Вашата коса...

Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Пери носи!
Имам светло кафеава и долга коса! Ја мијам 2 пати неделно, не употребувам регенератори, маски, капки.....ништо! Само шампонче! Здрава ми е многу, не употребувам никогаш ни фен ни пегла, затоа и немам ни расцветани врвови!
I jas! Im se cudam na zenive, peglaj, farbaj, kapki, pa vakov sampon, takov, za vakva kosa, za takva.
Srekja mojava dobra e, ne me zamara mng, a ni jas ne ja tintram :D
Prava mi e, dolga, temno kafena (od sonce sega svetlo kafena mi e), gusta mi e mng, ja mijam sekoj den jas samo :D
Ziva, zdrava, dobra e :)
--- надополнето: 10 јули 2012 во 01:43 ---
Инаку за нега,све зависи од косата.Секогаш бирајте продукти што се за длабинска нега.Добри се шампоните од Dove,јас колку што знам,скоро на сите луѓе им одговараат.
За маски,нема боље од Kadus,јес да се малце поскапи во однос на амбалажата и нето-то,ама вредат.
Силиконските капки помагаат,дури и може повеке пати во денот да се нанесуваат само на краевите.
Честото чешлање на косата е мн. битно исто,и тоа со што помека четка.Косата кога ми е водена никогаш не ја чешлам,затоа што се кине,ја чешлам пред бањање.И после тоа само ја обвиткувам во пешкир,затоа што триењето на косата со пешкирот може само да ја оштети,поготово тогаш затоа што влакното е крхо,се шири од топлата вода.
Водата стално треба да биде млака,а не жешка и постепено на крајот да се исплакне со постудена вода.
Избегавам гумици за коса и така некака покушавам да ја одржам здрава и густа...
а да не зборувам колку се битни и здрави домашно припремените маски.Регенераторите се добри само за рашчешлување-ништо више.И само побрзо ја мрсат косата.

А доколку косата е ептен оштетена,ампулите и домашните маски многу помагаат.И барем на 2-3 месеци потстрижување по 2-3 цм.
Seriozno, cela filozofija imalo za toa kako da mies kosa :D
Ke pripazam nareden pat :D
 
Член од
8 јуни 2012
Мислења
374
Поени од реакции
830
Не ја бланширај! Затоа ти е оштетена. Ако сакаш да постигнеш ефект на посветло црвена нијанса, земи црвена и плава фарба, стави пола-пола и ќе ја осветлиш. Не ти е од фарби изгорена, и јас ја фарбам редовно па воопшто ни врвовите не ми се оштетени.
И купи си бреза или коприва шампон.
Имам земено шампон од коприва, ама не ми помогна многу.
Моментално ја мијам косата со Loreal ама многу ми ја мрси косата. :(
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
Има ли некој искуство со фарбање на косата од кафена во плава без да се бланшира? Сакам да сменам малце ми здосади веќе мојава боја башка што претходно се имав фарбано на заебанција и сеа пола коса ми е светло кафена а пола темно кафена. Треба на фризер да идам ама не сакам бланш во никој случај кај ми е кршлива уште тоа ми фали да ја снема.
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Има ли некој искуство со фарбање на косата од кафена во плава без да се бланшира? Сакам да сменам малце ми здосади веќе мојава боја башка што претходно се имав фарбано на заебанција и сеа пола коса ми е светло кафена а пола темно кафена. Треба на фризер да идам ама не сакам бланш во никој случај кај ми е кршлива уште тоа ми фали да ја снема.
Jas vo prva sredno plava sakav da se pravam. Se ofarbav so najvetlata plava nijansa sto postoese.
Posto imam temno kafena kosa, prviot pat mi ispadna svetlo kafena. Posle mesec dena (pocetok na leto) pak se ofarbav isto plava, odozdolu mi bese svetlo kafena, odozgora pomarandzesta.
Se prefarbav posle toa nekolku pati vo nijansa slicna na prirodnata i mi zavrsi avanturata so toa da stanuvam plavusa :D
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
Препорака за шампон за мрсна коса. Ама стварно некој што го има пробено и што му има помогнето, а не пробај го овој слушнав дека бил добар. Примам препораки само од луѓе на кои што им е мрсна, користат некој вид на шампон и имат подобрување.
 
M

Moon Child

Гостин
Има ли некој искуство со фарбање на косата од кафена во плава без да се бланшира? Сакам да сменам малце ми здосади веќе мојава боја башка што претходно се имав фарбано на заебанција и сеа пола коса ми е светло кафена а пола темно кафена. Треба на фризер да идам ама не сакам бланш во никој случај кај ми е кршлива уште тоа ми фали да ја снема.
Без бланш нема шанси да станеш плавуша. Дури и со бланш нема да бидеш одма плава, поради тоа што половината од косата веќе ти е фарбана, нема шанси да фати. Подобро откажи се од идејата, само полошо ќе си направиш и онака веќе ти е кршлива косата.
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.012
Поени од реакции
2.154
Препорака за шампон за мрсна коса. Ама стварно некој што го има пробено и што му има помогнето, а не пробај го овој слушнав дека бил добар. Примам препораки само од луѓе на кои што им е мрсна, користат некој вид на шампон и имат подобрување.
Recept,Брезов шампон,шампон од коприва...Пробано - помогнато.
Кој и да го користиш нема да погрешиш.(y)
 
Член од
8 јуни 2012
Мислења
374
Поени од реакции
830
Препорака за шампон за мрсна коса. Ама стварно некој што го има пробено и што му има помогнето, а не пробај го овој слушнав дека бил добар. Примам препораки само од луѓе на кои што им е мрсна, користат некој вид на шампон и имат подобрување.
Рецепт за мрсна коса, мене многу ми помогна. ;)
 
Член од
16 јули 2012
Мислења
86
Поени од реакции
8
Zdravo :D mi treba pomos za stil za kosa seuste nemozam da si ja najdam frizirata sho e bas zakon .nekoj sovet :D ??
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Препорака за шампон за мрсна коса. Ама стварно некој што го има пробено и што му има помогнето, а не пробај го овој слушнав дека бил добар. Примам препораки само од луѓе на кои што им е мрсна, користат некој вид на шампон и имат подобрување.
La Ligne - Од Кам Маркет!
Најдобрите шампони евр!
 
Член од
16 јули 2012
Мислења
86
Поени од реакции
8
Pa na nekoja od ponovive frizuri iam mn temno kafena kosa i moze da se kaze e gusta
 

Kajgana Shop

На врв Bottom