Прашања до атеистите

Статус
Затворена за нови мислења.

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Ветер и магла се природни појави, за кои сметам дека ти се јасни.

Падот Адамов е причинител за се она што ти се случува тебе СЕГА, а те тера да се мачиш со имагинацијата за минатото и иднината.

Падот Адамов е казната која ти, јас и останатите ја издржуваме преку конечноста и детерминираноста на нашите размисли, каде ни се познати единствено почетокот и крајот, а никако и линијата на лавиринтот кој те носи од стартот кон целта.
А целта е страшна, целта е крајот на конечниот и детерминираниот процес кој се одвива во нашите глави, а воедно претставува почеток на еден друг процес кој симболично се нарекува рај или пекол, во зависност од линијата која те донела до целта, а ти свесно или несвесно си ја одбрал да ја исцрташ во текот на твојата конечност.

Падот Адамов е почеток на нештата кои треба да допринесат да ограниченото суштество наречено човек, направено налик повиоск ентитет, осознае како крајот на неговата конечност, ќе го однесе на почетокот на процесот симболично наречен рај, а тоа пак, ќе претставува изедначување со ликот, содржината и својствата на повисокиот ентитет.
Се гледа дека појма немаш. Ако „ветер и магла“ се природни појави „глупости“ се уште поприродна. Место првиот израз подобро ќе стоеше вториот во мојот претходен пост.
Пусти хармал во Синај што направил, да не беше тој, не ќе постоеа законите.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ветерот и маглата се природни појави бе Атеист. Господ гока создал светот и векот создал и ветер, и дожд и соцне, а знаеме дека и магла создал.
А глупостите се потполно наша, чоечка направија дека сме скренале од мудроста и речта божја.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Се гледа дека појма немаш. Ако „ветер и магла“ се природни појави „глупости“ се уште поприродна. Место првиот израз подобро ќе стоеше вториот во мојот претходен пост.
Пусти хармал во Синај што направил, да не беше тој, не ќе постоеа законите.
Јас не можам да ти се мешам во размислувањата. Твои си се. ГОлем си. Си знаеш:P

Ама едно знај, тука сум за да ти помогнам да го најдеш вистинскиот пат, се разбира кога ќе присакаш ти сам.
Со сила убаина не бива.:cool:

Остај ти Синај, закони. Нема врска тоа со целта за која треба да се стремиш.

А сега јас би те прашал нешто согласно насловот на темава нели.

Дали човековото тело е хардвер, управуван од софистициран навидум самоучечки софтвер?

Дали човекот е една сложена машина, да откако ја дознаеме ннејзината функционалност во целост, ќе бидеме способни да го поместуваме почетокот и крајот на таа машина?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Јас не можам да ти се мешам во размислувањата. Твои си се. ГОлем си. Си знаеш:P

Ама едно знај, тука сум за да ти помогнам да го најдеш вистинскиот пат, се разбира кога ќе присакаш ти сам.
Со сила убаина не бива.:cool:

Остај ти Синај, закони. Нема врска тоа со целта за која треба да се стремиш.
Ти твојот си го нашол па на друг ќе покажуваш пат :pos::pos:
Море Modesty да не ти е презиме? А?
Ај погледни си ги двете болдирани реченици. Гледај си ја ти твојата цел, мојата остави ми ја мене. Погрешна/непогрешна моја е. Слободна волја :icon_lol: ти текнуе?
„Нека бог го убие оној кој не знае а се осудува на другите да им го покажува патот“
А сега јас би те прашал нешто согласно насловот на темава нели.

1. Дали човековото тело е хардвер, управуван од софистициран навидум самоучечки софтвер?

2. Дали човекот е една сложена машина, да откако ја дознаеме ннејзината функционалност во целост, ќе бидеме способни да го поместуваме почетокот и крајот на таа машина?
1. Не
2. Нема почеток и крај, не постои.
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Ветер и магла се природни појави, за кои сметам дека ти се јасни.

Падот Адамов е причинител за се она што ти се случува тебе СЕГА, а те тера да се мачиш со имагинацијата за минатото и иднината.

Падот Адамов е казната која ти, јас и останатите ја издржуваме преку конечноста и детерминираноста на нашите размисли, каде ни се познати единствено почетокот и крајот, а никако и линијата на лавиринтот кој те носи од стартот кон целта.
А целта е страшна, целта е крајот на конечниот и детерминираниот процес кој се одвива во нашите глави, а воедно претставува почеток на еден друг процес кој симболично се нарекува рај или пекол, во зависност од линијата која те донела до целта, а ти свесно или несвесно си ја одбрал да ја исцрташ во текот на твојата конечност.

Падот Адамов е почеток на нештата кои треба да допринесат да ограниченото суштество наречено човек, направено налик повиоск ентитет, осознае како крајот на неговата конечност, ќе го однесе на почетокот на процесот симболично наречен рај, а тоа пак, ќе претставува изедначување со ликот, содржината и својствата на повисокиот ентитет.
Бла бла бла... драпај си газо... Ко демек Адам оти згрешил бил протеран, но бил протеран да на крај да свати и се врати во рајо за да се изедначи со повисокиот ентитет... Бла бла бал...
А за болдот колку си се лажеш самиот себе...:(
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Ти твојот си го нашол па на друг ќе покажуваш пат :pos::pos:
Море Modesty да не ти е презиме? А?
Ај погледни си ги двете болдирани реченици. Гледај си ја ти твојата цел, мојата остави ми ја мене. Погрешна/непогрешна моја е. Слободна волја :icon_lol: ти текнуе?


1. Не
2. Нема почеток и крај, не постои.
Како сакаш. Јас ти стојам на услуга. Вистинскиот пат ќе ти го покажам кога ќе посакаш.

Батали ти цитати од Библијата.

1. Што е по тебе?
2. Човечкото суштество нема свој почеток и крај?
--- надополнето: 5 октомври 2012 во 09:42 ---
Бла бла бла... драпај си газо... Ко демек Адам оти згрешил бил протеран, но бил протеран да на крај да свати и се врати во рајо за да се изедначи со повисокиот ентитет... Бла бла бал...
А за болдот колку си се лажеш самиот себе...:(
Ошо пак ти почнуваш:pos:

Сеуште тебе ти велам дојди од оваа страна на реката. Поубаво е.

Дај бе смени го никот барем.

Лузерски е. ОШО:tapp:


Ела ти со мене да го спознаеш Христа, богот кој поприми човечки облик, да ми те спаси тебе и останатите блудни од гревоите минати и идни.

Не праи идоли од луѓе, уште помалку ако тие луѓе се класика лузери како ОШО.

Пиши си таму Бил Гејтс барем. Или Доналд Трамп. Пиши си Командант Марк.

Имаш куп винери кои можат да ти бидат синоним, а ти избираш лузер.

Јасно ко бел ден дека Бафомет те опседнал.
Мислам дека ти е потребен и еден егзорцизам тебе, и тоа многу брзо.
Ако сакаш ќе организираме егзорцизмот, ќе се спасиш.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Како сакаш. Јас ти стојам на услуга. Вистинскиот пат ќе ти го покажам кога ќе посакаш.

Батали ти цитати од Библијата.

1. Што е по тебе?
2. Човечкото суштество нема свој почеток и крај?
:pos: Колку врска немаш. Нема врска со библија брат, очигледно ни си отворил тоа библијата. Не можеш ти никогаш да ми покажеш вистински пат, не го знаеш. Оди малку поднаучи и поработи на наоѓање на истиот.
1. To much Ajahuaska, ко ќе помине дејството
2. Не
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
:pos: Колку врска немаш. Нема врска со библија брат, очигледно ни си отворил тоа библијата. Не можеш ти никогаш да ми покажеш вистински пат, не го знаеш. Оди малку поднаучи и поработи на наоѓање на истиот.
1. To much Ajahuaska
2. Не
Види немам потреба јас од Библијата.

Јас знам дека патот е со Христос, и со вербата во него. Јас знам дека тој замина со сите наши гревови и се врати да ни покаже како изгледа вечноста, и што ги чека оние кои ќе го изодат неговиот пат.

Атеист ТОА НЕ СЕ УЧИ. ТОа се чувствува. Не можеш да ј апочувствуваш милоста божја, само ако Бафомет или Мамон те имаат опседнато.

1. Пробај да одговориш.

2. Батали ти да и не. Одговораја зашто не. К
ако тоа ти како единка не го сметаш раѓањето твое за почеток, а смртта крај за тебе како единка. Ја троа образложи.
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Malku pogresno si me sfatil ali nema veze, postov ispaga kako da me ucis kako da ziveam i sto treba da pravam u zivotot, ova za vremeto ke go ostavam na strana i ke ti odgovoram za ova drugoto kade mi kazuvas za obvrskite platata itn. Prvo plata nemam, rabotam kolku ke zarabotam nekogas poveke nekogas pomalku no sepak dovolno i poveke za zivot no ne e toa poentata. Ne mislev od aspekt kako ke preziveam utre za hrana itn:))) i da stanam bezdomnik imam resenie za toa. Sakav da kazam deka obvrskite koj gi izvrsuvame ne stavaat vo eden sisetem da se custvuvame kako robovi bez razlika na parite sto gi zarabotuvame, celata situacija u momentov se odviva stresno na site polinja na egzistencija. Obvrskite prema sebe i familijata gi izvrsuvam so zadovolstvo sekogas naogam vreme da uzivam, se diskonektiram od minatoto i idninata se opustam i uzivam vo segasnosta ona sto mi go pruza zivotot u momentot. A ako zamislam utre sto me ceka na rabota odnoso kako ke go preziveam
denot od nekoj xxx situacii sto postojat u site sferi na opstestvoto odnosno sto gi dozivuva sekoj graganinin od najobicen rabotnik do najgolem direktor e uzas. Osven ako nekoj nema potreba da raboti i ima se sto mu treba za zivot i zadovolstvo togas ne se soocuva so stresni situacii. Site tie stresni situacii gi pravat zakonite na opstestvoto za da mozeme sekogas da bideme robovi.
Не не те учам, не ни имам таква намера... повеќе е општо не е стриктно за тебе...:) Но сепак не се согласувам со тоа дека стресните ситуации се причината за станување на роб на општеството... туку зависи од тоа колку си ти свесен... доколку не си се знае дека ќе бидеш роб дури и на сопствените желби а да не зборам на стресните ситуации... се зависи од тебе и од твојата состојба на постоење... и не значи дека како немаш никакви обврски и има се што му треба на човек дека нема да се соочува со стрес... потребите на човекот се мали и едноставни, но желбите се многу и комплицирани и се изворот на мизерија бидејки најчесто имаме големи очекувања и ретко тие очекувања да се исполнат и ете ти стрест, мизерија, напетост... итн...
И можеш да бидеш роб на два начина... не ги објаснувам само ќе ги пишам
Прв е физички/биолошки роб...
Втор е психички/духовен роб...

Воедно има и соодветна слобода...

За физичкото/биолошкото ропстви--- слобода од...
За психичкото/духовнот ропство--- слобода за...
И после тоа иде само слобода...
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Види немам потреба јас од Библијата.

Јас знам дека патот е со Христос, и со вербата во него. Јас знам дека тој замина со сите наши гревови и се врати да ни покаже како изгледа вечноста, и што ги чека оние кои ќе го изодат неговиот пат.

Атеист ТОА НЕ СЕ УЧИ. ТОа се чувствува. Не можеш да ј апочувствуваш милоста божја, само ако Бафомет или Мамон те имаат опседнато.

1. Пробај да одговориш.

2. Батали ти да и не. Одговораја зашто не. К
ако тоа ти како единка не го сметаш раѓањето твое за почеток, а смртта крај за тебе како единка. Ја троа образложи.
Знаеш? Фино. Добро за тебе. Штом си знаеш да не се секирам за тебе. Терај си со својата вистина.
Кај тоа ти реков дека се учи? Реков прво да научиш па да поработиш. Духовна логика Доналд. Духовна.... :cool:
А кои се тие Бафомет и Мамон? Јас не ги познавам. Ти ги знаеш кои се? Некои другарчиња твои се?

1. Нема потреба од тоа, штом си го нашол ти „патот“ треба да ти е јасно за што се работи.
2. Кој дел не ти е јасен? Нема почеток ни крај. Само различни интензитети. Од читање Доналд не се учи, сам кажа погоре. Така да џабе и да ти пишам.
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Како сакаш. Јас ти стојам на услуга. Вистинскиот пат ќе ти го покажам кога ќе посакаш.

Батали ти цитати од Библијата.

1. Што е по тебе?
2. Човечкото суштество нема свој почеток и крај?
--- надополнето: 5 октомври 2012 во 09:42 ---


Ошо пак ти почнуваш:pos:

Сеуште тебе ти велам дојди од оваа страна на реката. Поубаво е.

Дај бе смени го никот барем.

Лузерски е. ОШО:tapp:


Ела ти со мене да го спознаеш Христа, богот кој поприми човечки облик, да ми те спаси тебе и останатите блудни од гревоите минати и идни.

Не праи идоли од луѓе, уште помалку ако тие луѓе се класика лузери како ОШО.

Пиши си таму Бил Гејтс барем. Или Доналд Трамп. Пиши си Командант Марк.

Имаш куп винери кои можат да ти бидат синоним, а ти избираш лузер.

Јасно ко бел ден дека Бафомет те опседнал.
Мислам дека ти е потребен и еден егзорцизам тебе, и тоа многу брзо.
Ако сакаш ќе организираме егзорцизмот, ќе се спасиш.
Бла бла бал :drk:
:facepalm:
Тешко да го извадиш демонов од мене па макар и папата да го викнеш за егзорцизам у тандем со Стефан апашот овај владиката де грешка...
Ни Исус слично не може егзорцизам да ми напраи ќе го опседнам и него... оти и Исус има многу нешта за учење сеуште е детинест ама нема везе ке отиде кај некој Зен мастер ќе го поучат и него да не се фура многу многу дека бил едини син на Богот на будалите... Егото му вришти со километри ама на крстот кога тој богот го извиси и не се појави(оти и не постои) се освести и си рече... о Исусе овчару еден каква будала сум бил значи каква жена ми се даваше оваа Марија а јас будала ја одбив... сега ќе си бев жив и ќе си имав семејство дечиња и најака жена у цел ерусалим... пу да ти ибам глупиот да ти ибам...
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Знаеш? Фино. Добро за тебе. Штом си знаеш да не се секирам за тебе. Терај си со својата вистина.
Кај тоа ти реков дека се учи? Реков прво да научиш па да поработиш. Духовна логика Доналд. Духовна.... :cool:
А кои се тие Бафомет и Мамон? Јас не ги познавам. Ти ги знаеш кои се? Некои другарчиња твои се?

1. Нема потреба од тоа, штом си го нашол ти „патот“ треба да ти е јасно за што се работи.
2. Кој дел не ти е јасен? Нема почеток ни крај. Само различни интензитети. Од читање Доналд не се учи, сам кажа погоре. Така да џабе и да ти пишам.
Не се секирај за мене дефинитивно. На прав пат сум:D

Се обидувам и тебе да те изведам.

БАфомет и Мамон, се мои непријатели, а не другарчиња.
Те опседнале тебе. Ќе ги запознаеш ти сигурно н акрајот на циклусот. Дај боже само што подоцна.:D

1. Не бегај од одговорот. Образложи.

2. Различен интензитет. Ок.
Твоето раѓање, има различен интензитет на што? во споредба со што?
Ете не биди шкрт на зборови, подобјасни ни.
--- надополнето: 5 октомври 2012 во 10:22 ---
Бла бла бал :drk:
:facepalm:
Тешко да го извадиш демонов од мене па макар и папата да го викнеш за егзорцизам у тандем со Стефан апашот овај владиката де грешка...
Ни Исус слично не може егзорцизам да ми напраи ќе го опседнам и него... оти и Исус има многу нешта за учење сеуште е детинест ама нема везе ке отиде кај некој Зен мастер ќе го поучат и него да не се фура многу многу дека бил едини син на Богот на будалите... Егото му вришти со километри ама на крстот кога тој богот го извиси и не се појави(оти и не постои) се освести и си рече... о Исусе овчару еден каква будала сум бил значи каква жена ми се даваше оваа Марија а јас будала ја одбив... сега ќе си бев жив и ќе си имав семејство дечиња и најака жена у цел ерусалим... пу да ти ибам глупиот да ти ибам...
Абе лузер еден, за муабетот со Исус, ќе те казни самиот Исус.

Нит имам право да ти судам, а уште помалку да ја извршам пресудата.

Кого ти ќе опседнеш црни следбенику ошов:(

Послушај ме, дај да напраиме егзорцизам, поубаво ќе ти биде.

Таков ти е проблемот, заебан е. Те тера да се чувствуваш дека си прогледал, а уствари гледаш илузија, наметната од Бафомет.

ТИ СПИЕШ пријателе. Живееш нечија виртуелна реалност.


Уште еднаш. Дај да ти напраиме егзорцизам. И на ТВ ако сакаш ќе те прикажеме.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Не се секирај за мене дефинитивно. На прав пат сум:D

Се обидувам и тебе да те изведам.

БАфомет и Мамон, се мои непријатели, а не другарчиња.
Те опседнале тебе. Ќе ги запознаеш ти сигурно н акрајот на циклусот. Дај боже само што подоцна.:D

1. Не бегај од одговорот. Образложи.

2. Различен интензитет. Ок.
Твоето раѓање, има различен интензитет на што? во споредба со што?
Ете не биди шкрт на зборови, подобјасни ни.
Немој жити се да ми покажуваш, ќе залужиш карта за патот кон „црномањестиот“ заедно со мене, не го сакам твојот пат. Поарно во Џехенемот, поубави журки има. :P
Значи ги познаваш наведените двајца. Не може да имаш непријатели а да не ги познаваш.
1. Не се образложува треба да почуствуваш. Ниеден збор не може да ти објасни ако го немаш тоа на себе осетено.
2. Интензитет на постоењето.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Немој жити се да ми покажуваш, ќе залужиш карта за патот кон „црномањестиот“ заедно со мене, не го сакам твојот пат. Поарно во Џехенемот, поубави журки има. :P
Значи ги познаваш наведените двајца. Не може да имаш непријатели а да не ги познаваш.
1. Не се образложува треба да почуствуваш. Ниеден збор не може да ти објасни ако го немаш тоа на себе осетено.
2. Интензитет на постоењето.
Грешно ти е тоа со картата за Бафомет. Лошо си протолкувал.

1. Море што да осеќам. Врати с ена прашањето и одговори зашто НЕ ?

2. Интензитет на постоење :P Ова ти го смисли сег аи овде хаха.
А пред зиготот интензитетот е рамен на 0. И оп од ништо иде нешто.

Интересно. Мошне интересно. Речиси типичен Христијански став.
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Не се секирај за мене дефинитивно. На прав пат сум:D

Се обидувам и тебе да те изведам.

БАфомет и Мамон, се мои непријатели, а не другарчиња.
Те опседнале тебе. Ќе ги запознаеш ти сигурно н акрајот на циклусот. Дај боже само што подоцна.:D

1. Не бегај од одговорот. Образложи.

2. Различен интензитет. Ок.
Твоето раѓање, има различен интензитет на што? во споредба со што?
Ете не биди шкрт на зборови, подобјасни ни.
--- надополнето: 5 октомври 2012 во 10:22 ---


Абе лузер еден, за муабетот со Исус, ќе те казни самиот Исус.

Нит имам право да ти судам, а уште помалку да ја извршам пресудата.

Кого ти ќе опседнеш црни следбенику ошов:(

Послушај ме, дај да напраиме егзорцизам, поубаво ќе ти биде.

Таков ти е проблемот, заебан е. Те тера да се чувствуваш дека си прогледал, а уствари гледаш илузија, наметната од Бафомет.

ТИ СПИЕШ пријателе. Живееш нечија виртуелна реалност.


Уште еднаш. Дај да ти напраиме егзорцизам. И на ТВ ако сакаш ќе те прикажеме.
Па толку ли е сиромашен тој твојот Исус па одма ќе ме казнува... нели беше сврти го и другиот образ...
И викаш не ми судиш а ме наркуваш лузер хм... типично егоистичен апроуч баш си одговоараш за христијанин да бидеш...
А ова за на ТВ не бе батали жал ми е за вас греота сте оти ќе се усрамите и Исус ќе го усрамите кога ќе ве опседне и вас мојов демон...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom