и внук исто така ке бидат предавници.
За земјата прашај си ги твоите роднини , само прво немоја да заборавиш да ги потсетиш дека се бугари и дека Македонци нема и дека цел живот живееле во лага. Одма ке ти ја дадат не се секирај.
--- надополнето: 21 декември 2012 во 01:00 ---
Незнам што се расправате колку пасоши се дадени,колку чекаат да се издадат итн. Нема да се сопре вадењето бг пасоши ма колку и да се пениме овде ние. Како што тонеме на политички план така се повеќе ке расте побарувачката на бг пасош. Разликата е само тоа што кој успеал на време да извади пасош,киднал, а кој не,се зезнал и останал да се расправа со ненормални створења и со рамковци. И јас 98 година кога победи ВМРО и кога даваа бг пасоши беспари за 5-6 месеци, се чукав во гради и ги терав у пизду матер тие што ми нудеа. ама бев у средно,и не се замарав за ништо друго освен која да ја мувам после школо.Така и овде некои петлиња исто се лупаат у груди ама кога ке им дојде време ке ги прашам зошто вадат бг пасош.
Ти очигледно не си го сватил муабетот , пошто и по толку постови неможеш да направиш разлика помеѓу печалба и емигрирање со менување на национален идентитет.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.238
Поени од реакции
26.092
Jaс како Блгарин ке имам ли сигурност со МК пасош ? Дедо ми тепал срби, УДБА ке разбере дека сум негов внук. Со пушка ли да ги чекам цинцарите и србите колонисти ?
Па дедо ми има издадена смртна присуда од Jугославиja, мислиш ли дека ако доjдам во Делчево и си посакам земjата, ке ми ja вратат ?:icon_lol:
Да ти ја вратат тешко, бидејќи веројатно на таа земја сега се имаат населено други (т.е. била продадена или поклонета на други во меѓувреме). Ама ако решиш да купиш земја во делчевско никој нема да ти смета да живееш мирно. Па макар да се декларираш и како Марсовец. Премногу стереотипи имаш. 2012 е, не е 1950. Каква УДБА, какви српски колонисти...
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
A najcudna rabota vo celava prikazna so BG pasošite e toa kako gi puštija Bugarite i Rumuncite vo EU,koga se možebi i daleku posiromašni i pozaostanati od Makedonija i Srbija.
Pa od BG pasošite gubat i samite Blgari ako realno gledame,tek vo Bugarija kolku narod fatilo genem po stranstvo,brojkite im se katastrofalni,i tamu po selata i pomalite gradovi samo penzioneri so macki i kucinja ostanaa.
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
551
Ај жити очи поштедиме и мене и другите од вакви бисери.
Дека дедоти незнаел кај тера никој не му е крив,
Тука ако не ти кажале нема веќе 30 години и удба, ни срби ни тито ни курац ни палац. Ама нема ни бугари за жал. Твоите брачеди си се во ред , никој мозокот не им го испрал, а за тебе мислам по тебе се гледа. Ама крушата под круша паѓа.
Ако дедоти бил предавник тогаш најверојатно и неговиот син и внук исто така ке бидат предавници.
За земјата прашај си ги твоите роднини , само прво немоја да заборавиш да ги потсетиш дека се бугари и дека Македонци нема и дека цел живот живееле во лага. Одма ке ти ја дадат не се секирај.
--- надополнето: 21 декември 2012 во 01:00 ---

Ти очигледно не си го сватил муабетот , пошто и по толку постови неможеш да направиш разлика помеѓу печалба и емигрирање со менување на национален идентитет.
Очигледно ТИ не си сфатил тоа што сакав да кажам.
Додека ти се пениш и објаснуваш овде на форумов,веќе неколку стотина Македонци чекаат ред во Софија за да поднесат документи.ДНЕВНО! Јасно ти е што сакам да кажам? Дали ти сакаш или несакаш,дали е погрешно или не,дали владата ке превземе нешто за тоа или нема,исто ке остане.
Веќе е влезено во свеста на Македонецот дека тоа е начинот за подобар живот и нема назад.Само масовно ке гледаш како луѓето напуштаат и бараат подобар живот.
Никој од овде нема право да ги осуди тие луѓе.НИКОЈ! Не се тие криви што сакаат подобар и нормален живот,макар и со таков пасош.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Edno da razjasnime,za navalot na BG pasoši e predse kriva Makedonskata politična garnitura,i ne narodot. Ako političarite bea sposobni da mu ovozmožat na Makedonskiot gragjanin isti uslovi kako na Bugarskiot vo odnos na možnosta za rabota nadvor nikoj nemase da vadi BG pasoš. Znači krivi se našite političari i propadnatata ekonomija.
Najsmešna rabota,so Slovencite dovcera bevme vo ista drzava ,sega so MK pasoš ne može tamu da rabotiš(do pred godina ne možeše ni da vlezeš), a na Bugarite im e otvorena vrata,iako 90% od Slovencite ne znaat na kartata kade se naoga Bugarija.
Hehe,smešno a voedno žalosno i tažno. Tolku od našata politika.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
fmi точно е дека од 2013 за земање бг пасош ќе се посетува курс по бугарски јазик?
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
551
Edno da razjasnime,za navalot na BG pasoši e predse kriva Makedonskata politična garnitura,i ne narodot. Ako političarite bea sposobni da mu ovozmožat na Makedonskiot gragjanin isti uslovi kako na Bugarskiot vo odnos na možnosta za rabota nadvor nikoj nemase da vadi BG pasoš. Znači krivi se našite političari i propadnatata ekonomija.
Криви се да,ама немора да ти овозможи пасош за да бегаш,туку да овозможи работа за младиот кадар,нормални плати,нормално работно време,права на работниците. Доста се тие работи да ги овозможи за да нема масовно иселување.
Пак ке кажам,пасошите се вадат од мака,не познавам ниту еден што го извадил од ќеф.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.529
Поени од реакции
22.576
Очигледно ТИ не си сфатил тоа што сакав да кажам.
Додека ти се пениш и објаснуваш овде на форумов,веќе неколку стотина Македонци чекаат ред во Софија за да поднесат документи.ДНЕВНО! Јасно ти е што сакам да кажам? Дали ти сакаш или несакаш,дали е погрешно или не,дали владата ке превземе нешто за тоа или нема,исто ке остане.
Веќе е влезено во свеста на Македонецот дека тоа е начинот за подобар живот и нема назад.Само масовно ке гледаш како луѓето напуштаат и бараат подобар живот.
Никој од овде нема право да ги осуди тие луѓе.НИКОЈ! Не се тие криви што сакаат подобар и нормален живот,макар и со таков пасош.
Добро ја откри америка, фала што ме просветли незнаев.
Инаку за морални вредности зборавме а не колку клечат во софија и од петни жили се лигават да докажат дека се бугари за да земат пасош.
А дека никој нема право да ги осудува не би можел да речам.
Значи никој нема право да осуди никого ако некој ограби банка пошто сакал подобар и понормален живот. Никој не треба да го осуди никого ако силова некоја јака женска пошто неможел да ќари на нормален начин.Тоа сега се обидуваш да ми објасниш и тоа сакаш да го провниш на мала врата.
Можете да си се лажете и тешите колку и да сакате ама сите си знаат во душата дека се предавници на соопстевниот народ.
Си слушнал за Видкун Квислинг. И тој имаше таква претстава дека никој не може да го осуди дека го предал соопствениот народ. Се заебал и тоа гадно.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
mkdvlade,da ne me razbereš pogrešno,ako nemaš rabota i nemaš nikakva šansa da se zaposliš,a doma ceka familija i gladni deca vo voda pagaat site moralni vrednosti. Ne mi e jasno kako ova ne može da go sfatite.
Sto mu preostanuva na nekoj rabotliv covek od siromašna provincija kade sto nema nikakva sansa nekade da se zaposli i neke da umre od glad? Postavi se vo negova koža i kaži ni što da pravat tie luge?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom