Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Да прашам, имам 16гб usb, но кога сакам од pc на usb-то да префрлам пример игра од 5-6 гб, ми кажува дека фајлот е преголем и нема место, а usb-то е празно. Пробав со филм не прави проблеми, а било која игра не сака. Има некое решение? Благодарам
Треба да го конвертираш флешот во NTFS и ќе сака да прима големи фајлови.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Имам лцд монитор со вга/дви излез и сакам да го приклучам на близу дигиталната тв, ми дадоа ресивер и имам плус тв тјунер вакво
http://www.google.com/imgres?um=1&hl=en&client=firefox-a&hs=aG5&sa=N&rls=org.mozilla:en-US:official&biw=1440&bih=730&tbm=isch&tbnid=oZTPNYTAXTa2VM:&imgrefurl=http://oldtelevisions.blogspot.com/2012/09/audiovox-accessories-rcrn08gr-universal.html&docid=M--CvIc3BIwz6M&imgurl=http://img.alibaba.com/photo/502465223/Analog_TV_Tuner_HDTV_RGB_RCA_VGA_3D_Motion_Remote_Control.jpg&w=400&h=400&ei=YPp7UNeoOu774QTTx4GQDQ&zoom=1&iact=hc&vpx=392&vpy=324&dur=903&hovh=225&hovw=225&tx=60&ty=125&sig=107457371535713027594&page=2&tbnh=146&tbnw=149&start=27&ndsp=35&ved=1t:429,r:8,s:20,i:159
и сега ако некој знае како што треба да се приклучи ми кажаа треба мониторот со тјунерот прво па тјунерот во ресиверот да се приклучат, неможам да се снајдам
Anyone ?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.733
Поени од реакции
12.162
на друг стендалон плеер не сум ги пробал. Треба да најдам некој комшија да ги испробам.
"Средено". Позајмив друг плеер, филмовите се вчитуваат нормално. Тоа значи мојот двд плеер е за чистење или за украс.
Сега ме интересира за другиот плеер кој има усб влез (плеер Фуего), за во случај да купувам нов за себе. Без разлика дали на усб стикот ќе ставам ави фајл или филм во двд формат (исо, воб...), плеерот го чита стикот ама јавува грешка кога ќе сакам да стартам фајл unsupported format. Стикот е форматиран Фат.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Moze nekoj da mi pomogne zasto ne mi cita hard disk sakam da pravam reinstall vika deka nema nisto a edni decki so go odnesov fo reinstaliraa mi vikaat ima finti xD moze nekoj da mi pomogne ....
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
"Средено". Позајмив друг плеер, филмовите се вчитуваат нормално. Тоа значи мојот двд плеер е за чистење или за украс.
Сега ме интересира за другиот плеер кој има усб влез (плеер Фуего), за во случај да купувам нов за себе. Без разлика дали на усб стикот ќе ставам ави фајл или филм во двд формат (исо, воб...), плеерот го чита стикот ама јавува грешка кога ќе сакам да стартам фајл unsupported format. Стикот е форматиран Фат.
Види го форматот на видеото и на аудиото, често знае и аудиото да ти го јавува така и да не го пушта. Обично на DTS аудио прави проблем.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Ако некогаш си го отварал компјутерот, можеш да ми кажеш дали кабелот на дискот е ваков или ваков ?
Инаку веќе кога си се потрудил да дојдеш до овој линк, требало уште малку подолу да погледнеш (сигурно знаеш англиски да си преведеш :) ). Пробај со ова, па ако не успее ќе бараме друго решение:
This problem happens when you have SATA hard drive and you have RAID/SATA mode configured in BIOS. There are 2 ways of fixing this problem.

First method is to change the SATA Mode to IDE in BIOS. My computer BIOS is Phoenix AwardBIOS 6.00PG and I can change the SATA Mode to IDE by going to Integrated Peripherals > SATA Devices Configuration > SATA Mode [RAID] and change to [IDE].
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Ако некогаш си го отварал компјутерот, можеш да ми кажеш дали кабелот на дискот е ваков или ваков ?
Инаку веќе кога си се потрудил да дојдеш до овој линк, требало уште малку подолу да погледнеш (сигурно знаеш англиски да си преведеш :) ). Пробај со ова, па ако не успее ќе бараме друго решение:
This problem happens when you have SATA hard drive and you have RAID/SATA mode configured in BIOS. There are 2 ways of fixing this problem.

First method is to change the SATA Mode to IDE in BIOS. My computer BIOS is Phoenix AwardBIOS 6.00PG and I can change the SATA Mode to IDE by going to Integrated Peripherals > SATA Devices Configuration > SATA Mode [RAID] and change to [IDE].
Co sata kabel e crvenite se :D 80 gb e krci nenormalno ;D
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Co sata kabel e crvenite se :D 80 gb e krci nenormalno ;D
Штом крчи, не е добро. Или се бед сектори во прашање или е прикрај со животот :D. Така да од искуство ти советувам што побрзо да си направиш бекап на се што ти е важно од тој хдд (за да не го замрзнуваш во фрижидер и после да се молиш да проработи само колку да си ги префрлиш податоците), префрли ги на друг или ако немаш, тогаш Dropbox или некои други такви сервиси.Инаку, штом хдд-то ти е сата, тогаш направи како што ти копирав - First method is to change the SATA Mode to IDE in BIOS.
Откако ќе го направиш тоа, зачувај ги промените во биосот, рестартирај го компјутерот (со вметнато цеде) и пробај да го реинсталираш.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Штом крчи, не е добро. Или се бед сектори во прашање, или е прикрај со животот :D. Така да од искуство ти советувам што побрзо да си направиш бекап на се што ти е важно од тој хдд (за да не го замрзнуваш во фрижидер и после да се молиш да проработи само колку да си ги префрлиш податоците), префрли ги на друг или ако немаш, тогаш Dropbox или некои други такви сервиси.Инаку, штом хдд-то ти е сата, тогаш направи како што ти копирав - First method is to change the SATA Mode to IDE in BIOS.
Откако ќе го направиш тоа, зачувај ги промените во биосот, рестартирај го компјутерот (со вметнато цеде) и пробај да го реинсталираш.
Od koa go kupuv kompjuteri si hrci takov proces ima mi rekoa :D edna dioa zolta sveti i hrci koa ona raboti sranje u boja amc :D aj ke probam utre i ke pisam fala mn :D
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.547
Поени од реакции
7.312
"Средено". Позајмив друг плеер, филмовите се вчитуваат нормално. Тоа значи мојот двд плеер е за чистење или за украс.
Сега ме интересира за другиот плеер кој има усб влез (плеер Фуего), за во случај да купувам нов за себе. Без разлика дали на усб стикот ќе ставам ави фајл или филм во двд формат (исо, воб...), плеерот го чита стикот ама јавува грешка кога ќе сакам да стартам фајл unsupported format. Стикот е форматиран Фат.
НА болдираново само ке ти додадам после тоа чистење НОВ ДВД плеер (500ден ли е ?) па тек после за украс. Сеуште не ти е отворен очигледно, внатре плеерот е уствари компјутерски ДВДром, види што бренд е и барај таков ист(по бренд и модел) или сличен, пример ако е ЛГ најди ЛГ плеер без да е ист моделот. Со тошиба ДВДдрајв имам успеано да го сменам тој од ДВДплеерот го заменив со тој од кукиштето и си работеше најнормално, конектиран беше со најобичен ИДЕ кабел, само малце пократок.
 

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325
Денес ми текна да сменам паста на графичката (без некоја посебна причина) :tapp: и температурите ми рипнаа од 70-75 max на 95+.
Ја извадив графичката пак, избришав пастата со алкохол, ставив пак паста, исто. Можно е да треба некој период да се исуши за да работи нормално или па не ја бива пастата (Cooler Master).
Графичката е Sapphire HD 6870.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom