Фан клуб: Милан

Саше?


  • Вкупно гласачи
    26
  • Гласањето е завршено на .
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.493
Поени од реакции
8.128
Што му е на Пато, што глуми лудило? :confused:

Требало да игра повеќе, ќе дошол неговиот агент и слично.

Требаше да му се заблагодари на Шарави за асистенцијата и да изјави дека ќе работи повеќе. А не плачење, заканување. Докажи на тренинг, на натпревар, а не да се лигавиш преку медиуми.

Подобро ќе ги трпам глупостите на Балотели, отколку ова лигавање на Пато.
боље пато отколку кркич....според мене...барем од пато можеме да очекуваме гол, кркич јест да игра боље од утакмица на утакмица, ама пак е тапа некако, само трчкара по терен, пробуе да дрибла ама не му иде ич... А еве го пато пак има 2 гола дадено на 5-6 утакмици(какви такви).
Де Јонг-Монтоливо-Боатенг и напад Робињо-Пато-Шараави според мене би било најдобро. Ипак милион пати се смени формацијата оваа година, така да ништо нема да е лошо и вака да се проба.
 
P

PewDiePie

Гостин
А Робињо зошто па не игра ????

Сигурно е подобар од Боатенг и Емануелсон.
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.505
Поени од реакции
5.489
А Робињо зошто па не игра ????

Сигурно е подобар од Боатенг и Емануелсон.
Алегри нешто изводи... и тој сам незнае зош не го става у игра.
Робињо ако памтите летоска на подготовките ни беше најдобра опција у нападот.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
8.121
Поени од реакции
14.272
боље пато отколку кркич....според мене...барем од пато можеме да очекуваме гол, кркич јест да игра боље од утакмица на утакмица, ама пак е тапа некако, само трчкара по терен, пробуе да дрибла ама не му иде ич... А еве го пато пак има 2 гола дадено на 5-6 утакмици(какви такви).
Де Јонг-Монтоливо-Боатенг и напад Робињо-Пато-Шараави според мене би било најдобро. Ипак милион пати се смени формацијата оваа година, така да ништо нема да е лошо и вака да се проба.
Тоа се играчи со различни карактеристики, па и различни работи се бараат да исполнат на терен. Бојан вчера беше најслаб со Боатенг, но претходните натпревари добро играше. Поради лоша средина, става играч кој е технички поткован, кој доаѓа до половина да прими топка, а играат без ’цел човек’. Плус, Пато и Пацини не покажуваат многу добри игри кога ќе добијат шанса. Го виде Пато против Фиорентина? Па ова што го форсираат и има логика.

Пато би можел да покаже повеќе, кога покрај него би бил и Робињо, значи Шарави-Пато-Робињо. Јас би сакал така да изгледа нападот, може и место Пато да игра Пацини.

Но, не сум сигурен дека против Јуве тоа би бил паметен потег. Не би било добро и враќање на 4-2-3-1. Нека останат на истата тактика, само на местото на Бојан нека игра Робињо, може и Емануелсон на местото на Боатенг или Емануелсон на местото на Ночерино. Да не се изглупираат поради лигавањето на Пато, па да излезат со Шарави-Пато-Боатенг. Робињо би бил многу покорисен од Пато, од задржување на топка, организирање на контра напад, до можеби најважното во недела, напаѓање на одбраната и средниот ред на Јувентус, а и добро би дошол играч со такво искуство и техника. Робињо, Шарави, Боатенг се вредни играчи и добри се во покривање на простор, Пато е мрзелив. Шарави и така се враќа до шеснаесетникот, а и Боатенг, па 4-3-3 лесно се трансформира во 4-5-1 кога ќе се бранат. А најверојатно и ќе се бранат, не гледам како Милан може да има повеќе посед од Јуве, освен овие свесно не ја препуштат топката на Милан, затоа што имаа тешки натпревари, а и затоа што мислат дека Милан не би можел да им направи многу проблеми. И минатата сезона на Сан Сиро играа претпазливо во првото полувреме, без висок интензитет, а во второ полувреме засилија. Доколку почнат како против Лацио и Челзи, а според тоа како Милан се справува со пресинг ова сезона, би требало да се радуваме на секое поминување на противничка половина. :)
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Против Јуве ќе мора да играт Шарави - Пато - Робињо напред, а средина Де Јонг - Монтоливо и уште еден ете нека биди глумецо со број 10.
 
Член од
16 август 2007
Мислења
1.930
Поени од реакции
1.660
Проблемот со Боатенг не е до него. На многу лоша позиција го игра Алегри, дечкото е измислен да игра на центарските позиции. До лани имаше огромна помош од Ибра у напад па затоа и пружаше добри игри. Не дека незнае да игра фудбал сега он, ама не е тој тип на играч за таа позиција.
Со Робињо најверојатно е готово. Неверуем да почне у прв тим до крај на полусезонава и у Јануари ќе се продаде за некои 10-15м(кој нема да се инвестираа)*ДежаВу.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Сигурно поќе шанси ќе напрат отколку со 10ка напред и 8ка во средина.
Сигурно ќе прашаш зошто не Бојан место Робињо. Мислам дека поќе можи Робињо да придонеси во таква утакмица отколку Бојан. А и второ ќе влези Бојан место Робињо оти циганчето бразилско неможи 90 минути да издржи.
 
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.008
Поени од реакции
917
Тоа се играчи со различни карактеристики, па и различни работи се бараат да исполнат на терен. Бојан вчера беше најслаб со Боатенг, но претходните натпревари добро играше. Поради лоша средина, става играч кој е технички поткован, кој доаѓа до половина да прими топка, а играат без ’цел човек’. Плус, Пато и Пацини не покажуваат многу добри игри кога ќе добијат шанса. Го виде Пато против Фиорентина? Па ова што го форсираат и има логика.

Пато би можел да покаже повеќе, кога покрај него би бил и Робињо, значи Шарави-Пато-Робињо. Јас би сакал така да изгледа нападот, може и место Пато да игра Пацини.

Но, не сум сигурен дека против Јуве тоа би бил паметен потег. Не би било добро и враќање на 4-2-3-1. Нека останат на истата тактика, само на местото на Бојан нека игра Робињо, може и Емануелсон на местото на Боатенг или Емануелсон на местото на Ночерино. Да не се изглупираат поради лигавањето на Пато, па да излезат со Шарави-Пато-Боатенг. Робињо би бил многу покорисен од Пато, од задржување на топка, организирање на контра напад, до можеби најважното во недела, напаѓање на одбраната и средниот ред на Јувентус, а и добро би дошол играч со такво искуство и техника. Робињо, Шарави, Боатенг се вредни играчи и добри се во покривање на простор, Пато е мрзелив. Шарави и така се враќа до шеснаесетникот, а и Боатенг, па 4-3-3 лесно се трансформира во 4-5-1 кога ќе се бранат. А најверојатно и ќе се бранат, не гледам како Милан може да има повеќе посед од Јуве, освен овие свесно не ја препуштат топката на Милан, затоа што имаа тешки натпревари, а и затоа што мислат дека Милан не би можел да им направи многу проблеми. И минатата сезона на Сан Сиро играа претпазливо во првото полувреме, без висок интензитет, а во второ полувреме засилија. Доколку почнат како против Лацио и Челзи, а според тоа како Милан се справува со пресинг ова сезона, би требало да се радуваме на секое поминување на противничка половина. :)
Незнам зашо Пацини да не игра... Секогаш повлекува по 2ца играчи и остава повеќе простор за тие позади него како Шарави... Башка Пацини кога го хранат со добри топки ги искористува... Така да моментално најдобра опција ни е он за во Шпицот како најистурен....
 
Член од
14 октомври 2007
Мислења
2.674
Поени од реакции
2.731
Ви текнува на еден период под Леонардо кога Пато играше као десно крило?
На позицијата на која вчера играше Боатенг, а до скоро Емануелсон.

Иначе јас сум на страната на Пато. Сите почнаа со дрва и камења по него, поготово после промашениот пенал. Човекот се враќа после долг период со повреди, константно игра со страв и психолошки притисок да не обнови некоја повреда и нормално дека не може одма да се очекуваат многу голови од него. Не изигра ни 2 утакмици како што треба, одма почнаа реакции дека бил слаб, не придонесувал доволно и слични работи. Реално, Пато е најдобриот напаѓач кој го имаме и тоа го докажал многупати досега. Знаеме што може кога игра константно и кога не се повредува.
Нормално дека сеа му треба да игра. За да стекне самодоверба, да влезе во ритам.
Кркиќ и Пацини не заслужуваат да играат ништо појше од него, според покажаното досега.

Знам сеа, ќе скокнат, цело време повреден, да го даевме за Тевез, ЌЕ освоевме Скудето...( тоа е знак прашање, не знам како сте толку убедени во таа работа, па цело време ја повторувате). Ама исто бев на фан-клубов и ве читав онојпат кога игравме со Реал на Бернабеу и онојпат со Барса на Камп Ноу. Тогаш Пато беше Бог.

Треба да се форсира и да игра затоа што ваков-таков Пато, повреден искршен и никаков за Милан досега има статистика од гол на секоја втора утакмица. Да не нагласувам колку години има, како почна во Милан, колку е вложено во него и такви работи. Додека е здрав треба да се форсира и да игра затоа што според мене е најталентираниот играч во Милан моментално. Формата на страна, таа се враќа.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
8.121
Поени од реакции
14.272
Сигурно поќе шанси ќе напрат отколку со 10ка напред и 8ка во средина.
Сигурно ќе прашаш зошто не Бојан место Робињо. Мислам дека поќе можи Робињо да придонеси во таква утакмица отколку Бојан. А и второ ќе влези Бојан место Робињо оти циганчето бразилско неможи 90 минути да издржи.

Не, нема. :) И јас напишав Робињо да игра пред Бојан.

Исто напишав и дека сакам да ги видам Шарави-Пато-Робињо, но не сум сигурен дека Јувентус е добра шанса за тоа.
--- надополнето: 22 ноември 2012 во 14:05 ---
Ви текнува на еден период под Леонардо кога Пато играше као десно крило?
На позицијата на која вчера играше Боатенг, а до скоро Емануелсон.
Јас мислам дека тоа што Леонардо сакаше од Пато да направи крилен напаѓач е само уште една причина зошто детето се упропасти. Не дека немаше добри натпревари, како тој со Реал. Пато најдобар беше под Анчелоти кој го користеше како најистурен напаѓач, но тогаш целиот тим работеше за него, а имше класа играчи да го проиграат.

И не е работата дали треба да го форсираат. Па зарем не го форсираат, откако се врати од повреда добиваше шанса, нешто се деси после натпреварот со Фиорентина. Ако ти текнува на текстот во Газета за реакцијата на Алегри кон некои играчи на тренингот, читав некаде дека Пато бил еден од тие кон кои реагирал. Против Наполи дури и Нианг го стави пред него.

И не можеш да негираш дека Пато е мрзелив, не се труди, не работи на терен, а проблем е што овој Милан не може да му создава голови како оној на Анчелоти. И вакво однесување не му е прв пат, слично беше и лани во декември пред да отидат за Дубаи, и тогаш плачеше.

Не знам веќе ни колку е талентиран Пато и колку може да постигне. Ако пред некоја година ми беа смешни муабетите дека Балотели е подобар од Пато, во овој момент тоа ми звучи како најголема вистина.
 
Член од
14 октомври 2007
Мислења
2.674
Поени од реакции
2.731
Јас мислам дека тоа што Леонардо сакаше од Пато да направи крилен напаѓач е само уште една причина зошто детето се упропасти. Не дека немаше добри натпревари, како тој со Реал. Пато најдобар беше под Анчелоти кој го користеше како најистурен напаѓач, но тогаш целиот тим работеше за него, а имше класа играчи да го проиграат.

И не е работата дали треба да го форсираат. Па зарем не го форсираат, откако се врати од повреда добиваше шанса, нешто се деси после натпреварот со Фиорентина. Ако ти текнува на текстот во Газета за реакцијата на Алегри кон некои играчи на тренингот, читав некаде дека Пато бил еден од тие кон кои реагирал. Против Наполи дури и Нианг го стави пред него.

И не можеш да негираш дека Пато е мрзелив, не се труди, не работи на терен, а проблем е што овој Милан не може да му создава голови како оној на Анчелоти. И вакво однесување не му е прв пат, слично беше и лани во декември пред да отидат за Дубаи, и тогаш плачеше.

Не знам веќе ни колку е талентиран Пато и колку може да постигне. Ако пред некоја година ми беа смешни муабетите дека Балотели е подобар од Пато, во овој момент тоа ми звучи како најголема вистина.
Според бројот на постигнати голови ( што му е уствари работа на еден напаѓач ) Пато во Милан бил најдобар во сезоната 2009/10 под Леонардо и во сезоната 2010/11 под Алегри кога Милан беше шампион, а Пато, Робињо и Ибрахимович имаа по 14 гола.

Тоа што сите тројца имале по 14 гола покажува дека не играла цела екипа за Пато. Со Ибрахимович до тебе, не можеш да играш за друг играч, затоа што лупа шамари босанецот.

Во таа сезоната пред тоа, Пато имал 14 гола, а Роналдињо и Бориело по 15, што пак кажува дека не играле само за Пато.

Никако не можеш да речеш дека Пато е напаѓач за кој мораш да играш. Пацини е таков напаѓач, Инзаги беше таков, Бориело... Пато е напаѓач кој може и сам да створи шанса и да проигра и да дае гол.
Многупати се покажал како човек од одлука, клучен играч кој знае сам да реши утакмица.

И не, не го форсираат. Тоа што го стави Нианг пред Пато, не е форсирање. Тоа што го извади после промашениот пенал на полувреме исто не е форсирање.

Мрзелив..можда, да.. Ама Бојан или Емануелсон не помагаат ништо појше во одбрана од него. Втора работа.. Нека го пуштат да игра човекот, нека добие појше самодоверба, нека добие минути во нозете, па ќе се реши тоа. Ќе му дае Алегри задачи кои ќе ги исполнува. Зошто Боатенг да не игра во среден ред со Монтоливо и Де Јонг, а Пато наместо Боатенг. И онака овој дупачов троши безброј топки во напад и не може ништо појше во напад да напраи од Пато.

Сеуште не можеш да ги споредуваш Пато и Балотели. Погледни ги овие статистички податоци:
Пато - однос одиграни натпревари - голови (цела кариера) 177 - 75
Балотели: 161 - 57

Со тоа што Пато редовно се враќал од некаква повреда, се повредувал во тек на натпревар, излегувал пред време, често влагал од клупа, и т.н.
А нормално Балотели имал проблеми со карактерот, суспензии и слични срања.

Најискрено, што е до мене, јас ги сакам двајцата во Милан.

Да сум Галијани, во знак на доверба, сеа на Пато му продолжувам договор, го продавам Робињо и пробувам да го донесам Балотели, што е реална опција.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
8.121
Поени од реакции
14.272
Остај на страна кариерата на Пато и неговите можности, не за друго, туку затоа што и самиот не сум сигурен што да мислам, па затоа не би можел да бранам некој став. Иако мислам дека нема карактеристики да игра како крилен напаѓач.

Мене муабетот ми беше за неговото однесување. Исто беше и минатата сеозна во декември. Еве и сега. Тој сака да има статус во Милан кој моментално не го заслужил. А, како не добива шанса кога веднаш штом можеше да започне од прва минута и започна? Не беше тој лош само против Фиорентина, и против Малага беше слаб, ако постигна гол. Не верувам дека против Наполи не играше само поради претходните лоши игри.

Треба да молчи, да се труди и да работи, шанси добивал и ќе добива доколку остане во Милан. Што сакаше да постигне вчера? Да избори место во прв тим (преку медиуми???) или сакаше да прати порака дека сака да си оди? Да биде недопрлив моментално не заслужил. И најпривн мора да си среди некои работи самиот со себе.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Пацини може да биде од голема важност против Јувентус. Пато прв состав заедно со Шарави и Пацини напаѓачи. Позади нив Боатенг. Монтоливо и Де Јонг се одличен тандем. А, одбраната е ова ме мачи најмногу. Еве според мене од кои 4-ца треба да се состои дефанзивната линија : Де Шиљо, Мексес, Запата и Констант. Голман Аббиати.
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.505
Поени од реакции
5.489
Против Јуве ќе мора да играт Шарави - Пато - Робињо напред, а средина Де Јонг - Монтоливо и уште еден ете нека биди глумецо со број 10.
Ахам да биди сигурен дека ќе стартуе со 3ца напаѓачи против Јуве, не е тоа Киево! Сигурно ќе стартуе со поцврста средина а у нападот ќе биде Шарави со Пато или Пацини, и ќе се чека шанса ка вчера против Андерлехт само незнам дал ќе се имаа таа ефикасност ка вчера, 3 шута - 3 гола :D
--- надополнето: 22 ноември 2012 во 15:41 ---
 

Kajgana Shop

На врв Bottom