Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
PC-то се пали и работи, арно ама не дава никаков сигнал на монитор нема ни слика ни ништо. Проблем освен графичка друго што би можело да биде?
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Nekoj sovet :D igram rift mal fps iam epten imam s939 maticna izumren socket na nea imam amd atlhon 3200+ 1 gb ram i 8800gt imam okolu 1200 denari dali da kupam nova maticna nekoja polovna lga 775 ili da dokupam ram i slicno da mozam da igram rift na raat ili da baram dual core procesor za s939 so nigde nemozam da go najdam ? ako ima nekoj sovet neka pise :D
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.744
Поени од реакции
1.496
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.547
Поени од реакции
7.312
Имам проблеми неможам да форматрам УСБ ми јавува порака Windovs was unable to complite this format пробав со ова http://www.bleepingcomputer.com/tutorials/partition-and-format-a-disk-in-windows/#create меѓутоа нешто пак ме зеза некоја идеа или помош што да направам ?
Тоа усбето стикче е некое или хард диск од 200 и више Гб ?
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.744
Поени од реакции
1.496
Тоа усбето стикче е некое или хард диск од 200 и више Гб ?
УСБ стик од 4 гб сум го затурил некаде не ми ни важи гаранцијата веќе а не го отвара некористено е воопшто ми бара формат и никако неможе да се форматира.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.547
Поени од реакции
7.312
УСБ стик од 4 гб сум го затурил некаде не ми ни важи гаранцијата веќе а не го отвара некористено е воопшто ми бара формат и никако неможе да се форматира.
Значи како драјв го чита у Mycomputer, а неможе да се форматира ко шо рзбрав. Значи прво можно е да нема партиција стикчево, значи ке влезеш во Диск менаџмент ако таму ти го јавува како драјв ке идеш да креираш волуме/партиција од 4Гб па после ке форматираш. Ако виндоусов не ти го среди тоа за HP USB format tool викаат све може да изформатира од Усб па пробај со него после. Само пази која буква ке селектираш за Drive: да не исформатираш нешто друго ;)
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.744
Поени од реакции
1.496
Значи како драјв го чита у Mycomputer, а неможе да се форматира ко шо рзбрав. Значи прво можно е да нема партиција стикчево, значи ке влезеш во Диск менаџмент ако таму ти го јавува како драјв ке идеш да креираш волуме/партиција од 4Гб па после ке форматираш. Ако виндоусов не ти го среди тоа за HP USB format tool викаат све може да изформатира од Усб па пробај со него после. Само пази која буква ке селектираш за Drive: да не исформатираш нешто друго ;)
како да го сменам тоа неможам да ја најдам опцијата
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.547
Поени од реакции
7.312
како да го сменам тоа неможам да ја најдам опцијата
У горниот дел глеј не ја чита G: партицијата каков Фајл Систем е (NTFS/FAT32/FAT) како што фино лепо си ги чита C: и D: дека се NTFS од по 19Гб. Тоа пак значи дека или партицијата не е во ред, или имало ставено некој софт на УСБто кој направил една партиција од само 8МБ а другиот дел до 4Гб го ставил во скриена партиција, пошто да не беше скриена во долниот панел после тие 8Мб ке имаше уште едно правоаголниче со Unallocated Space да има од одприлике 3.9Гб. Значи прво што треба да направиш е да ја ИЗБРИШЕШ G: партицијата во долниот панел на десен клик на G:. После ке креираш нова партиција (пак во долниот панел) и треба да ти јави дека maxSize може да биде 4Гб таа партиција ако ти е стикот од 4Гб. После ке ја форматираш како FAT32. Ако при креирање на партицијата ти јави пак некој максимум сајз ко ова 8Мб или било што помало од 4Гб тогаш треба да бараш начин како да ја избришеш скриената партиција, значи или тоа HP tools или како што ти кажава со ова EaseUS Partition Master. И све ова под претпоставка дека стикот е Ок, УСБ портот е ОК, и имаш инсталирани чипсет драјвери за плочата кои пак во себе си содржат и усб драјвери. Си пробал на друг компјутер дали го чита стикчево исто како 8мб или 4гб ?
 
Член од
12 август 2009
Мислења
141
Поени од реакции
9
PC-то се пали и работи, арно ама не дава никаков сигнал на монитор нема ни слика ни ништо. Проблем освен графичка друго што би можело да биде?
Најчесто може да биде напојувањето или RAM-от, поретко графичката
 

Слепо Црево

Оџачар Грла
Член од
26 мај 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
223
Ај ако може некој да ми каже како да го упалам вифито на ЛЕново z570. Turn on ми вика на некој си свич цело време ама неможам да се снајдам.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Ај ако може некој да ми каже како да го упалам вифито на ЛЕново z570. Turn on ми вика на некој си свич цело време ама неможам да се снајдам.
Мало копче од десната страна види дали има.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom