Скопје низ призмата на еден Скопјанец

Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Првиот кафич во Скопје 1970-ПАРИЗ...денешно име не му знам во ГТЦ
Првата дискотека во Скопје ТУРИСТ 1971-денешна коцкарница или флиперница што е не знам
Е сега каде биле Гевгелија и Струмица во тој период можеш на гоогле да побараш....
ПАРИЗ ја држел Гевгеличанец, мислам дека се прозивал Урдин.
Моментално најдобриот кафиќ Селект во Струмица го држи Гевеличанец
и не трескај глупости, оди летај гулаби таму, бидејќи тоа е главното занимање на старите скопјани.
 

dsc

Член од
3 ноември 2012
Мислења
16
Поени од реакции
16
Аман веке топиков почна да ме замара.Што сте се фатиле ко корав за стап.Човекот убаво си напишал.Ако не сте прочитале,земете очила:):)....И што сте се фатиле за Скопје и провинција.Негово мислење е и точка.И ако разговарате разговарајте за нешто конкретно,а не рибарски приказни рекла-казала.....Секој има право на свое мислење и да го брани истото.Ко парламентарците наши сте.Ке се фатат за нешто неважно,а другите работи под тепих.....Сега цела вечер ке се натегате кај имало први кафики,дискотеки,дрн дрн јариња:):):):)

Претпоставувам дека повекето од вас се деца,според стилот на пишување.....Е па нека почнат детските игри тогаш:P:P:P:P:P
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
163
Поени од реакции
85
Некој модератор клуч да стави на темата најубаво :).
 

dsc

Член од
3 ноември 2012
Мислења
16
Поени од реакции
16
Најпаметно ке биде да се тури еден катанец ама од оние големите:vozbud:и да не се отклучува повеке
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.012
Поени од реакции
2.154
1.Кога ке се доселиш во поголем град каде важат други правила на игра,своите навики ке си ги оставиш дома.Никоја не ти го оспорува фактот дека си од друг град,ама однесувањето треба да биде како што доликува....
2.Живеете по 15-20 години во Скопје,а дијалектот не го менувате.Па добро мајко му барем да се зборува Скопски не е тешко,нели.....Не е некој извитоперен дијалект па да не може да се научи....Не личи
3.Знаете да го омаловажувате Скопје и лугето кои живеат во него.Значи ако ги нарекуваш Скопјани педе..ња тогаш и ти спагаш во таа категорија,живееш во Скопје.
4.Кажи ми што Скопјани ти згрешиле тебе толку лично?Од кого си имал мака,па сега да ги ставаш сите во ист кош.Сите знаете да зборувате против Скопје и Скопјани а трчате на првиот автобус да дојдете во Скопје.Мислам дека не доликува на еден човек да плука по своите сограгани без разлика од каде се.
5.Скопјани имаат против провонцијалци многу,зошто доагаат тука да учат,работат,студираат или што уште не,а себе се сметаат за поголеми Скопјани од другите.Кажи ми зошто Скопјани никој не ги сака?Зошто сите велат...еве ги живеат во голем град...Никој не го гледа каков е како личност,туку дека е од Скопје.Тоа за мене е етикетирање кое за жал трае долго.А зошто?Знаеш да ми одговориш или не?Никоја не знае
6.Да, црнчам во Авганистан да обезбедам подобро утре за мојата фамилија.И не кажувам дека сум Скопјанец,туку сум Скопјанец од Дебар Маало роден и израснат.Туку само ми сметаат фрустрирани мангупи кои мислат дека ке се појават од некаде и дека се главна шема во градот.
Црвен болд:
Не ми е јасно за какво однесување ми зборуваш.Според тебе како треба да се однесуваме.Секој се однесува на свој начин,како знае и умее.

Зелен болд:
Што се однесува до нашиот дијалект мене лично ми е глупаво да го менувам а дали некој од Скопјани ке ме разбере или не тоа си е негов проблем.

Плав болд:Вие си имате самите комплекс на виша вредност а никој ни ве омаловажува и ниту пак се замара со вас.Вие не нарекувате провинцијалци ние ви вракаме,мило за драго.

Како четврто од твоите точки.
Добро е напишано,ми се допага,но никој никому не му згрешил барем мене лично за други незнам.Одсекогаш ја има таа појава.Тие од градот ги навредуваат тие од селата и обратно.Појава која не можеш да ја промениш ни јас а ни ти.А тебе што ти пречиме ние толку?Па се однесуваш на ваков незрел начин?

Петто:Тоа кој како си се однесува кога иде во Скопје си е лично негово однесување и домашно воспитување.Не се исти сите Скопјани како што и сите провинцијалци не се исти.Не ги ставај и ти сите во исти кош.

Шесто нема што да додадам освен да го прочиташ она кое го напишав во петтата точка.Имам исто мислење како из а ова.Секаде има личности кои за себе се сметаат за фраери,не можеш да го промениш тоа.

Јас лично се изморив од ваква дискусија,не знам како и тебе не ти досади цело време да го тупиш истото.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
1.Кога ке се доселиш во поголем град каде важат други правила на игра,своите навики ке си ги оставиш дома.Никоја не ти го оспорува фактот дека си од друг град,ама однесувањето треба да биде како што доликува....
Има правила за однесување во Скопје? Кој ги пишува? Коце?
2.Живеете по 15-20 години во Скопје,а дијалектот не го менувате.Па добро мајко му барем да се зборува Скопски не е тешко,нели.....Не е некој извитоперен дијалект па да не може да се научи....Не личи
Скопски дијалект? Тоа не е дијалект туку мешавина од дијалекти. Више е скопски збор? не. Србизам. Ваљда, исто. Мојот прилепски дијалект не го давам за вашиот скопски.
3.Знаете да го омаловажувате Скопје и лугето кои живеат во него.Значи ако ги нарекуваш Скопјани педе..ња тогаш и ти спагаш во таа категорија,живееш во Скопје.
Ти изгледа се лутиш што ве викаат педерчиња.
4.Кажи ми што Скопјани ти згрешиле тебе толку лично?Од кого си имал мака,па сега да ги ставаш сите во ист кош.Сите знаете да зборувате против Скопје и Скопјани а трчате на првиот автобус да дојдете во Скопје.Мислам дека не доликува на еден човек да плука по своите сограгани без разлика од каде се.
Не туку се појавуваат Скопјани, кои живеат на терен: Групчин - Пчиња кои ги сметаат жителите на други градови како пониски од нив.
5.Скопјани имаат против провонцијалци многу,зошто доагаат тука да учат,работат,студираат или што уште не,а себе се сметаат за поголеми Скопјани од другите.Кажи ми зошто Скопјани никој не ги сака?Зошто сите велат...еве ги живеат во голем град...Никој не го гледа каков е како личност,туку дека е од Скопје.Тоа за мене е етикетирање кое за жал трае долго.А зошто?Знаеш да ми одговориш или не?Никоја не знае
Најверојатно одвај чекате да си заминат откако ќе ги завршат студиите така?
Првиот кафич во Скопје 1970-ПАРИЗ...денешно име не му знам во ГТЦ
Првата дискотека во Скопје ТУРИСТ 1971-денешна коцкарница или флиперница што е не знам
Е сега каде биле Гевгелија и Струмица во тој период можеш на гоогле да побараш....
Демек ако немале кафиќ или диско луѓето во Прилеп или Битола немало да запознаат женска? Имало корзо/чаршија.
А бе има ли Скопјани на форумот или не?
Има Скопјани. Поголемиот дел од нив не маваат рецка зашто Webster зборувал на дијалект. Или зашто прилепчани студирале на факултет во Скопје. Си го живеат животот, и не се исфрустрирани од 'провинцијалците'.
***
За крај. Сосе 'провинцијалците' сте милион, без нив - еден камион.
така да, призмата ти создава оптичка илузија. Со таков поглед, можеш да се сопнеш.
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
3.Знаете да го омаловажувате Скопје и лугето кои живеат во него.Значи ако ги нарекуваш Скопјани педе..ња тогаш и ти спагаш во таа категорија,живееш во Скопје.
Кој тоа тебе толку те нарекува 'педер' и, што е уште поважно, зошто?
 
А

Анноун

Гостин
Сакам да видам тема "Скопје низ призмата на дебармаалчанец роден во Дебармаало во 1925та година" .

E во ваква тема да видиш какво хејтање ќе падне . Имам слушано вакви дебармаалчани полуинвалиди кои сепак се возат како знаат и умеат во јсп секој вторник и петок и расправаат за корените далечни а толку слатки.
Другарче , од оваа категорија луѓе барај поддршка со смешново мислење што го имаш . Па нервирајте се заедно што ви го гадат скопјево овие "од страна" .
Tука претежно се движат млади луѓе кои немаат такви комплекси и побистро ја користат главата . Нивната призма е сосем нормална (y)
 

Shemsa

Певаљка
Член од
2 октомври 2012
Мислења
174
Поени од реакции
285
.И не кажувам дека сум Скопјанец,туку сум Скопјанец од Дебар Маало роден и израснат.
Малку информации им даваш така. Треба да кажеш, Скопјанец, Скопјанец од Дебар Маало роден и израснат, од бедрото на Стојко, Скопјанец од Дебар Маало роден и израснат, кој бил од бедрото на Митре, Скопјанец од Дебар Маало роден и израснат, кој бил од Харалампије Скопјанец од Дебар Маало роден и израснат.....
 
L

Luki Junior

Гостин
Малку информации им даваш така. Треба да кажеш, Скопјанец, Скопјанец од Дебар Маало роден и израснат, од бедрото на Стојко, Скопјанец од Дебар Маало роден и израснат, кој бил од бедрото на Митре, Скопјанец од Дебар Маало роден и израснат, кој бил од Харалампије Скопјанец од Дебар Маало роден и израснат.....
Има ли разлика.... или е Distinction without a difference? Чисто информативно.
 

Shemsa

Певаљка
Член од
2 октомври 2012
Мислења
174
Поени од реакции
285
Има ли разлика.... или е Distinction without a difference? Чисто информативно.
Ного ралика има Луки. Ако си на пример муфтија во Сауди Арабија, вака ќе се кажеш како се викаш
Abdu’l-‘Azīz ibn ‘Abdu’llāh ibn Muḥammad ibn ‘Abdu’l-Laṭīf Āl ash-Shaykh
Исто и ако си од Дебар маало.
 
L

Luki Junior

Гостин
Ного ралика има Луки. Ако си на пример муфтија во Сауди Арабија, вака ќе се кажеш како се викаш
Abdu’l-‘Azīz ibn ‘Abdu’llāh ibn Muḥammad ibn ‘Abdu’l-Laṭīf Āl ash-Shaykh
Исто и ако си од Дебар маало.
Тија специјалните интерпукциски знаци, за половина од них мислеех оти мониторо ми е извалан, и поминах со прсто да ги подзачистам... Ама тава да ти било дел од името... Па у мозоко ми се оформи една чудна метафора... Дали овие разлики на дебармаалци барем половината са всушност чистејне и разликувајне на провинцијални ла*на и чистокрвни Дебармаалци...
 

STARTER

Firestarter
Член од
31 август 2007
Мислења
935
Поени од реакции
246
2.Живеете по 15-20 години во Скопје,а дијалектот не го менувате.Па добро мајко му барем да се зборува Скопски не е тешко,нели.....Не е некој извитоперен дијалект па да не може да се научи....Не личи

Јас сум скопјанец роден од Скопје. Да знаеш дека дијалектите се богатството на секој јазик, затоа што повеќето се изведени од македонскиот јазик. Јазикот полека ќе го изгубиме со примената на англицизмите и интенационализмите. Така да подобро е според мене кавадаречки на пример за говориме, отколку твојот квази скопско-србијански дијалект кој верувам го употребуваш во секојдневниот говор, па затоа после во Македонија ќе велат се говорело српски , бугарски итн. Мислам дека кампањата говорете македонски беше едно од подобрите нешто што ги имаа реализирано и треба да продолжи да се емитува, за таквите ко тебе малку да се просветлат ...
--- надополнето: 4 ноември 2012 во 12:48 ---
Од каде да почнам,хмммм....Ајде од почеток како што е редот....
1.Кога ке се доселиш во поголем град каде важат други правила на игра,своите навики ке си ги оставиш дома.Никоја не ти го оспорува фактот дека си од друг град,ама однесувањето треба да биде како што доликува....
2.Живеете по 15-20 години во Скопје,а дијалектот не го менувате.Па добро мајко му барем да се зборува Скопски не е тешко,нели.....Не е некој извитоперен дијалект па да не може да се научи....Не личи
3.Знаете да го омаловажувате Скопје и лугето кои живеат во него.Значи ако ги нарекуваш Скопјани педе..ња тогаш и ти спагаш во таа категорија,живееш во Скопје.
4.Кажи ми што Скопјани ти згрешиле тебе толку лично?Од кого си имал мака,па сега да ги ставаш сите во ист кош.Сите знаете да зборувате против Скопје и Скопјани а трчате на првиот автобус да дојдете во Скопје.Мислам дека не доликува на еден човек да плука по своите сограгани без разлика од каде се.
5.Скопјани имаат против провонцијалци многу,зошто доагаат тука да учат,работат,студираат или што уште не,а себе се сметаат за поголеми Скопјани од другите.Кажи ми зошто Скопјани никој не ги сака?Зошто сите велат...еве ги живеат во голем град...Никој не го гледа каков е како личност,туку дека е од Скопје.Тоа за мене е етикетирање кое за жал трае долго.А зошто?Знаеш да ми одговориш или не?Никоја не знае
6.Да, црнчам во Авганистан да обезбедам подобро утре за мојата фамилија.И не кажувам дека сум Скопјанец,туку сум Скопјанец од Дебар Маало роден и израснат.Туку само ми сметаат фрустрирани мангупи кои мислат дека ке се појават од некаде и дека се главна шема во градот.

Тоа мене ми пречи или смета во Скопје....
--- надополнето: 3 ноември 2012 во 13:14 ---

Првиот кафич во Скопје 1970-ПАРИЗ...денешно име не му знам во ГТЦ
Првата дискотека во Скопје ТУРИСТ 1971-денешна коцкарница или флиперница што е не знам
Е сега каде биле Гевгелија и Струмица во тој период можеш на гоогле да побараш....
--- надополнето: 3 ноември 2012 во 13:18 ---
А бе има ли Скопјани на форумот или не?
Јас сум скопјанец роден од Скопје. Да знаеш дека дијалектите се богатството на секој јазик, односно тие што се изведени од македонскиот јазик. Јазикот полека ќе го изгубиме со примената на англицизмите и интенационализмите. Така да подобро е според мене кавадаречки на пример за говориме, отколку твојот квази скопско-србијански дијалект кој верувам го употребуваш во секојдневниот говор, па затоа после во Македонија ќе велат се говорело српски , бугарски итн. Мислам дека кампањата говорете македонски беше едно од подобрите нешто што ги имаа реализирано и треба да продолжи да се емитува, за таквите ко тебе малку да се просветлат ...
 

Tommy1207

Појмааа немаммм
Член од
2 декември 2009
Мислења
64
Поени од реакции
4
Абе ПРОВИНЦИЈАЛЦИ имате среќа што 1963 година у Скопје се десил катасрофален земјотрес па тогашниот градоначалник Кемал Сејфула го прогласил Скопје за отворен град, ако тоа не се десело немаше да знаете ни на карта да го покажете Скопје а не па да дојдете и да го узурпирате како да е на дедо ви нивата.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Абе ПРОВИНЦИЈАЛЦИ имате среќа што 1963 година у Скопје се десил катасрофален земјотрес па тогашниот градоначалник Кемал Сејфула го прогласил Скопје за отворен град, ако тоа не се десело немаше да знаете ни на карта да го покажете Скопје а не па да дојдете и да го узурпирате како да е на дедо ви нивата.
Абе Скопјанец, да не беше земјотресот и Тито, пола скопје ќе беше уште калдрма, а другата половина ќе беше ниви.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom