Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
11 октомври 2012
Мислења
12
Поени од реакции
0
Pred dva dena zemav nov pc so Nvidia GTX 670 i sakam da stavam dva monitora (dual monitors) ama problemot e toa sto i dvata monitora mi se analogni t.e na grafickata edniot izlez e DVI-i (prifaka i digitalni i analogni) a drugio DVI-D ( samo digitalni), pa prasanjeto mi e dali ima nekakvi sansi da napravam drugiot monitor da raboti na dvi-d izlezot ili ke mora nov monitor? Probav so dvi-vga konverter ama samo ovaj na dvi-i izlezot raboti. Kako so procitav negde na net pisuva deka nema nikakvi sansi da se prikluci analogniot na dvi-d ama da si prasam i tuka :)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.911
Поени од реакции
41.874
Кога гледам слики, видеа, веб страни преку гугл хром па и тука на форумот кога сум мониторот ми трепка нон стоп кога го мрдам глувчето, а со мозила и опера не.
Му се случило ли на некој вака. Не е до графичката кога гледам филм на плеер не трепка и кога гледам слики од хард диск.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Кога гледам слики, видеа, веб страни преку гугл хром па и тука на форумот кога сум мониторот ми трепка нон стоп кога го мрдам глувчето, а со мозила и опера не.
Му се случило ли на некој вака. Не е до графичката кога гледам филм на плеер не трепка и кога гледам слики од хард диск.
Избриши ги драјверите на графичката и инсталирај најнови. Исто и бровсерот преинсталирај го.
 
Член од
12 април 2010
Мислења
491
Поени од реакции
143
Можно е да се гледаат 3д филмови на проектор поврзан со компјутер? Или ке треба блу реј плеер..
Ако да, ке треба ли некоја супермашина или ке може на мојов 10 годишњак (на пц мислам)? :D
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ми донесоа една матична Asus A8N5X и ми јавува cmos checksum error defaults loaded. Идам у сетап, лоад дефолтс, рестарт и не се пушта. Треба да му извадам батерија за да се пушти, инаку не го подига биосот.........и пак од поново.:) Пробав флеш да му направам, ама пак ништо. Да не има некој претстава што би можело да е проблем, некоја насока да ми даде. :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Ми донесоа една матична Asus A8N5X и ми јавува cmos checksum error defaults loaded. Идам у сетап, лоад дефолтс, рестарт и не се пушта. Треба да му извадам батерија за да се пушти, инаку не го подига биосот.........и пак од поново.:) Пробав флеш да му направам, ама пак ништо. Да не има некој претстава што би можело да е проблем, некоја насока да ми даде. :)
Нова батерија.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Нова батерија.
Пробав со 5-6 батерии, не е до нив. Одкако ќе отиде се по дефолт не се подига биосот после.
Значи еве, вадам батерија, го исклучувам од струја....го палам ми појавува cmos checksum error. Дава две опции F1 i Del....eве да речеме Ф1 ке стиснам, се подига виндоусот и после рестарт или турн офф не се пали. Брчат кулерите само. Треба да вадам батерија, од струја да го исклучам за да се подигне биосот....и така се јово на ново.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Ми донесоа една матична Asus A8N5X и ми јавува cmos checksum error defaults loaded. Идам у сетап, лоад дефолтс, рестарт и не се пушта. Треба да му извадам батерија за да се пушти, инаку не го подига биосот.........и пак од поново.:) Пробав флеш да му направам, ама пак ништо. Да не има некој претстава што би можело да е проблем, некоја насока да ми даде. :)
Читај овде, зависи што биос имаш АMI, Аward ili Phoenix лекот е преку дос со флопи бутабилно, а не преку биос т.е EZflash да го флешуваш. Под АМИ прочитај за методот со ЦТРЛ+ХОМЕ за forced flash ако не стига да детектира флопи.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Пробав со 5-6 батерии, не е до нив. Одкако ќе отиде се по дефолт не се подига биосот после.
Значи еве, вадам батерија, го исклучувам од струја....го палам ми појавува cmos checksum error. Дава две опции F1 i Del....eве да речеме Ф1 ке стиснам, се подига виндоусот и после рестарт или турн офф не се пали. Брчат кулерите само. Треба да вадам батерија, од струја да го исклучам за да се подигне биосот....и така се јово на ново.
Корумпиран BIOS чип...која матична е во прашање?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Читај овде, зависи што биос имаш АMI, Аward ili Phoenix лекот е преку дос со флопи бутабилно, а не преку биос т.е EZflash да го флешуваш. Под АМИ прочитај за методот со ЦТРЛ+ХОМЕ за forced flash ако не стига да детектира флопи.
Преку дос го флешував со Phoenix-Award BIOS flash tool V1.09
од http://support.asus.com/download.aspx?SLanguage=en&p=1&s=21&m=A8N5X&os=17&hashedid=7y6didlJgWtEGy8b тука симнат. Пробав со два три различни биос верзии. само што не го подигнав дос-от од флопи туку од УСБ. Направив едно бутабилно Hiren's Boot USB, го пуштив тоа програмчето Phoenix-Award BIOS flash tool V1.09 и го флешував.
Само што имаше некои 2 до 5% што не го смени у биосот....не ми е јасно зошто.
--- надополнето: 25 октомври 2012 во 00:41 ---
Корумпиран BIOS чип...која матична е во прашање?
Asus A8N5X
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Преку дос го флешував со Phoenix-Award BIOS flash tool V1.09
од http://support.asus.com/download.aspx?SLanguage=en&p=1&s=21&m=A8N5X&os=17&hashedid=7y6didlJgWtEGy8b тука симнат. Пробав со два три различни биос верзии. само што не го подигнав дос-от од флопи туку од УСБ. Направив едно бутабилно Hiren's Boot USB, го пуштив тоа програмчето Phoenix-Award BIOS flash tool V1.09 и го флешував.
Само што имаше некои 2 до 5% што не го смени у биосот....не ми е јасно зошто.
--- надополнето: 25 октомври 2012 во 00:41 ---

Asus A8N5X
Hirenot може те заебава, незнам колку чисто работи со рамот пошо мислам лоадира разни драјвери, напрај си чисто ДОС бутабилно со HP format tool едитирај го autoexec.bat фајлот и додај му ја командата за флешување, ако непостои autoexec.bat ке го креираш со нотепад. Пробај со оваа команда на биосман
awdflash 12345678.BIN /py/sn/f/cc/r
Exchange the awdflash with the name of whatever flash utility you are using, and replace the 12345678.BIN with the name of the BIOS file you are using. The parameters are explained here:
py = program yes
sn = save no
f = flash
cc = clear cmos
r = reboot
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
здраво, ако може некој да ми даде сугестија за ново напојување за постар компјутер. значи не сум гејмер и слично. ако играм игри играм кантер и ништо друго. имам nvidia240 ddr3, 4gbram ddr2 160gb sata3.0 hdd intel pentium e5200. имам буџет до 800 денари. поздрав.​
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
здраво, ако може некој да ми даде сугестија за ново напојување за постар компјутер. значи не сум гејмер и слично. ако играм игри играм кантер и ништо друго. имам nvidia240 ddr3, 4gbram ddr2 160gb sata3.0 hdd intel pentium e5200. имам буџет до 800 денари. поздрав.​
Power Supply Calculator
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Корумпиран BIOS чип...која матична е во прашање?
По се изгледа тоа ќе да е:)
Hirenot може те заебава, незнам колку чисто работи со рамот пошо мислам лоадира разни драјвери, напрај си чисто ДОС бутабилно со HP format tool едитирај го autoexec.bat фајлот и додај му ја командата за флешување, ако непостои autoexec.bat ке го креираш со нотепад. Пробај со оваа команда на биосман
awdflash 12345678.BIN /py/sn/f/cc/r
Exchange the awdflash with the name of whatever flash utility you are using, and replace the 12345678.BIN with the name of the BIOS file you are using. The parameters are explained here:
py = program yes
sn = save no
f = flash
cc = clear cmos
r = reboot
Фала друже, пробав се ама не сака апдејт на целиот BIOS да му направи и тоа е. И екогаш се истите сектори, тие што си остануваат непроменети.
Ме чуди само од што се има десено ова....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom