Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
1 април 2012
Мислења
152
Поени од реакции
41
Имам некој проблем со мониторот, баш вчера ми се исклучи скроз и не свети ни сијаличката ни ништо, го извадив неколку пати кабелот за напон од позади и се вклучи али пак денеска ме заебава, успевам да го оправам и работи неколку часа но пак се исклучува. Што може да биде проблемот?
Да намалиш Brightness ?
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Дечки, кој е подобар процесор од овие два? За овој првиот прв пат и слушам.
Amd dual core C6 или
Amd dual core 1.3 Ghz?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Се снајдов во dеvice manager ,но сега неке да подигне дојде до welcome screen и ми се рестартира... и кога пофторно се уклучува ми покажува да стартува windows normally или нешто да се поправа што го пишува дека е препорачливо..
--- надополнето: 3 ноември 2012 во 09:50 ---

Не фала.. ама се работи за дескоп компјутер..
Не чепкај у DeviceManager, во Нвидиа Контрол панелот под Manage 3D settings ке си наместиш кога да ја користи 8500GT а кога Intel интегриранатa. Ако сакаш и Word или Solitaire картине да ги вртиш на Nvidia ке си наместиш во ProgramSettings за секоја апликациј пооделно.

Твојава плоча MS-7267 нема опција disable onboard video која би требало да ја има во делот Integrated Peripherials, едина опција врзана со ВГА ти е оваа:PEG Force X1 za што можеш да прочиташ овде што значи, кај тебе таа треба да е на disable пошто 8500GT е x16 PCIE kartica.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Сакам да прашам за помош.

Вака, значи не ми се уклучува компјутерот, не ни доаѓа до BIOSот. Го чистев со правосмукалка пред неколку сати и сега го уклучувам, се уклучува компјутерот, се осеќа дека работи но почнува да свири. Некогаш така ми се случувало поради рамот, можеби не сум го ставил правилно, но пробав со сите можни опции, пак не сака. Што друго би можело да биде проблемот? Компјутеров ми е под гаранција до март 2013, така да би можел да го однесам на сервис во случај да не средам сам....
Исклучи го, исклучи го кабелот од струја, почекај 1 минута, стисни неколку пати на power копчето, извади ги мемориите, почекај уште 2 минути, врати ги мемориите (на исти позиции) стај го кабелот и уклучи го пак, ако пак титка, повтори го истото но со рестартирање на BIOS-от од копче, без да ги вадиш мемориите, ако нема копче, истата постапка со вадење на батеријата и чекање едно 2-3 минути.
 
Член од
8 февруари 2012
Мислења
83
Поени од реакции
3
Не чепкај у DeviceManager, во Нвидиа Контрол панелот под Manage 3D settings ке си наместиш кога да ја користи 8500GT а кога Intel интегриранатa. Ако сакаш и Word или Solitaire картине да ги вртиш на Nvidia ке си наместиш во ProgramSettings за секоја апликациј пооделно.

Твојава плоча MS-7267 нема опција disable onboard video која би требало да ја има во делот Integrated Peripherials, едина опција врзана со ВГА ти е оваа:PEG Force X1 za што можеш да прочиташ овде што значи, кај тебе таа треба да е на disable пошто 8500GT е x16 PCIE kartica.
батка не можам да пристапам до Nvidia control panel ми искача дека не користам дисплеј кој е прикачен на Nvidia процесор
пп.png
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
батка не можам да пристапам до Nvidia control panel ми искача дека не користам дисплеј кој е прикачен на Nvidia процесор
Прегледај го приврзокот 51782
Вака ти јавува одамна или си беше ок а ко ја дизејблираше интегртираната у Контрол панел ти се случи ова?
Врати ко што било пред да чепкаш со интегрираната, деинсталирај го драјверот за Нвидиа, преинсталирај го драјверот.
И ПРОВЕРИ ВО БИОС ЗА PEG Force X1 ДАЛИ Е НА DISABLE
Драјверот за 32битната е овој:
Version 306.97 - WHQL
Release Date Wed Oct 10, 2012
Operating System Windows 7 32-bit
Windows 8 32-bit
Windows Vista 32-bit
Language English (US)
File Size 128.2 MB
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
батка не можам да пристапам до Nvidia control panel ми искача дека не користам дисплеј кој е прикачен на Nvidia процесор
Прегледај го приврзокот 51782
Проба ли да преинсталираш драјвер? ако не си симни го најновиот за твојата графичка, и кога ќе го инсталираш избери custom, и clean install.
 
Член од
8 февруари 2012
Мислења
83
Поени од реакции
3
64 битнен ми е виндоусот а графичката пред 3 дена ја купив и нема работено како што треба затоа не можам да ја вратам на нормално со system restore..
а драјверот едно 100 пати го преинсталирав и ништо..
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
64 битнен ми е виндоусот а графичката пред 3 дена ја купив и нема работено како што треба затоа не можам да ја вратам на нормално со system restore..
а драјверот едно 100 пати го преинсталирав и ништо..
Clean install, проба ли?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Проба ли да преинсталираш драјвер? ако не си симни го најновиот за твојата графичка, и кога ќе го инсталираш избери custom, и clean install.
Тоа вероватно пробал него ако знаеш дали му треба да има некоја посебна Framework верзија за драјверов, можда не му е апдејтирана 7цава.
--- надополнето: 3 ноември 2012 во 18:12 ---
64 битнен ми е виндоусот а графичката пред 3 дена ја купив и нема работено како што треба затоа не можам да ја вратам на нормално со system restore..
а драјверот едно 100 пати го преинсталирав и ништо..
Провери за ова PEG Force X1 ако го имаш?
Ако ти е на Енабле нема ни да проработи ко шо треба, зашто ке форсира PCIE x1.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
a што е тоа и како да го проверам ?
Па се бркаме друже коа пижувате на рати мест одма на прв пост да ставите цела спецификација.
У претходните постови имаш пишувано дека имаш некоја плоча MS-7267, таа плоча на МСИ сајтот е вероватно оваа945GCM5, викам вероватно пошто под доунлоад за БИОС фајловите се именувани со 7267vXX.zip.
Ако не е таа плоча барај која е твојата, ама у мануалот за оваа стои опис дека во БИОС имаш ваква опција, симни го мануалот и прочитај во делот за БИОСОТ, има со слики е дадено кај е тоа PEG Force X1 во Биосот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom