Анте Готовина и Младен Маркач ослободени-Хрватска на нозе!

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.826
Поени од реакции
6.351
Sega najdov deka vsusnost Haskiot tribunal e sud za golemite "zverki " komandanti a onie direktnite izvrsuvaci se ostaveni da se osudat vo maticnite zemji eve link za site procesi . Interesno e da ja izdvojam ovaa odluka

"Predsjednik vijeća za ratne zločine Županijskog suda u Zagrebu javno je objavio presudu kojom su sva petorica optuženika oglašena krivima za ratni zločin nad ratnim zarobljenicima, smješetnim u Konačištu ratnih zarobljenika, najpije u Zagrebu, Gajeva 30a, a potom u Kerestincu, od sredine mjeseca siječnja 1992. pa do 29. travnja 1992.
Prvooptuženi Stjepan Klarić osuđen je na 3 godine i 6 mjeseci zatvora, drugooptuženi Dražen Pavlović na kaznu zatvora u trajanju od 1 (jedne) godine, trećeoptuženi Viktor Ivančin na kaznu zatvora u trajanju od 2 (dvije) godine, četvtooptuženi Željko Živec na kaznu zatvora u trajanju od 1 (jedne) godine, petooptuženi Goran Štrukelj na zatvorsku kaznu u trajanju od 1 (jedne) godine."

Vo krajna mera ovie se smesni odluki , zatoa trebase Haskiot tribunal da vovede red vo procesite i pravda. Da osudis nekoj sto ubival lugje na 1 god e smesno , nebare ova e krazba na avtomobil.
Па да де.....за крупните зверки е Хаг.
Тоа го зборам и јас.....во Олуја големи зверки што организирале злосторства баш и нема.Целиот случај е од потребата да се најде некоја крупна зверка во овие случаи,а реално такви најверојатно нема тука.
Индивидуални случаи има премногу каде што треба,а често не се соодветно или воопошто не се казнети виновниците.
Овие пресуди се смешни и идат на душа на цела Хрватска,ама Готовина и Маркач со нив немаат никаква врска.
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
Odlukata ja donel amerikanski sudija zaedno so toj od Jamajka i Turcija. Inaku kako sto Bush go prizna ustavnoto ime na Makedonija vednas po pobedata taka i ova moze da se zakluci deka e poklon za Hrvatska i kazna za site Srbi koi go poddrzaa Romney (sosema normalno bidejki vo mandatot na Demokratite se slucija Kosovo i bombardiranjeto na Srbija). Samo se nadevam deka Obama "demokratot " nema da ne' "iznenadi" so nekoja odluka za Makedonija pa posle ke vidis koj ke se smee :D
Ohhh pa hrvatskata dijaspora od USA glasase za republikanecot a ne za Obama isto kako i nie i Srbite sto mu dadoa na istiot podrska
Ciganot nas nema so da ne iznenaduva od ova poloso nemoze da bide
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.212
Поени од реакции
25.955
Спред мене никако не смее да пројде тоа.Злочин е злочин без разлика од чива страна бил.Ако не е така не може сега од Хрватска да кукаат како некој што им наштетил на нив не бил осуден или добил блага казна,а во нивниот двор слободни се тие што убивале.

Тешко се докажува се во оваа војна,тие што наредувале ретко кој е и директен извршител,а и ретко кога писмено давале такви наредби.Индивидуалните е уште потешко,али на нив не би требало да им е место во Хаг.Тие случаи треба судовите земјите овде да ги судат,како на пример во затворите и заробеничките кампови чуварите што вршеле тортура....
Џабе е, нема правда после војна. Војната си ја добил ако преживееш. Тие што не преживеале никогаш нема да ја добијат правдата. Невозможно е да се докажат такви работи. Особено не после 20 години.
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
http://www.index.hr/vijesti/clanak/upoznajte-suca-koji-je-oslobodio-gotovinu-i-markaca-prezivio-strahote-nacistickog-logora/647047.aspx

Meron je inače američki državljanin rođen je prije 83 godine u poljskom gradu Kaliszu. Preživio je strahote nacističkog logora, a odmah nakon 1945. godine prebacio se u Izrael. Od 1978. godine živi u SAD-u.

Eve ovoj ako ne znae sto e zlocin, genocid i sl. neznam togas koj znae.
Uste ednas bravo na osloboduvanjeto na generalite Gotovina i Markac.
Е аман се утепа од честитки и поздрави ко таткоти да е Кешовина:D
 
R

Rigel Kent

Гостин
Па да де.....за крупните зверки е Хаг.
Тоа го зборам и јас.....во Олуја големи зверки што организирале злосторства баш и нема.Целиот случај е од потребата да се најде некоја крупна зверка во овие случаи,а реално такви најверојатно нема тука.
Индивидуални случаи има премногу каде што треба,а често не се соодветно или воопошто не се казнети виновниците.
Овие пресуди се смешни и идат на душа на цела Хрватска,ама Готовина и Маркач со нив немаат никаква врска.
Od praven aspekt mozam da ja razberam odlukata za Gotovina i Markac bidejki vo princip komandnata odgovornost tesko se dokazuva i delumno ocekuvana e odlukata , toa go potvrdi i Florence Hartman vo svojata izjava . No drugiot aspekt na odlukata e diskutabilen i bara analiza. Inaku direktnite izvrsuvaci i vo Hrvatska kako i vo Srbija i Bosna se osuduvaat na smesni kazni , zatoa site sudovi vo ovie zemji odrzuvaat sudenja kolku da ja zavrsat rabotata. No da gledame na idninata a ne vo minatoto , ne sakam ova da predizvika tenzii megju Srbija i Hrvatska a poslednite godini imase intenzivna sorabotka koja sega ne smee da se dovede vo prasanje i da se zagrozi.
 
R

Rigel Kent

Гостин
http://www.index.hr/vijesti/clanak/upoznajte-suca-koji-je-oslobodio-gotovinu-i-markaca-prezivio-strahote-nacistickog-logora/647047.aspx

Meron je inače američki državljanin rođen je prije 83 godine u poljskom gradu Kaliszu. Preživio je strahote nacističkog logora, a odmah nakon 1945. godine prebacio se u Izrael. Od 1978. godine živi u SAD-u.

Eve ovoj ako ne znae sto e zlocin, genocid i sl. neznam togas koj znae.
Uste ednas bravo na osloboduvanjeto na generalite Gotovina i Markac.
Go procitav ova , i potpolno mi e nelogicna i apsurdna ovaa negova odluka no toj ne odlucuval kako nekoj koj preziveal nacisticki logor tuku kako Amerikanec , a Amerikancite nikogas ne nosat odluki nezavisno tuku po naredba . :)
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Go procitav ova , i potpolno mi e nelogicna i apsurdna ovaa negova odluka no toj ne odlucuval kako nekoj koj preziveal nacisticki logor tuku kako Amerikanec , a Amerikancite nikogas ne nosat odluki nezavisno tuku po naredba . :)
Za mene e pravdata zadovolena sto se odnesuva do Ante Gotovina i Mladen Markac.
A drugite sto se navistina krivi, i od ednata i od drugata strana ja prva sum za toa da odgovaraat.
Ali sepak mora da se priznae deka Hrvatite ne go pominaa Dunav za da otidat vo Srbija, ne ubivaa deca i bolesnici vo bolnica vo nekoe srpsko mesto kako sto tie napravija na Ovcara, ne ja pominaa granicata na Srbija so tenkovi da rusat srpski sela..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom